Přebor Brna jednotlivců v bleskové hře - titul pro Duras po třech letech, přeborníkem IM Neklan Vyskočil!

Jak bylo již v závěru předchozího článku zmíněno, přebory Brna v bleskové hře pokračovaly turnajem jednotlivců, který se odehrál opět v restauraci Okruh Pub v Novém Lískovci, a to v pátek 16. června 2017 od 18 hodin. Na startu se sešlo 20 zájemců, kteří si to vzhledem k tomuto počtu nakonec rozdali každý s každým.

Výsledky turnaje najdete na chess-results, fotogafie časem na stránkách Jezdců Jundrov.

Skladba turnaje byla zajímavá. Náš klub měl v turnaji nejvíce zástupců, kterými byli IM Neklan Vyskočil, Ondřej Nepomucký, Milan Donnert, Martin Hyrš, Michael Věžník a Pavel Menčík. To bylo nejvíce ze všech klubů, což je určitě potěšitelný fakt. Čtyři hráče představila Moravská Slavia Brno (Skácelík, Kredl, Vávra, Hobza), po třech zástupcích měli Lokomotiva (Dvořák, Musil, Zámečník) a domácí Jezdci (Michal a Oldřich Šípkové a Eva Pekárková), jednoho Universita (Jelínek), jeden hráč byl neregistrovaný (Leikep) a dva mimobrněnští hráči hráli mimo soutěž (Tomáš Zdražil - AŠK DA Olomouc a Pavel Kubát - OREL Ořechov).

Na úvod je nutno říci, že proti minulým letům turnaj kvalitou i kvantitou upadá, což je ale zjevně způsobeno nešachovými okolnostmi. Lidé prostě musí dostat do hru chuť a především čas, který se v dnešní hektické době snaží všemožně ušetřit. Toho jim pak už logicky nezbývá na zábavu, třeba v podobě šachů. Organizátorům v čele s Michalem Šípkem musím naopak vyseknout poklonu, protože se hrálo v solidních podmínkách s pěkným cenovým fondem, který obsahoval ceny finanční (800, 500 a 300) a především hodnotné ceny věcné. Při závěrečném vyhlášení si pak ocenění mohli vybrat, přičemž upřednostňovány byly spíše věcné ceny v podobě pěkných šachových souprav či šachových hodin. To ale trochu předbíhám, takže pojďme k vlastnímu turnaji.

Jak už bylo výše uvedeno, hrálo se systémem každý s každým, a to tempem 2x5 minut. To bylo alespoň pro mne po pracovním a tréninkovém dni velmi náročné, navíc mé intelektuální schopnosti po 18. hodině dosti upadají🙂. Bylo to ale spravedlivé, protože jsme se utkali se všemi protivníky a na konci pak měl stát zřejmě ten nejodolnější. To se po velmi napínavém průběhu nakonec povedlo mně, což je mi ještě nyní trochu záhadou. Asi rozhodla neschopnost mých protivníků dotáhnout dobře rozehraný turnaj a také moje udržování se ve střehu pomocí studené vody (omývání i pití), protože jinak bych už asi dávno usnul🙂. Nicméně jsem hrál docela dobře a při využití všech příležitostí jsem mohl dokonce dosáhnout na 18,5 bodu z 19 možných (korektní byla akorát remíza s Otou Jelínkem). K prvenství však nakonec stačilo "jen" 16 bodů, a to dokonce s 1-bodovým náskokem před konkurencí. Tu představovali především Ondra Nepomucký s Adamem Dvořákem, k nimž se trochu nečekaně přidali navrátilec k šachové hře Ota Jelínek z University a mimo soutěž hrající Pavel Kubát (OREL Ořechov). Ten vedl společně s Adamem po 12 kolech (10 bodů) o bod přede mnou a Ondrou, když jsem právě s Pavlem utrpěl nepříjemnou porážku na čas, byť jsem chvíli před tím byl ještě o kvalitu a pěšce silnější. Napínavé dostihy však pokračovaly a zapojil se do nich rovněž velmi dobře hrající Ota Jelínek, který na vedoucí duo ztrácel 1,5 bodu. Ani jeden z vedoucí dvojice se totiž ve vyrovnaném turnaji nevyhnul ztrátám a Pavel Kubát dokonce odpadl úplně. Tak jsme se s Ondrou dostali sérií výher opět na čelo a o osudu celého přeboru se mělo rozhodnout v předposledním 18. kole. Před ním jsme oba měli 14/17 a dvojice Dvořák, Jelínek 13,5/17. Osud tomu chtěl, že právě v tomto kole došlo k oběma přímým soubojům (Vyskočil - Nepomucký a Dvořák - Jelínek), čímž se mohlo rozhodnout o titulu i medailích. To se stalo v prvním případě, kdy se mi podařilo nad Ondrou zvítězit a po třech letech zajistit pro Duras další titul (naposledy v roce 2014 Bronislav Vymazal). Partie druhých aktérů skončila nerozhodně a o stříbrnou pozici se tak najednou dělili hned tři hráči. A protože všichni tři v závěrečném kole zvítězili, muselo pořadí rozseknout pomocné hodnocení v podobě Sonnenbornu. To měl nakonec nejlepší Ota Jelínek před Adamem Dvořákem a Ondrou Nepomuckým. Pro Otu bylo i podle jeho vlastních slov 2. místo senzačním úspěchem, vždyť po mnohaleté šachové odmlce stihnul v letošní sezóně odehrát za Universitu pouhých sedm vážných partií.

Prebor Brna blesk jednotlivci 2017

Zleva Adam Dvořák (3), IM Neklan Vyskočil (1) a Ota Jelínek (2)

Z našich dalších hráčů obsadili Milan Donnert 10. místo (10,5/19), Pavel Menčík 13. místo (9,5/19), Michael Věžník 16. místo (5,5/19) a Martin Hyrš 18. místo (3/19). V každém případě jsou ale tituly z družstev i jednotlivců určitým pohlazením po problematické sezóně družstev a řekl bych i určitou nadějí do budoucna, že bude zas líp.