Jáchym Garčic králem Bébéčka!

Ve čtvrtek 16. května 2024 se v salonku Bowlingu Brno odehrál závěrečný pátý díl série O krále a královnu Bébéčka. Série započala na podzim a po turnajích 19.10.2023, 23.11.2023, 29.1.2024 a 21.3.2024 se velké finále odehrálo před dvěma dny 16.5.2024. Turnaje jsem se zúčastnil jako divák i trenér a mohl jsem mít radost z úspěchů svých svěřenců. Těch se na startu objevilo osm, tedy Jáchym Garčic, Michal Adámek, Honzík Dokulil, Richard a Radovan Pešovi, Kuba Monzer, Frantík Henc a Michal Paulen, který jako hráč ŠŠ Hříbata (minulý rok se nestihl přestup) s námi trénuje od začátku školního roku a zanedlouho se již stane naším hráčem. Někteří z nich ještě navíc trénují ve skupině s Petrem Zuziakem na ZŠ Sirotkova (v turnaji hráli Jáchym, Honzík a Kuba a ve skupině jsou dále Hynek Kulhavý, Max Veselý a Tadeáš Mikulášek), takže mají během týdne trénink jak s Petrem, tak se mnou. Petrovi tedy určitě patří velký dík za jejich přípravu.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results a ke zhlédnutí pak bohatá fotogalerie Lenky Voráčové.

Na startu těchto turnajů se obyčejně schází okolo padesátky hráčů, na čemž má velkou zásluhu pořadatel, rozhodčí a trenér místní šachové mládeže Josef Bednařík. Za přispění majitele Bowlingu Brno Vlastíka Chládka se zde pořádá celá řada šachových akcí a toto pro šachovou hru zaslíbené místo jest jakousi Mekkou brněnských šachistů. Ve velkém finále jako posledním turnaji celé série si své síly přišlo změřit 52 hráčů.

BB 2324 5 1

Hrálo se o tyto krásné poháry, medaile a věcné ceny

BB 2324 5 5

a pro vítěze celkové série pak byly připraveny tyto lákavě vyhlížející dorty.

BB 2324 5 16

A každému tzv. srdcaři, tedy hráči odehravšímu všech pět turnajů, pak tato stylová medaile. Z našich hráčů tuto medaili obdrželi Jáchym, Ríša, Ráďa, Míša Adámek a Michal Paulen.

Favoritem byl náš Jáchym Garčic, který měl vzhledem k předchozím dobrým výsledkům také šanci na celkové vítězství. Byl jsem ale zvědavý také na ostatní svěřence a viděl jsem i přes docela dobré výsledky, že nás čeká ještě hodně práce. Dá se bez nadsázky říci, že výsledky mají ti, kteří se snaží zlepšovat. Tedy především chuť a schopnost pracovat s šachovými materiály, vstřebávat věci z tréninků a umění poučit se z chyb. To vidím nejvíce na Jáchymovi a Ríšovi, ale zvýšenou snahu vidím, hlavně v posledním období, také u ostatních. To se pak logicky odráží také ve výsledcích a každý se pak může přesvědčit, že bez práce nejsou koláče. Nejlepší dojem na mě udělala Jáchymova hra, který k solidní poziční plánovité hře snad už konečně přidává také útočné a kombinační prvky, což je nutné se naučit již v raném stádiu šachového vývoje.

BB 2324 5 8

Matěj Benda - Jáchym Garčic

Jáchym hrál opravdu dobře a když se ve 4. kole vypořádal černými s Matějem Bendou, kdy obětoval figuru za matový útok, bylo mi jasné, že vidím vítěze.

BB 2324 5 10

Na poslední 5. kolo byl příjemný pohled, když na 1. stole proti sobě zasedli do té doby jediní stoprocentní hráči Jáchym s Ríšou

BB 2324 5 11

a vedle nich na 2. stole Michal Paulen (3,5/4) proti slavkovskému Janu Malému (3,5/4), jinak synovi šachistky Evy Pekárkové.

BB 2324 5 12

Michal Adámek - Vojtěch Vyskočil

Šanci na úspěch měli také Honzík Dokulil s Míšou Adámkem (oba 3/4), přičemž Míša se dostal až na 3. stůl, kde změřil síly proti nasazené dvojce Vojtěchu Vyskočilovi z Lipovce (pouze můj jmenovec). Jáchym poráží Ríšu, který je sice kombinačně pohotový, ale strategicky přece jen trochu slabší. Ríša v trochu horší pozici přehlíží mat na 8. řadě, ale jeho vystoupení hodnotím velmi pozitivně, jelikož dokáže vymyslet dobrý plán a rychle vidí dvojtahové či třítahové kombinace. Určitou slabinou je sice zahájení a také strategie, ale to je v sedmi letech zcela přirozené a je rozhodně na čem stavět. Zvítězil ale Michal Paulen a zajistil si výsledkem 4,5/5 jeho doposud největší turnajový úspěch! Vítězí také Míša Adámek nad silným soupeřem, když získal vyhranou pozici již v přechodu ze zahájení do střední hry. Pak si však roli zbytečně zkomplikoval nepřesnou realizací, aby ovšem nakonec ještě ve vyhrané pozici zahrál několik těžších a správných tahů a mohl s úsměvem přijmout soupeřovu kapitulaci. Prohrává Honzík a připravuje se o dobré umístění, ach ta zbytečná rychlost.

