Černohorský soudek - skvělí mlaďoši čtvrtí!

V neděli 29.4.2018 se v Boskovicích uskutečnil stále populárnější turnaj v rapid šachu družstev - Černohorský soudek. Náš klub reprezentovali:

ŠK Duras BVK - 1. František Vykydal, 2. Martin Hyrš, 3. Michael Věžník a 4. Pavel Menčík
ŠK Duras - 1. David Barák, 2. Petr Glozar, 3. Matěj Tajovský a 4. Filip Nezval

Prvně jmenovaný tým nemohl díky účasti lokomotivní posily Františka Vykydala zasáhnout do KP, což naopak mohl druhý tým, jenž byl obsazen našimi nejlepšími juniory z tréninkové skupiny GM Tomáše Poláka. Toto sympaticky složené družstvo zle prohánělo hlavní favority a nakonec dosáhlo i vynikajícího úspěchu! Jak se už pojďme podívat.

Výsledky naleznete tratičně na chess-results, článek z turnaje a fotogalerii pak na webu pořádající Slavie Boskovice.

Turnaj se hrál současně jako KP družstev v rapid šachu, přičemž podmínou byla účast kmenových hráčů oddílu registrovaného pod JMŠS s možností startu maximálně jednoho hosta nebo cizince, který byl uveden na soupisce oddílu v soutěžích družstev v praktickém šachu v sezóně 2017/18. Tohoto turnaje jsem se již několikrát zúčastnil a musím říci, že pořadatelé v čele s Milanem Boháčkem se opravdu snaží dělat pro účastníky maximum. Výsledkem těchto snah bylo 29 zúčastněných 4-členných družstev, což se pomalu blíží proslulým Boršicím (zářijový Otevřený přebor Moravy v bleskové hře družstev), kde již v minulosti překonali dokonce padesátku. Hrálo se o hodnotné věcné ceny pro všechna družstva v celkové hodnotě nejméně 6.000 Kč + zvláštní finanční ceny pro nejlepší družstva JMŠS v hodnotě nejméně 3.000 Kč + speciální věcné ceny v rámci oslav jubilejního 20. ročníku turnaje. Veškeré ceny bylo navíc možno sčítat, takže opravdu slušná motivace především pro jihomoravská družstva. Zajímavé ale bylo, že pouhých 16 družstev tyto podmínky splnilo, tedy pouze těchto 16 družstev bylo zařazeno do KP družstev v rapid šachu.

Soudek 2018 sal

Hrací sál sokolovny v Boskovicích

Zatímco náš první tým byl nasazený na 11. místě, mlaďoši pak až mezi posledními týmy na 22. místě. Že však nasazení může znamenat jen šedou teorii a praxe bývá občas odlišná, platí snad v každém sportovním odvětví. Kluci začali proti jednomu z favoritů Jezdcům Jundrov, které vedl historicky nejvýše ratingovaný hráč tohoto turnaje IM Petr Pisk (2380). A právě proti Petrovi se hned na úvod blýsknul na jedničce David, který i přes nevýhodu černých figur dokázal urvat velmi cennou remízu.

Soudek 2018 D Barak

Partie IM Petr Pisk - David Barák skončila remízou

Tu podpořil výhrou na čtyřce Filip, nicméně favorit se nakonec prosadil výhrami na dvojce a trojce. V dalším průběhu se kluci postupně rozehrávali a mezi 5. - 8. kolem zaznamenali čtyři výhry v řadě! To je vyneslo až na piedestal, který pečlivě střežili hráči Ořechova, kteří své soupeře poráželi doslova jako kuželky. Mlaďoši se ale nezalekli ani této výzvy a moc nechybělo k remízovému výsledku zápasu (nakonec 2,5 : 1,5 pro Ořechov). I přes těsnou porážku se ale na chlapce usmálo štěstí, když při velké vyrovnanosti týmů na 4. - 9. místě (rozdíl pouhý bod) měli nejlepší pomocné hodnocení z 16-bodových týmů a urvali tak nakonec vynikající 4. místo! Lépe už to zřejmě ani nešlo, protože první tři týmy získaly 27 (Ořechov), 22 (Dalešice) a 20 bodů (Jezdci Jundrov).

Příjemným bonusem bylo ještě 1. místo v ratingu ELO do 1800 a především pak 2. místo v KP! Krajskými přeborníky se stali Jezdci Jundrov, druzí tedy naši kluci a třetí v KP skončil GARDE Lipovec. Výborně zahráli všichni hráči, přičemž Filip Nezval získal na 4. šachovnici famózních 8/9! Náš první tým pak obsadil celkové 9. místo, což zhruba odpovídá jeho nasazení.

Soudek 2018 Duras

Zleva David Barák, Petr Glozar, Matěj Tajovský a Filip Nezval

Vítězem se stalo družstvo OREL Ořechov, které v čele s našimi bývalými hráči Petrem Skácelíkem a Vítem Burešem vyhrálo všech devět utkání. Druhý skončil nejvýše nasazený Pivovar Dalešice a třetí pak již zmiňovaní Jezdci Jundrov.

Soudek 2018 Orechov

Vítězný OREL Ořechov - zleva Vít Bureš, Stanislav Messerschmidt, Pavel Kubát a Petr Skácelík

Závěrem tedy jedna velká gratulace našemu mladému týmu, který ukázal, že o budoucnost v Durasu nemusíme mít obavy.