Ořechovské loučení se sezónou tentokrát v mé režii, David Barák sedmý!

V Ořechově mají již pátým rokem specialitu zvanou Ořechovské loučení se sezónou. To bývá zpravidla velmi bujaré poskončení rapid turnaje, který hlavní myšlence předchází, letos navíc umocněný postupem místního týmu do 2. ligy. Turnaj pod taktovkou Standy Messerschmidta a Pavla Kubáta je však velmi pěkný a je podpořený celou řadou sponzorských příspěvků. Ty se ocitají v tombole, z níž se losuje celkem 10x a ceny bývají někdy velmi zajímavé.

Kompletní výsledky naleznete tradičně na chess-results.

Letos se turnaj hrál v sobotu 12.5.2018 jako Pavelka Elektro Cup a cenový fond byl vymezen celkem 11 finančními cenami (hlavní 1.200, 900, 700, 500 a 300 + šest cen v kategoriích). Zajímavostí je 40% cenové stržení pro hráče, jejichž Elo má hodnotu vyšší 2200. Tyto prostředky jsou pak použity na pitný režim ostatních hráčů, aby z toho všichni něco měli🙂. To se letos týkalo prvních dvou nasazených hráčů (tedy Milana Smištíka a mě). Protože však Milan byl díky nerozehranosti pomalý a nic nevyhrál, já musel oželet hned několik stokorun.

Hrálo se na méně obvyklých 11 kol v rovněž ne zcela obvyklém tempu 10 minut na partii pro každého hráče. Účast byla početně velmi slušná, když byla téměř naplněna maximální kapacita restaurace U Fasurů (šachových 64 míst), tedypřesně 55 účastnících se hráčů. Ti u prezence obdrželi za vklad 100 Kč lístek na oběd (řízek s bramborovým salátem), lístek do tomboly a pro bývalé hráče Ořechova nebo ty, jenž se zúčastnili všech předchozích ročníků, také lístek na pití (cca v hodnotě 30 Kč). Tento velkorysý počin je bezpochyby lákadlem pro všechny budoucí účastníky, jejichž účast by v budoucnu s předpokládanou zvyšující se popularitou mohla odviset od včasného přihlášení a nikoli jako nyní u mě na nejistou účast na poslední chvíli (vyšlo mi to díky některým přihlášeným, co nepřišli).

Orechov2018 2

Moje poloviční maličkost zcela vpravo, druhý zprava navrátilec po 10 letech Martin Nový a čtvrtý zprava David Barák

Turnaje se z našeho klubu zúčastnili moje maličkost, mladíci David Barák s Petrem Glozarem, Pavel Menčík a Antonín Daniel. Mně se hra celkem dařila, když jsem spoléhal hlavně na heslo černými držet (3/5), bílými přitlačit (6/6). Ke konečnému úspěchu ale byla cesta poměrně trnitá, protože hlavně Vítek Bureš hrál velmi dobře a měl v dílčích pořadích při rovnostech bodů dlouhodobě lepší pomocné hodnocení. Totiž, mí soupeři, kteří do partie se mnou hráli velmi dobře, se po našem střetnutí začali propadat a nebylo to kupodivu vždy po porážce. Z toho důvodu jsem musel hrát závěr turnaje na doraz, k čemuž mi pomohl také los (na poslední dvě kola bílé figury). Této výhody se mi podařilo 100% využít a protože Vítek uhrál ve finiši o půl bodu méně, stal jsem se nakonec ziskem 9/11 celkovým vítězem. Druhý skončil už zmíněný Vítek Bureš (8,5/11) a třetí čerstvý přeborník Brna v blesku jednotlivců Karel Kredl (8/11). Čtvrté místo připadlo velmi dobře hrajícímu Danielu Gajdošovi (7,5/11), který přišel v posledním kole o bronz porážkou vyhrané partie právě s Karlem Kredlem. Danielovi v kritických chvílích odchází klid s rozvahou a zkratovité tahy pak soupeři většinou umějí využít. Poslední hlavní finanční cenu za 5. místo obdržel Kyryl Slepov (7,5/11), který prohrál v posledním kole se mnou. Smůlu měl Petr Skácelík (7,5/11), který přišel o cenu jen vinou nepatrně horšího pomocného hodnocení, než jeho soupeři na 4. a 5. místě. Výsledek 7,5/11 zaznamenal také trochu překvapivě náš úspěšný junior David Barák (nasazený jako 20), který prožívá vydařenou sezónu, jejímž vrcholem bylo bezpochyby3. místo na MČR v kategorii H14. Z našich dalších zástupců se Péťa Glozar umístil na pěkném 18. místě (6,5/11), Pavel Menčík na 35. místě (5/11) a Antonín Daniel na 52. místě (3,5/11).

Orechov2018 1

Tolik tedy k sezónnímu loučení v Ořechově, které mohu všem doporučit. Nezapomeňte si tedy do svých kalendářů tento pozoruhodný májový turnaj poznamenat!