Vzpomínky 15 – MČR se zaměřením na mistrovství ČR v bleskové hře 2010 a trochu na pana Navaru

Vážení šachoví přátelé, v tomto článku bych rád krátce zavzpomínal na mistrovství ČR (ČSSR, ČSR) ve spojitosti s mojí osobou a pak přešel k nedávno proběhlému mistrovství ČR v bleskové hře (Praha, 18. 12. 2010).
Vzhledem ke svým průměrným šachovým kvalitám jsem se nejvyšších republikových šachových soutěží zúčastňoval spíše sporadicky a větších úspěchů jsem dosahoval v soutěžích družstev, kde to přece jen bylo jednodušší. Za zmínku stojí 4 medaile v Celostátní lize družstev v letech 1985-1989 za Univerzitu Brno, vítězství v posledním korespondenčním přeboru Československa družstev v letech 1991-92 v dresu ELA Třebíč a v novém tisíciletí dvě bronzové medaile za Duras v rapid šachu (2003) a bleskovém šachu (2008). V jednotlivcích jsem měl určité výsledky v dorostencích a pak už to na mne bylo příliš těžké zejména tehdy, když jsem se do republikové soutěže musel kvalifikovat ze soutěže nižší. Na to už mi chyběl zejména čas a výkonnost…
 
V roce 1987 jsem se kvalifikoval z krajského přeboru do mistrovství ČSR v bleskové hře, které se konalo v září v Praze. Matně si vzpomínám, že jsem udělal zhruba 11,5 bodu z 19 partií, skončil asi šestý ze 20 účastníků, prvním kole jsem prohrál tehdy s IM Vokáčem (jediným titulovaným hráčem v celém turnaji!) a na prestižní mezinárodní Pohár Rudého práva v Plzni (pokud si pamatuji, televize vysílávala z tohoto turnaje snad hodinový přímý přenos) postupoval pouze vítěz našeho turnaje! Takže šance dostat se do Plzně formou vítězství v etapových soutěžích byla opravdu malá.
 
Nová doba dala nová pravidla a dostat se na prestižní mistrovství ČR (i když ne mezinárodní) v bleskovém šachu je přece jen jednodušší. Hráči jsou nominováni podle předem daných kritérií a hráč mých kvalit může zkoušet štěstí v krajských přeborech. A letos jsem štěstí opravdu měl na krajském přeboru v září v Boskovicích, takže jsem mohl opět po 23 letech vyjet na finále do Prahy. V předchozích letech jsem pravidelně krajské přebory v bleskové hře hrával, 2x jsem byl druhý, do Prahy ale jezdili ti první – 4x Neklan Vyskočil a 3x Ladislav Urbanec.
 
Na možnost zahrát si prestižní mistrovství ČR v bleskové hře za asistence televizních kamer jsem se těšil, od listopadu jsem mohl sledovat na http://www.chess-results/ aktuální stavy přihlášených hráčů. Počet přihlášených se stále pohyboval kolem čtyřicítky, ze začátku tam bylo snad dvanáct velmistrů a já se svým hubeňoučkým ELO hodnocením jsem se krčil na samém chvostu startovní listiny. Díval jsem se na to z pohledu, že nemám co ztratit, jedu si prostě zahrát a snad v nějaké partii mohu dosáhnout příznivého výsledku. Bral jsem to i jako rodinnou akci – pojede se mnou manželka s dcerou, podívají se po Praze a pak se přijdou podívat na turnaj. Vzhledem k nevyzpytatelnému zimnímu počasí byl zvolen jako dopravní prostředek vlak – EC Johannes Brahms (Brno 5.35 – Praha 8.19).
 
Asi deset dní před turnajem se mi mistrovství ČR objevilo i ve snu – viděl jsem se mezi čtyřmi finalisty a přítomní diváci i hráči jen kroutili hlavami. Jaké jsem měl soupeře, to už zřejmě ve snu nebylo. Ve skutečnosti jsem samozřejmě hodnotil své šance mnohem skeptičtěji – už jen dostat se mezi první třicítku jsem považoval za úspěch. Jako závěrečnou přípravu jsem zvolil Vánoční turnaj na Durasu ve čtvrtek 16. 12. (zasvěcení vědí, o čem mluvím) a s výsledkem i společenskou náplní turnaje jsem byl naprosto spokojen. V pátek 17. 12. jsem chvátal do práce na nultou vyučovací hodinu a současně jsem na Internetu zjistil, že Johannes Brahms nabral cestou do Prahy (bylo hrozné počasí) třičtvrtěhodinové zpoždění. Kontaktoval jsem s tímto problémem e-mailem pana Herejka, který mi promptně odepsal, že v případě problémů s dopravou v sobotu mi pomůže.
 
