Přebory Brna v bleskové hře 2016

Letošní přebory Brna doznaly určitých změn. Proti loňsku začaly již krátce po skončení soutěží a v soutěži jednotlivců byla zrušena kvalifikace, místo níž se mělo dle počtu účastníků hrát buď systémem každý s každým nebo švýcarským způsobem na 11-15 kol. A jak letošní přebory dopadly? Kdo chce vědět více, nechť čte dál v mém příspěvku.

Výsledky družstev, zpracované Janem Kalendovským, jsou k dispozici v souboru doc, výsledky jednotlivců na chess-results a ke zhlédnutí je také bohatá fotogalerie.

Družstva

V soutěži družstev jsme postavili tradičně dvě družstva a nastoupili v těchto sestavách:

A - 1. IM Cyril Ponížil, 2. GM Pavel Blatný, 3. Jakub Roubalík, 4. IM Neklan Vyskočil
B - 1. Ondřej Nepomucký, 2. Milan Donnert, 3. Martin Hyrš, 4. Pavel Menčík

Vzhledem ke zprávám o silných sestavách našich největších konkurentů z Moravské Slavie a Lokomotivy jsem musel reagovat postavením extraligového týmu, který ale i přes zvučná jména nebyl v turnaji favoritem. Tím bylo družstvo Moravské Slavie, které mělo v sestavě dva velmistry a dva bleskové specialisty - 1. GM Radek Kalod, 2. Tomáš Polák, 3. FM David Holemář, 4. Petr Skácelík. Pokud se divíte, že v této sestavě vidíte hned dva Durasáky, tak je to dle přeborových pravidel možné (v družstvu smí bez omezení hrát kmenoví hráči, hosté i cizinci uvedení na soupisce daného družstva v proběhnuvší sezóně). U Tomáše jsem bohužel nedokázal zabránit touze šéfa Morendy Michala Vávry dobýt brněnský bleskový Olymp, Petr Skácelík zase oficiálně loni do Morendy přestoupil a u nás v uplynulé sezóně hostoval. Byl jsem tedy donucen kontrovat hráči z našeho extraligového týmu.

Již začátek turnaje ale napovídal, že úterý 19. dubna 2016 nebude naším šťastným dnem. Hned v 1. kole proti nejslabšímu týmu Bystrc Oilers přišlo vítězství jen 3 : 1, když na jedničce prohrál Cyrda s Danielem Gajdošem. Úsměvné na tom bylo, že když se po partii Cyrda ptal na to, kdo že je jeho soupeř, zajímalo jeho soupeře totéžLaughing Co na tom, že má Cyrda bleskové Elo 2514Smile Ve 2. - 4. kole jsme pak postupně hráli s Morendou, Lokomotivou "A" a naším béčkem a hlavně dvě těsné porážky s našimi konkurenty o zlato nám prakticky přisoudily už jen boj o 3. místo. Na vině byla zcela patrná únava na nás všech z prodlouženého extraligového víkendu v Turnově, já navíc musel krom dalších mnoha povinností ráno vstávat již v 5.30 a večer mi to jednoduše vůbec nemyslelo.

Pro vítězství v turnaji si nakonec zcela suverénně dokráčela favorizovaná Moravská Slavia Brno, když získala úctyhodných 31,5 bodu z 36 možných.

BPB 2016 1

Zleva GM Tomáš Polák, Petr Skácelík, FM David Holemář a GM Radek Kalod

Slabší výkony Cyrdy a mé maličkosti postavily na druhý stupínek domácí Lokomotivu Brno, která v sestavě 1. IM Vojtěch Zwardoň, 2. FM Josef Kratochvíl, 3. Milan Kratochvíl, 4. Adam Dvořák uhrála 27,5/36.

BPB 2016 2

Zleva FM Josef Kratochvíl, IM Vojtěch Zwardoň, Milan Kratochvíl a Adam Dvořák

Třetí jsme skončili my výsledkem 24,5/36, čtvrtá byla ziskem 19,5/36 Lokomotiva Brno "B" (1. Karel Kratochvíl, 2. FM Martin Šklíba, 3. Jakub Bednář, 4. Milan Šnorek) a pěkné 5. místo obsadilo ziskem 14,5/36 naše béčko, když mělo nejlepší pomocné hodnocení mezi družstvy na 5. - 7. místě.

BPB 2016 3

Zleva IM Neklan Vyskočil, IM Cyril Ponížil, GM Pavel Blatný a Jakub Roubalík

Jednotlivci

Vynecháním čtvrteční kvalifikace se jednotlivci hráli o týden později, tedy 26.4.2016. Turnaje se zúčastnilo solidních 30 hráčů, kteří si nakonec zahráli švýcarským způsobem na 13 kol, z našeho klubu pak Jakub Roubalík (hostuje u nás ze Zlína), IM Neklan Vyskočil, Milan Donnert, Pavel Menčík a Michael Věžník.

Favoritem turnaje byl IM Vojtěch Zwardoň (hostující v Lokomotivě), který také prognózu beze zbytku naplnil. Výsledkem 11,5/13 v turnaji s převahou zvítězil, když remízy ztratil pouze s Adamem Dvořákem, Karlem Kratochvílem a se mnou. O další místa měl být sveden tvrdý boj mezi sedmi favority z druhé vlny, jenž se vyjma Milana Kratochvíla, který sehrál úplně špatný turnaj, také v dalším pořadí umístili do 7. místa. Nejvíce štěstí z této skupiny měl FM David Holemář z Moravské Slavie, který sice porážkami ve 4. a 5. kole se Zwardoněm a se mnou měl v té chvíli na svém kontě pouze 50% bodů, skvělým finišem 7,5/8 si ale nakonec výsledkem 10/13 zajistil 2. místo, které po tomto průběhu možná ani sám nečekal. Na pomyslný bronz dosáhnul výsledkem 9,5/13 FM Josef Kratochvíl z Lokomotivy Brno, který hrál solidně jako vždy. Stejný počet bodů 9,5/13 dosáhnul také Kuba Roubalík, horší pomocné hodnocení jej však bohužel stálo bronz i cenu. O půl bodu méně, tedy 9/13, jsem získal já, když přes vytoužený odpočinek přišel i evidentně zlepšený šachový projev a s ním také lepší výsledky. O medaili mě připravila především porážka ze 2. kola se Slepovem, když jsem v samotném zahájení odmítl získat dámu za jezdce a pak i přes mou velkou kombinační snahu soupeř ubránil.

BPB 2016 5

S Kubou Roubalíkem po bojovném průběhu remíza

Šestý skončil Karel Kratochvíl z Lokomotivy (8,5/13) a sedmý jeho oddílový kolega Adam Dvořák (7,5/13), který byl posledním z výše uvedené silnější skupiny. Další pořadí pak můžete zhlédnout z odkazu výše, z našich borců obsadili Milan Donnert 19. místo, Michael Věžník 23. místo a Pavel Menčík 25. místo.

BPB 2016 4

Zleva FM David Holemář, IM Vojtěch Zwardoň a FM Josef Kratochvíl

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit