Mistrovství Moravy a Slezska 2015

V minulém týdnu od úterý do neděle (27.10.-1.11.2015) bylo odehráno další Mistrovství Moravy a Slezska. V kategoriích H10, H12, H14, H16 se opět bojovalo o osm postupových míst do finálových turnajů MČR. Šachová klání opět proběhla v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Naše výprava v počtu 25 lidiček (13 hrajících mládežníků, 3 trenéři, pět rodičů, jeden doktor, jedna učitelka angličtiny, jeden kuchař a jeden děda). Jak vidíte, o naši výpravu bylo dokonale postaráno po všech stránkách. Počasí bylo také bezvadné, pořadatel pořádal vše bezkonfliktně, takže pohoda, klídek, tabáček… Pojďme se podívat, jak naše výprava fungovala, jak po stránce volnočasové, tak po stránce šachové.

Tak trochu sobecky začnu od mojí maličkosti. Vzhledem k příznivé předpovědi počasí se mnou do Koutů odcestoval také můj bicykl horského typu. První výletek jsem dal natěšený hned ve středu. Jel jsem horskou cestou podél říčky Desné, poté kolem Divoké Desné. To bylo skutečně divoké. Trasa měřila celkem 16 km. Prvních deset km jsem jel hodinu a půl, zbývajících šest asi deset minut. Brzdy jsem potom musel chladit ve škopku se studenou vodou. V pátek jsem si zajel na Červenohorské sedlo na jedno točené pivko. Výčep náš kuchař Michal Daněk bohužel do svého kulinářského vercajku nepřibalil. Tuto cestu jsem ale bez újmy na zdraví téměř nepřežil. Na Červenohorském sedle byly totiž v toto mimosezonní období všechny hospůdky a bufety zavřeny, zamčeny a „suché“. Nepohrdnul jsem tedy obyčejnou vodou z jesenických hor v nejbližší horské studánce.

No a nyní k šachům. V naší výpravě se turnaje se zúčastnilo celkem 13 mládežníků z Durasu a spřátelených klubů, kterým jsme poskytli trenérský servis. Takže bych stručně „prolítnul“ všechny účastníky se stručným komentářem:

Honzík Brož + Martin Lúč, kategorie H10:

Oba kluci jsou naprosto rozdílné povahy. Honzík spíše přemýšlivý a pomalejší, Martin tak trochu rychlík. Oba ale mají jedno společné – inteligenci a talent pro šachy a také chuť do hry. Především od klidnějšího Honzíka jsme doufali v postup na MČR. Začal podle očekávání – v prvním kole výhra. Ve druhém kole se setkal s nasazenou jedničkou – Míšou Kurešem z Lokomotivy Brno. Míšu zcela přehrál, získal materiál a bylo jen otázkou času, kdy Honzík připíše druhou výhru. Bohužel ale udělal několik po sobě jdoucích ledabylých tahů a záhy byl na stole návrh na kapitulaci, ale pro Honzíka. Tuto hloupě prohranou partii už Honzík bohužel do konce turnaje „nerozdýchal“. Přišly další dvě prohry a bylo po postupových nadějích. Hozík skončil se ziskem 4b/9 na 33. místě. Martin se oproti minulému roku výrazně zlepšil. V žádné partii se nestalo, že by nastavil soupeři figuru, nebo si nastavenou figuru nevzal. Dosáhnout lepšího výsledku mu ale bránila jeho příliš rychlá hodnocení pozice a z toho pramenící chyby. Také v taktice má Martin rezervy. se ziskem 4,5b/9 obsadil 26. místo.

David Barák, Saša Ivanov, Filip Nezval, Olga Dvořáková (oba Spartak Adamov), Matěj Tajovský (ŠK Kuřim) - H12 (65 účastníků):

Olga to měla jednoduché. Dívky hrají na MČR open (která dojede, ta hraje). Na turnaj si přijela zahrát, bez stresů z boje o postup a pod vedením trenéra se v šachovém umění zas o trochu zlepšit. Mezi kluky se ale Olča vůbec neztratila. Se ziskem 5,5b/9 obsadila 17. místo a stala se nejlepší dívkou na Moravě do 12 let – gratuluji. Saša Ivanov zde především sbíral zkušenosti. Jeho hra se každou partií vylepšovala. Ve druhé půli turnaje dokonce odehrál několik tříhodinových partií. Se ziskem 3b/9 obsadil 60. místo. Filip Nezval letos navštěvuje tréninky naší skupiny talentů. Také jsme u něj pomýšleli na postup na MČR. Filip byl však nasazen ve druhé startovní polovině a měl tedy těžký úvod turnaje. V prvním kole se utkal s nasazeným hráčem č. 2 Tobiášem Krejčokem z BŠŠ a hned na úvod přišla první prohra. Filip se ale třemi výhrami v řadě opět dotáhl na čelo turnaje. Poté ale přišly dvě prohry v řadě a postupové plány se poněkud zkomplikovaly. Po osmi kolech získal 5b a posledním kole potřeboval nutně vyhrát s oddílovou kolegyní Olgou. Ta ale byla proti. Se ziskem 5b/9 obsadil Filip pěkné 23. místo, čímž si o 11 míst vylepšil svoji startovací pozici. Nakonec se ukázalo, že ani 6b/9 by na postup na MČR nestačilo. Matěj Tajovský si na turnaji prožil malou šachovou tragédii. Turnaj začal fantasticky – po pátém kole získal 5b a s púlbodovým náskokem vedl turnaj. K postupu stačilo získat pouze jeden bod ze zbývajících 4 partií. V šestém kole však přišla první prohra. Ten poslední postupový krok již Matěj nedokázal udělat. V každé další partii nastavil soupeři figuru, nebo nějaký jiný matroš. Šachově odehrál Matěj dobrý turnaj, jen ten stres z posledního postupového kroku nezvládl. Na závěr této kategorie jsem si nechal Davida Baráka. David si šel spolehlivě za postupem. Prohrál pouze jednu partii. Se ziskem 6,5b/9 obsadil krásné 5. místo a postoupil na MČR. U Davida se mi pouze nelíbí jeho „remízové“ taktizování.

Petr Glozar, Matyáš Zavadil, Miša Ivanov – H14 (60 účastníků):

Péťa Glozar si vybojoval postup v H12 již na loňském MČR. Zahrál si tedy s šachisty o dva roky staršími. Pouze jednou prohrál, se ziskem 6,5b/9 obsadil krásné 3. místo – gratuluji. Péťa si může vybrat, jestli si ve finále MČR zahraje v kategorii H12, nebo H14. Míša Ivanov má bohužel velmi nevyrovnané výkony. Sehraje jednu, dvě pěkné partie a nato nastaví figuru, něco přehlédne atd. S těmito výkonnostními výkyvy se o postup na MČR hrát nedá. V první půli turnaje Míša nebodoval. Ve druhé půli už se chytil a třikrát vyhrál. Se ziskem 3b/9 obsadil 54. místo. Matyáš Zavadil se opět po roce pokoušel o postup na MČR. Do šestého kola získal 4,5b/6. Ze závěrečných 3 kol bylo nutné získat 2b. Matyáš ale získal pouze jeden bod. Celkem tedy 5,5b/9 – obsadil pěkné, ale nepostupové 11. místo.

Daniel Daněk – H16:

Zde není co dodat. Daniel pokračoval ve spolehlivých výkonech z mládežnické extraligy. Prohrál pouze jedinou partii s vítězem turnaje Tomášem Horváthem z Orlové. Se ziskem 7b/9 obsadil 2. místo a zahraje si finále H16 na MČR.

Matěj Tomík (H16) a Martin Šlahůnek (H10) – Baník Ratíškovice:

Oba kluci z Ratíškovic jsou šachoví začátečníci. Martin měl výhodu, že hrál v kategorii H10, kde bylo hráčů podobné úrovně více. Se ziskem 3,5b/9 obsadil pěkné 39. místo. Matěj to měl v kategorii H16 podstatně těžší, neb zde šachoví začátečníci již nejsou. Se ziskem 1b/9 skončil poslední. Tento turnaj byl ale pro kluky určitě přínosem. Rozebrali jsme odehrané partie a také jsme se naučili několik zahajovacích systémů. Tak doufám, že až se uvidíme příště, budou už kluci šachově někde jinde.

Co se týká volnočasových aktivit, po večerech se hrály karty a různé společenské hry. V sobotu odpoledne bylo krásné počasí, které nás vybídlo k turistice – návštěva hodní nádrže přečerpávací stanice Dlouhé stráně s úžasnými panoramatickými výhledy.

Šachově jsme si sice nesplnili úplně vše, co jsme si předsevzali, přesto hodnotím vystoupení naší výpravy pozitivně. Děkuji za perfektně odvedenou práci našemu šéftrenérovi GM Tomáši Polákovi. A na závěr také děkuji za skvělé kulinářské zážitky šéfkuchaři Michalu Daňkovi – jídlo bylo fakt skvělé.