Extraliga má za sebou první dvojkolo, Duras připisuje první bod

Tým ŠK Duras BVK Královo Pole čekala tento víkend obnovená premiéra v šachové extralize, do které se vrátil po šesti letech (ne po osmi, jak některé zdroje chybně uvádějí).  Aby všechno nestálo jenom na našem kapitánovi Neklanu Vyskočilovi, tak psaní reportáže padlo na mě – tedy Cyrila Ponížila. Předem se tedy omlouvám všem milovníkům Neklanových čtivých reportů a objektivních hodnocení zápasů, dneska to bude spíše reportáž ve „zlínském stylu“Smile

Důležité odkazy: svazová databáze, chess-results, web tht Extraligy a její fotogalerie, fotogalerie FM, partie v pgn a partie k přehrání.

Extraliga 1516_tabulka12

V prvním dvojkole nás čekaly týmy ze severu, Třinec a Frýdek-Místek. Z různých důvodů nám chyběli někteří hráči základní sestavy (GM David Shengelia, IM Juraj Lipka, Jakub Roubalík), nakonec jsme se sešli na šachovnicích v tomto pořadí: Na první IM Michail Demidov, dále GM Tomáš Polák, já (IM Cyril Ponížil), Martin Blahynka, kapitán IM Neklan Vyskočil, GM Pavel Blatný, IM Roman Chytilek, a na osmé desce Broňa Vymazal, kterého v neděli vystřídal Ondra Nepomucký.

I když Třinec patří podle průměrného ratingu spíše do spodní části tabulky, tak se jedná o tradiční tým, který má s extraligou již nemalé zkušenosti a patří k historicky vůbec největším stálicím. Očekávali jsme vyrovnaný a napínavý zápas a tento předpoklad byl do puntíku splněn. Domácí nastoupili v základní sestavě a v zápase tak byli mírnými favority.

Extr 1516 TZ Trinec-Duras2

Zápas TŽ Třinec - Duras začíná, nejblíže partie Vymazal - Frolík

Ale nepředbíhejme událostem. První hodina a půl by se dala nazvat klidem před bouří. Pak remizoval Pavel Blatný s IM Ladislavem Langnerem. Pavel sice odmítl remízu, ale výsledná věžovka byla pouze znamením toho, že jeho partie vůbec nevybočila z rovnováhy - 0,5 : 0,5. Další průběh zápasu se dal těžko odhadovat. Asi nejzajímavější byla divoká partie Romana s Milanem Walkem, která mohla skončit opravdu jakkoliv. Na prvním stole Mišo pozoruhodně obětoval kvalitu, na druhé se TP bohužel začínal dostávat pod tlak. Neklan stál ze zahájení mírně hůře, Broňovi na poslední jsem naopak věřil, přišlo mi, že stojí trochu lépe.

První lámání chleba přišlo před kontrolou, kdy bohužel pro nás prohrává Roman. Ze zahájení nestál špatně, podle počítače má v některých chvílích dokonce slušnou výhodu, nicméně rozhodnutí přišlo před kontrolou, kdy se Roman dopustil nepřesnosti a pak už se pozice nedala bránit. Romanovi tak návrat do Třince, jehož barvy hájil ještě minulou sezónu, poněkud zhořkl - 0,5 : 1,5. Po časovce rovněž dohrává Mišo, když se s GM Daninem v koncovce věž, jezdec, a dva pěšci proti dvěma věžím domluvili na remíze - 1 : 2.

Zápas vypadá dále dramaticky. GM Peter Michalík, který ještě vloni pomohl týmu Durasu postoupit do extraligy, nyní v třineckých barvách ukazoval proti TP svoji sílu a zahrál pár silných tahů, které donutily TP bojovat o holý život. Neklan proti Jakubovi Szotkowskému stojí rovněž spíše hůř, i když jeho aktivní dáma ukazuje zajímavé šance. Naštěstí pro nás se otáčí partie Martina Blahynky, který si při své extraligové premiéře připisuje cenný skalp GM Tomáše Petrika. Klíčová byla pozice těsně před kontrolou, kdy figury Tomáše velice nebezpečně krouží kolem Martinova krále, nicméně mat asi nikde není a nejlepší rozhodnutí je dát věčný šach.

Blahynka-Petrik1

Blahynka - Petrík po 41.Kg2

Místo toho však Tomáš volí ústup koněm dozadu (41.-Jd6? 42.Df3! De4 43.Dxe4 Jxe4 44.Kf3 Jd6 45.Kf4 Kg8 46.Ke5 Je8 47.Kf5!)

Blahynka-Petrik2

a najednou je černý v zugzwangu. Po 47.-d3 48.Ke5 Jg7 49.Kf6 a6 50.Sxg7! se musí před matem vzdát a my vyrovnáváme - 2 : 2. Poté však definitivně prohrává Neklan, jehož pozice i přes náznaky protišancí byla objektivně horší - 3 : 2. Rozuzlení přichází i v mé partii s IM Richardem Biolkem mladším, která byla od začátku spíše ve znamení vyčkávání a různého manévrování než velkého střetu dvou armád. Sám jsem moc nevěděl, jak pozici hodnotit, nicméně soupeř chybuje a po časovce se ujímám iniciativy, kterou už nepustím a výsledná věžovka je za mě vyhraná - 3 : 3.

Drama však pokračuje! Broňa Vymazal v jezdcové koncovce s pěšcem míň, ale spojenými vzdálenými volnými pěšci nenachází výhru.

Vymazal-Frolik

Vymazal - Frolík po 51.-Jg2-e3

Ta mohla přijít po nijak složitém 52.a6 Jd5+ 53.Kb7 Jc7 (nebo 53.-Jc3 54.a7) 54.a7 s dalším b4-b5-b6, ale oba hráči byli na půlminutě a více možností s napínavým zápasem v zádech svazovalo úsudek. Po partiovém 52.b4? Jd5+ 53.Kc5 Jc3! najednou není úplně jasné, zda ve vzájemné časové tísni dokáže udržet remízu. Nakonec se tak však stalo celkem bez problémů - 3,5 : 3,5. A nakonec Tomáš. Tomu se nepovedlo příliš zahájení a celou partií tahá za kratší konec. Peter Michalík však nenachází přesný tah a Tomáš naopak nachází cestu, jak partií udržet. Výsledná koncovka dva střelci proti věži se sice ještě chvíli hraje, ale nakonec končí remízou a ukončuje tento velice bojovný zápas, ve kterém se na všech šachovnicích hrálo přes 40 tahů - 4 : 4.

Výsledek považuji za spravedlivý, zápas byl napínavý, oba týmy mohly vyhrát i prohrát, oběma týmům k vítězství chyběl ten pomyslný kousek. Dělbou bodů se toho ani pro jeden tým až tak moc nezměnilo. Osobně bod beru, převážně vzhledem k tomu, že se pro některé jednalo o první extraligový zápas vůbec nebo to byla premiéra či obnovená premiéra za tým. Ze zkušeností vím, že takovéto premiéry bývají častokrát velice zrádné.

Nezbývalo tedy nic jiného, než se přesunout do Frýdku-Místku do penzionu U Mámy, jehož volba se Neklanovi opravdu povedla (starostlivý personál, výborná cena, skvělé jídlo) a v klidné okrajové části nachází náš tým ideální prostředí na přípravu na další utkání s Frýdkem. A to i včetně snídaně, ať už se jedná o obložený talíř, hemenex či valašskou kyselici, tak rozhodně jsme ani tuto část přípravy nijak nepodcenili (nebyla by to správná extraligová reportáž, ve které by nebyla ani zmínka o tom, co jsme měli k jídlu).

V sobotu to byl Roman, v neděli jsem to byl zase já, kterého čekal pikantní zápas proti bývalému klubu. Ve Frýdku jsem strávil předchozí 3 sezóny. Ale všichni jsme dobře věděli, že se jedná o silný klub, který se stabilně umísťuje v na předních místech tabulky, a že to bude náročný zápas.

Frýdek-Místek proti nám sice nastupuje bez Vojty Rojíčka a Sergeje Vesselovského, ale  zase povolal obě přední šachovnice GM Antona Korobova a GM Sergeje Azarova a na poslední nastupuje Jakub Rabatin, který si svými dobrými výsledky v 1. lize řekl o premiérovou extraligovou účast.

