Extraliga - víkend v Lysé
- Podrobnosti
- Vytvořeno: 19. 12. 2017 18:46
- Zobrazení: 5080
Díl první - Lysá B - Duras 3,5 : 4,5
Po dramatickém závěru loňského ročníku, kdy se náš tým dokázal v soutěži udržet až výhrou v posledním kole, se pro letošní sezónu podařilo významně posílit, takže již v průběhu tohoto posilování zaznívaly odvážné hlasy o medailových bojích. Mé krocení je asi spíše na místě, nicméně náš tým má letos solidní kvalitu a může se krom novoborského suveréna a loňského korunního prince z Lysé nad Labem měřit asi s každým. Ale nyní již konkrétně.
Podrobnější informace najdete ve svazové databázi, na chess-results a stránkách Extraligy.
Zatímco z týmu odešel zpátky do Turnova IM Pavel Šimáček, který se mimochodem na nejbližším kongresu FIDE stane naším dalším velmistrem, do týmu přišly významné posily. Novým lídrem se stal GM Niclas Huschenbeth z Německa (2594), který je nadějným mladým německým velmistrem a má za cíl stanout do roka v první světové stovce. Sympatický Berlíňan přišel navíc za výhodných podmínek pro nás, když finanční stránku dal spíše do pozadí a upřednostnil svůj sportovní cíl. Druhou významnou posilou je další mladý hráč, GM Daniel Sadzikowski z Polska (2584). Také Daniel do týmu velmi dobře zapadl a jistě bude naším platným hráčem. Třetí významnou posilou je nejnadějnější rakouský junior IM Valentin Dragnev (2458). Valentina znám již ze svého působení ve vídeňském klubu Hietzing a je současně jedním ze svěřenců našeho lídra z předchozích dvou sezón GM Davida Shengelii, který je momentálně trenérem rakouských juniorů. Cizineckou legii uzavírá obětavý a šachově velmi zapálený FM Mateusz Paszewski (2307), který je dobrým kamarádem Cyrdy Ponížila a Daniela Sadzikowského a jehož služeb můžeme rovněž využít.
Tolik tedy krátké představení nových hráčů a nyní již vzhůru k extraligovým procházkám. Naší první extraligovou zastávkou byla v termínu 18. - 19.11.2017 Lysá nad Labem, kam jsme po loňsku opět zamířili, tentokrát ve dvojici s Moravskou Slavií Brno. Ta si extraligovou účast sice nevybojovala přímým postupem, nicméně vzhledem k nevyužitému právu postupu týmů z Třince a Grygova došlo nakonec i na tento ambiciózní brněnský tým, vedený neúnavným hnacím motorem Michalem Vávrou🙂.
Los nám na 1. kolo přihrál do cesty lysí béčko, které pro tuto sezónu nechalo stranou všechny rusky mluvící cizince a vyjma slovenského IM Tamáse Petenyiho hraje pouze s českými hráči. Pro dvojzápas s námi a Moravskou Slavií Brno vyrukoval náš soupeř s nejsilnější sestavou, vědom si důležitosti zápasů prakticky o šest bodů. My se naopak museli obejít bez rakouských legionářů, a tak pro oba zápasy nastoupila tato naše sestava:
1. GM Daniel Sadzikowski, 2. IM Cyril Ponížil, 3. GM Tomáš Polák, 4. IM Martin Blahynka, 5. Jakub Roubalík, 6. FM Mateusz Paszewski, 7. IM Roman Chytilek, 8. IM Neklan Vyskočil
Do Lysé jsme jeli autem v sobotu ráno, neb zajímavou extraligovou změnou jest posunutý začátek sobotních kol na 14.00. Znamená to především úsporu nákladů za ubytování a lepší možnost naobědvat se v nějaký rozumnější čas, než při předchozích začátcích v 10.00. Oba Poláky přivezl na sraz Cyrda, který se o ně i jinak staral jako o vlastní🙂. Horší to bylo se třetím Polákem, přesněji s Tomášem🙂. Tomáš krátce před extraligou spadnul v maďarských lázních na mokrou zem a po návratu domů mi nedlouho před půlnocí hlásil kritický stav. Musel jsem zbuntovat Kubu Roubalíka s tím, aby měl připravený řidičák pro případ, že Tomáš nebudem moci řídit a modlil jsem se, aby mohl alespoň jet s námi. To se nakonec podařilo, nicméně na srazu u Tesca ještě sháněl nějaké léky, aby nelehký víkend mohl přežít. Řídili tedy Kuba s Cyrdou, podstatné však bylo, že jsme odjeli v osmi. Objednal jsem ubytování v 18 km vzdálených Čelákovicích, neb v samotné Lysé byla celostátní výstava psů a koček a již více než dva měsíce před akcí bylo veškeré ubytování obsazené. To znamenalo nutnost hledání v okolí, což mimochodem museli i domácí pro své zahraniční hvězdy. Čelákovice však nabídly velmi dobré ubytování v hotelu Toscca, kde jsme byli spokojeni. Cestování na zápas však zabralo cca 20 minut, čímž se náš sobotní odpočinkový čas zkrátil zhruba na hodinu, protože jsme se po dojezdu museli ještě najíst. Stopy to na nás nakonec zanechalo, nicméně prali jsme se statečně a nakonec, jak uvidíte dále v reportáži, se na nás usmálo i štěstí🙂.
Zápas probíhal za naší mírné převahy, když se mi v partii proti naší ženské jedničce WGM Joanně Worek podařilo hned v zahájení uzmout pěšce a stál jsem navíc o něco lépe. Dobře jsme stáli i na jiných šachovnicích, jen Cyrda se pustil do Petényiho hlava nehlava a s trochou obav jsem čekal, co z toho vzejde.
Jako první skončila partie na sedmičce IM Vítězslav Priehoda - IM Roman Chytilek, kde Roman rychle eliminoval soupeřovy bílé figury a remíza v 21. tahu byla logickým vyústěním - 0,5 : 0,5. Na druhou skončenou partii se ale muselo čekat až po časové kontrole, což není v extralize jev nijak neobvyklý. V poměrně rychlém sledu se poté začalo skóre měnit. první z toho výštu zřejmě skončil zajímavý duel na jedničce, kde Daniel nemohl se svou dámou prorazit soupeřovu obranu s věží a střelcem a partie skončila i zde zaslouženou remízou - 1 : 1. Poté nás dostal do vedení skvěle hrající Mateusz, který si poradil s IM Petrem Špačkem.
V pozici na diagramu obětoval jezdce 28.Jxg6+! fxg6 29.Dxg6 Vb8 30.Sb1 (ještě silnější bylo počítačové 30.Sxh6! Sxh6 31.Dxh6+ Dh7 32.Dg5 Jd4 33.Sb1 Dg7 34.Dh5+-), kterého však soupeř musel vrátit po 30.-Jxd4 31.Ve4 Df5 32.Vxd4 Dxg6 33.Sxg6+-
a s pěšcem více již Mateusz dovedl partii do vítězného konce - 1 : 2. Nelehkou obranou s pasivním Sg7 se potýkal Kuba, ale nakonec dílčí těžkosti překonal přesnou hrou a po zásluze vybojoval proti FM Londýnovi cennou remízu - 1,5 : 2,5. Poté prohrál rychle hrající Cyrda, který se v zahájení dostal pod tlak a někdy kolem 15. tahu udělal chybu, která jej bílými stála celý bod. Sice pak ještě bojoval a snažil se soupeři zamotat hlavu, bylo to však už za ztracenou věc a soupeř byl tentokrát na výši - 2,5 : 2,5. Dosti nečekaně se však dostáváme opět do vedení, a to v suprazablokované partii IM Blahynka - IM Šuráň. Zde jsem neočekával nic jiného než remízu, protože něco tak zablokovaného jsem už dlouho neviděl.
V restauraci po zápase dokonce Cyrda s Kubou komentovali komické postavení na prvním diagramu větou "to je z doby, kdy se figurky teprve učily chodit"🙂.
