MČR v Ostravě - Tomáš Polák bez medaile, Pavel Blatný na 50%

Včerejším dnem skončilo v Ostravě MČR mužů a žen a našim dvěma zástupcům závěr bohužel nevyšel podle představ. Tomáš Polák vedl prakticky po celý turnaj a k celkovému vítězství by mu nakonec v posledním kole stačila i remíza, porážka v přímém souboji s IM Vojtěchem Plátem však posadila na trůn jeho soupeře a Tomáš po předstižení dalšími dvěma hráči zůstal těsně pod stupni vítězů. Pavel Blatný po porážce od GM Petera Michalíka v 7. kole uhrál na závěr dvě remízy a obsadil konečně 34. místo. V C turnaji si vedl dobře Pavel Menčík, který mezi 76 účastníky obsadil 8. místo.

Kompletní výsledky zhlédněte z chess-results, více informací pak ze zpravodajsky skvělého NŠS a z webových stránek Ostravského koníka, kde již byla alespoň z malé části doplněna fotogalerie 1 a fotogalerie 2. Pěknou fotogalerii nabízí též Facebook ŠSČR.

V návaznosti na předchozí článek uveďme, že v 7. kole Tomáš těžkou partii s GM Robertem Cvekem udržel, byť to bylo dost na hraně a rozbory na NŠS ukázaly nesložitý vítězný plán jeho soupeře. V předposledním kole se pak Tomáš bílými s Janem Krejčím o nic nepokusil a hned v zahájení remizoval, což je možné vysvětlit únavou z náročného programu a soustředěním se na poslední kolo, kde již mohl očekávat IM Vojtěcha Pláta, který v partii s IM Pavlem Šimáčkem tahal od začátku za delší konec. Přesně to se také stalo a Tomáš měl díky ostatním výsledkům 8. kola stále výsadní postavení, byť byl bodově dostižen právě jeho soupeřem a rovněž skvěle bojujícím domácím borcem FM Radomírem Caletkou. Závěrečná partie se však Tomášovi vůbec nepovedla, když pokus zaskočit soupeře v zahájení aktivní hrou nevyšel a po zbytek partie se již jen bránil. Ani houževnatá a místy vynalézavá Tomášova obrana však nakonec na udržení nestačila a Vojtěch Plát tak nakonec mohl slavit nejen výhru, ale rovněž vítězství v celém turnaji spojené s první splněnou GM normou.

MCR Ostrava 2016 4

Tomáš vítězí ve 3. kole proti GM Leonu Vološinovi

Pavel Blatný prožil na turnaji nečekaně příznivý úvod, v němž po hattricku vedl společně s Tomášem. Po porážce ve vzájemné partii však již šel jeho výkon dolů a konečné umístění zhruba odpovídá jeho nasazení. Pavel podle svých slov chtěl na turnaji hrát způsobem nahoru - dolů, čemuž však ne vždy odpovídalo správně zvolené zahájení. Že ale Pavlův "šachovnicový chaos" spojený s neortodoxním způsobem hry může na soupeře platit dobře ukázala právě první třetina turnaje, kde se před jeho uměním musel ve 2. kole sklonit i pozdější vítěz IM Vojtěch Plát.

MCR Ostrava 2016 5

Pavel vítězí ve 3. kole proti IM Davidu Kaňovskému

V C turnaji pro hráče s Elem max. 1700, který se rovněž započítával na FIDE Elo, nás reprezentoval Pavel Menčík. Pavel si po celý turnaj vedl velmi dobře a do posledního kola bojoval o bednu, porážka v posledním kole jej však bohužel srazila na konec první desítky. Příznivá je ovšem skutečnost, že jeho 8 soupeřů mělo FIDE rating a v součtu s letošní 2. ligou E by mu tak od 1.6.2016 mělo vyjít jeho první FIDE Elo, zřejmě těsně pod 1800.

MCR Ostrava 2016 6

Pavel Menčík s rukou na hlavě aneb co to ten soupeř hraje za nesmysly?Wink

Vítězem MČR v Ostravě se tedy výsledkem 7/9 stal IM Vojtěch Plát, následován nenápadně hrajícím GM Štěpánem Žilkou (6,5/9), jenž měl štěstí v dramatické poslední partii s IM Lukášem Černouškem a IM Vítězslavem Rašíkem (rovněž 6,5/9), který v závěrečné partii hrané hop nebo trop uspěl proti snad největšímu turnajovému překvapení FM Radomíru Caletkovi. Ten skončil výsledkem 6/9 hned za Tomášem na 5. místě s uhranou IM normou (porážkou mu ale těsně unikla norma GM). Šesté místo obsadil první nasazený GM Vlastimil Babula a 7. místo další velké překvapení FM Svatopluk Svoboda z Mahrly Praha (rovněž splněná IM norma). Normu IM uhrál ještě celkově desátý FM Jiří Rýdl ze Spartaku Vlašim (6/9), normy WIM pak WFM Magdaléna Miturová a WFM Nataša Richterová.

MCR Ostrava 2016 8

Mistři ČR mužů a žen IM Vojtěch Plát a WGM Joanna Worek

Že to favorité v tomto skvěle obsazeném open turnaji neměli vůbec jednoduché ukazují výsledky nasazených hráčů č. 2 a 3 GM Petera Michalíka a GM Jiřího Štočka. Prvně jmenovaný na závěr prohrál dobře rozehranou partii s partnerkou Zbyňka Hráčka a nejlepší ženou v turnaji WGM Joannou Worek (5,5/9) a s 50% získaných bodů bude chtít na turnaj co nejdříve zapomenout, Jiří Štoček obsadil výsledkem 5,5/9 až 15. místo.

MCR Ostrava 2016 7

Impozantní hrací sál v Domě kultury

Závěrem tedy našim klukům poděkujme za pěkné zážitky a vzornou reprezentaci a s heslem "Duras vítězí" na dalších akcích na viděnou a na napsanouSmile

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit