Naše mládež v olympijském parku

Olympiáda v Koreji, velká akce jednou za čtyři roky a v Brně k tomuto účelu olympijský park. Tolik ve stručnosti základní myšlenka, která už sama o sobě láká k prožití olympijské atmosféry, podpořená množstvím zajímavých atrakcí. Jednou z těchto atrakcí je i šachový stánek, který obsluhují již brzy novopečený velmistr Pavel Šimáček a Kateřina Šmajzrová. Nic nového pod sluncem, protože podobný stánek měl Šachový svaz ČR už na Lipně při LOH v Riu (2016). V Brně se však jedná o premiéru a také proto se vyplatí olympijský park (a potažmo i šachy) navštívit.

Článek ze stránek Šachového svazu ČR nabízím zde, jakož i fotogalerii z akce.

Ve stánku (nebo spíše ve větším prostoru vyhrazeném v horním podlaží) se střídají návštěvníci, kteří si zde mohou zahrát mezi sebou za stolky s normálními šachy, s většími, umělecky zhotovenými kusy nebo dokonce s velkými zahradními šachy. Navštívit toto šachové místo je možno každý den od 9.00 - 21.00 a nezřídka se zde konají také zajímavé šachové akce o věcné ceny. Protože je na místě celkem zima, je potřeba se trochu přiodít, přičemž k dispozici je možno natankovat teplý čaj.

Olymp park KSPSKatka Šmajzrová a Pavel Šimáček

 

Turnaj pro veřejnost

Já se zaměřím na dvě akce, kterých se účastnily děti z mé tréninkové skupiny C. Tou první byl 5-kolový turnaj pro veřejnost, který se odehrál v úterý 13. února 2018. Zúčastnili se ho Vojta Karafiát, Adam Janský, Jirka Grausgruber a Zuzka Pejchlová, podpoření navíc rodiči Martinem Karafiátem a Jiřím Grausgruberem st. Poslední z mé skupiny Vojta Klinkovský si i přes mailovou výzvu akci nějak popletl a šel dobýt vavříny na Druhé úterý (na Lokomotivě). Že to nebyla marná cesta dokumentuje Vojtův výsledek, když ve skupině B vyhrál všech 6 partií! Vojtovi tedy velká gratulace a doufám, že příště zkusí skupinu A, která je nepoměrně větším soustem🙂. Úspěchy jsme ale zaznamenali rovněž v našem "olympijském" turnaji. Výborně začal Vojta Karafiát, který vyhrál první tři partie. Pak však prohrál s celkovým vítězem Pavlem Svobodou a na závěr pak ještě s Adamem, který v této partii posledního kola předvedl opravdu výbornou techniku realizace převahy v koncovce, což se v jeho věku (7 let) moc často nevidí. Odměnou mu bylo celkové 2. místo a knížka "Chybami se šachista učí", kde jsou pro jeho věk vhodné příklady k poučení. Velká pochvala! A to ještě kdyby Adam v 1. kole realizoval figuru více s celkovým vítězem Svobodou a nenechal si dát věčný šach (remíza), mohl vyhrát i celý turnaj🙂. Velmi dobře hrála také Zuzka, která docílila stejně bodů jako Vojta (3/5). V celkovém pořadí jsme tedy brali 2. - 4. místo, Jirka uhrál solidní 2/5.

1. Pavel Svoboda 4
2. Adam Janský 3,5
3. Vojta Karafiát 3 (BH 14,5)
4. Zuzka Pejchlová 3 (BH 11,5)
5. Václav Svoboda 2 (BH 13)
6. Martin Karafiát 2 (BH 12)
7. Jirka Grausgruber jr. 2 (BH 11,5)
8. Jiří Grausgruber sr. 0,5

Olymp park 2018 02 13 2

Medailisté - zleva Adam Janský (2), Pavel Svoboda (1) a Vojta Karafiát (3)

 

Olymp park 2018 02 13

Účastníci turnaje + moje maličkost

Simultánka Davida Navary

Po tomto pěkném úspěchu jsme se na místě sešli o dva dny později znovu, a to při akci věru mimořádné - simultánce GM Davida Navary. Naše dlouholtá jednička a momentálně hráč č. 19 světového žebříčku předvedl skutečně vynikající techniku hry a nedal šanci žádnému ze svých 26 soupeřů (mj. i FM Davidu Holemářovi).

Olymp park Navara14

Vlevo FM David Holemář, vpravo proti velmistrovi přemítá David Barák

David hrál navíc prakticky bleskově, což jen podtrhuje jeho výbornou formu. Z hráčů Durasu se krom opět nepřítomného Vojty Klinkovksého (zkoušky na judistický pásek) opět představili Vojta Karafiát, Adam, Jirka a Zuzka a k nim ještě asi náš nejnadějnější mládežník David Barák. Ten velmistrovi vzdoroval velmi dlouho a rozhodující chyby se dopustil až někde okolo 40. tahu.

Olymp park 2018 02 Navara7

David Barák (vlevo)

Velmi statečně se držel také Vojta Karafiát, který dostal za výdrž pěknou samolepku s olympijským emblémem. Partie Adama a Jirky jsem neviděl, nicméně partii Zuzky ano a musím říci, že hrála až někde do 20. tahu velmi dobře! Za pěšce měla velmi dobrou kompenzaci v jediném volném e-sloupci, který ovládala těžkými figurami. Poté však přišla strategická chyba, když tento sloupec poskytla Davidovi a ten už si s tímto významným strategickým přínosem pochopitelně věděl rady. Zuzčinu partii jsem ale po skončení rozebral přímo se Zuzkou a s ostatními, což by hlavně Zuzce mohlo dát pochopení dalších významných zákonitostí šachové hry. V každém případě ale pochvala za velmi dobrý výkon! Je vidět, že Zuzku šachy baví a společně s tátou se jim s nadšením věnuje.

Olymp park 2018 02 Navara12

Zuzka s Davidem Navarou

Zahrát si s elitním velmistrem neodmítli všichni tátové našich dětí, což možná ještě umocnilo celkový dojem🙂. Průběh celé simultánky byl za obsluhy Katky Šmajzrové přenášen z prvních dvou online šachovnic do celého světa a celou akci komentoval na mikrofon Pavel Šimáček. Ten mnohými vtipnými hláškami rozesmál nejen účastníky, ale občas také samotného velmistra. Během simultánky činil také rozhovory s dohravšími hráči, kteří se dělili o své dojmy. V případě dětí to bylo často úsměvné ("Jak bys zhodnotil svůj výkon?" Špatný. "Chtěl bys být někdy tak dobrý jako David Navara?" Ano. "Co potřebuješ zlepšit ve své hře?" Všechno.). Za těmito jednoslovnými odpověďmi se ale dost možná skrývá velké odhodlání být jednou aspoň tak z poloviny dobrý jako David a rozumět této krásné královské hře. Na závěr poděkování organizátorům za pěkné akce a rodičům, kteří své děti podporují opravdu s nadšením. Nyní ještě pár pěkných fotografií.

 

Olymp park 2018 02 Navara10

Adam čelí elitnímu velmistrovi

 

Olymp park 2018 02 Navara3

zde srdnatě bojující Vojta Karafiát

 

Olymp park 2018 02 Navara1

a zleva také Zuzka s Jirkou (zcela vlevo David Barák, vedle stojí Zuzčin táta David Pejchl)

 

Olymp park 2018 02 Navara6

David Navara s naší skupinou - zleva Jirka, Adam, Zuzka a Vojta Karafiát