V pozici na druhém diagramu se však děj událostí podstatně změnil, když se vůdce černých proti logice rozhodl hrát, a to tahem 30.-b5. Počítačově sice nejlepší tah černého, nicméně po jakémkoli jiném by remíza byla neodvratným výsledkem. I přes dobrý tah černého se ale hodnocení Martinovy pozice stále pohybovalo v mírně plusových hodnotách a s ubývajícím časem naopak klesala jistota tahů jeho soupeře. Výsledkem pak celkem logicky byly chyby a s nimi i konečné Martinovo vítězství - vedeme 2,5 : 3,5! Tento dárek nás nabudil a již všechno vypadá dobře. Zakrátko remizuje i Tomáš, jehož pěšec navíc v koncovce dam a jedzců kompenuje aktivní pozice jeho soupeře (a našeho bývalého hráče) IM Martina Červeného. Výsledkem je i zde zasloužená remíza, byť Tomáš stál v průběh partie lépe - 3 : 4. O osudu zápasu se jako už tolikrát v minulosti rozhoduje v mé partii. Radost mi to nedělá, protože jsem vinou únavy párkrát prošel kolem výhry a nakonec jsem ještě musel bojovat o remízu!
V pozici na prvním diagramu jsem ještě s dostatkem času (cca 10 minut) mohl okamžitě rozhodnout po velmi efektním 33.Jxb5! (33.-Dxb5 34.c4+-; 33.-Vxb5 34.Da8+ s matem; 33.-f5 34.De8+!+-), což bych za normálních okolností dal, jenže únava si v této partii vybírala dosti vysokou daň.
Nedal jsem ani další šance a v pozici na druhém diagramu jsem se již ocitnul v reálném nebezpečí prohry. Infarktový závěr měl však nakonec přece jen šťastný konec, když zcela vyčerpaná Joanna nedala 81.-Je4 se ziskem druhého pěšce, neb si neuvědomila, že na šachy mé věže se postupně ukryje až na h6. Po 81.-Ke5 82.Ve7+ Kd4 83.Jc2+ Kd5 (83.-Kc3 84.Vc7 Vb5 85.Je1! Kd4 86.Vc6 Vb2+ 87.Kf3 Je4 88.Kf4 Vf2 89.Jf3=) 84.Je3+ Kd4 85.Jc2+ Kd5 byla podepsána remíza, která za mrákot mých spoluhráčů nakonec přece jen stvrdila naše vítězství - 3,5 : 4,5.
Je tedy dobojováno a my můžeme slavit perně vybojované vítězství. To nám dává důležitý klid do dalších bojů, v nichž bychom nemuseli hrát již jen pouze o záchranu. Po dobré večeři se pak přesouváme na ubytování, kde se můžeme konečně dobře vyspat a připravit na zítřejší souboj s favorizovaným domácím áčkem. To si vedle našeho souboje poradilo s oslabenou Morendou vysoko 6,5 : 1,5, ovšem jak si přečtete na konci druhého povídání, zdání poněkud klamalo.
Díl druhý - Duras - Lysá A 2,5 : 5,5
Po šťastném závěru prvního mače sedáme do aut a jedeme na večeři do restaurace U Bohuslavů, kde se podává prakticky jen česká jídla. To oceňují zvláště Poláci Daniel s Mateuszem a Tomáš myslím také😉. Pro analýzy vzal šachy Tomáš a vděčnou se stává zejména Martinova superbloková partie se Šuráněm, kde Cyrda nebo Kuba poznamenali výše uvedenou větu "to je z doby, kdy se figurky teprve učily chodit". A jak je vidět výše na diagramu, nebyli daleko od pravdy🙂. No a po dobré večeři následuje návrat do Tosccy, kde se už naplno rozjíždějí přípravy na zítřejší klání, někde ještě proložené zájmen o aktuální dění v NHL. Je jinak zajímavé sledovat, jak velký přehled zde mají Kuba, Cyrda a Roman, až se s Tomášem smějeme vlastní zaostalosti🙂. Nicméně nazítří nás čeká těžká zkouška a úsměvy budou asi na ústupu.
GM Tomáš Polák, přihlíží IM Cyril Ponížil
Zápas začíná postupným oťukáváním, kdy hned v zahájení remizuje podle plánu zraněný Tomáš s Jemelinem (bylo v plánu) a nedlouho poté je podepsána také remíza v partii IM Chytilek - GM Meduna. Roman zde spotřeboval hodně času a v komplikované pozici, kde snad měl i maličko lepší šance, celkem rozumně přijal soupeřovu nabídku remízy - 1 : 1.
IM Roman Chytilek proti GM Eduardu Medunovi
Poté ale již soupeři ukazují svou sílu, když na 4. šachovnici rychle zavěsí Vojta Plát proti Martinu Blahynkovi. Martinovi se nepovedlo zahájení, když nekorektně obětoval pěšce a dál se to už svezlo strašně rychle - 1 : 2.
IM Martin Blahynka a novopečený GM Vojtěch Plát
Za chvíli je ještě hůř, když na jedničce nejasnosti nezvládne Daniel a jeho slovutný soupeř Jevgenij Najer předvede svůj pověstný tah na bránu - 1 : 3. Je prakticky rozhodnuto, když máme odehrané troje bílé figury a ve zbytku to nikde nevypadá na lepší výsledek než remízu.
GM Daniel Sadzikowski, vpravo GM Jevgenij Najer
Skóre se poté posune na mé šachovnici, když se mi v průběhu partie podaří docela šikovně eliminovat lehkou převahu mého mladého soupeře Tadeáše Baláčka. V závěrečné pozici pak i přes oboustranné těžké figury není už moc kam, bílý musí držet slabinu pb3, a tak je podepsána zasloužená remíza - 1,5 : 3,5.
IM Neklan Vyskočil
Zápas rozhoduje na 5. šachovnici GM Jan Krejčí, který proti Kubovi dostává aktivnější pozici s lepším časem, což je navíc proti téměř precizně hrajícímu vítězi Czech Open velmi náročný úkol. Kuba obranu také nakonec neustojí a výsledkem je tedy výhra domácího borce, která současně značí vítězství Lysé - 1,5 : 4,5.
Jakub Roubalík, vpravo GM Jan Krejčí
V zápase se dohrávají partie GM Tomáš Oral - FM Mateusz Paszewski a GM Jiří Štoček - IM Cyril Ponížil. V těchto soubojích byli vysoce favorizovaní naši soupeři, ale ani Tomáš Oral, ani Jiří Štoček neprolomili místy hrdinné obrany našich borců a ti si tak mohou připsat velm cenné remízy. Zvláště u Cyrdy je to po nevydařeném sobotním představení důležité, neb sebevědomí bude potřebovat jako sůl.
FM Mateusz Paszewski proti GM Tomáši Oralovi
Zápas tedy končí vítězstvím Lysé 2,5 : 5,5 a pochválit musím zejména Mateusze, který podal opravdu výborné výkony a výsledkem 1,5/2 se stal naším nejlepším víkendovým hráčem. Své si odehráli Tomáš, Roman, já a Martin, jehož důležitá chvíle přišla v sobotu, kde bylo jeho vítězství pro náš tým velmi důležité. Daniel zahrál dobře v sobotu, ale v neděli možná i díky hůře zvolené taktice neuspěl proti rozjetému GM Najerovi. Těžké partie odehrál Kuba, jehož těžce vybojovaná sobotní remíza s FM Londýnem byla rovněž velmi důležitá. No a Cyrda to letos nebude mít při svém zaměstnání jednoduché a pro lepší výsledky bude asi muset omezit pár aktivit, protože všechno se prostě stihnout nedá.
No a telegraficky ještě k Morendě, která v důležitém zápase zcela obměnila sestavu a zaslouženě pokořila Lysou "B" 5 : 3. Předvedla se hlavně cizinecká legie na prvních třech deskách GM Csaba Balogh, GM Bartlomiej Heberla a IM Roven Vogel.
Zleva čelem GM Csaba Balogh, GM Bartlomiej Heberla a IM Roven Vogel
Tolik tedy k lysímu víkendu a již zanedlouho se dozvíte více o prvním letošním brněnském dvojkole.