BLITZ GP BRNO - po dvou třetinách vede FM Josef Kratochvíl

Seriál BLITZ GRAND PRIX BRNO jsme naposledy opustili po 4. turnaji a od té doby se mnohé změnilo. V současné době je odehráno již 11 turnajů z celkových 16 a počet účastníků vzrostl již na pěkných 59. Počínaje pátým turnajem také začal pravidelně docházet IM Vojtěch Zwardoň, který sérií vítězství dotáhnul ztracený terén a v ataku na metu nejvyšší jej brzdí především nastupování s dosud vedoucím FM Josefem Kratochvílem v párových disciplínách. Mezi těmito borci se statečně na 2. místě drží autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil. Nyní se pojďme ve zkratce podívat na jednotlivé turnaje s pořadovými čísly 5-11.

Pátý turnaj se hrál na Lokomotivě a byl současně prvním v tomto roce (7.1.2015). Hrálo se tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny/tah, tedy stejně jako v prosinci na Durasu a předtím na MČR v bleskovém šachu. Zúčastnilo se jej 11 hráčů a dominoval v něm nově příchozí IM Vojtěch Zwardoň, který porazil oba své hlavní konkurenty FM Josefa Kratochvíla a IM Neklana Vyskočila. Mohl si tak dovolit i překvapivou porážku od Petra Kučery, který obsadil pěkné 4. místo. Skvělý výkon vysoko nad své bleskové Elo podal Břeťa Eichler, který skončil pátý. Bodovali tentokrát všichni účastníci, neb 10. místo se mezi Michalem Věžníkem a Karlem Glacnerem dělilo rovným dílem. Výsledky turnaje zhlédněte zde.

BGPB 1415 7 1 2015 2x32 Loko

Šesté dějství bylo jednoznačně nejpovedenější ze všech dosavadních. Hrál se Davis cup 2x5 minut na Durasu (22.1.2015), tedy dvojice, kdy proti sobě nastoupí jedničky a dvojky a po nich následuje populární čtyřhra se střídáním tahů obou partnerů. Maximální výsledek tedy mohl být 3 : 0. V tomto turnaji byl zaznamenán rekord v počtu účastníků GP od jejího založení na podzim roku 2013. Představilo se totiž plných 14 dvojic (28 účastníků), takže v klubovně Durasu muselo dojít k určitým úpravám a dodatečnému přinesení stolů. Hemžilo se to také známými zvučnými jmény, což z turnaje udělalo prozatím nejsilnější podnik v dosavadním ročníku GP. V 7-kolovém napínavém klání se z vítězství nakonec radovala dvojice IM Vojtěch Zwardoň - FM Josef Kratochvíl před tandemem IM Vojtěch Plát - Václav Fiala a bratry Milanem a Karlem Kratochvílovými. Čtvrtí pak skončili domácí IM Neklan Vyskočil - Petr Skácelík a pátí překvapivě Jan Uhmann sr. - Arnošt Zeman. Až osmá skončila silná zlínská dvojice Jakub Roubalík - Martin Šenkýř, před něž se ještě dostali FM David Holemář - Miroslav Beneš (6) a IM Petr Pisk - Michal Snášel (7). Spojení zábavy se sportovní kvalitou byly v tomto turnaji hlavními atributy, přičemž hlavně čtyřhra často míchala zaběhnutými stereotypy jednotlivců. Kompletní výsledky najdete na tomto odkaze.

BGPB 1415 22 1 2015 DC

O dva týdny později se tato disciplína opakovala na Lokomotivě a zúčastnilo se jí rovněž velmi pěkných 12 dvojic. Hrálo se tentokrát systémem každý s každým. Vítězství zaslouženě obhájila dvojice IM Vojtěch Zwardoň - FM Josef Kratochvíl, která vyhrála všech 11 střetnutí. Jedinými konkurenty byla dvojice Durasu Bronislav Vymazal - Ondřej Nepomucký, která mohla turnaj vyhrát, musela by však v závěrečném přímém souboji vyhrát 2,5 : 0,5. Tímto poměrem však zvítězili turnajoví vítězové. Bronz uzmuli dobře sehraní bleskoví specialisté od Zelené kočky FM David Holemář - Miroslav Beneš. Další výrazný úspěch zaznamenal Břeťa Eichler, který si vybral za partnera IM Cyrila Ponížila a společně skončili na 4. místě. Výkon Cyrila na 1. šachovnici pak zaslouží nejvyšší uznání. Výsledek 10/11 je vzhledem ke kvalitě konkurentů skutečně famózní a Cyril tak jen jen potvrdil, že 4. místo na nedávném MČR v bleskové hře v Brně nebylo náhodné. Poslední finančně oceněné 5. místo pak brali otec a syn Uhmannové. Kompletní výsledy najdete zde.

BGPB 1415 4 2 2015 DC

19.2.2015 si přišli na své příznivci nejrychlejší disciplíny v seriálu zvané bullet, hrané tempem 2x1 minuta + 2 vteřiny/tah. Místem konání byla herna Durasu a turnaje se zúčastnilo 13 hráčů. Zvítězil opět IM Vojtěch Zwardoň před FM Davidem Holemářem a FM Josefem Kratochvílem. Ocenění byli ještě IM Neklan Vyskočil za 4. místo a Jan Uhmann sr. za místo páté.

BGPB 1415 19 2 2015 bullet Duras

Bulletová odveta následovala o dva týdny později na Lokomotivě a účastnilo se jí 12 hráčů. Z vítězství se radoval ukrajinský student hudby FM Kirill Burdalev, který získal 9,5/11 před IM Vojtěchem Zwardoněm a Milanem Kratochvílem. Ceny brali ještě další dva Lokomotiváci, čtvrtý FM Josef Kratochvíl a překvapivě pátý Oskar Hájek. Šestý pak skončil Jan Uhmann sr. a až sedmý výkonem 6/11 autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil, který zahodil co se dalo, mj. i čistou figuru navíc proti vítězi v předposledním kole. Kompletní výsledky jsou zde.

BGPB 1415 4 3 2015 bullet Loko

Na Josefa 19.3.2015 se poprvé v seriálu dostaly ke slovu klasické dvojice. Na Durasu se možná i vlivem zápasu Komety se Zlínem sešlo jen šest dvojic, které si zahrály způsobem 1 proti 1, 2 proti 2 a poté 1 proti 2 a 2 proti 1. Výsledek tedy mohl být až 4 : 0, čtyřhra se na rozdíl od DC nehrála. Očekávané vítězství připadlo favorizované dvojici IM Vojtěch Zwardoň - FM Josef Kratochvíl před tandemy IM Neklan Vyskočil - Martin Tajovský a Štěpán Seidl - Michal Hrabal. Celý turnaj mohli vyhrát druzí jmenovaní, u nichž měl svůj mimořádný den autor těchto řádků, který bez prohry uhrál 8/10. Škoda především zápasu proti vítězům, který skončil pouze remízou 2 : 2, no ještě pokud by v kole posledním vyhráli na nulu nad dvojicí Kredl - Eichler, mohlo být rovněž vymalováno. Pěkné 4. místo obsadili Karel Kredl s Břeťou Eichlerem a pátí skončili Tomáš a Patrik Lakatošovci.

BGPB 1415 19 3 2015 dvojice Duras

Jedenáctý podnik byl zatím posledním v tomto ročníku. Na apríla se na Lokomotivě hrály odvety dvojic, kterých se zúčastnilo solidních osm. I tentokrát se z vítězství radovali IM Vojtěch Zwardoň - FM Josef Kratochvíl. Ještě dvě kola před koncem však vedla dvojice Durasu IM Neklan Vyskočil - Ondřej Nepomucký, která si ovšem v závěru vybrala slabší chvilku, a tak z toho nakonec bylo jen stříbro. Třetí v pořadí skončili bratři Milan a Karel Kratochvílové, čtvrtí Štěpán Seidl s Michalem Hrabalem a pátí byli Tomáš Lakatoš s Janem Uhmannem. Výsledky tohoto turnaje neleznete na tomto odkaze.

BGPB 1415 1 4 2015 dvojice Loko

Tolik tedy ve zkratce k odehraným turnajům, po nichž s velkým 14-bodovým náskokem vede FM Josef Kratochvíl před IM Neklanem Vyskočilem a IM Vojtěchem Zwardoněm, který je dalších 5 bodů zpět. Příštím, již dvanáctým podnikem, bude bláznivý BUGHOUSE / Holanďani (podle hlasování na místě), který se odehraje 16.4.2015 od 18.30 v herně Durasu v Králově Poli na Vodové. Pokud se chcete dobře pobavit a zahrát si, rozhodně neváhejte, nudou u nás nikdo netrpí.