Bleskový den Mirka Jurky - 3. ročník ovládl IM Martin Červený!
- Podrobnosti
- Vytvořeno: 12. 6. 2016 20:52
- Zobrazení: 17408
CHESS TEAM BRNO ve spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně uspořádali v neděli 5.6.2016 pod záštitou děkana FAST VUT prof. Ing. Rostislava Drochytky, CSc, MBA, 3. ročník turnaje Bleskový den Mirka Jurky, který se hrál na počest nedožitých 52. narozenin tohoto skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín. Turnaj se hrál na 15 kol švýcarským způsobem a zúčastnilo se jej 84 hráčů, což bylo nejvíce v dosavadní historii. Hrálo se tempem 2x5 minut, které hráči u prezence upřednostnili před tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah, a to mimořádně těsným poměrem hlasů 43 : 41.
Výsledky najdete na chess-results, bohatou fotogalerii na Zoneramě.
Letošní 3. ročník nepřinesl v porovnání s tím loňským žádné výrazné změny. Klíčové bylo místo konání turnaje, které bylo stejně jako loni na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Díky vstřícnosti a ochotě fakultních představitelů jsme i letos měli k dispozici prostornou hrací místnost pro min. 150 lidí, která nabídla veškerý komfort a technické zázemí. To výraznou měrou přispělo ke spokojenosti všech účastníků.
Víceméně zachovaný zůstal i cenový fond, kde jsme provedli pouze drobnou změnu v počtu cen, kdy zůstalo 30 hlavních (ještě poslední cena byla dvojnásobkem vkladu!) a cen v kategoriích bylo letos sedm (loni deset), což jsme zase kompenzovali větším množstvím věcných cen u kvízových otázek a také zvýšením počtu cen v kategorii ženy, kde vítězka brala standardních 200,-Kč a navíc byly vinné ceny (Veltlínské zelené "z dílny" Mgr. Michala Vávry) za 2.-3. místo. Stejně jako loni zůstalo pravidlo o nekumulování cen, tedy pokud získal hráč některou z hlavních cen, neměl už nárok na cenu v kategorii, která tak přešla na další v pořadí. Turnaj byl stejně jako loni započten na FIDE Blitz Elo.
Pořádání celé akce v takovém rozsahu by však nebylo možné bez podpory sponzorů. Velké poděkování proto patří našim partnerům, kterými byli Dopravní stavby Brno, s.r.o. (Ing. Vlastimil Chládek), tht advokátní kancelář Továrek, Horký a partneři (Mgr. Ing. Antonín Továrek), advokát Mgr. Michal Vávra, který dodal i čtyři vinné ceny, TESPO engineering s.r.o. (Ing. Radek Strnad) a DNA DESIGN s.r.o. (Ing. Břetislav Eichler). Pevně věříme, že jejich podpora tomuto turnaji vydrží i do budoucna.
Na turnaji se sešla celá Mirkova rodina, která jako vzpomínku na jeho život aranžovala nástěnku s jeho více či méně známými fotografiemi. Na stěně za rozhodcovským stolem pak navíc během turnaje běžely pomocí dataprojektoru další fotografie z Mirkovy šachové kariéry, což jej výrazně přiblížilo všem účastníkům.
A nyní již k turnaji. Kvalita turnaje byla i letos velmi vysoká, když průměr první nasazené desítky byl 2433,1 (loni 2434,5). Turnaje se nezúčastnil jeho loňský vítěz IM Cyril Ponížil, a tak se cesta k vítězství otevřela pro hlavního favorita IM Vojtěcha Pláta, jenž je aktuálně držitelem všech tří mistrovských titulů, tedy v klasice, rapid i bleskovém šachu a jehož bleskový rating 2655 budil velký respekt. Ne vždy však papírové předpoklady platí bezezbytku, a to se naplnilo i v tomto turnaji. Jeho vítězem se totiž stal IM Martin Červený (2380) z ŠK Joly Lysá nad Labem, který získal 12/15 a velmi těžkým turnajem prošel poměrně s přehledem. O jeho vítězství však muselo rozhodnout až třetí pomocné kritérium, kterým byl Sonnenborn, jenž měl Martin lepší o 0,75 bodu. Jedinou porážku na turnaji mu uštědřil rakouský host IM Aco Alvir (2401), který tedy stejným bodovým ziskem skončil druhý a 3. místo získal výsledkem 11/15 sympatický FM Jiří Kočiščák (2502) z HM Ostrava.
