Druhým vítězem BLITZ GRAND PRIX BRNO FM Josef Kratochvíl

Před touto závěrečnou zprávou jsme se loučili po 11. turnaji, kdy se pevně v čele usadil FM Josef Kratochvíl před autorem těchto řádků IM Neklanem Vyskočilem a IM Vojtěchem Zwardoněm, který na 2. místo ztrácel 5 bodů. Závěr obstaralo 5 disciplín v pořadí Holanďani 2x5 minut (Duras), 2x10 minut (Lokomotiva), Fischerky 2x5 minut (Duras), Fischerky 2x5 minut (Lokomotiva) a finále, které se hrálo o dvojnásobné body tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah (Lokomotiva). Ve zkratce se nyní podívejme na těchto pět závěrečných turnajů i to, jak to celé vlastně dopadlo.

Výsledky, komentáře či fotografie z jednotlivých turnajů můžete zhlédnout ze stránek BLITZ GP BRNO.

Dvanáctým turnajem z celkových šestnácti byli "šílení" Holanďani, kteří se odehráli 16.4.2015 na Durasu. Tedy ne že by oranjes předváděli šílené finty i mimo fotbalový trávník na šachovnici, ale jednalo se o párovou disciplínu, při níž si dvojice hrající jednou bílými a jednou černými podává vyhozené protivníkovy figurky a staví je znovu na šachovnici. To má svoje další pravidla, kdy například nesmíte nasadit do matu nebo pěšec na poslední řadě propadá ve prospěch soupeře (na rozdíl od Bughouse, kde může takový pěšec skákat po šachovnici jako kterákoli figura). Turnaje se zúčastnilo celkem 5 dvojic, které odehrály každý s každým čtyři zápasy olympijským způsobem, a to zkráceným tempem 2x3 minuty (výsledky tedy např. 4 : 0 nebo 2  : 2). Turnajem prosvištěli téměř bez ztráty kytičky IM Vojtěch Zwardoň - FM Josef Kratochvíl, kteří získali 15 ze 16 možných bodů. Druzí byli bratři Milan a Karel Kratochvílové s 12 body, třetí skončila dvojice IM Neklan Vyskočil - Martin Tajovský (8/16). Břeťa Eichler si zahrál s Cyrilem Ponížilem (4/16), pro kterého byla tato nová disciplína více zábavná, než hratelná. No a pátí skončili Tomáš Mudra s Petrem Věžníkem, kteří to měli složité a uhráli aspoň jeden bod. Výsledky tohoto turnaje jsou zde.

BGPB 1415 Holandani

Zprava vítězná dvojice IM Vojtěch Zwardoň - FM Josef Kratochvíl

Trochu jiné to bylo o necelé dva týdny později (29.4.2015), kdy přišla na pořad nejdelší disciplína 2x10 minut. Hrálo se na Lokomotivě a zahrát si přišlo jen 9 hráčů, kteří si to rozdali každý s každým. Podle očekávání zvítězil IM Vojtěch Zwardoň před IM Neklanem Vyskočilem, třetí místo ukořistil Lukáš Řehůřek. Vedoucí hráč celkového pořadí FM Josef Kratochvíl skončil se štěstím čtvrtý před stejněbodovými Karlem Kredlem a Janem Uhmannem sr. Kompletní výsledky najdete zde.

BGPB 1415 2x10 Lokomotiva

Zleva Karel Kredl (5), FM Josef Kratochvíl (4), IM Vojtěch Zwardoň (1),
Lukáš Řehůřek (3) a IM Neklan Vyskočil (2)

V květnu přišly na řadu konečně Fischerky. Nejprve se hrálo na Durasu 14.5.2015. Ani zde se však účast nezlepšila a přišlo opět jen 9 hráčů. Důvodem nejspíše bylo probíhající MS v hokeji (live jsme ovšem mohli sledovat i v hrací místnosti) a rovněž pořádání více akcí okolo (přebory Brna, kraje, předtím Mališův memoriál). Nejlépe si opět vedl IM Vojtěch Zwardoň před IM Neklanem Vyskočilem, třetí byl tentokrát Martin Tajovský. Brambora zbyla na Jana Uhmanna sr. a pátý byl neotřesitelně vedoucí FM Josef Kratochvíl. Výsledky těchto prvních Fischerek jsou zde.

