Přebor Brna družstev v blesku - po čtyřech letech opět titul!

Přebor Brna družstev v bleskové hře se letos uskutečnil v pátek 9.6.2017 od 18.00, a to v režii Jezdců Jundrov v restauraci Okruh Pub. Toto místo v Novém Lískovci bylo již prověřené několika jinými akcemi (např. přebor JMŠS družstev v blesku, Memoriál Oldřicha Šípka ad.) a dala se tak očekávat solidní účast. Ta se nakonec co se týká kvality také dostavila, ovšem tvrdé procitnutí přišlo ohledně neméně důležité kvantity - pouhých šest týmů!

Kompletní výsledky naleznete na chess-results, fotografie na stránkách pořádajících Jezdců Jundrov.

Možná si budeme muset zvykat na jinou dobu, neb něco signalizoval již minulý rok (ještě ucházejících 10 týmů). Nedosti na tom, následný sobotní přebor JMŠS družstev v blesku (ve Vyškově) musel být vzhledem k nulovému zájmu dokonce zrušen! Zde v Brně však těžko hledat vysvětlení - finanční ceny věnované MŠS Brno-město sice nebyly nijak oslnivé (1.000, 600, 400) a rozhodně by v zájmu zatraktivnění stálo za úvahu jejich navýšení, nicméně v kombinaci s hodnotnými věcnými cenami (v úhrnné hodnotě 5.000 Kč!) bych očekával rozhodně vyšší účast. Vždyť první tři vítězné týmy dostaly krom finančních odměn i poháry, medaile a diplomy a hodnotnými věcnými cenami byly oceněné rovněž další dva týmy a vítězové jednotlivých šachovnic! Konečně, posuďte sami:

Prebor Brna teams blesk 2017 2

Zcela vpravo souprava s dřevěnou šachovnicí v hodnotě 1.200 Kč

Je však možné, že i přes osobní pozvánky do jednotlivých klubů mohla být motivace klubů nižší díky nezveřejnění věcných cen v propozicích (pouze na Facebooku), i když v minulosti jsme za podobných podmínek byli svědky i mnohem vyšších účastí (pamatuji i dvacet týmů!). Alarmující je především neúčast největšího klubu v JMŠS Lokomotivy Brno, která v minulosti stavěla do přeboru i 4 týmy. Tak uvidíme v budoucnu, rozhodně držím Jezdcům v čele s Michalem Šípkem palce!

Prebor Brna teams blesk 2017 1

Pohled do hracího sálu

A nyní již k turnaji. Náš klub vyslal do bojů dva týmy, jejichž složení i s bodovými zisky uvádím níže:

A - 1. IM Cyril Ponížil (10/10!!!), 2. IM Neklan Vyskočil (7,5/10), 3. Tomáš Lakatoš (8,5/10), 4. Pavel Menčík (3/10)


B - 1. Jaroslav Kudláček (0,5/10), 2. Michael Věžník (1/10), Martin Hyrš (3,5/10), 4. David Barák (6/10)

Vzhledem k počtu týmů se nakonec hrálo dvojkolově s tím, že se po první partii hrála ihned odveta. Náš první tým nastoupil hned na úvod proti Moravské Slavii, kterou posílil náš Tomáš Polák (v uplynulé sezóně hrál za Morendu jako host, pravidla přeboru nijak neomezují počet hostů či cizinců v jednotlivých týmech). Napínavý zápas nakonec skončil naším těsným vítězstvím 4,5 : 3,5 (2 : 2 a 2,5 : 1,5), což znamenalo zisk 4 bodů (za výhru v zápase byly 3 body, za remízu 1 bod) a důležité vykročení do turnaje, protože se hrálo právě na zápasové body. V následujícím dvojkole jsme si však cestu zkomplikovali remízou ve 4. kole proti Bystrc Oilers (předtím ve 3. kole 4 : 0). Po povinných výhrách nad naším béčkem (2x 3 : 1) jsme šli v předposledním a prakticky rozhodujícím dvojkole na domácí Jezdce, kteří v té době turnaj vedli. Proti sestavě 1. IM Petr Pisk, 2. Kristýna Novosadová, 3. Kyryl Slepov, 4. Michal Šípek jsme však zabrali především na prvních třech deskách, což nám přineslo podobně jako u Morendy kýžený úspěch v podobě zisku 4 bodů (3 : 1 a 2 : 2). Tímto vítězstvím jsme se dostali před našeho soupeře a následným vysokým vítězstvím nad jundrovským béčkem 7,5 : 0,5 (4 : 0 a 3,5 : 0,5) stvrdili celkový triumf.

Zcela ojedinělý výkon v našem dresu předvedl Cyrda Ponížil, který se vypořádal s kvalitní konkurencí v podobě GM Tomáše Poláka a IM Petra Piska a nakonec z toho bylo neuvěřitelných 10/10! Výborně zahrál na trojce také náš host Tomáš Lakatoš (8,5/10), já si na dvojce také uhrál svoje (7,5/10). Poněkud z formy byl tentokrát Pavel Menčík, nicméně ani tento výpadek nakonec nevadil a po čtyřech letech, kdy triumfovala sestava s naposledy hrajícím Mirkem Jurkou (Michalík, Vyskočil, Jurka, Skácelík) jsme se opět dočkali prestižního vítězství. Z našeho béčka, které nakonec obsadilo 5. místo, zaslouží určitě pochvalu mládežník David Barák, který je v této sezóně hráčsky velmi aktivní a mohl by být v budoucnu velmi platným hráčem našeho klubu.

Jak jsem v první části zmínil, bojovalo se také o vítězství na jednotlivých šachovnicích. Z našeho týmu se nakonec podařilo zvítězit prvním třem deskám, přičemž u mé maličkosti došlo ke kuriózní situaci, kdy se můj výsledek zcela shodoval s výsledkem jundrovské Kristýny Novosadové a protože i vzájemný zápas skončil 1 : 1, musel o vítězství na desce rozhodnout armagedon v podobě tempa 5 minut / 4 minuty s povinností výhry bílého. Volbu barev jsem gentlemansky přenechal Kristýně, která si zvolila bílé s minutou navíc, ale s povinností vyhrát. Partii jsem nakonec zvládnul celkem bez problémů, když Kristýna musela s ubývajícím časem a vyhlídkou na remízu riskovat, což se jí stalo osudným.

Prebor Brna teams blesk 2017 3

K armagedonu došlo také na 4. šachovnici, kde dosáhli shodného výsledku Arnošt Zeman z Moravské Slavie a domácí Michal Šípek (oba 6,5/8 a opět shodné výsledky proti všem soupeřům, zápas 1 : 1). Úspěšnější byl Arnošt Zeman a stal se tak vítězem 4. šachovnice.

Tolik tedy k družstvům. Přebor Brna pokračuje na stejném místě a ve stejný čas (od 18.00) již tento pátek turnajem jednotlivců, tak neváhejte a přijďte svou účastí podpořit značku Duras.