V sobotu 18. 12. se vlak umoudřil,  a tak už před devátou hodinou jsem se mohl zaprezentovat jako snad už pátý v pořadí v kongresovém sále ČVUT v Dejvicích. Hráčů nakonec dorazilo 42, počet velmistrů se snížil zejména na poslední chvíli na 6, ale i narychlo pozvaní náhradníci byli velice silní, průměrné ELO turnaje bylo 2385, takže jsem na startovní listině trůnil na 36. místě. 15. – 21. šachovnice soutěže mužů byla v přísálí – tam bych měl strávit naprostou většinu času. Ze čtvrtečního turnaje Durasu jsem zde zdaleka nebyl sám – roli hlavního rozhodčího, konferenciéra a snad i děvečky pro všechno (nastavování hodin aj.) vykonával s noblesou Láďa Palovský, se mnou v turnaji hrál Petr Pisk a turnaje žen se zúčastnily slečny Marečková a Holušová.
 
K samotnému turnaji: po bojovné remíze v 1. kole s IM Jiřím Jirkou mi WGM Eva Kulovaná po několika tazích bílými ve 2. kole sama nabídla remízu (což se neodmítá) a tak jsem si říkal, že to se mnou nemusí být až tak špatné. V dalších kolech jsem měl občas pocit, že mí silní soupeři (v celém turnaji jenom jeden můj soupeř měl ELO nižší než já, pod 2400 měla ještě Eva Kulovaná, ostatní více) mě trochu podcenili, a díky tomu jsem měl po osmi kolech 5,5 bodů. Například v 5. kole IM Šimáček (jinak velmi sympatický člověk) to se mnou zahrál takhle:
 
Jurka (2308) - Šimáček (2469), Praha, ČR blesk 2010
 
1. Jf3 Jf6 2. c4 c5 3. Jc3 d5 4. cxd5 Jxd5 5. e4 Jb4 6. Sb5+ Sd7 7. a3 Sxb5? 8. axb4 Sd3 9. Da4+ Jc6 10. b5 Jb4 11. b6+ Jc6 12. Je5 Vc8 13. bxa7 Sa6 14. a8D  Vxa8 15. Jxc6 Dd7 16.Je5 Dxa4 17. Vxa4 (viz diagram!).
 
diag15-1.jpg
 
Černý stojí s figurou méně na prohru, nakonec jsem byl ale docela rád za remízu. O kolo později mi toto provedl IM Petr (čerstvý nositel velmistrovského balu):
 
Petr (2462) - Jurka (2308), Praha, ČR blesk 2010
 
1. e4 c5 2. Jf3 d6 3. d4 cxd4 4. Jxd4 Nf6 5. Jc3 Nc6 6. Sg5 e6 7. Dd2 Se7 8.f4 Jxd4 9. Dxd4 a6 10. 0-0-0 b5 11. e5 dxe5 12. Dxd8+(?) Sxd8 13. fxe5 Jd7 14. Sxd8 Kxd8 15. Je4? Ke7 (viz diagram!).
 
diag15-2.jpg
 
Bílý přichází o důležitého pěšce. Zde už jsem svoji výhodu přes určité komplikace nepustil.
 
Poprvé jsem prohrál až v 9. kole na on-line s Vojtou Plátem, ale docela jsem se držel. V 10. kole jsem dostal podle ELO bodů nejslabšího soupeře, pana Hostičku, a v této partii jsem si vybral největší dávku štěstí. Nakonec jsem „těsně“ vyhrál na čas a s 6,5 body z 10 partií mě čekali velmi silní soupeři – všichni tři nakonec hráli závěrečné finále.
 
GM Miloš Jírovský v 11. kole vše vyřešil v on-line partii na 2. šachovnici velkoryse a po Jurka  (2308) – Jírovský, M. (2475), Praha, ČR blesk  2010 1. Jf3 d5 2. d4 Jf6 3. c4 e6 4. Jc3 Jbd7 5. e3 a6 6. Se2 dxc4 7. Sxc4 b5 8. Se2 Sb7 9. 0-0 c5 10. b3 cxd4 11. Jxd4 Sc5 12. Sb2 Db6 13. Sf3 0-0 14. Sxb7 Dxb7 15. Df3 Dxf3 mi nabídl remízu, kterou nebylo možné odmítnout.
 
 
V této chvíli jsem měl již všechny své turnajové plány vysoce překročeny a ve zbylých dvou kolech jsem mohl vše ještě vylepšit. Ve 12. kole IM Petr Neuman se remíze nijak nebránil, zřejmě hrál na jistotu postupu do čtyřčlenného finále. Já jsem snad měl ještě také teoretické šance toho typu, ale nijak jsem to neřešil, navíc mi los přisoudil do posledního kola mnohonásobného vítěze této soutěže, velmistra extratřídy Davida Navaru, který má ELO hodnocení o rovných čtyři sta bodů vyšší než já.
 
Protože své články formuluji nikoliv jako turnajové zprávy, ale jako „Vzpomínky“, rád bych nyní zavzpomínal na tři zajímavé události, kterých jsem byl bezprostředně svědkem a které souvisejí s osobností velmistra Navary. Pokud pan Navara bude číst tento článek, tak ho prosím o shovívavost v případě, že něco bylo jinak.
 
Někdy v dubnu 1994 jsem se zúčastnil o víkendu v Herálci u Žďáru nad Sázavou tréninku žáků, kteří měli potom reprezentovat naši vlast na mistrovstvích světa a Evropy, protože jsem měl s jednou skupinou pak jet na ME do Bắile Herculane v Rumunsku (to bylo také mé první a zároveň poslední setkání se špičkovými mladými šachisty). A tam mi Pavel David představil největší naději našeho šachu, tehdy devítiletého Davídka Navaru. Na soustředění přednášel také pan Ing. Hora a David Navara vynikal na svůj věk až neskutečným přehledem. Nejvíce mě ale šokovalo, když při přednášce Ing. Hory devítiletý David sledoval pozici, pak vlezl pod stůl se šachovnicí (jako by to udělalo hodně dětí tohoto věku), zatímco Ing. Hora nadále přednášel. Za chvíli se Davídek vrátil do klasické pozice a bez problémů navrhoval další tahy – jinak řečeno stihl si pozici zapamatovat a pak naslepo pod stolem sledovat další výklad určený spíše pro úplně jiné věkové kategorie. Ing. Hora byl z toho mírně řečeno rozladěn, ale já jsem z toho byl úplně vedle.
 
Druhý můj postřeh sahá o deset let dopředu – v červenci 2004 se již velmi silný velmistr David Navara jako hlavní favorit zúčastňuje pardubického turnaje v rapid šachu. Tento turnaj patří dlouhá léta k vůbec nejsilnějším rapid turnajům u nás. Hrál jsem zde také a v posledním kole jsem rychle remizoval, udělal jsem svých obligátních 5,5 z 9 a šel se podívat na silné hráče, zejména pak na 1. šachovnici, kde se odehrávala partie Deviatkin – Navara. Silný ruský mezinárodní mistr mě na tomto turnaji ve 4. kole lehce porazil, nyní to měl mnohem složitější. Před touto partií David Navara vedl, a pokud by partie konkurentů na 2. stole skončila remízou, jemu by k samostatnému vítězství stačila remíza také. A hráči na 2. šachovnici riskovat nechtěli a partii za remízu po pár tazích dali. V rovné pozici zhruba po 20. tahu Deviatkin začal opakovat tahy a bylo vidět, že také nic nenamítá proti smírnému řešení. David Navara však najednou hraje jiný tah a partie nakonec končí remízou v koncovce samotných jezdců, když za delší konec tahal černý…
 
Třetí prožitek se týče doby nedávné – rapid turnaj v Hustopečích 2009, kterého se zúčastňuje i velmistr Navara. V turnajových prostorách jsou i úzké dveře pro průchod jedné osoby, jedním směrem jde pan Navara, druhým já, ale s mnohem větší vzdáleností od těchto dveří. Tu se velmistr Navara zastaví a dává mi gestem najevo ať jdu první (než bych přišel ke dveřím, on už by byl dávno na druhé straně). Vzpomněl jsem si pak na žáky na naší škole, ve které pracuji, jak mnozí z nich řeší situaci, kdy učitel i žák jsou proti sobě u úzkých dveří.   Řeší to úplně jinak… Navíc v hustopečské situaci jsem ze šachového hlediska byl žákem já.
 
