Extraliga - pražská mise za tři body - 1. část
- Podrobnosti
- Vytvořeno: 27. 1. 2018 12:36
- Zobrazení: 4375
Autorem článku je můj spoluhráč Jakub Roubalík, kterému tímto děkuji za pomoc. Do článku jsem přidal pár diagramů a také fotky Vladimíra Jagra. A ještě malé vysvětlení – TP je Tomáš Polák🙂.
Podrobnější informace najdete ve svazové databázi, na chess-results a stránkách Extraligy, nabízím také „MS fotogalerii“ od Vladimíra Jagra.
Na další extraligové dvojkolo jsme se přesouvali do Prahy, kde jsme se společně s Morendou utkali se dvěma výkonnostně rozdílnými mužstvy – našim přímým bodovým kolegou v tabulce Unichessem a supersilným Novoborským ŠK. Hrálo se v luxusním hotelu Don Giovanni a pro všechny týmy bylo po oba dny připraveno neméně luxusní občerstvení. Víkendový cíl pro náš tým byl jasný - proti Unichessu vyhrát a proti Novoborskému si zahrát. Tomu odpovídala i naše sestava, kdy naše řady posílili všichni německy mluvící hosté.
Po ranním odjezdu z Brna jsme po plynulé jízdě dorazili včas do Prahy, abychom se pohodlně ubytovali a rovněž naobědvali. Poté jsme šli vstříc odpolednímu kolu, sebevědomě jsme se rozhodli pro procházku namísto hromadné dopravy. Vzdálenost byla na mapách pravděpodobně letecká, tudíž ve skutečnosti byla delší a trvalo nám dobrou půlhodinu dostat se na místo konání v nepříjemném protivětru. Předběhnu-li, na druhý den už jsme zanalyzovali vlastní chybu a vydali se auty, což bylo přece jen rozumnější.
Unichess – Duras 3 : 5
Po předložení sestav jsme byli trochu překvapeni, protože domácí Unichess nepostavil zdaleka to nejlepší. Na každé šachovnici kromě třetí jsme měli ratingovou převahu, která oscilovala v řádech desítek až stovek Elo bodů. Nicméně to byly jen ukazatele, boje se měly odehrávat na šachovnici, kde se leccos může přihodit.
V prvních hodinách to tak i vypadalo, neboť jsme těžko hledali šachovnici, kde bychom stáli lépe. Na prvních třech šachovnicích byly boje nejasné, spíše ale horší pro nás. Cyrda na čtyřce po lehkovážně sehraném zahájení stál na pokraji prohry. TP obětoval S. Svoboda agresivně figuru a iniciativa vypadala nebezpečně. Martin Blahynka hrál berlínskou koncovku, kde však o výhodu mohl usilovat jen jeho soupeř. Já zopakoval variantu z minulého týdne slovenské extraligy. Soupeř o této partii sice nevěděl, ale uplatnil svou znalost zahájení z opačné strany barikády a nepříjemným pořadím tahů mě dostal pod dlouhotrvající tlak. Jen Roman na poslední desce soustavně přehrával svého protihráče a mohl nám zpříjemňovat jinak zakaboněné výrazy.
Zleva GM Tomáš Polák a IM Martin Blahynka
Postupně se ale misky vah začaly převracet na naši stranu. Nejprve se podařilo remizovat mně, když jsem drobným taktickým úderem vyměnil soupeřovu dvojici střelců. Tím jsem eliminoval nepříjemné duo útočící na mé pěšcové slabiny. Obrana se mi tím značně ulehčila, a když soupeř začal tápat, nabídl jsem remízu v pořád o něco horší pozici. Ten mě nejprve časově dohnal, pak předehnal a nakonec remízu raději přijal – 0,5 : 0,5.
Remizoval také Martin, kde jeho soupeř pravděpodobně nevyužil všechny nabízené šance. Zejména mohl zkusit pěšcový nástup na dámském křídle, aby vytvořil nějaké objekty útoku pro své střelce. Nakonec se však spokojil s dělbou bodu – 1 : 1.
Pak vyhrál Roman, který svůj dlouhotrvající tlak neustále stupňoval a partii dovedl do vítězného konce. Roman neposkytl žádné možnosti protihry a způsobem start-cíl partii zcela ovládl. To pro nás znamenalo důležitý bod.
Na diagramu vidíme prostorovou převahu bílého a také podstatný nedostatek černého – absenci domovníka na g7. Další postup je proto srozumitelný – 26.d5! (otevření hry) cxd5 27.cxd5 e5 28.Sb1 Dd7 29.Sxe5 Sxe5 30.Vxe5 Ve8 31.Sd3 Vxe5 32.Vxe5 Vc8 33. Ve1 Vc5 34.Se4 Je8 35.Db6 Vc4 36.Sd3 Vb4 37.Sb5 Jc7
38.d6! Jd5 [38.-Jxb5 39.axb5 Vxb2 40.Ve7 Dh3 (40.-Vxb5 41.Dxb5! Dxb5 42.d7+-) 41.Dd8+ Kg7 42.Vxf7+!! Kxf7 43.Dc7+ a s vyšachování černé věže partie končí] 39.Dc5 – 1 : 2.
