Extraliga družstev mládeže 2015: 1. – 4. kolo

O víkendu 3. a 4.10.2015 se opět naplno rozeběhly mládežnické ligové soutěže družstev. Úvodní extraligový sraz se nám opět povedl zrealizovat v Brně, v příjemných prostorách A-Sport hotelu na Vodové ulici nedaleko sportovní haly, kde sídlí také náš klub. Vše probíhalo v pohodě, jak ze strany pořadatelů (tedy mé), tak ze strany personálu hotelu. Také šachová klání probíhala ve férovém duchu, kdy rozhodčí nemuseli řešit žádný problém. Extraligových klání se letos opět účastnily dva brněnské kluby – DURAS a Lokomotiva. Na rozdíl od minulého roku oba kluby opustily jejich opory, v našem případě Martinové Blahynka a Kladňák, proběhla generační výměna a výrazně jsme omladili. Naše ambice tedy nebyly zrovna medailové. Tak pojďme mrknout, jak vše proběhlo.

Jak už bylo napsáno, v našem týmu proběhla generační obměna, kdy nám chybí mládežníci ročníku 2001 a 2002. Letos nás tedy čekají spíše záchranářské povinnosti. Na první šachovnici zasedl nevyzpytatelný bojovník Dan Daněk (ročník 2000), na druhou Radek Zeman (ročník 1999) na třetí Ondra Koukal (1999), který hraje extraligu poprvé. Na dalších šachovnicích se střídali mladíčci z Durasu Péťa Glozar, David Barák (ročník 2004) a Matyáš Zavadil (2003). Příležitost dostaly také talenty ze spřátelených klubů Olga Dvořáková a Matěj Tajovský (oba ročník 2004). Jak vidíte, jde nám především o sbírání zkušeností talentovaných mládežníků, ze kterých jednou může být velmi dobrý a ambiciózní tým.

ŠK DURAS – BŠŠ Frýdek – Místek:   2,5 : 3,5

Průměrný elový rating základních sestav 1724 : 1898 jasně ukázal, kdo je tady favoritem. Loni jsme Frýdecké poprvé v historii porazili těsně 3,5:2,5. To ale hráli Martinové Blahynka a Kladňák. Frýdek hrál téměř v nezměněné sestavě. Očekával jsem docela klepec. Kluci mě ale příjemně překvapili. Po asi dvou hodinách hry to vypadalo na pohodovou remízu. Olga Dvořáková na poslední šachovnici bránila nepříjemný útok Luciána Vantucha a tato role jí příliš nesvědčí – očekával jsem brzký konec. Zato Dan Daněk na první desce stál velmi pěkně a také Péťa Glozar skvěle zaútočil na Zuzku Gřesovou. Za chvíli bylo 1:1 (Olga prohrála a Péťa srovnal). Radek Zeman na druhé a Ondra koukal na třetí drží pohodovou rovinu. David Barák na pětce přehlíží kvalitu. Vypadá to na remízu 3:3. Vtom Radek chybuje a jeho pozice se pomalu ale jistě hroutí. Dan na jedničce srovnává na 2:2. Ondra Koukal má na desce rovinu, ale necháváme jej hrát. David bojuje o remízu, ale nejsme si tímto jisti. V okamžiku, kdy v dámské koncovce vidíme na Davidové šachovnici plichtu, dostává Ondra pokyn k přijetí remízy. David však hraje již 20 minut časovku, partii kazí a těsně prohráváme. Přesto musím celý tým, včetně Davida, pochválit za bojovnost. Takovýto vzdor jsem proti takto silnému družstvu nečekal – remíza byla na dosah.

ŠK Staré Město – ŠK DURAS:   4 : 2

V tomto zápase jsme nechali odpočívat Péťu Glozara a vystřídal jej Matyáš Zavadil. Pro Matyáše to byl premiérový extraligový start a zrovna proti Lucii Ambrožové, která odehrála letní turnajovou sezonu ve výborné formě. Po hodině a půl hry jsme po sobě s Tomášm Polákem pomrkávali, neb jsme opět s jasný favoritem stáli nikoliv vyrovnaně, ale lépe (rejting základních sestav 1913:1724). Po další hodině hry se ale začalo prosazovat zkušenější družstvo. Daniel na první desce z pohodové remízy chybuje a prohrává. Radek kazí pěkný útok, ztrácí obětovaný materiál a také prohrává. Radost nám dělá Matyáš, který udržel remízu s Lucií Ambrožovou a také Ondra Koukal, který na třetí desce také remízuje. Prohráváme 3:1. Velmi pěkně vyhrává Olga Dvořáková, která tvrdě zaútočila na silného Sašu Skalského a vítězí, takže už jen 3:2. David ale stojí hůř a odmítá nabídnutou remízu. Za chvíli ji sám nabízí, ale soupeř už si je jist svým vítězstvím. Prohráváme 4:2. Opět ale musím kluky a Olču pochválit. Zde jsem čekal rychlý konec. Nakonec opět vyrovnaný špíl, drama až do koce.

ŠK DURAS – Slavia Orlová „A“: 3 : 3

Ondru Koukala jsme nechali ráno spát a do týmu se zapojil další extraligový elév – Matěj Tajovský z Kuřimi. Slávia Orlová „A“ byl opět favorit (1724:1824). Kluci ale předvedli skvělý výkon. Svoji partii nezvládl pouze Péťa Glozar, který po chybách rychle prohrává. Srovnává ale Dan na jedničce. Ostatní borci drží rovinu. Nejdéle tentokrát hrál Matěj Tajovský, který ve střední hře ztratil kvalitu, přesto ubojoval remízu. Skvělé, máme první bod a to ze silným soupeřem.

Slavia Orlová „B“ – ŠK DURAS   2 : 4

Pro nás to byl klíčový zápas celého srazu, který jsme potřebovali vyhrát, aby se nám ve finále „B“ extraliga dobře zachraňovala. Po dvou hodinách hry to nevypadalo moc dobře. Na 2. až 5. desce tupé remízy, na první desce divočina, kde oba králové jsou uprostřed šachovnice, na každé straně pouze dáma a věž. Na poslední šachovnici hraje Matěj opět bez kvality, ale s nějakou hrou za ni. Po remízách v remízových partiích je to 2:2. Daniel dává soupeři pěšce za aktivitu, ale moc nevidíme, jak to vyhrát. Matěj spíše také bojuje o půlbod. Tak si říkáme, že budeme rádi za remízu, ale ani ta nemusí být. A je to tu. Dan tlačí, šejdí a soupeř se chytá do lasa. Dan vítězí a vedeme 3:2. Matěj nabízí remízu, soupeř samozřejmě nemůže brát. Matějova obrana je však pevná. Při vymýšlení, jak ji prorazit, zakukala kukačka a vypršel čas. Matěj vítězí a náš tým také. Super, splnili jsme, co jsme chtěli.

Musím poděkovat celému našemu mladému a nepříliš zkušenému týmu za bojovné srdíčko i v situacích, kdy to bylo hodně těžké. Skvělý výkon podal Dan Daněk na 1. desce 3b/4, chválím také Ondru Koukala, který při své extraligové premiéře na 3. desce ani jednou neprohrál (3 remízy). Ostatní také hráli výborně. Myslím, že se nám do budoucna rýsuje velmi dobrý a ambiciózní tým. Tak nám držte palce, ať se nám extraliga mládeže povede udržet i na příští sezónu. Už to může být jen lepší a lepší....

Info o tom, jak se dařilo přátelům z Lokomotivy Brno jistě naleznete na jejich klubových www stránkách.

Výsledky ZDE

A-Sport hotel a jeho sportovní okolí

EL1-4 Brno 017

Typický Daniel. Ale 3b/4 je super...

EL1-4 Brno 011

Náš tým

EL1-4 Brno 002

EL1-4 Brno 003

EL1-4 Brno 021