Po počátečním přátelském přivítání s bývalými hráči mě ještě TP upozorňuje na to, abych si dal pozor a nespletl si klubSmile To jsem však neměl v plánu a na partií s GM Alexejem Fedorovem jsem se velice těšil. Jednalo se o hráče, v jehož tvorbě o královském gambitu a královské indické jsem nejednou hledal inspiraci, navíc jsem 3 sezóny nastupoval po jeho boku a chtěl jsem se proti němu předvést. Naopak svým druhům na 1. a 2. šachovnici jejich úkol vůbec nezávidím. Antona Korobova považuji za hráče „z jiné planety“. Pamatuji si na šachové soustředění, kdy nám ukazoval 21- tahovou studii, kterou Anton sám skládal a já jsem netušil, která bije, a to ani když nám ukazoval její řešení. Když nám ukazoval své příklady GM Sergej Azarov, to jsem se ještě zdánlivě chytal, ale není pochyb, že se rovněž jedná o velmi silného velmistra, proti kterému to TP bude mít velice těžké.

Zápas tedy začíná a jako první remizuje Pavel Blatný, který proti IM Petru Piskovi příjímá černými remízu v zahájení, což není špatné – 0,5 : 0,5. Po chvíli remizuje rovněž Roman, který ač se v přípravě snažil na teoreticky velice zdatného IM Standu Jasného něco vymyslet, tak partie po chvíli končí podepsaným smírem - 1 : 1.

Další partie jsou již bojovnější a delší, bohužel se však většina z nich vyvíjí spíše v náš neprospěch. Na první Mišo volí bílými Trompovského a zkouší proti svému hvězdnému soupeři něco vymyslet na dámském křídle, ten však postupně rozehrává svou dvojici střelců. Na druhé volí Tomáší sicilku, kde GM Azarov se systémem 3.Sb5 rozjíždí útok na dámském křídle a Tomáš se pokouší o nepříliš nadějný nástup na křídle královském. Mně se zahájení taky úplně nepovedlo, dost jsem podhodnotil možnost, ve které mi soupeř bere „domovníkem“ koně na c3 a získává pěknou verzi sicilky (jako sicilkář bych si v takové pozici rovněž „rochnil“ ?). Na čtyřce Martin volí boj s izolovaným pěšcem, na páté Neklan zkouší vymyslet proti útočně laděnému IM Vojtovi Zwardoňovi kombinaci na dámském křídle a na osmičce Ondra při své extraligové premiéře zahraje Svěšnikova, kde se v dynamicky velice zajímavé pozici snaží svého mladého soupeře zmást.

Bohužel zatímco zápas proti Třinci byl vyrovnaný, tak zápas proti Frýdku se hraje na jednu bránu. Soupeři jednoduše ukazují svoje kvality. Na první se Anton nebojí oslabit královské křídlo tahem g5, i když se takové věci začátečníkům nedoporučují, tak Anton, jako zkušený velmistr ví, kdy si je může dovolit. Antonova dvojčka střelců v otevřené pozici proti dvěma jezdcům dominuje, postupně zesiluje pozici a nebojí se ani oběti kvality. Mišo má těžký úkol, přesnou obranu nenachází a partií prohrává. Jak jsem napsal v úvodu, Anton je prostě „hráč z jiné planety“Smile - 1 : 2. Prohrává i TP, jehož jakékoliv aktivity na královském křídle byly eliminovány a po výměně dam partie v podstatě končí - 1 : 3. Dále prohrává Neklan, který tímto výsledkem bohužel protahuje svou černou sérii. Jeho počáteční kombinace na dámském křídle se mi zdály velice sympatické. Pak však nezahrál přesně a přešel do horší, ale hratelné koncovky věží a jezdců. Tam však přehodí tahy a pak už jej Vojta postupně přehrává - 1 : 4. Po kontrole prohrává i Martin Blahynka, protože si s GM Igorem Rausisem vybral přesně ten typ pozice, které Igors prostě umí. Ten svou pozici pomalu zesiluje, získává dvojici střelců, otevírá královské křídlo a jakákoliv Martinova šance na vzdor je marná. Nicméně pro Martina další cenná partie proti silnému velmistrovi - 1 : 5.

Posledními bojovníky v poli jsme já a Ondra. To jsou pozice, které vypadají alespoň trochu nadějně. Ondrův soupeř odmítá opakovat tahy, Ondra bere pěšce na b3 a i přes oslabeného krále má v dynamické pozici dobré šance. Zápas byl již rozhodnutý a v závěrečné pozici Ondra příjímá smír. Myslím si, že měl i přes počítačové "nulové" hodnocení hrát dál, no jestli měl Ondra strach o svého krále nebo neviděl další plán, nevím. Každopádně při své premiéře podal solidní výkon - 1,5 : 5,5.

A na závěr můj epický souboj proti Alexejovi. Po zpackaném zahájení probíhá veškerý boj čistě na dámském křídle, což jako bílý v sicilce nevidím úplně rád a i když to vypadá, že nejspíš něco ztratím, tak se mi daří pozoruhodně zformovat své obranné šiky. Poté přichází výpad dámou do nepřátelského tábora, který nejspíš Alexej nedocenil, moje figurky se najednou formují z obrany do útoku a jsou to černí pěšci, kteří visí. Tyto problémy Alexej řeší obětí kvality, o které nejsem úplně přesvědčen, že je nutná. Cestou seberu ještě pěšce a pozice je objektivně vyhraná.

Ponizil-Fedorov1

Ponížil - Fedorov po 32.Jb4

Zde však Alexej ukazuje, proč je tak dobrý šachista. Bez čisté kvality méně se mu daří najít i minimální možnosti protihry, já naopak pod tíhou toho, že mám na dosah další vítězství proti silnému hráči, dělám nepřesnosti:

Ponizil-Fedorov2

Ponížil - Fedorov po 43.-d4

44.Vxf5? (vyhrávalo ne úplně samozřejmé 44.fxe4! fxe4 45.Vb7+ Kf6 46.Vf2+ Ke5 47.g4!) 44.-e3 45.Vd1 (45.Ve2 d3! s následnou vidličkou 46.-Jd4) 45.-Vxc2 46.Ve5 Jf4

Ponizil-Fedorov3

Problémů najednou přibývá a i s kvalitou více není úplně jednoduché najít cestu k vítězství. Po 47.Ve4 e2 48.Vdxd4 Jxg2 49.Vxe2 Vxe2 50.Vg4+ Kf6 51.Vxg2 Ve3 52.Vb2 Va3 53.Kf2 Kg5 54.Kg3 h5 55.h4+ Kf5 nakonec vzniká věžovka s dvěma pěšci navíc, nicméně vyhrát objektivně nejde.

Ponizil-Fedorov4

Ani jsem se neobtěžoval zkoušet Alexeje v remízové věžovce f+h, místo toho volím ještě více remízovější variantu a tím partie končí a s ní i zápas, který prohráváme 2 : 6. Zápas proti Frýdku byl tedy na jednu branku, soupeř vyhrál naprosto zaslouženě.

Po prvním kole máme tedy jeden bod, první po dlouhých 33 letech. Sezóna je ale teprve v počátku a nás čeká ještě devět extraligových zápasů, které si rozhodně hodláme užít a ve kterých hodláme i nadále tvrdě bojovat. V dalším kole do Brna přijede hvězdami nabitý Nový Bor a určitě budeme rádi, když nás přijdete na začátku prosince podpořit. Bude to určitě zajímavá šachová událost, která se každý den nestává.

Z ostatních extraligových zápasů mě překvapilo, že největší zahraniční hvězdy nenastoupily. Z toho vyplývá, že ty největší extraligové řežby nás ještě čekají. Šlágrem kola byl jednoznačně souboj dvou adeptů na medaile, posílené Lysé nad Labem a Pardubic, který skončil 4 : 4. Zajímavým bylo také vítězství ostravské Poruby nad Turnovem, jinak většina zápasů skončila podle předpokladů.

Z výkonů jednotlivců stojí za zmínku výhra mládežnického talenta Nguyena nad zkušeným velmistrem Petrem Neumanem, partie rozhodně stojí za přehrání.

Těším se s vámi u dalších extraligových reportů, které však nejspíš bude psát už kapitán Neklan.