Finále extraligy družstev mládeže

O minulém víkendu se odehrály, opět v hotelu Pavla u Nového Města na Moravě, závěrečné čtyři finálové špíly Extraligy družstev mládeže. Po jedné výhře a třech prohrách skončil náš tým na solidním 7. místě. A mohlo být lépe. V prvním pátečním kole jsme vypustili jasně vyhraný zápas s Oazou Praha a v posledním kole jsme týmu z Klatov byly také minimálně vyrovnaným soupeřem. Gratuluji tímto kolegům z Lokomotivy Brno k pěknému třetímu místu a bronzové medaily. Pojďme se na závěrečná extraligová klání podívat trochu podrobněji...

S naší výpravou tentokráte vycestoval také trenér GM Tomáš Polák, takže opět proběhly krátké a rychlé rozbory odehraných partií a také bleskové přípravy na soupeře. O tom, co a jak se dělo na šachovnicích ví tedy nejvíc. Pojďme se podívat na průběh zápasů našeho týmu očima trenéra Tomáše Poláka. Protože je Tomáš rodilý brňák, náš brněnský hantec mu néni vůbec cizí. Je to skutečně zajímavé počteníčko:     Výsledky ZDE

"PROMAT OAZA Praha 4½ - 1½ ŠK Duras BVK Královo Pole

Před špílem dem ven, hážem magickó kostkó a ta nám dává jasný avízo, že si dem pro tři body! Švéďáli si dovolujó luxus a vynechávájó svýho lídra.

Martin Makl Kladňák je bílé bijec. A de po ňom. Smaží ho po bílejch polách. Pražské kénik je vodhalené jak babáč v hicně na pryglu. Z Makla šlehajó plameny a prágl dótná. Aj staré Smyslov by zaplesal. Vedem 1:0!

Olča Dvořáková ňák néni ve svý koži. Holt eště mladá vyjukaná koc. Ráda hrá zanďoura, aktivita ju neláká a enom furt všecko kryje. Pinčl je fuč. Dámovka se eště dá. Ale bez aktivní baby to nende. Rovina 1:1.

Rade Sup Zeman je někdy Ernst. Ernst Gruenfeld. Hrá se podle našeho mustra. Divoká pozic. Kdo s keho? Zdá se, že Rade. De po ňom, střelci střílijó jak u Verdunu. Chudák cajzl, eště má kisnu. Boďál už je skoro doma. Ale ouha! Rade se felil a partija se votáčí. Kde nic néni, ani Rade nebere. Tečem 1:2.

Petr Peťan Glozar hrá s nebezpečným kocórem. Rovná partija, vypadá to na šul nul. Blíží se kisna, kisna vobóch. A tam de do tuhýho. Peťan se sekl, píšek v čudu a partija de do kopru. To néni v rychtyku, tečem už 1:3.

Martin Mabl Blahynka je naša zoncna. V tymhle járu rumpluje vostošest. V partiji je aj favál. Ale soupeř se bráni. Nechce zdechnót. Mabl tlačí a tlačí, ale víc než shniló rému nevytlačí. To už asi nedáme, tečem 1,5:3,5.

Danda Daněk srší hromy a blesky. Jeden direkt a pinčl doma. Druhé direkt a druhé pinčl doma. Švéďál je zralé na ručňajz. Ale bacha, nebalí to. Dan ňák měkne, de do endšpílu a férově vrací matroš. Napřed jednoho pika, pak druhýho. Suchá réma? Ale depak! Cajzl tlačí a tlačí, už myslí, že svýho pika protlačí, ale přicházi voň ho! Teka zas tlačí Dan. Tlačí, tlačí, a ze strašlivýho tlaku vytlačí prohranó pikovku. Fakt betálné finiš betálnýho špílu. Protekli sme 1,5:4,5 a dem spat spánkem spravedlivých.

ŠK Duras BVK Královo Pole 1½ - 4½ TJ Spartak Vlašim

Ranní oskar dává tušit, že bude pěkná hicna. Přes ňáký blbý mladický prndy zas hážem čučku na místní moře a kocháme se přílivem. Rade de zkusit, esli je ta voda fakt slaná. Totálně měníme strategiju a magický kostce dáváme voraz. Faváli nésme a nemáme co tratiť.

Olča zas trpí trémó. De do Kénikgambita, sama gambituje, soupeř to radši klidní endšpílem. Olča zas šecko enom kryje a přechází do adamovské spešl obrany ve tvaru černýho Téčka. Ani totok nepomáhá. A začínáme týct 0:1.