Na odvety 27.5. však byla účast již dosti katastrofální. Zahrát si přišlo pouhých 6 hráčů, z nichž pět hrálo o celkové pořadí v seriálu GP. Svou vítěznou sérii nepřetrhnul IM Vojtěch Zwardoň, následován tentokrát FM Josefem Kratochvílem a Janem Uhmannem sr. IM Neklan Vyskočil skončil čtvrtý, pátý byl Milan Šnorek a šestý skončil Břeťa Eichler, který získal ještě pěkných 5 bodů. Podrobné výsledky jsou zde.

Vzhledem k tomuto rozložení se dal v podobném duchu očekávat i závěrečný turnaj na přání. Šlo v něm prakticky již jen o 2. místo, na které se těsně dostal IM Vojtěch Zwardoň před mou maličkostí. Tempo na přání bylo mistrovské, tedy stejně jako MČR se hrály 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah. Vyzkoušet si jej přišlo nakonec 8 hráčů, kteří si o dvojnásobné body zahráli dvojkolově. Milou účastí poctila závěrečný podnik Eva Pekárková (jinak též předsedkyně ČAUS), které jsem v žertu slíbil bod a trochu jsem později litoval.

BGPB 1415 2x32 finale Lokomotiva1

Eva Pekárková

Společně s Vojtou Zwardoněm jsme vyjma střetnutí s Pepkem Kratochvílem (v obou případech 1 : 1) totiž své soupeře poráželi jako kuželky a o prvenství a celkovém 2. místě měl rozhodnout až vzájemný závěrečný zápas. Díky nečekané ztrátě s Evou, kdy jsem místo vyhrávajícího tahu ztratil materiál, jsem tak musel vzájemný zápas s Vojtou vyhrát, což se ovšem nepodařilo (1 : 1), a tak nakonec vše skončilo asi spravedlivě. V turnaji zvítězil IM Vojtěch Zwardoň (12/14) před IM Neklanem Vyskočilem (11/14) a FM Josefem Kratochvílem (9,5/14). Pěkné 4. místo vybojoval Břeťa Eichler (7/14), což jej katapultovalo na kýžené celkové 5. místo v pořadí GP. Kompletní pořadí finálového turnaje zhlédněte zde.

V celkovém pořadí zvítězil vzhledem k předchozímu velkému náskoku FM Josef Kratochvíl (136 bodů) před IM Vojtěchem Zwardoněm (129 bodů), kterému k celkovému vítězství nepomohla ani úžasná bilance 11 turnajových vítězství a jednoho 2. místa. Na rozdíl od Pepka totiž nezasáhnul do prvních čtyř turnajů (Pepek nehrál jeden turnaj), což se za letošních pravidel neodpouštělo. Loňský premiérový vítěz IM Neklan Vyskočil skončil třetí (125 bodů), čtvrtý pak Jan Uhmann sr. (75 bodů) a pátý Břeťa Eichler (54 bodů).

BGPB 1415 2x32 finale Lokomotiva2

FM Josef Kratochvíl (1), IM Vojtěch Zwardoň,
IM Neklan Vyskočil (3), Jan Uhmann (4) a Břetislav Eichler (5)

Za celý ročník se GP zúčastnilo 62 hráčů (loni 69), což je dá se říci odpovídající stav. Rezervy jsou určitě v docházce v závěru sezóny. Pokud se má stávající bleskový formát zachovat, je zřejmě třeba sladit více faktorů dohromady. Celkem dobře jsou vyřešené termíny vůči studentům, no lépe by se určitě daly míchat jednotlivé disciplíny (nemusí být například vždy následně odvedy některé z disciplín) a stavět se dá také na párových disciplínách, jichž se až na jednu výjimku účastnil vždy vysoký počet účastníků (v lednu na Durasu při Davis Cupu dokonce rekordních 28 hráčů!). Velmi podstatná by také mohla být změna herního systému, kdy by se nezapočítával každý turnaj (což v závěru mnohé bez šance na celkové umístění mezi první pětkou odradilo), nýbrž například 10 z celkových 16 turnajů (nebo nižší počet v případě méně než 10 odehraných turnajů). Počty by byly složitější a napětí by tak bylo zřejmě zachováno až do samotného konce. Silnou stránkou zůstávají studenti, kterých je díky Brnu jako univerzitnímu městu v turnajích stále dost a rovněž již tradiční pohoda a uvolněná atmosféra. O budoucí podobě GP tak rozhodnou v anketě samotní hráči, případně zda se v GP bude vůbec pokračovat.

Tolik tedy k letošnímu ročníku. Před prázninovými turnaji přeji všem úspěšné a pohodové léto a na podzim snad opět na viděnou a na shledanou.