Ale vraťme se do reálu. Během 12. kola dorazila do hrací místnosti Česká televize a své natáčení posledního 13. kola před finálovými boji zaměřila i na naši partii.
 
Jurka (2308) – Navara (2708), Praha, ČR blesk, 2010
 
1. Jf3 d5 2. d4 c6 3. c4 dxc4 4. e3 Se6 5. a4 Jf6 6. Ja3 Sd5 7. Jxc4 e6 8. Se2 c5 9. 0-0 Jc6 10. b3 cxd4 11. Jxd4 Se7 12. Sb2 0-0 13. Vc1 Vc8 14. Sf3 Sxf3 15. Dxf3 Dd5 16. Vfd1 Dxf3 17. gxf3 (viz diagram!).
 
diag15-3.jpg
Záhy jsme vyměnili oba páry věží na c sloupci a věnovali se manévrování svými lehkými figurami. Po cca 5 minutách hry jsem došel k závěru, že v poměrně ploché pozici mám malinkou výhodu a opovážil jsem se nabídnout remízu. Soupeř velmi zdvořile odmítl a pokračovali jsme asi dalších 15 tahů. Při čase na obou hodinách něco málo přes minutu jsem nabyl dojmu, že bych snad dokonce mohl mít pěšce více (i když s kompenzací) a opovážil jsem se opět nabídnout remízu. Hlavou se mi v té chvíli honily hříšné myšlenky typu, že když můj soupeř i tentokrát odmítne, budu hrát už pouze na výhru přes velký rozdíl výkonnosti. Soupeř však tentokrát ihned nabídku přijal a sdělil mi, že přes g7 se mu nepodařilo pozici vyřešit (tam stál černý pěšec neustále ohrožovaný mým dalekonosným střelcem na dlouhé diagonále).
 
Po ukončení základní třináctikolové části (už kolem 13.40 hodin – odsypávalo to rychle) jsem zjistil své celkové umístění (z 8 body ze 13 partií jsem byl 7.  – prostě paráda). Následoval odchod s rodinou a mnoha dalšími hráči na oběd do blízké restaurace. Před budovou jsem potkal svého dávného kamaráda z mládí, filozofa Petra Bakaláře (poznal on mne, naopak to bylo horší). A po obědě opět návrat do hrací místnosti, kde se odehrávala finále všech svých kategorií. Hrálo se tak, aby se všechny partie promítaly na velkém plátně, roli moderátora plnil výborně Láďa Palovský. Bylo to pro divácky velmi atraktivní s tou výhradou, že divák musí umět hrát slušně šachy.
 
Michal Konopka, můj kamarád ještě z dorosteneckých let, mě za můj výkon pochválil, načež jsem odpověděl, že je to možná můj nejlepší výkon a výsledek v životě. Martin Červený k tomu dodal, že u něj zřejmě platí totéž (byl se stejným počtem bodů devátý). Ale Martin má ještě nejlepší šachová léta před sebou…
 
Po slavnostním zakončení návrat metrem na hlavní nádraží a odjezd vlakem domů. Naštěstí vlaky z Prahy mezi půl šestou a sedmou hodinou jezdí do Brna snad častěji než tramvaj jednička v tutéž dobu v Brně do Bystrce.

Podrobné výsledky turnaje najdete zde, zprávu o turnaji tady, zprávu od Neklana Vyskočila s bombastickým titulkem najdete na tomto serveru. Omlouvám se pouze za fragmenty svých partií, před pětadvaceti či třiceti lety by to bylo mnohem lepší…

Milí čtenáři (kteří jste se v četbě článku dostali až sem) přeji Vám příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce, pokud budu mít inspiraci a aspoň trochu mne osvítí múza, budu pokračovat ve svých Vzpomínkách.