Přebor Brna v blesku jednotlivců - ve větrné loterii vítězí Karel Kredl

Po přeboru Brna v blesku družstev, kterého se v sobotu 28.4.2018 ostudně zúčastnila jen čtyři družstva (přeborníkem Moravská Slavia Brno), se o týden později (5.5.2018) v restauraci Okruh Pub sešli kandidáti na titul brněnského přeborníka jednotlivců. Účast na tomto podniku byla o 100% lepší než na družstvech, protože celkový počet nakonec vystoupal až na velmi slušných 34 hráčů. Takovým počtem se minulé ročníky určitě nemohly pochlubit. A jaké byly příčiny?

Důvodů mohlo být hned několik. Zatímco před týdnem byl velkou konkurencí především nedělní Černohorský soudek v Boskovicích a více hráčů zjevně nechtělo tříštit síly dvěma víkendovými akcemi, tentokrát v cestě krom dohrávajícího MČR v Ostravě (začínalo právě v době přeboru Brna družstev) nestálo nic. Dalším důvodem mohlo být, že kolidující Bleskovky Zdeňka Páska jsem s patřičnou medializací (a také přes maily) přesunul právě do bleskového přeboru Brna jednotlivců. Navýšil jsem tím také cenový fond o celkem sedm poukazů do Utopie (každý v hodnotě cca 100 Kč), takže vzhledem k již tak velmi slušným cenám, zajištěným hlavním organizátorem Michalem Šípkem, vyhrávala většina účastníků. A jak tedy bleskový přebor Brna dopadnul?

Výsledky tradičně naleznete na chess-results, více snad časem na stránkách Jezdců Jundrov.

Obhajovat titul bylo tentokrát na mně, nicméně jsem na to vzhledem k nabitému programu neměl moc sil. Náročná úřednická zkouška, kterou jsem nakonec v Benešově úspěšně složil dva dny před přeborem, mi díky celodenním (i nočním) přípravám vzala hodně sil a hlavně spánkové manko se mi už nepodařilo dohnat. Nicméně 15-kolový turnaj jako by nechtěl nikdo vyhrát. Tomu odpovídal i nízký počet bodů vítěze (11/15) a rovněž fakt, že turnaj nikdo neabsolvoval bez porážky. Ve vedení se déle dokázal udržet pouze Kyryl Slepov, ale ve druhé polovině turnaje se i on začal ztrácet. Klopýtali však úplně všichni, což ještě podtrhnul finiš zpočátku dosti nevýrazné reprezentantky Kristýny Novosadové, která během návratu na přední stoly skolila několik favoritů včetně mě (moje jediná porážka na turnaji), ovšem v posledním kole nevydržela ani ona. Největší šanci na přebornický titul tak měl Kyryl Slepov, kterému v posledním kole stačilo porazit Michala Šípka a nemusel by se na nikoho ohlížet. Případná remíza by udala pořadí 1. Kredl, 2. Vrána, 3. Slepov, protože jako pomocná hodnocení zde byly výsledky stejněbodových hráčů mezi sebou a Buchholz bez nejhoršího hráče. V každém případě Kyryl svou velkou šanci nezvládl a s Michalem prohrál. Naproti tomu vždy solidní a teoreticky nabitý Karel Kredl v dramatickém souboji přehrál nakonec Kristýnu a po vítězství Františka (Fery) Vrány nad Pavlem Kopkanem již bylo jasné, že díky Kyrylově porážce bude právě Karel novým přeborníkem. Díky novému pravidlovému ustanovení jej k tomu opravňovalo vítězství nad Ferou, protože vzájemná partie byla prvním kritériem při rovnosti bodů.

Novým přeborníkem Brna v blesku jednotlivců se tedy stal Karel Kredl z Moravské Slavie Brno, druhý skončil Fera Vrána ze Starého Města a třetí Kyryl Slepovz VSK Universita Brno. Já skončil celkově čtvrtý (a jinak třetí v přeboru Brna), když jsem mj. nevyhrál dvě vyhrané pěšcovky s pěšcem více. Z našich dalších zástupců obsadil Milan Donnert 11. místo (8,5/15) a Pavel Menčík 23. místo (7,5/15).

Tolik tedy ve zkratce k jednomu z nejtradičnějších brněnských turnajů a snad tedy zase příště...