Přebornický titul JMŠS družstev v blesku patří nám!

V sobotu 21. května 2016 se v Novém Lískovci uskutečnil přebor JMŠS družstev v bleskové hře. Pořadatelství vyšlo stejně jako loni na Jezdce Jundrov. Náš klub přes velké množství omluvenek obsadil turnaj jedním družstvem, které hrálo v sestavě 1. Jakub Roubalík, 2. IM Neklan Vyskočil, 3. Tomáš Mudra, 4. Pavel Menčík. A že si nevedlo špatně udává již nadpis tohoto článku.

Kompletní výsledky najdete zde.

Turnaje se zúčastnilo pouhých deset družstev. Stejný počet byl na přeboru Brna, kde se to ovšem dalo vzhledem k počtu brněnských klubů pochopit. Na jihomoravské úrovni je však takový počet poněkud tristní a důvodů může být několik. Především cenový fond, jehož celková výše 3.300,-Kč (JMŠS věnoval zřejmě 3.000,-Kč), doplněná o minipohárky s minimedailemi působila v rozdělení mezi tři vítězná a další tři družstva v kategoriích (tedy mezi 24 hráčů) spíše legračně. Ke cti pořadatelů mohlo sloužit vyhlášení vítězů jednotlivých šachovnic. Ti dostali za své snažení věcnou cenu v podobě docela pěkné šachové soupravy s velkou šachovnicí. Dát však šachistovi šachovou soupravu je bez nadsázky nošení dříví do lesa, osobně bych určitě preferoval finanční alternativu nebo jinou věcnou cenu. Dalším důvodem poněkud nižší účasti byly souběžně konané turnaje v Násedlovicích (Memoriál JUDr. Jaromíra Floriána) a v Brně (Třetí sobota). Té se mimochodem účastnil krom jiných hráčů Lokomotivy také IM Vojtěch Zwardoň (jeden z elitních hostů Lokomotivy v minulé sezóně), přičemž ta přijela do Nového Lískovce v počtu dvou (!) hráčů (Břeťa Eichler a Jan Uhmann ml.). Lokomotiva se tedy bleskového přeboru nakonec vůbec nezúčastnila, což je u největšího klubu na jižní Moravě poněkud zvláštní.

Nyní však již k samotnému turnaji. Vzhledem k nízkému počtu zúčastněných týmů bylo logicky rozhodnuto o dvojkolovém systému každý s každým. Turnaj se hrál se zápočtem na FIDE Blitz Elo s tím, že za vítězství v zápase byly tři body a za remízu jeden. Odvety se hrály ihned po skončení první partie, takže jsme na stejného soupeře nemuseli čekat dalších osm kol. Hned na úvod jsme vyfasovali asi největšího konkurenta Moravskou Slavii Brno. Morenda hrála v sestavě 1. FM David Holemář, 2. Petr Skácelík, 3. Vít Bureš, 4. Michal Vávra a byly to skutečně nervydrásající boje. První zápas jsme nakonec těsně vyhráli 2,5 : 1,5, kdy po mé korektní remíze s Peťanem prohrál Pavel Menčík, ovšem po kontru Tomáše Mudry bylo vyrovnáno a naše vítězství vybojoval na jedničce Kuba, jemuž David Holemář snad při každém svém tahu shodil minimálně jednu figurku na šachovnici. Ještě že měl Kuba více času, jinak nevímLaughing Odveta byla neméně napínavá a objektivně jsme zde měli prohrát. Vedli jsme sice po mé výhře nad Petrem Skácelíkem a remíze opakováním tahů na jedničce, jenže Tomáš Mudra a Pavel Menčík měli už jen holé krále. Jejich soupeři Vítek Bureš a Michal Vávra však nedokázali dát v předepsaném čase mat a díky tomu skončily obě partie nerozhodně. Díky tomu jsme tak opět těsně zvítězili a udělali velmi důležitý krok k celkovému triumfu. Další průběh však nebyl ani zdaleka hladký a problémy jsme měli ještě ve čtyřech zápasech. V 5. kole remíza s domácími Jezdci, když jedno překvapení šlo na můj účet (porážka s Antonínem Seidlem), následná odveta však již byla naštěstí bez poskvrnky. Ztratila však i Morenda remízou s Dalešicemi, takže náš náskok zůstal šestibodový. Velmi těžký byl následný dvojzápas s Hustopečemi "A" (1. FM Lukáš Kuchynka, 2. FM Ivan Markovič, 3. Jan Uhmann sr., 4. Vlastimil Urban), kde jsme nakonec vypotili remízu a těsnou výhru, což byl další důležitý počin. Náskok na Morendu se sice ztenčil na čtyři body, před sebou jsme však měli slabší týmy a až na samotný závěr nepříjemné Dalešice, které vzhledem ke své náležitosti ke kraji Vysočina hrály mimo soutěž a pouze pro zápočet na FIDE Blitz Elo. Další čtyři dvojkola jsme skutečně proletěli bez větších potíží, přičemž někdy po 10. kole přišel náš tým povzbudit Pavel Blatný, stylově ve žlutém dresu DurasuSmile Za jeho účasti to tedy šlo hladce a před námi stála poslední překážka v podobě Pivovaru Dalešice (1. Petr Walek, 2. Josef Růžička, 3. Jan Tesař, 4. Luboš Svíženský). První zápas skončil nerozhodně 2 : 2, když prohráli Kuba a Pavel, Tomáš a já jsme naštěstí dokázali bez potíží srovnat. Napínavý byl také druhý zápas a již za kroužení morenďáckých supů, kteří položili rychlou čtyřku Tišnovu, se rozhodovalo až v samotném závěru. Dalešice vedly po výhře na čtvrté desce, pak však srovnal v tento den skvěle hrající Tomáš Mudra a následně jsem vcelku jistě vybodoval svého mladého soupeře i já. K prvnímu místu nám nyní stačila remíza na jedničce, případná Kubova porážka však posouvala na trůn Morendu. Kuba hrál ale tuto partii dobře a po zásluze slavil triumf a s ním i celý náš tým!

JMSS blitz teams 2016 1

Zprava Jakub Roubalík, IM Neklan Vyskočil, Tomáš Mudra a Pavel Menčík

Z vítězství v turnaji jsme měli přirozeně velkou radost a odveta za nepovedený přebor Brna (ovšem zjevně nejsilnější za několik posledních desetiletí) se tak vydařila. Vítězství na šachovnicích si odnesli:

1. FM David Holemář (Moravská Slavia Brno) 16/18 - Jakub Roubalík druhý za 15/18
2. IM Neklan Vyskočil (Duras) 15/18
3. Tomáš Mudra (Duras) 16,5/18
4. Luboš Svíženský (Pivovar Dalešice) 16/18 - Pavel Menčík třetí za 11,5/18

Na závěr bych ještě zmínil srdnatý boj Pavla Menčíka, který si při své premiéře v prvním týmu Durasu nevedl vůbec špatně a přispěl důležitými body k celkovému triumfu. 

JMSS blitz teams 2016 2

Moravská Slavia Brno - zprava FM David Holemář, Michal Vávra, Petr Skácelík a Vít Bureš

 

JMSS blitz teams 2016 3

Jezdci Jundrov - zprava Michal Šípek, Zdeněk Tioka, Antonín Seidl a Oldřich Šípek

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit