MČR mládeže v šachu: DURAS za tři stříbrné

V týdnu od 5.3. do 12.3.2016 proběhlo opět v hotelu Dlouhé Stráně v Jeseníkách MČR mládeže v praktickém šachu a také MČR juniorů a dorostenců. V sobotu 5.3. ve 13:30 hodin odtroubily hotelové ampliony českou hymnu, pořadatelé, rozhodčí a trenéři řekli co museli a šachová klání mohla začít. Naše nepříliš početná výprava opět neponechala nic náhodě. Ubytovali jsme se v proslulém pensionu Pasťák. Měli jsme s sebou svého trenéra (GM Tomáš Polák), kuchaře (chef Michal Daněk), roli vedoucího výpravy, maséra, psychologa, psychiatra, pediatra, baviče a obecního šaška zastávala moje maličkost. Naše výprava dosáhla krásného výsledku – 3 stříbrné medaile a další velmi pěkné výsledky. Pojďme se podívat, jak k tomu došlo...

MČR se účastnilo 5 mládežníků z naší tréninkové skupiny GM Tomáše Poláka, které doplnila Tereza Kocí z Lokomotivy, která letos začala s Tomášem spolupracovat. Finálová klání, především u juniorů a dorostenců, jsou velmi náročná a proto jsme na začátku turnaje o medailích vůbec nemluvili, zvláště po prvním kole, které se nám vůbec nepovedlo. Nakonec ale kluci a děvčata zabojovali a byly z toho 3 stříbrné medaile a k tomu dvě šestá místa a jedno osmé. Pokud by bylo v posledním kole trochu štěstíčka, mohl cinknout ještě jeden bronz. S naší výpravou odcestovali: Martin Blahynka (junioři + dorostenci), Daniel Daněk (H16), Petr Glozar, David Barák (oba H12), Olga Dvořáková (D12) a Terka Kocí (D16).

Martin Blahynka (junioři + dorostenci):

Martin odehrál velmi těžký a psychicky náročný turnaj při honbě za metami nejvyššími. Již v polovině turnaje se oddělila skupinka vyjímečných Martin Blahynka, Jan Vykouk, Jiří Rýdl a Matyáš Marek, která tvrdě bojovala o zlato a po cestě za vytouženou metou kosila jednoho soupeře za druhým. Martin nakonec vybojoval skvělých 8,5 bodu (7 výher, 3 remízy, jedna prohra), které mu stačily „pouze“ na celkové druhé místo, tedy dvě stříbrné medaile – jedna v juniorech a jedna v dorostencích. Vítěz celého turnaje, Jan Vykouk, je totiž teprve 16-letý klučina, který mohl hrát finále H16, což je ale pro jeho výkonnost již málo. Martinovi moc gratuluji ke skvělému výsledku a přeji mu hodně štěstí v honbě za titulem mezinárodního mistra.

Olga Dvořáková (D12):

Olča je sice šachistkou Spartaku Adamov, ale trénuje již dvě sezóny na Durasu ve skupině Tomáše Poláka a hraje také u nás již druhou sezónu mládežnickou extraligu. Tak si její úspěchy také trochu přivlastňujeme. Olča rozehrála turnaj famózně. Hrála sebevědomě a své soupeřky přehrávala především díky své, pro holky nezvyklé, agresivní hře. Po pátém kole měla Olča na svém kontě 5b/5 a vedla o 1,5 bodu před pozdější vítězkou turnaje Annou Lhotskou. V šestém kole se Olča utkala právě s ní. V případě vítězství by se již po šestém kole stala Olča prakticky mistryní ČR, neb náskok 2 bodů do posledních tří kol a obehrané všechny konkurentky značilo metu nejvyšší. Tento tlak ale mnohdy neustojí ani mnohem starší a zkušenější hráči. Olča tuto partičku neustála a po chybě ve střední hře ztratila figuru a prohrála. Anna se na Olču v sedmém kole bodově dotáhla s tím, že měla lepší pomocné hodnocení. Po dostizích v posledních dvou kolech je nakonec Anna ta šťastnější a turnaj vyhrává s půlbodovým náskokem. Olča tedy nakonec po šesti výhrách, dvou remízách a jedné prohře končí na krásném druhém místě a bere stříbrnou medaili – gratuluji, pěkný výkon.

