tht Extraliga - 3. kolo - nejprve šok, pak divácký rekord v zápase roku - Duras - Nový Bor 2,5 : 5,5

Dlouho očekávaná událost pro brněnské šachisty i fanoušky byla konečně tu - na sobotu 5.12.2015 se otevřely brány A-SPORT HOTELU pro gladiátory mediálně značně propagovaného zápasu roku - Durasu a Nového Boru. Zápasu předcházely pečlivé přípravy již více než dva týdny před vypuknutím a měly přinést zážitek pro širokou šachovou obec nejen v Brně. Tyto přípravy však při ranním příchodu na zápas vzaly rychle za své, když se něco po 9.00 ráno zjistilo, že venkovní okénko do hrací místnosti, která byla umístěna v zadní části hotelu a která byla zvenku přístupná jen ze zahrádkářské oblasti, bylo rozbito a z místnosti byly odcizeny dataprojektor a dva notebooky.

Výsledky a další informace najdete na webovkách tht Extraligy, ve svazové databázi nebo na chess-results, článek k zápasu na novoborských stránkách, fotogalerii na stránkách Durasu, partie 1.-4. kola zde.

Extraliga1516 Duras Novy Bor

Na zápas se přitom již před jeho začátkem v 10.00 začali scházet fanoušci, kteří však místo slavnostního začátku čekali na příjezd Policie ČR.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor24

V mezidobí si proto vyplňovali kratochvíli diskusemi různé skupinky, jako například tato s naší novou fanynkou Pavlou,

Extraliga1516 Duras-Novy Bor23

nebo David Shengelia (vlevo), dosud bdící s pomocí kávy a Michala Vávry

Extraliga1516 Duras-Novy Bor25

či sedící novoborská squadra v čele s Petrem Boleslavem.

Policie na místo činu dorazila až okolo 10.45 a jeho ohledáním strávila další hodinku, takže se začátek tohoto zápasu neplánovaně posunul až na 11.45.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor22

Místo činu

To již někteří diváci nevydrželi a odešli domů, zatímco jiní teprve přicházeli. Zprávy se samozřejmě rychle šířily, což některé dosud doma dlící odradilo, no pozdní začátek zase vyhovoval jiným, kteří nemohli dříve.

Přes všechno špatné se nám ale podařilo během poměrně krátké doby zajistit dva náhradní notebooky (jeden byl můj) a dataprojektor, takže se nakonec ještě před začátkem podařilo zprovoznit jak ohrožený online přenos, tak i promítání zápasu pro diváky v přední části hotelu, kde jsme s Radkem Strnadem měli komentátorské stanoviště. Velké díky za toto obnovení patří hotelu, Láďovi Palovskému, Radku Strnadovi a Martinu Brožovi. A nyní již k zápasu.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor2

Jeho zahájení probíhalo za velké divácké účasti v hracím sále, kdy se prvních 15-20 minut například hojně fotilo či natáčelo.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor20

Komentátorské stanoviště

Poté se diváci odebrali do komentátorské části, kde jsme s Radkem Strnadem čekali s již připraveným programem. Na začátku byly představeny oba týmy, a to včetně jednotlivých hráčů z šachového i trochu nešachového pohledu.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor8

Po tomto zahajovacím intermezzu pak již přišlo na řadu komentování jednotlivých partií s prokládáním kvízových otázek, za jejichž správné zodpovězení byly šťastným výhercům předány z rukou mých sličných asistentek Jeleny a Táni památeční trička speciálně vyrobená k tomuto zápasu.

Za ty patří dík hlavnímu sponzorovi tht Extraligy Antonínu Továrkovi a Janu Blahynkovi, který jejich výrobu v počtu 100 ks zprostředkoval. A jaké že byly otázky? Například "Kolika vrcholných týmových akcí (MS, ME, olympiády) se zúčastnil David Navara?" (15), "Ve které sezóně vstoupil Nový Bor na extraligová kolbiště?" (2006/2007) "a ve kterém roce dobyl vítězství v EP klubů?" (2013),

Extraliga1516 Duras-Novy Bor15

poněkud žertovný "Který přítomný divák v hledišti má již doma žlutý dres Durasu?" (Olga Dvořáková z Adamova jako členka Durasu v dorostenecké extralize, na snímku v prostřední řadě třetí zleva) či "Jakého největšího úspěchu dosáhl v závěru své hráčské kariéry předčasně zesnulý Mirek Jurka?" (7. místo na MČR v blesku v Praze + remíza s Davidem Navarou).

Extraliga1516 Duras-Novy Bor21

"Mat ve střední hře" v rukou indického velmistra Harikrishny

Tato otázka pak zazněla při představení knihy s názvem Mat ve střední hře (Mirek zemřel v roce 2013 ve věku 49 let), kterou prezentovala Mirkova žena Alena. Tuto knihu můžu všem šachovým příznivcům vřele doporučit, neb se jedná o průřez Mirkovou úspěšnou hráčskou kariérou s proloženými hodnotnými partiovými komentáři a jeho osobním životem. Knížka, autorsky vydaná Alenou Jurkovou a Zdeňkem Závodným, je i s Mirkovými původními komentáři k dostání za 230,-Kč a objednat si ji můžete na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Úspěšnými řešiteli kvízových otázek se mj. stali Slávek Sládek, Pavel Masák, Josef Kratochvíl či dokonce dvakrát kuřimský Pavel Krupica (na snímku v první řadě).

Zápas navštívilo opravdu hodně diváků, jejichž počet jsem sice úplně nesledoval, ale při pohledu na fotky (například časté výrazné obměny v hledišti) jsem nabyl dojmu, že jich mohlo být i kolem stovky.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor19

To je samozřejmě skvělé číslo a můžeme jen doufat, že zájem o extraligu přitáhne diváckou kulisu i na únorový dvojzápas proti týmům z Lysé nad Labem. Cestu si našla také Česká televize s pořadem V šachu (vysílání zřejmě 1.1.2016), která provedla rozhovory s hlavním partnerem tht Extraligy Antonínem Továrkem a také s mou maličkostí. Vidět byly také mnohé známé osobnosti nejen brněnského šachu.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor1

Na prvním snímku zatím bez kávy, ale zato v zátiší s míči neúnavný tahoun a můj parťák z CHESS TEAM BRNO Břeťa Eichler,

Extraliga1516 Duras-Novy Bor6

dále dvorní novoborský fotograf Vladimír Jagr, jehož v žertu Petr Boleslav obvinil, že nyní preferuje více krásné ženy než novoborské chlapceSmile,

Extraliga1516 Duras-Novy Bor7

jako vždy absolutní profík Láďa Palovský, který však vzhledem k výše uvedenému prožil těžký víkend.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor9

Zleva Vlastík Chládek, Tatiana Potapova, Tonda Továrek,

Michal Vávra, Radek Strnad a Elena Semenova

Důležitou součástí celého našeho extraligového příběhu jsou sponzoři, konkrétně Ing. Radek Strnad (TESPO Engineering), Ing. Vlastimil Chládek (DS Brno) a Mgr. Michal Vávra (AK Bulinský, Vávra & Partners), jejichž společná fotka s Mgr. Antonínem Továrkem coby hlavním sponzorem tht Extraligy a milými hosteskami je působiváSmile.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor12

Na závěr fotobloku pak po týmové večeři neméně působivý Michalův palačinkový dojezd (ve fotogalerii najdete i druhou část velkého stolu, kde sedí Durasáci)

Extraliga1516 Duras-Novy Bor18

a společná fotografie žlutých a modrýchSmile.

Zajímavé pak bylo komentování jednotlivých partií, které přišli po jejich skončení komentovat samotní hráči. Jako první se této role ujali Zbyněk Hráček a Cyril Ponížil, kde náš Cyrda zaznamenal velmi cennou remízu černými figurami, která jej může reálně posunout k jeho první velmistrovské normě. V partii se Zbyněk unáhlil výměnou svého Sg5 za Jf6, když ještě neměl zahrané f2-f4 a musel tak nečekaně změnit způsob boje. Zbyněk má v této sicilské výstavbě vysokou úpěšnost, no v naší partii jej v rozletu zabrzdil již výše uvedený moment.

Hracek-Ponizil

V této závěrečné pozici remízu nabídnul o pěšce silnější Zbyněk, vědom si svých pasivních figur s téměř přikovanou bílou věží k ochraně ph4. Počítač vidí tuto pozici jako vyrovnanou a my s radostí můžeme konstatovat první důležitý zisk, který tak vyloučil případného kanára - 0,5 : 0,5.

Druhá v pořadí končí partie na 1. šachovnici, kde se utkali velmistři David Shengelia (Duras) a Pentala Harikrishna (Nový Bor). David přišel na partii dosti nevyspalý, neb jej v pátek večer na trase Vídeň - Brno potkala nepříjemnost v podobě rozdvojení vlaku v Břeclavi bez jakéhokoli komentáře ze strany průvodčího, přičemž část v níž David seděl, dojela místo do Brna do Otrokovic, kde si David připadal jako v jiném světě. No a protože bylo již po půlnoci, nebylo divu, že se z takového místa dostal do Brna až v 5.45 ráno. Partie pak probíhala za převahy indického velmistra, který v závěru přesně spočítal i zoufalou oběť dvou kvalit za rozbití černého krytu, což svými těžkými figurami snadno pokryl a následně z protiútoku zavěsil (rozbor na NŠS) - 0,5 : 1,5.

Nečekané vyrovnání však přichází z dvojky, kde se dobře bránící Míša Demidov, jehož do Brna přišla podpořit jeho žena Irina (Irina Vasilevich je mimochodem profesionální šachistkou), dostává sice do časové tísně, v ní mu však David Navara nekorektní obětí dámy za věž naservíruje celý bod.

Navara Demidov1

Pozice na diagramu je po předchozím trochu riskantním 30.f4?! Sd6 31.gxh5 Sxf4 za bílého už trochu nepohodlná a David se to jal vyřešit originálně - 32.h6??. Tento tah vyrazil dech nejednomu divákovi a mně také. Záměr je jasný - ulovit černého krále v kombinaci s postupem h-pěšce do dámy. Kombinace má však pořádnou díru a černý vyhrává dokonce ve dvou variantách.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor17

Když jsem se Davida ptal, proč zahrál tento tah poměrně rychle, když měl na hodinách ještě okolo 30 minut, odpověděl, že mu to ve dvou variantách vyšlo a určitým motivem byl také špatný čas černého. Ke krkolomné remíze vedlo ne zcela samozřejmé 32.Dg4 Vb2 33.Vxf4! Vxf4 34.Dxe6+ Kh8 35.Va8! Vb1+ 36.Kg2 Dxa8 37.De5+ a bílý věčně šachuje na polích e5-e6-e7-d6.

Navara Demidov2

V partii se brzy vyjasnilo, že po 32.-Sxg3 33.Vxf6 Vb7! (tento tah David přehlédl, viz diagram. Vyhrávalo také 33.-Vb1+ 34.Vxb1 Dxb1+ 35.Kg2 Sd6 36.h7+ Kg7) je šachu na h7 prostě zabráněno a kombinace bílého je u konce. David ještě zkusil 34.Jxe6 (34.Vaf1 Sxh4 35.h7+ Vxh7 36.Vf8+ Dxf8 37.Vxf8+ Kxf8 38.Jxh7+ Kg7-+),

Navara Demidov3

ale po 34.-Vb1+ 35.Vxb1 Dxb1+ 36.Vf1 Sh2+ 37.Kg2 De4+ ztrácí ještě jezdce a proto sklonil krále - 1,5 : 1,5.

Po tomto senzačním vyrovnání se zraky všech upírají ke zbylým pěti partiím, kde to nevypadá úplně špatně.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor5

Značně hůře v koncovce stojí akorát Roman v partii IM Tadeáš Kriebel - IM Roman Chytilek (na snímku), na ostatních deskách se však statečně držíme. Misky vah na stranu Novoborských však převažuje GM Ján Markoš, který po téměř bezchybném výkonu v dynamicky vedené partii ještě před kontrolou přestřílí Juru Lipku a dostává svůj tým do vedení.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor10

Osobně na mě udělal velký dojem Markyho popartiový komentář před diváky, kdy velmi metodicky, poučně a energicky vysvětlil všechna partiová zákoutí a myslím, že si diváci v tomto ohledu přišli na své. Tak nějak si alespoň já představuji trenérskou osobnost v tom nejlepším slova smyslu - 1,5 : 2,5.

Po chvíli bohužel neudrží špatnou koncovku Roman, který se po partii vyjádřil v tom smyslu, že variantu, kterou hrál naposledy snad před devíti lety, analyzoval jeho soupeř ještě půl hodiny před začátkem, takže docela neobvyklá trefa do černého.

Kriebel-Chytilek1

Onen nepříjemný postup pro černého nastal již v 9. tahu po 1.e4 c6 2.d4 d5 3.Jd2 g6 4.Jgf3 Sg7 5.c3 Jh6 6.Sd3 0-0 7.0-0 f6 8.Ve1 Jf7 9.h4! (viz diagram) a nyní stojí černý před složitou volbou. Na dobře vypadající 9.-Sg4 reaguje bílý manévrem 10.Db3! (proti bodům b7, event e7) Dd7 11.Jh2! Se6 12.Dc2 a černé figury jen těžko hledají souhru. V partii se stalo 9.-e5, ovšem i zde bílý přesně zacílil a místo jakýchkoli divočin přešel nejvýhodněji do mnohem lepší koncovky - 10.h5 g5 11.exd5 cxd5

Kriebel-Chytilek2

12.h6! Sxh6 13.dxe5 fxe5 14.Jxe5 Df6 15.Jxf7 Dxf7 16.Df3 Jc6 17.Dxf7+ Vxf7 18.Jf3 Sf5 19.Sxf5 Vxf5 20.Ve6

Kriebel-Chytilek3

využívaje špatného černého Sh6. Roman těžkou koncovku i vzhledem ke špatnému času neudržel a Novoboráci tak zaslouženě vedou už o dva body - 1,5 : 3,5.

Poté zaznamenává úspěch náš benjamínek v partii GM Robert Cvek - Martin Blahynka. Robert sehrál partii až příliš suše a Martin neměl větší problémy s udržením rovnováhy, byť se Robert snažil ještě po přechodu do dámovky něco vymyslet.

Cvek-Blahynka1

Martinova dočasná oběť pěšce za aktivitu své dámy (35.-Dh1!) však v pozici na diagramu znamenala přesný zásah proti bílému králi a jeho visacím pěšcům,

Cvek-Blahynka2

což po 36.Dh5+ Kf6 37.De5+ Kf7 38.Dc7+ Kg6 39.Dxa7 Dg1+ 40.Kf3 Df1+ 41.Ke3 Dh3+ 42.Ke4 Df5+ 43.Ke3 Dh3+ 44.Ke4 Df5+ znamenalo neodvratnou remízu věčným šachem - 2 : 4.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor3

Partie GM Robert Cvek - Martin Blahynka začíná

Poté se nám podařilo ubránit také na trojce v partii GM Tomáš Polák - GM Viktor Láznička, kde Tomáš tahal po většinu partie za kratší konec, no Viktorovi se menšími nepřesnostmi výhoda postupně rozplývala. V závěru pak navíc dostal Viktor zřejmě pokyn zajistit zápasové vítězství a jeho smírnou nabídku nešlo odmítnout - 2,5 : 4,5.

Jako poslední dohrávají staří známí GM Pavel Blatný - GM Petr Hába. Pavel měl nesnadnou dámovku, která šla udržet jen jedinými přesnými tahy (rozbor na NŠS), což se bohužel nestalo.

Extraliga1516 Duras-Novy Bor4

Nicméně závěr partie byl velmi originální a na šachovnici se objevily dokonce čtyři dámy! Tou poslední postavenou byla ta černá, která nejenže pokryla hrozící mat, ale v součinnosti se svou družkou sama několika maty pohrozila (75.-e1D), přičemž všechny nebylo možné pokrýt.

Blatny-Haba

Pavel se proto v pozici na diagramu musel vzdát a tím skončil i tento pěkný zápas roku - 2,5 : 5,5.