BB 2324 5 4

Frantík Henc proti Mikuláši Lollokovi

Naopak spokojený se ziskem 3/5 musí být Frantík, kterému jsem udělal před turnajem desetiminutové školení na téma zahájení. Frantík po úvodních dvou porážkách zabral a zbylé tři partie vyhrál.

BB 2324 5 6

Partie Antonín Vyskočil - Jakub Monzer, vzadu Veronika Dorazilová - Radovan Peša

Kuba Monzer a Ráďa Peša prohráli poslední parti a výsledkem tak bylo 2,5/5, resp. 2/5.

BB 2324 5 23

Zleva rozhodčí Tomáš Galda, Vladimír Škil (3), Jáchym Garčic (1), Michal Paulen (2) a ředitel Josef Bednařík

A nyní již k celkovým umístěním. Jak už je vidno z předchozího textu, turnaj vyhrál Jáchym Garčic stoprocentním ziskem 5/5, když tímto výsledkem vyhrál již druhý turnaj za sebou! A především tyto dva vynikající výsledky (všechny 3,5/5; 3/5; 4/5; 5/5; 5/5) mu zajistily i celkové vítězství v sérii těchto turnajů a stal se tak pro sezónu 2023/2024 králem Bébéčka! Na 2. místě skončil Michal Paulen (4,5/5) a třetí Vladimír Škil z domácího Šachy Bowling Brno, který měl nejlepší pomocné hodnocení z hráčů dosáhnuvších 4/5. A za čtvrtým Matějem Bendou z Jundrova už vidíme naše barvy, když pátý skončil Ríša Peša a šestý Michal Adámek (oba také 4/5). To je určitě příjemný pohled, když máme v první šestce hned čtyři hráče, byť oficálně ještě Michal Paulen není náš. A mohlo to být ještě lepší, kdyby v posledním kole Jáchym s Ríšou remizovali, ale "týmovou režii" neřeším a nechávám kluky hrát. Dobré výsledky zapsali také Honzík Dokulil s Frantíkem Hencem, když ziskem 3/5 obsadili 16., resp. 23. místo. Kuba Monzer pak na 29. místě (2,5/5) a Ráďa Peša na 35. místě (2/5).

BB 2324 5 20

Zleva rozhodčí Tomáš Galda, Vlastimil Chládek, Jáchym Garčic, Eliška Egerlová a ředitel Josef Bednařík

Královnou Bébéčka se stala Eliška Egerlová z domácího Šachy Bowling Brno a na fotografii ji můžeme vidět společně s Jáchymem. Toto jsou tedy hlavní vítězové celé série za ročník 2023/2024.

BB 2324 5 22

Zleva Patrik Šváb (3), Richard Peša (1) a Mája Komárková (2)

Hrálo se také o ceny v dalších kategoriích pro tento turnaj. Osmičky vyhrál Ríša Peša před Májou Komárkovou (Mint Chess Academy) a Patrikem Švábem (Šachový klub Kunštát), který trénuje s naší začátečnickou skupinou a v turnajích se mu daří.

BB 2324 5 15

Zleva Michael Moravec (3), Matěj Benda (1) a Ondřej Böhm (2)

V desítkách zvítězil Matěj Benda (Jezdci Jundrov) před Ondřejem Böhmem a Michaelem Moravcem (oba Šachy Bowling Brno).

BB 2324 5 14

Zleva Yvette Zusmanovich, Mája Komárková a Eliška Egerlová

Dívky v tomto turnaji vyhrála Maja Komárková (Mint Chess Academy) před Eliškou Egerlovou (Šachy Bowling Brno) a Yvette Zusmanovich (Jezdci Jundrov).

BB 2324 5 17

Gratuluji tedy všem vítězům a zvláště pak Jáchymovi, který ukázal v letošní sezóně velký výkonnostní pokrok a z ratingové nuly se vypracoval až na nynějších 1298 (a mohlo by být ještě líp). Také další pěkná umístění naznačují, že bychom se mohli brzy dočkat dalších nových elistů (nad 1000), což je určitě první postupný cíl všech mých svěřenců.