IM Vojtěch Zwardoň a Jakub Marek vítězí v turnajích O Pohár a Pohárek BVK 2015

V sobotu 10. 10. 2015 se uskutečnil v řečkovické sokolovně, za podpory MČ Brno - Královo Pole a ve spolupráci se Sokolem Řečkovice, již 16. ročník šachového rapid turnaje o Pohár BVK a 14. ročník mládežnického rapid turnaje O pohárek BVK. Jako organizátory nás na začátku překvapilo, že do sokolovny si našlo cestu jen 28 dospělých a na druhé straně rekordní účast 49 mládežníků položila základ solidnímu číslu 77 šachistů a šachistek. Již na začátku je však nutné si položit otázku, co bude s turnajem dospělých do budoucna? Statistika je nekompromisní od roku 2011 účast nenápadně klesá - 64, 64, 46, 42 a 28 (v případě turnaje O pohárek BVK je to jak na houpačce - 31, 26, 30, 21 a 49). Obecné trendy v kategorii mládežníků nám za poslední 2 roky v klubu signalizují, že poptávka turnajů pro mládež a účast mládežníků v turnajích roste. V klubu máme každý rok více a více dětí, což je samozřejmě dobře. S dospělými to ovšem jde z kopce, klubový život defacto vymizel a jednoznačně se preferuje teplo internetového domova, práce a rodina. Je taky možné, že našlapané a nabídkou přecpané září zapříčinilo nízkou účast. Každopádně máme nad čím přemýšlet a příští rok pravděpodobně nebudeme hledět na kalendář a opět to někde flákneme - souběh 2-3 akcí a ty si šachisto vyber :-)

Tentokrát musím být hodně kritický i do vlastních řad a budu souhlasit s článkem p. Křížové na kuřimském webu - v řečkovické sokolovně byla zima, až to pěkné nebylo. Samozřejmě tuto záležitost beru na svou hlavu, ale nenapadlo by mě, že sokolíci nám ani polínko nepřiloží (tohle se na Gillarově memoriálu nesmí stát). Taky se nesmí stát, že konečné výsledky se objeví na webu až po 20 hodině po urgenci neznámého JK (jako chabou obranu uvedu, že jako pořadatel v ten den s „nalomeným zdravím“ jedete v tempu = výsledky, rozhodování, losování, ceny, diplomy, ceny a diplomy druhého turnaje, bleskový turnaj, úklid sokolovny, materiál zpátky do klubu, pak jedete ještě nakoupit a teprve doma si dáte svoje „první jídlo“ a bac-bum - pak Vám ani nechutná večeře, snídaně, oběd a svačina v jednom). To by snad jako úvodní studená sprcha stačilo a pojďme k pozitivnějším zprávám.

V turnaji mládežníků O pohárek BVK jsme byli svědky spanilé jízdy stylem start-cíl Jakuba Marka ze Znojma, kterého pronásledovala velká smečka z Kuřimi a Lokálky. Na druhém místě se umístil Vladimír Pavlík z Kuřimi a třetí místo vybojoval Vilém Faja z Lokomotivy Brno. Samozřejmě, že jsme ještě rozdali ceny v kategoriích (starší a mladší) a diplom pro nejmladšího účastníka si odvezl Tadeáš Hladký (Lokomotiva Brno), který se v turnaji neztratil a umístil se uprostřed startovního pole. Věřte, že určitě bychom rádi všem dětem rozdali USB flash disky, ale to bohužel není možné, doufáme však, že ceny našeho sponzora BVK se snad všem dětem líbily (za symbolické startovné jistě nikdo s prázdnou neodešel).

Co se týče turnaje o Pohár BVK, tak zde úřadoval IM Vojtěch Zwardoň, který s výsledkem 8/9 nenechal nikoho na pochybách, kdo si odveze na rok putovní pohár turnaje. Druhé místo obsadil IM Jaroslav Bureš a třetí místo FM Kirill Burdalev. Jelikož turnaj byl přeborem Brna v rapid šachu, tak stupně vítězů jsou následující: 1. Burdalev, 2. Mudra a 3. Blahynka. Nejlepším žákem byl Ara Martirosyan (ŠK Aurora), juniorem Martin Blahynka (ŠK Duras), nejlepší ženou Radka Slepánková (SK Vyškov) a nejlepším seniorem Milan Donnert (ŠK Duras).

Po skončení turnaje byl sehrán „armagedonový bleskový turnaj systémem pavouk“, kde platí známé pravidlo - „když prohraješ, tak nehraješ“. A o překvapení nebylo nouze, skvěle zahráli Jiří Sysel, Břetislav Eichler, ale do finále to nestačilo. Do dějin jistě vejde souboj dvou mistrů - velmistra Petra Veličky a mistra FIDE Davida Holemáře. Závěr této partie bych nazval „tajemství kung-fu šachu“ - viděl jsem již z pozice rozhodčího hodně, ale tohle velkolepé představení vygradovalo postavením, kde na šachovnici zbyl samotný bílý pěšec, který se svou hlavou dotýkal pole d5 a zbytek figurek včetně králů jsme objevili po celé místnosti, strachy škrábající omítku s nápisem na dřevených prsou "tam se již nevrátíme" (navíc na místě činu zůstaly blikající hodiny v nastavovacím režimu 00) - v tento moment jsem konečně pochopil, proč FIDE vyžaduje, aby rozhodčí do bleskovek zasahovali (my jsme hráli podle staré úpravy pravidel - tedy bez zásahu rozhodčího) a proč je v módě hrát bleskovky s inkrementem. Do závěrečného finále se probojovali Slavomír Sremaňák a Vojtěch Zwardoň, který si ze sokolovny odvezl i druhý putovní pohár v bleskové disciplíně.

Výsledky turnaje dospělých naleznete na odkaze O pohár BVK, turnaj dětí zde - O pohárek BVK a v neposlední řadě obrazový materiál - fotky Břetislava Eichlera, které ještě doplníme fotogalerii Rudy Moulise na Rajčeti.