Zprava IM Roman Chytilek a Jakub Roubalík
Navíc poté bylo zřejmé, že i soupeř TP někde svůj útok vypustil a byl to Tomáš, který přebíral otěže partie. Nejprve umně vyměnil dámy a pár věží, čímž eliminoval útočné šance. Poté začal využíval převahy svých figur proti věži a po časové kontrole zaznamenal další bod putující k nám – 1 : 3.
Jediný celý bod na straně Unichessu zapsal Berny, který v dost komplikovaném boji zmatoval Valentina. Zdálo se mi, že Berny jej v partii přehrál a získal kvalitu. Ovšem pozice pak měla nejasné kontury a náš hráč pravděpodobně nevyužil veškeré své protišance – 2 : 3.
V krátkém sledu po sobě pak remizoval David a vyhrál Niclas. David proti Lukáši Černouškovi měl na závěr dobré šance, když jsme si mylně mysleli, že by mohl prosadit volného a pěšce. Ovšem soupeř měl možnosti protihry proti jeho králi a partie tak nakonec skončila Davidovým věčným šachem.
Šlo o tuto pozici, kdy to skutečně vypadá na hladký postup bílého a-pěšce. Jenže černý má významné protišance směrem k bílému králi, např. 42.a6 Vf1! 43.a7 Da1 (hrozí mat) 44.Vf2 Vh1+ 45.Kg2 Vg1+ 46.Kh1 Vh1+ a bílý král pod hrozbami nemůže vycestovat přes f3 a musí tedy souhlasit s remízou věčným šachem. V partii to remízou věčným šachem skončilo také, jen tímto způsobem remizoval bílý - 42.Dc4 Vf1 43.Dc5 Dxe6 44.Dd4+ Df6 45.De3 Da1 46.Dxe7+ Kg8 47.De8+ Kg7 48.De7+ Kg8 49.De6+ Kg7 50.Dd7+ Kg8 52.De8+ - 2,5 : 3,5.
Niclas zvítězil pomocí kvalitní techniky a uplatňování postupných pozičních plusů. V závěru uplatňoval věžovku 4 na 3, ovšem se slabinou v soupeřově táboře. Nakonec se mu podařilo prosadit pěšce a donutit GM Petríka k rezignaci, čímž pro nás zapsal rozhodující vítězný bod – 2,5 : 4,5.
Poslední partií, která se dlouho hrála a možná ještě déle analyzovala, byla Cyrdova proti Jiřímu Jirkovi. Jak už jsem zmínil, Cyrda se po zahájení dostal do nepříjemné/prohrané pozice. Měl dvojpěšce před králem a navíc mu chyběly figury na jeho obranu, naopak soupeř splétal matové sítě ve spolupráci dámy s jezdcem. Určitě „to tam někde muselo být“, ale Cyrdovi se podařilo vysmeknout po sérii zdánlivě nelogických tahů Veb1 a f4, jež mu umožnily vytvoření cesty pro jeho krále. Pořád měl ale pěšce míň a partie pak přešla do koncovky. Zde už to nebylo tak jasné a nakonec náš hráč vyváznul s půlbodem. To vše k velkému nepochopení jeho soupeře, který ho v popartiové analýze nechtěl pustit a ukazoval mu, kde všude mohl vyhrát – 3 : 5.
První čtyři šachovnice, nejblíž partie IM Cyril Ponížil - IM Jiří Jirka
Tak či tak, v celkovém součtu jsme slavili cenné vítězství, které nám v tabulce výrazně pomohlo. Teď už nás čekal zápas spíše za odměnu, proti elitním velmistrům Nového Boru. Paradoxně zde byla zápasová taktika vyhrát a promluvit tak ještě do boje o titul🙂.
Hrál se také druhý zápas mezi Novým Borem a Morendou, který skončil jasným vítězstvím favortia 7,5 : 0,5. Ze zápasu jedna ukázka a pár fotografií, kterým dominuje tvář Morendy a miss ČR 2004 Jana Doleželová.
V partii GM Markus Ragger – IM Roven Vogel se rakouský reprezentant v novoborských službách předvedl pěkným útočným obratem –
23.Sxg6!! fxg6 (23.-hxg6 24.g4! e5 25.g5 a černý nepokryje mat na polích h8 nebo g7) 24.f7+! Kg7 (24.-Kxf7 25.Dxh7+ Kf6 26.Vf3+ Ke5 27.Ve1 mat) 25.fxe8J+ Vxe8 26.Dg4 b4 27.cxb4 d4 28.De4 e5 29.a3 – 1 : 0.
Moravská Slavia Brno s Janou Doleželovou
Nad úvodním tahem zápasu Jany Doleželové se usmívá
GM Csaba Balogh, David Navara už tak nadšeně nevypadá🙂
Šéfové Nového Boru a Morendy - Petr Boleslav (vlevo) s Michalem Vávrou
Nový Bor a Moravská Slavia u jednoho stolu