Makl je staré siciliján z Palerma. Vopačný rochle só jeho mateřskym mlíkem. Černí střeláci střílijó jak šílení, bílý hajtry nepokojně řehtajó. Zas běda! Černé pik šel na výlet do Vlašimi a už tam vostal. To je vážný, tečem 0:2.

Peťan hraje na relax, stojí trochu líp a lebedí si. Půl hoďky bloumá, bloumá, nic však z teho nevybloumá. Vypadá to na rému. Peťan zas bloumá a dál se to zhoršuje. Ke všemu ta hnusná kisna, to se nedá stíhat. Pinčl fuč, partija fuč. To néni dobrý, tečem 0:3.

Eště že máme Radeho. Naladěn agresivně, de sópeřce po krku. Ta se však brání a voblíká si ochranný krční krunýř. Trvá jí to ale ňák dýl a je v kisně. Vzniká věžovka, to sme nedávno brali. Rade je ve svým živlu, bojuje ze všech sil a podepisuje rému. To už nevyhráme, tečem 0,5:3,5.

Danda zuří, chce hrát zvostra a na soupeře vypóští krakena. Říká se mu též Carokann. Soupeř těžce popadává dych a Danda se mezitím penetruje do jeho tábora. A nenechává tam kamen na kameňu. Kisna jak blázen, bílé kingoš je zmatené jak Goro před Tokijem a de dopředu ve středním špílu. Harakiri! Danda je kamoš a pomáhá mu do věčných lovišť. To znamená kontaktní gól a snížení na 1,5:3,5. Eště bude dráma!

Mabl dneska ňák nezáří, nebo co. Hrá sa rovina a de hlavně vo to, komu dřív rupnó nervy. Kdo s keho? Kisna jak Brno, kibici se k partiji slítávájó jak včely na med. Mabl bětl kvaldu a má navrch. Soupeř bětl věž a taky má navrch. Mabl bětl dámu a má namrch. To už nezachrání ani kouzelník Pokustón – tečem na mrtvo 1,5:4,5.

Šecko betálny, vychutnáváme si oběd vítězů a kujem pikle na další mač. Dyť jednó to vyjít musí.

CHESS Most 2½ - 3½ ŠK Duras BVK Královo Pole

Siesta u moře nám bodla, magická kostka to vidí úplně jasně a věští naši výhru. Sme pro a dem do teho.

Rade kostce věří nastopro, sází na zastrašující blickrýg a čeká na soupeřovu kapitulaci. Ta ale nepřichází a je to naopak Rade, kdo musí řešit trable. Vyřeší je jednoduše po svém, háže do ringu ručník a pak se diví, že tečem 0:1.

Naštěstí máme Makla, bílého zabijáka. Má formu, má prostor, má výhodu. Učebnicově dokazuje, že fiančeto není jen tak pro srandu, černé kénik je holé jak robátko, nadělá si do plenek a balí to těsně před matem. Rovnáme to na 1:1!

Olča se krakena nezalekla a od začátku svou plachetnici kormidlovala do přístavu bohyně Rémy. Vše měnila a měnila, až vyměnila. Věžová koncovka už věštila neodvratný smír, ten byl také záhy zaknihován. Furt rovina 1,5:1,5.

Peťan byl favál a svou roli nesplnil. Nadějná šachistka sice ještě neznala pravidlo o braní mimochodem (kdo by se takovou prkotinou zabýval, že?!), na ostatní šachové poučky však ve škole nechyběla a horší koncovku zvládla bezpečně ubránit. Zápasové napětí stoupá, furt réma 2:2.

Mabl se na soupeře vytasil s provokačkou v podobě rychlýho dámskýho fiančeta. Enom pro tvrdý borce. Vykouk se dopředu moc nehrnul, rémě by se nebránil. Mabl začal tahat čerta za vocas, ale čert se naštval a sebral mu pika. Mabl nepropadl panice, vzpomněl si na svou letní brigádu při stavění pevností, a vymyslel takové festuňk, s kerým by nehlo ani stádo čertů. Zas réma, vokusujem si nehty, je to 2,5:2,5.

Danda chytá fazonu a životní formu v jednom. Rozhod se vyhrát. Mačká ho, pinčle pochodujó dopředu, votvírá naň ho slúpce, vobsazuje je těžkéma, čuchá krev a de na mat. Vobrovské tlak néni možné vydržať, soupeř kolabuje a ztráci vežu. Danda hraje děcké špíl na kocóra a mauza, staví si druhó babu a vyhráva partiju a s ňou aj celé mač 3,5:2,5. Sme kingoši!

Dem honit mičudu na plac, hážem guláš do panděra, kóknem na nedělní soky a dem spat.

ŠK Duras BVK Královo Pole 2 - 4 Šachklub Sokol Klatovy

Potmě sprchlo a ranní vzdóšek nám pěkně roztahuje nozdry. S magickó kostkó kózlíme na balkoně. Dopadlo to betálně, z balkonu sme nevypadli ani my, ani kostka.

Makl je Jekyll a Hyde. Bíléma to drtí, černéma sám skáče do drtičky. Bohužel má černé kameně. Sází na solidní babáčovské gambit. Šecko je furt v rychtyku, enom šachové budík mu ňák ukazuje míň a míň. Bum a bác, pinčl a kvalda v čudu, partija jakbysmet. Tečem 0:1.

Mabl se to snaží zvrátit, se soupeřem se nepáře a de po ňom jak za mlada. Píšci a figury létajó jak peří z kura. Mabl přidává kvalt, černá pozic pomalu ztrácí vert. Supr partija a rovnáme na 1:1.

Olča je stará mafijánka a hrá sicildu. Šecko v rychtyku, vypadá to na rému. Ale zas chybí ta proklatá aktivita! Hrá to na dvou řadách, zanďour jak vyšité. Klatovák ju mačká jak citron. Nenechá ju vydechnót, zdechlina klepe na vrata. Tečem 1:2.

Peťan je náš tajné trumf. De po ňom, s koňma to umí skoro jak bájné Zuzi. Bětne pika, hrá to na chabrusa kinga a sází na pinčlové klín. Elektronika začíná blbnót, šachové budík Peťanovi ukrajuje víc a víc. Útok je slepé jak patron, k pikovi míň se přidává aj druhé a věžovku bez dvóch by nespasil ani sám Akiba. To už je na pováženó, tečem 1:3.

Rade se s tím nechce smířit a zahání ho do kisny. Má hoďku navrch a může jít klíďo píďo na kafčo. Pozic je furt rovná, nezbývá než něco risknót. Rade riskuje přechod do zdechlé věžovky, to už nedáme, bo tečem 1:4.

Danda je zas borec na konec. Klatovka furt tahá sem a tam a tam a sem, až z tej nudy Danda málem háže šlofíka. Helfly až sirky v auglech. Koc se starému brněnskému triku tlemí vostošest a přestává dávat bacha, Danda neváhá a votvírá pozic. Baba nestíhá valit čučku, ztrácí vorient a přehlíží střeláka. Betelná hokna, korigujem na 2:4.

Berem šťastné sedmé flek, nafutrujem se místní sekanó, lezem do plechovéch krabic a valíme domášov.

Víkendové raport: Mabl nic moc 2/4, Danda špica 3 ze 4, Rade 0,5/4 bída s nouzí, Makl 2/4 v rychtyku, Peťan 0,5/4 nouze s bídou, Olča 0,5/4 bídná nouze. Ve třech lidech se to hrá kurňa blbě.

Celosezónní extraligové melduňk: Mabl 7/11 v rychtyku, Danda 7,5/11 betálny, Rade 5/11 nebetálny, Makl 5,5/11 de to, Peťan 2,5/11 těžká bída, Olča 3/11 těžká nouze.

Postup do finále A byl zasloužený a mimo veškerou diskuzi – úspěch. Účinkování a spíše paběrkování ve finále A – neúspěch.

Velká děkovačka patří Radku Pardálu Strnadovi za veškerou energii, čas a péči o mládežnický šach v Durasu Brno. Ruku na hercnu – bez Pardála to prostě nende!"

Děkuji tímto Tomášovi za perfektně odvedenou práci a vtipný článek. Celému extraligovému týmu také děkuji za reprezentaci klubu. Myslím, že letošní extraliga byla především velkou školou a zkušeností pro naše mladíčky Péťu a Olču na posledních dvou šachovnicích. Doufám, že tyto zkušenosti oba naši benjamínci brzy zúročí ve své další šachové kariéře.

Fotky z vyhraného utkání Chess Most - ŠK DURAS

S2170008

S2170012

S2170011

Olča se chystá na utkání...

S2180008

Slečna občas hrává Draka ...

S2180021

Vždy elegantní Simča Suchomelová se slušivým kloboučkem...

S2180024

Náš Extraligový team...

S2180026