Daniel Daněk (H16):

Daniel naskočil do silně obsazeného turnaje. Protože tento rok bojuje dost se školou a šachy tedy nejsou to hlavní, neměli jsme zde žádná očekávání. Ale po jeho výsledcích na první desce v mládežnické extralize – nikdy neříkej nikdy. Nicméně Daniel dorazil na turnaj bojovně naladěn s cílem dojít k co nejvyšším metám – sám jsem byl tímto překvapen. Svá předsevzetí Dan překvapivě dokazoval také ve svých partiích. Přestože v prvním kole prohrál, v dalších kolech předváděl výbornou hru, když každou partii hrál nekompromisně na výhru. Po sedmém kole měl Dan 5b/7 a dostal se nečekaně do vedoucí pětibodové čtveřice. Posledmí dvě kola byla ale náročná. V osmém kole po dlouhém boji prohrál s vícemistrem ČR – Anaškinem a v posledním kole v trošku lepší pozici remizoval s pozdějším mistrem ČR a nasazenou jedničkou Janem Miesbauerem. Nakonec Dan obsadil se ziskem 5,5b/9 skvělé 6. místo. Danovi tedy gratuluji nejenom k pěknému umístění na jeho posledním MČR, ale také k pěkným partiím, které na turnaji sehrál. Bez ohledu na výsledek bylo u on-linů na co koukat.

Péťa Glozar (H12):

Péťa hraje pěkné šachy, ale občas se mu do jeho šachového myšlení (naštěstí jen občas) vloudí nějaký ten „fatal error“. Tentokráte se to stalo v první partii turnaje, kterou prohrál s níže nasazeným soupeřem a moc si nezahrál. Poté přišla čtyřbodová šňůra a Péťa byl opět ve hře o přední místa. No a pak přišel další „error“ a prohra. Po osmém kole měl Péťa na svém kontě 5b/8 a v posledním kole hrál o bronz – bylo ale třeba zvítězit. Péťa se do svého soupeře zakousnul, hrál aktivně, útočně, ale toto jej stálo mnoho času. Při posledních jeho osmi minutách, proti soupěřově 25 min, mohl bětnout figuru na h5, rozebrat kryt před králem a dát buď mat nebo alespoň získat nějaké 3 píšky s dobráním figury zpět. Péťa tuto možnost tušil, ale neměl dostatek času vše propočítat. Přesto se mu povedlo získat alespoň kvaldu. Ale při hře na 30s proti soupeřovým 10 minutám přijal nabídku remízy. Nakonec je z toho pěkné šesté místo a přímý postup na MČR 2017. Péťovi gratuluji a cením si toho, že se v posledním kole o dobrý výsledek popral pěkně od podlahy.

David Barák (H12):

David, stejně jako Péťa Glozar, je pevnou součástí našeho extraligového mládežnického týmu. Na MČR se mohl také pokoušet o umístění na medailových pozicích nebo alespoň na postech zaručujících přímý postup na MČR 2017. Po odehraném MČR by David mohl dostat přezdívku „pan opatrný“ nebo „remízový král“. David sice prohrál jen jednou, ale také pouze dvakrát vyhrál a k tomu připojil šest remíz. Takto se ale o medaile hrát nedá. Pokud by David ke své obvyklé bojovnosti v kritických situacích přidal také trochu odvahy a nehrál v zahájení pouze jednu variantu bílýma i černýma ("Leningradská blokáda"), mohl svůj výsledek dost vylepšit. Přesto ale David se ziskem 5b/9 obsadil pěkné osmé místo, k němuž mu gratuluji.

Tereza Kocí (D16):

Terka, tak jak jsem ji mohl za týden probíhajícího MČR poznat, je docela příjemné, milé a pohodové stvoření. Šachově ale neprožívá zrovna nejlepší období. Příprava na příjímačky na střední školu a další dívčí zážitky a prožitky vykonaly své. Terka ziskem 4,5b/9 obsadila dvanácté místo, když na MČR odjížděla s vyššími ambicemi. Terku šachově až tak moc neznám, tak nebudu také hodnotit, kde se stala chyba a co se mělo udělat jinak. Můžu jí jen popřát hodně štěstí u přijímaček a až to bude mít všechno za sebou, tak také hodně dobrých tahů za šachovnicí.

Závěrem bych zhodnotil vystoupení naší výpravy velmi pozitivně. Tři stříbrné medaile, dvě šestá, jedno osmé a jedno dvanácté místo je na šestičlennou výpravu velmi pěkný výsledek. Děkuji mládežníkům za skvělou reprezentaci klubu, trenérovi Tomáši Polákovi za perfektně odvedenou práci a také přítomným rodičům za pomoc při organizaci a především při řešení krizových situací po prohrách a dalších nehodách. No a hlavně ať žije náš kuchtík Michal Daněk! Zahajuji odtučňovací kúru...

Výsledky jsou ZDE

Fotogalerie

Vlevo: vicemistr ČR junioři + dorostenci - Martin Blahynka

MCR 216 066

Vlevo: vicemistryně ČR D16 - Olga Dvořáková

MCR 216 046

6. a 8. místo H12: Petr Glozar, David Barák

MCR 216 050

Hra s "duchy"

MCR 216 032

MCR 216 020

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit