KP družstev mladších žáků – na DURAS zbyly „brambory“

V sobotu 9.4.2016 se odehrál KP družstev mladších žáků, již tradičně v kulturáku v Zastávce. Počasí bylo přímo bezvadné-šachové, venku je hnusně, prší, v kulturáku útulno, teplo, neprší. Pod taktovkou Aleše Dumka a rozhodčího Mirka Hurty probíhalo vše přímo vzorově, podle rozpisu v propozicích. Důležitá informace je, že první tři týmy konečného pořadí posupují na červnové MČR. Podle naší sestavy jsme byli právě třetí nasazení za silnou brněnskou Lokomotivou a kuřimským áčkem. Náš klub reprezentovali: 1. David Barák, 2. Péťa Glozar, 3. Honzík Brož, 4. Martin Lúč, 5. Boris Kupsa, 6. Klára Kunčická. Kdo chce vědět, jak se nám dařilo, ať čte dál...

Již před turnajem jsme si řekli, že nebudeme nic hrotit, pokud se nám povede dosáhnout na třetí postupové místo, bude to fajn, pokud ne, nic se neděje. Naší nevýhodou oproti týmům, se kterými budeme bojovat o postup, je to, že na posledních dvou šachovnicích hrají mládežníci, kteří teprve sbírají zkušenosti (Klárku jsme v tomto týdnu čerstvě registrovali u ŠSČR), a také to, že náš tréninkový systém je zaměřen především na vážný šach. Proto také hrací tempo turnaje (2x15minut) bylo i pro naše zkušené a ostřílené borce na prvních třech šachovnicích přímo vražedné.

První tři kola jsme odehráli se slabšími týmy, takže přišly povinné výhry:

  1.   DURAS – Šachy Zastávka                  6:0

  2.   ŠK Veselí nad Moravou – DURAS        1:5

  3.   DURAS – ZŠ Vedlejší Brno               4,5:1,5

V těchto utkání jsme se pěkně rozehráli, střídavě sbírali body také Klárka a Borisek.

4.   ŠK Lokomotiva „A“ – ŠK DURAS         4:2

Ve čtvrtém kole jsme se utkali s nasazenou jedničkou ŠK Lokomotiva Brno A. Lokálka má ve svém áčku již zkušené šachisty i na posledních šachovnicích. Zde jsem očekával prohry v zádu a vyrovnané boje vepředu. Cílem bylo uhrát důstojný výsledek. Klárka s Boriskem brzy prohráli, neb jejich zkušení soupeři byli skutečně nad jejich síly. Pěknou partii ale sehrál Martin se silnějším Samuelem Kadashem, vítězí a snižuje na 2:1. Brzy nato ale prohrává Péťa Glozar s Vilíkem Fajou. Honzík, v horší pozici a navíc s horším časem, dostává nabídku remízy. Vzhledem k tomu, že na první desce je rovná pozice a David má horší čas, souhlasím s remízou a tedy s prohrou.

5.   ŠK Hustopeče – ŠK DURAS           1,5:4,5

Zde jsme si zase trošku spravili chuť na týmu, který vede Luboš Kuchynka. Vítězství se ale nerodilo úplně lehce. Šikovný klučina hrál na první šachovnici (Martin Vaculík), celou partii držel krok s Davidem a nakonec vybojoval remízu. Za pár let o Lubošových svěřencích zcela jistě ještě uslyšíme.

6.   ŠK Kuřim „A“ – ŠK DURAS             3:3

Tady jsem počítal s naší druhou prohrou, kterou jsme si mohli dovolit. Zde jsme se dohodli, že se pokusíme vpředu hrát na výhru i za cenu rizika, protože od čtvrté do šesté desky jsou soupeři dost lepší. Zadní šachovnice Kuřimáků nás ale poněkud podcenily. Klárka získává dámu a nečekaně vítězí s Adamem Bočkem a Martin Lúč hezky zaútočil a dává mat zkušené Alici Habinové. Po prohře Boriska vedeme naprosto nečekaně, ale po zásluze 1:2. Záhy ale prohrává Honzík se Šimonem Tajovským a je srovnáno. Už hrají jen naše první dvě šachovnice. Péťa v dost lepší pozici a s časem 7 min pro soupeře a 4 min na svých hodinách dostává nabídku remízy, kterou odmítáme, protože na první šachovnici je velmi divoká a dramatická pozice (Matěj Tajovský – David Barák) s vyrovnaným časem – toto může skončit všelijak. David nakonec vítězí na čas. Péťa v časové tísni pozici pokazí a navíc ještě prohrává na čas. Takže plichta 3:3. Škoda, celý tým zde odvedl výbornou práci a nadšeně se bojovalo - tady jsme si zasloužili vyhrát.

7.  ŠK DURAS – ŠK Kuřim „B“      2:4

Také kuřimská záloha byla poskládaná z mládežníků, kteří už mají něco za sebou. Spoléhali jsme tedy opět na první tři šachovnice. K udržení třetího místa, na kterém jsme po šestém kole figurovali, stačila remíza. Bohužel, vypětí, stres a nemožnost odpočinku po náročném předcházejícím utkání s kuřimským áčkem vykonalo své. Po asi patnácti minutách hry prohrávají zadní šachovnice, bod na naši stranu dává Honzík, prohráváme tedy 1:3. Záhy chybuje a prohrává s Tomášem Keprtem také Péťa a je to 1:4. David na první šachovnici, přechodem z remízové věžovky do vyhrané pěšcovky koriguje na konečných 2:4.

Škoda, postup na MČR nám, podobně jako loni, utekl o chlup. Domů jsme si odvezli „brambory“ za celkově 4. místo. Přestože se nám nepovedlo postoupit na MČR, musím celý tým pochválit za bojovnost a nadšení při hře za družstvo. Skvělý výkon předvedl na první šachovnici David Barák (5,5b/7), který na sebe vzal také roli lídra, který tým podržel, když to bylo zapotřebí. Pěknou hru předvedl také Martin Lúč (6b/7), čímž se stal společně se Samuelem Kadashem z Lokomotivy „A“ nejlepší 4. šachovnicí turnaje. Výborný výkon podal také Honzík Brož na 3., desce – získal 5,5b/7, a to rapidšach vůbec není jeho doménou. Trošku za očekáváním zůstal Péťa Glozar na 2. desce, který v klíčových utkáních řešil problémy se spadenými praporky. Klárka s Boriskem odehráli turnaj podle mého očekávání. Byla to pro ně první velká zkušenost při hře za družstvo, kde o něco jde. Klárka uhrála výborné 4b/7, Borisek 2b/7. Klárka se mi navíc líbila, s jakým nadšením a chutí hrála a jakou radost měla, když se jí něco na šachovnici povedlo.

Všem děkuji za reprezentaci klubu a rodičům (paní Kunčické a Hvězdové) za pomoc na turnaji.

Výsledky ZDE

Fotky naleznete ve fotogalerii.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit