Šachový festival Open Duras 2015 za polovinou

Už je to tak. V sobotu byl zahájen již 15. ročník šachového festivalu Open DURAS BVK. Od prvního ročníku jsme všichni pamětníci asi o patnáct kilo zestárli, ale zato jsme se pěkně zakulatili a je na nás stále docela přijatelný pohled. Opět jsme turnaj pojali nízkonákladově, tedy aby si především za rozumný peníz zahráli místní a hlavně talentovaná mládež z Brna a okolních městeček. Přesto se FIDE Openu zúčastnili šachisti z Polska, Chodova a také z dalekých Vacenovic. V obou turnajích hraje celkem 82 hráčů (FIDE Open - 44 lidiček a v Národním Openu 38). Abych nezapomněl, děkujeme všem sponzorům - Brněnským vodárnám a také kanalizacím, firmě TESPO engineering s.r.o., Dopravním stavbám Brno pana Vlastíka Chládka a také JMŠS, bez kterých by bylo problematické festival uspořádat.  A tak se pojďme krátce podívat, co se na turnaji událo...

V řečkovické sokolovně jsme šachování zahájili již v sobotu. Jak už bylo zmíněno, hrají se dva turnaje: pro šachové borce FIDE Open a pro šachové začátečníky Národní Open. No a v rámci FIDE Openu se hraje přebor Jihomoravského šachového svazu ve všem možném, snad jen kuličky chybí. Jedná se samozřejmě o šachy. Svůj přebor hrají dědulové, bábinky, chlapáci, ženské, hošové (H18), mladíci (H20), slečny (D18), dívky (D20), psi a kočky. Vyhlašování výsledku bude dlouhé. Při počtu účastníků ve FIDE turnaji (44 lidí) to vypadá, že každý bere cenu. Uvidíme.

Po odehrání první poloviny turnaje by se dalo zahlásit jako na vojně při kontrole služby: "Pán major, v priebehu mojej služby sa nič zaujímavého neprihodilo".  Ve FIDE Openu v trochu pomíchaném pořadí figurují po pátém kole v první desítce hráči, kteří byli také v první desítce nasazeni. Jen Standa Páral, nasazená devítka, se propadl prozatím na 29. místo. Do konce turnaje ale zbývají ještě 4 kola a to se vše jistě urovná, narovná a tak. Jen bych zmínil, že svojí návštěvou nás poctila silná pětice šachistů z Polska, kde první dvě místa v tabulce po pátém kole patří právě těmto hráčům. Na paty se jim lepí naši borci - Lukáš Kuchynka - bývalý reprezentant ČR v mládežnických a juniorských kategoriích, který opět po čase zavítal na náš turnaj, a také nejlepší šachista našeho klubu IM Neklan Vyskočil. Daří se zatím také borcům z našeho klubu v juniorských kategoriích, kde Petr Zuziak vede H20 a Martin Kladňák je na 3. místě jen o pomocné hodnocení za Tomášem Perutkou z Lokomotivy Brno. A ještě bych tímto pozdravil Tomáše Webera, který ve svých 15 letech odešel od šachu, věnoval se jiným aktivitám, a nyní na šachové figurky opět dostal "chuť" a přišel si zahrát. Musím podotknout, že ze svého umění toho příliš nezapomněl, spíše naopak.

V Národním Openu, krom několika borců s Elem 1700+, kteří nechtějí "hrotit" své šachové umění v náročnějším FIDE turnaji, hrají spíše začínající šachoví talenti, kteří zde spíše sbírají zkušenosti. Potom je zde také zajímavá skupinka hráčů. Jsou to rodičové jihomoravské šachové mládeže: Katka Tajovská, Nataša Richterová, Miloš Kocí a Martin Brož. V předcházejících kolech si s nimi los docela zalaškoval a myslím, že už si odehráli takový malý uzavřený turnaj každý s každým. Jinak v tomto turnaji se na prvním místě se ziskem 5b/5 drží  Vojta Straka a se 4,5b/5 Patrik Pospíšil z Lokomotivy. Ostatní už se jim pomalu začínají dívat na záda.

Tak tolik pár informací z turnaje. Ještě musím pochválit vynikající zelňačku paní Dany v bufetu v Pekle. Byla dvakrát převařená, což zvýšilo její kvalitu, však to znáte: distillery and distillery and distillery...

Výsledky jsou ZDE

Fotky naleznete ve fotogalerii Durasu nebo mrkněte na fotky ve fotogalerii Břetislava Eichlera.

Zde jen pár ukázek:

Souboj Rodičů: Miloš Kocí x Katka Tajovská

mobil 2 005

Martin Bož x Nataša Richterová

mobil 2 007

Zítra Martin určitě neco vyčaruje...

mobil 2 012

První šachovnice ve FIDE Openu

IMG 8874

Katka Tajovská x Nataša Richterová

IMG 8881

Pohled do hracího sálu

mobil 2 030

Pane řediteli, nebojte se, to jsou jenom šachisti, oni nejsou zlí...

IMG 8883