ME mládeže v šachu: Praha 2016

Od 18 do 27 srpna se odehrálo v Praze ME v šachu mládeže. Protože se toto mistrovství hrálo opět po 4 létech v České republice a tedy náklady byly nižší než když se hraje v cizině, využilo příležitosti si zahrát a zažít atmosféru tohoto mistrovství řada mladých českých šachistů. Nejinak tomu bylo i v našem klubu. ME se z naší tréninkové skupiny zúčastnili: Martin Blahynka (H18), Dan Daněk (H16), Olga Dvořáková (D12), David Barák, Petr Glozar, Matěj Tajovský, Filip Nezval (H12) a Šimon Tajovský (H10). Jak se reprtezentantům naší tréninkové skupiny Talentů dařilo, popíše v příštím týdnu GM Tomáš Polák, který byl po celou akci mládežníkům k dispozici coby trenér. Pojďme se tedy prozatím podívat na ME očima zúčastněného rodiče, takového malého Kuřimáka v Praze - Katky Tajovské:

Ve dnech 17.8. – 27.8. 2016 se opět v Praze po 4 letech uskutečnila vrcholná šachová akce – mistrovství Evropy mládeže do 18 let. Díky výhodě domácího prostředí a vstřícnosti šachového svazu se účastnila i početná skupina mládežníků z Durasu, ke které se přidali Olga Dvořáková a Šimon Tajovský. Celkem skupinka čítala sedm hráčských kousků, které doprovázela skupina rodičů a prarodičů v tomto složení: Dana a David Barákovi, Alexandra a Filip Nezvalovi, Monika Fialová a Péťa Glozar, Matěj, Šimon a Katka Tajovští, Zdeněk a Olga Dvořákovi, Dan a Michal Daňkovi + Polda Konvička (děda od Dana). Na pár dní zavítali i další rodinní příslušníci a inspekční cestu vykonal i klan Strnadů. Samostatně pak ještě pod hlavičkou české reprezentace startoval Martin Blahynka. Celé to koučoval ostřílený velmistr Tomáš Polák (muž se železnými nervy a domptér školáků) a jeho věrný společník Kocour v botách alias Šamil.

Šachové dění okomentuje zajisté osoba nejpovolanější, já si tedy dovolím tak nějak popsat vše ostatní okolo. Výprava bydlela zčásti na hotelu Chodov, kde probíhala i příprava na partie, Olča měla „apartmá“ přímo v Top Hotelu, kde se konal turnaj, poslední část výpravy měla soukromé ubytování. Rozbory se pak následně konaly v japonské zahradě Top Hotelu, kde bylo zpočátku trochu nebezpečno, když se tam odehrávaly mezinárodní šachově-fotbalové mače. Hotel Chodov se vyznačuje některými svéráznostmi, se kterými se člověk tak nějak naučil žít. Předně třeba koupelna byla větší než samotná ložnice a všude byly dvě sprchy. Hliníková okna pamatovala nějakou tu desetiletku a z cca 8 kousků se mi podařilo otevřít pouze tři (no aspoň něco) – a to jsme tedy měli štěstí na pokoj, kde těch oken bylo fakt hodně, někteří jedinci měli tuším pouze jedno. V přízemí se nacházela námi hojně navštěvovaná restaurace, kde si člověk často objednával věci, které nebyly k mání, protože holt někdo zodpovědný za zásobování byl zrovna na dovolené – nicméně hlady jsme nezemřeli a hlavně kuřecí křidélka na medu a chilli šly na dračku, snídaně byly také výborné.

Další naše oblíbená destinace byl nedaleký chodovský park s rozsáhlým dětským hřištěm a posilovacími stroji, kde se scházela brněnsko-kuřimská enkláva a čekala na své ratolesti, které zápolily v nedalekém TOP hotelu a střídavě chodily s úsměvem či pláčem oznamovat své výsledky. Ve volném čase jsme stihli navštívit i sousední, nově vybudovaný plavecký bazén se saunou a hostivařský lesopark. Ve volném dni se někteří rozprchli za zvířátky do pražské ZOO, která byla v roce 2015 vyhlášena jako nejlepší v Evropě, někteří jeli na „Kárlštejn“ omrknout korunovační klenoty a otce vlasti a někteří se vrátili ke „kořenům“ a lezli po lanech a stromech ;-). Rodiče rádi využili i blízkého obchodního centra Chodov a vyrazili za „pokupkami“, jak by řekli naši ruští přátelé, kterých bylo na mistrovství opravdu mnógo – a tvořili za Čechy (185 lidiček) hned druhou nejpočetnější výpravu (132 lidiček, bronz v účastnících brali sousedé Poláci - 77 lidiček).

Jako správní turisté jsme zakoupili nezbytné suvenýry v podobě „mistrovských“ triček, které klukům zůstaly na památku, já ukořistila velký černo-žlutý šachový deštník (neb ten můj starý se zelenými sloníky už má nejlepší léta za sebou). Od pořadatelů zároveň všichni dostali upomínkové předměty – dle kategorií to byli plyšáci, trička, kšiltovky (určitě je na fotkách poznáte). Z výukového hlediska byl zajímavý poukaz na 3-měsíční prémiové členství na webovém portálu Chessbase s přístupem k aktuální databázi – tož jsem zvědavá, jestli to nějak pozvedne šachovou úroveň naší omladiny ;-). Mimo samotného šachování jsme také zvládli pár společenských her, nezbytnou čutanou, líný tenis a hlavně mládežníci objevili kouzlo farmaření ve velkém, když za celou dobu vyprodukovali společně na svých tabletech a mobilech kvantiliony až oktiliony slepic, vajíček a následně peněz (teď se teda dívám ke klukům na tablet, že toho mají pouhý sextilion). Doufám tedy, že i tato zábava vzbudí v některých farmářské sklony a vrhnou se třeba na vybudování vlastní „ekobiofarmy“ (pro zájemce, kteří tomu taky chtějí podlehnout, jedná se o hru EGG).

Nu co dodat závěrem – mládežníci okusili, zač je v Praze perník,  resp. jak je silná aktuální evropská mládežnická špička a že by asi měli  zařadit  větší  tréninkovou  rychlost.  Někteří  určitě  pomýšleli  na  víc,  někteří  zase  mile překvapili a někteří  uhráli svůj standard. Zajisté si ale všichni odnesli spoustu zážitků, zkušeností a doufám, že i motivaci na sobě dál pracovat. Díky  hlavně  Tomáši  Polákovi,  kterému  by  se  slušel  udělit  titul  svatý  muž za trpělivost, se kterou dělal veškeré rozbory. Já bych  na  to  asi  nervy  neměla  a  ocitla  se  v černé kronice města Prahy :P. Zároveň i díky všem  doprovodům za péči a hlavně že umožnily dětem tuto jedinečnou zkušenost zažít. Pořídila jsem i pár fotek, které jsou umístěné na http://katkatajovska.rajce.idnes.cz/ME_mladeze_Praha_2016/

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit