Vyškov hostil MČR mládeže do 8 let v rapid šachu, Adam Janský poprvé na vrcholné scéně

Ve dnech 28. - 29.4.2018 se ve Vyškově odehrálo MČR dětí do 8 let, a to v kategorii chlapců a dívek. Náš klub zde zastupoval Adam Janský a na jeho vystoupení se pojďme v krátkosti podívat.

Ke zhlédnutí jsou výsledky chlapců i dívek, stránky pořadatele, článek M. Hurty na webu JMŠS, k dispozici jsou také fotogalerie sobotní, nedělní a fotogalerie z návštěvy Dinoparku.

Adam se tak významné akce účastnil poprvé a v konkurenci 96 mladých nadějí z celé republiky byl díky čerstvě uhrané 4. VT (a tedy ratingovému posunu na 1100) nasazený jako č. 21. Hrálo se nejprve šest kol v sobotu a poté závěrečná tři kola v neděli. Hlavně sobotních šest partií asi bylo pro děti náročné, takže uspěli mj. nejen ti nejlepší, ale také nejodolnější. Tempo hry odpovídalo významu akce, tedy 2x 20 minut + 10 vteřin / tah, což je pro obyčejně rychle hrající děti tempo opravdu luxusní. Výhodou takového tempa je především to, že při naskočení 10 vteřin za každý provedený tah nemusí hráč prakticky nikdy spadnout na čas, tedy může docela dobře realizovat svou převahu. Nakolik si Adam vzal k srdci mé rady v tomto směru se dozvím asi až pozítří, tak pojďme na průběh turnaje.

Adam docela dobře začal, když v prvních čtyřehc kolech splnil roli favorita ve třech případech a prohrál akorát s pátým nasazeným Ivanem Melnikovem z pražské Bohemky. Pak však přišla pro mě nečekaná dlouhá rošáda (tedy tři porážky v řadě 0-0-0) s hráči níže nasazenými, což znamenalo konec nadějím na dobré umístění. Adam se ale na závěr přece jen trochu vzpamatoval a dokázal vyhrát alespoň poslední dvě partie, které jej posunuly na konečné 37. místo, což je mimochodem čtvrté nejlepší umístění mezi jihomoravskými zástupci (Jan Kotisa, SK Vyškov - 17. místo, 6 bodů; Vladimír Kalovský, Jezdci Jundrov - 27. místo, 5,5 bodu; Mikuláš Hladký, Lokomotiva Brno - 31. místo, 5 bodů).

Adamův výkon 1090 zhruba odpovídá jeho ratingovému nasazení, takže z tohoto pohledu se určitě nejedná o neúspěch. Vzhledem k Adamovu drivu a ctižádosti ale cítím, že někde musel být spíše psychický problém, protože Adam proti favoritům hrát umí, jenže se k nim tentokrát úplně nedostal. V každém případě se ale jedná o velmi dobrou a užitečnou zkušenost. Díky ní bude Adam na dalších významných akcích určitě klidnější a jistější a jsem přesvědčený o tom, že může v budoucnu dosáhnout mnohem výše.

MCR Vyskov 2018 Adam H8

Adam (vlevo) s hlavou proklatě nízko😉

Vítězem turnaje H8 se stal Václav Finěk z klubu Desko Liberec, který má na svůj nízký věk už pekelně vysoký rating (1700), což v turnaji také prokázal stoprocentním výsledkem 9/9 a tedy suverénním vítězstvím. Druhý skončil Vojtěch Gorej z Děčína (8/9) a třetí Michal Švadlenka z pražského klubu TJ Kobylisy (7/9). Mezi dívkami se o medaile rozdělily první tři nasazené hráčky, když první dvě místa obsadily zástupkyně Beskydské šachové školy Frýdek-Místek Viktorie Buchtová (8/9) před Terezou Horkovou (7,5/9). Třetí místo obsadila Leontýna Hladká z Lokomotivy Brno (6,5/9), která tak zaznamenala pěkný úspěch pro jihomoravský a potažmo brněnský šach.

Tolik tedy ve stručnosti k této významné akci a ve čtvrtek opět na tréninku🙂.