Zleva IM Aco Alvir (2), IM Martin Červený (1) a FM Jiří Kočiščák (3)
Po nepříliš vyrovnaném výkonu, zato s perfektním finišem 3/3, se na 4. místo prodral IM Vojtěch Zwardoň (10,5/15) z Beskydské šachové školy a až pátý skončil největší favorit IM Vojtěch Plát (10/15) z ŠK Joly Lysá nad Labem. Stejný počet bodů, ale s horším pomocným hodnocením, seřadilo na 10/15 i další hráče v pořadí 6. FM Kirill Burdalev (Lokomotiva Brno), 7. IM Pavel Šimáček (Zikuda Turnov) a 8. FM David Holemář (Moravská Slavia Brno). Zklamáním turnaj skončil pro jediného velmistra v poli GM Petra Veličku (HM Ostrava), který prohrál poslední kolo s Vojtou Zwardoněm a to jej odsunulo na 9. místo (9,5/15). Elitní desítku uzavřel se stejným počtem bodů FM Josef Kratochvíl z Lokomotivy Brno. Z dalších umístění stojí za zmínku 12. místo Stanislava Staňka (Jezdci Jundrov), který byl s Elem 2060 nasazený až jako 37. Získal moc pěkných 9,5/15 a byl možná nejpříjemnějším překvapením turnaje. Výborně si počínala také Jana Zpěváková ze Starého Města (2076), která 19. místem a ziskem 9/15 taktéž udělala značný skok proti svému nasazení a dokonce překonala svého mnohem slavnějšího tátu IM Pavla Zpěváka (2420, Tatran Litovel), kterému coby čtvrtému nasazenému hráči turnaj pro změnu nevyšel a výsledkem 8,5/15 obsadil až 21. místo. Nic to však není proti zdaleka největšímu skokanovi turnaje Arnoštu Zemanovi (OREL Ořechov), který byl s Elem 1951 nasazený až jako 54, nicméně skvělým výkonem obsadil 26. místo (8,5/15) a vešel se tak dokonce i do hlavních cen.
Jak už bylo výše uvedeno, cen v kategoriích bylo letos sedm. Seniorskou cenu letos převzal Josef Kolek z Ivančic (7/15) a nutno říct, že s pořádným štěstím. Nejvíce bodů měl Jan Uhmann z Hustopečí, ale protože už získal jednu z hlavních cen, přešla cena na dalšího v pořadí, a tím byl Stanislav Messerschmidt z Ořechova (7,5/15). Jenže Standa se po skončení poslední partie vypařil jak pára nad hrncem, a tak přišel na řadu třetí v pořadí, výše uvedený Josef Kolek z Ivančic. Nezapomenu jeho značně udivený výraz, když uslyšel své jméno. Inu, i to je výhoda systému turnaje, kde možno získat pouze jednu cenu.
Josefu Kolkovi předává Blanka Jurková
Podobné to bylo u nejlepšího juniora, tedy hráče do 20 let. Cenu v této kategorii získal výsledkem 7,5/15 teprve 14-letý Martin Nehyba ze Skaličky, když Adam Dvořák a Nataša Richterová brali již jiné ceny. No a výjimkou nebyly ani ženy, kde se vzhledem k umístění WGM Evy Kulované a Jany Zpěvákové v hlavních cenách z hlavní ženské ceny nakonec radovala WFM Nataša Richterová (ŠK AD Jičín), která výsledkem 8/15 obsadila 32. místo.
Nataša Richterová (v černém)
A jak již bylo výše uvedeno, bonusově byly oceněny ještě další dvě ženy v pořadí, které skončily stejným ziskem 8/15 těsně za sebou v pořadí 35. Zdeňka Blümelová (Slavia Kroměříž)
Zdeňka Blümelová
a 36. Kristýna Novosadová (Beskydská šachová škola).
Kristýna Novosadová
U ratingových kategorií to bylo o poznání jednodušší. V kategorii Elo 0 - 1600 zvítězil nadějný mládežník z Kuřimi Matěj Tajovský (6,5/15),
Matěj Tajovský
Elo 1601 - 1800 ovládnul Jan Moštěk z TJ Vlčnov (7/15),
Jan Moštěk
v kategorii 1801 - 2000 získal ocenění výsledkem 8/15 jeden z hlavních sponzorů turnaje sympatický Michal Vávra (Moravská Slavia Brno)
Michal Vávra
a v nejnabitější kategorii 2001 - 2100 (celkem 15 hráčů!) si výsledkem 8/15 cenu odnesl Michal Šípek (Jezdci Jundrov).
Michal Šípek
Součástí turnaje byly rovněž kvízové otázky z Mirkova šachového a soukromého života, za jejichž správné zodpovězení byly udělovány věcné ceny v podobě čtyř vinných cen (jak již bylo výše uvedeno Veltlínské zelené od Mgr. Vávry), 2 ks pěkných modrých triček s motivy památečního zápasu letošní extraligy Duras BVK Královo Pole - 1. ŠK Novoborský a knihy o jedné slečince s prvky humoru kocoura Garfielda. Pro zkrácení uvedu jen otázky a výherce:
1) Jaký byl Mirkův největší šachový úspěch v posledních letech života?
(7. místo na MČR v bleskové hře 2010 v Praze)
Kateřina Zpěváková (Spartak Uherský Brod) - tričko
2) Jakého šachového turnaje se Mirek zúčastnil jako posledního ve svém životě?
(přebor Brna družstev 2013 za Duras – 1. místo)
nezodpovězeno, vinná cena přešla do kategorie žen
3) Ve které sezóně a za který klub se Mirek dočkal mistrovského titulu v Celostátní lize družstev?
(1987/1988, Univerzita Brno)
Pavel Šimáček (Zikuda Turnov) - víno
Pavel v závěru partie se mnou
4) Ve kterém roce (tříleté období) a v barvách kterého klubu Mirek získal mistrovský titul v korespondenční hře družstev?
(1991 – 1993, Ela Třebíč)
FM Josef Mudrák (Slavia Kroměříž) - víno
FM Josef Mudrák přijímá mou gratulaci
5) Jakou národnost měla Mirkova babička z matčiny strany?
(německou)
Rudolf Richter (Šachy Zastávka) - tričko
Rudolf Richter odchází s památečním tričkem
6) Kterými kluby Mirek prošel jako kmenový hráč od žákovských let? Napovíme, že jich bylo 5.
(DPM Brno, Univerzita Brno, Mazda Třebíč, Bydo Zakřany, Duras BVK Královo Pole)
Mgr. Michal Vávra (Moravská Slavia Brno) - knížka "O slečince v banánových kalhotkách"
Michal Vávra s velmi humornou knihou
Důležitými články turnaje byly dvě ženy. Katka Šmajzrová v roli rozhodčí, fotografky, zapisovatelky a správkyně kasy obstála na jedničku s hvězdičkou a především díky ní měl turnaj rychlý spád i v případech, kdy například někdo chybně nahlásil výsledek (zdržení nebylo delší 3 minut).
Vždy usměvavá Katka Šmajzrová
Dramatický moment se odehrál v poslední třetině turnaje, kdy za Katkou dorazila její jundrovská spoluhráčka Martina Marečková a poté co se zmocnila kasy (v čemž jí šibalsky ještě podpořila Kristýna Novosadová), byl finanční osud turnaje na vážkách. Naštěstí se Martina včas přeprogramovala na užitečné psaní obálek, a tak všechno dobře dopadlo.
Zleva Kristýna, Martina, Katka a lepší polovina protipožární hlídky
To Dana Holzmannová měla za úkol především nasytit či napojit všechny účastníky, což se jí i přes rychlý průběh docela dařilo.
Dana Holzmannová
A na závěr několik zajímavých momentek:
David mezi Goliáši aneb je libo pár veselých historek?
Získat Janičku Zpěvákovou na svou stranu zkusil Michal Vávra
což si ovšem nenechal líbil Tonda Továrek
až nakonec jeden druhému zakryli reklamu vlastním tělem
Nejmladší dívka Zuzana Jackovičová (v červeném) a Anna Vavřínková
a od nejmladších rovnou k nejlepším - WGM Eva Kulovaná byla úspěšná
stejně tak i sympatická Elena Semenova
přesuneme se do kuřimských končin - Matěj, Martin a Katka Tajovští
od nich zpátky k nám na Duras - Ondra Nepomucký v extraligovém dresu proti Janu Uhmannovi sr.
a obrazový blok zakončíme s 20-letou slečnou Blankou Jurkovou - tak příští rok opět na viděnou!
3. ročník Bleskového dne Mirka Jurky je tedy úspěšně za námi a můžeme se již těšit na ten další, který by měl v roce 2017 opět proběhnout první červnovou neděli na stejném místě a ve stejném čase. Ještě jednou velké poděkování FAST VUT v Brně, všem našim partnerům a dále šachovým klubům z Durasu, Jundrova, Univerzity, Kuřimi a čajovně Utopia za zapůjčený materiál, jejichž hráči měli díky tomu 50% slevu na startovném. Od psacího stolu tedy na napsanou a od šachovnice a mikrofonu zase napřesrok na viděnou!