Memoriál Rostislava Obrdlíka - v Hodonicích opět pod vrcholem

Letošní Hodonice byly pro mě zase trochu jiné než ty předchozí, ale v jednom jsou si podobné - nedaří se mi zde příliš naplňovat roli favorita. Jediný můj úspěch na Memoriálu Rostislava Obrdlíka je z roku 2016. To se mi podařilo dokonce zvítězit, jenže...v Tasovicích. Hrálo se tehdy na venkovních lavicích a nějak mi to venkovní prostředí svědčilo víc. Hodonice jsou tak nějak zakleté. Ale popořádku.

Z chess-results můžete zhlédnout výsledky dospělých i výsledky mládeže, bohatou fotogalerii s krátkým komentářem pak na Rajčeti.

Na turnaj jsem vyrazil s Martinem Hyršem, který je pro mě jako řidič naprosto ideální, protože bydlí v jedné čtvrti přímo naproti mě🙂. Cestou jsem se dozvěděl, že s námi ještě pojedou obhájce loňského vítězství Pepa Kratochvíl a zřejmě největší favorit Jarda Bureš. Martin rozhodnul o srazu na Veselé, kde jsme nabírali nestora brněnského šachu Františka Vykydala. Cesta v pěti sice moc pohodlná nebyla, ale za ty roky cestování jsem už zvyklý. Po dojezdu do Hodonic se po výstupu z auta setkávám s Janskými a Grausgruberovými, kteří se stanou mými spolucestujícími ještě na dalším podniku, který uvádím v dalším článku. Tedy, mí svěřenci Adam s Jirkou přišli změřit síly s mládežníky především ze znojemského okresu, pro něž byl tento turnaj závěrečným podnikem GP v rapid šachu dětí okresu Znojmo. A pro mě tak trochu i testem mých trenérských schopností.

Hodonice 2018 5

A tady jsem dal bílému králi mat...😉

Nejprve tedy krátký komentář k turnaji dospělých. Pro mě překvapivě jsem byl o pouhých pět bodů nejvýše nasazeným hráčem, protože druhý mezinárodní mistr v turnaji Jarda Bureš má vysoký rating především v klasickém šachu a v rapid tempu se mu až tolik nedaří. Ono se také v rapid tempu hraje trochu jinak než v klasickém tempu, takže se zde rozdíly rychle stírají a o úspěchu rozhodují často maličkosti. Například moje partie z 2. kola proti Josefu Kolkovi byla z mé strany hrána opravdu nadoraz, tedy s přístupem méně praktickým (časové ztráty) a s důrazem na kvalitu jednotlivých tahů. Tedy z mé strany velmi dobře odehraná partie, která skončila matem soupeřovu králi dvě vteřiny před koncem mého časového limitu. Z toho je vidět, jak tenká hrana je mezi úspěchem a neúspěchem. V turnaji se mi to mimochodem povedlo ještě dvakrát, a to v partiích proti Petru Adamovi (tam mně ale zbylo přeci jen víc, asi 1,5 minuty proti 7 minutám) a v posledním kole proti Štěpánce Schirmbeck (dříve Adámkové), kde mi v nejistě hrané partii zbylo v době vsítění poměrně náhodného matu 19 vteřin. Mimochodem, Štěpánka si v turnaji počínala velmi dobře, když obrala o půl bodu i Jardu Bureše a se ziskem 5,5/9 (11. místo) se stala vítězkou kategorie o nejlepší ženu.

Hodonice 2018 4

Moje výsledky byly do 8. kola tak nějak očekávané a k lámaní chleba došlo právě v předposledním kole. V něm jsem změřil síly s Jardou Burešem, který do té doby nehrál příliš dobře (porážka ve 2. kole od místního borce Karla Muchy, remízy se Štěpánkou a Janem Píše). V celkem vyrovnané partii jsem ale přehlédl pěkný taktický trik a bylo po nadějích. Inu, nepozornost se nevyplácí, jen to předchozí snažení pak jaksi s hořkostí přichází vniveč. Maličko to napravilo závěrečné trochu šťastné vítězství nad Štěpánkou, ovšem s konečným 4. místem spokojený nejsem. I když vlastně kdo ví, v minulosti to bylo i horší...😉

Hodonice 2018 10

FM Josef Kratochvíl

V turnaji výsledkem 7/9 zvítězil nenápadně hrající FM Josef Kratochvíl, druhý nakonec skončil stejným ziskem IM Jaroslav Bureš, který si reputaci spravil závěrečným vítězstvím nad skálopevným Karlem Kredlem a 3. místo obsadil Ladislav Urbanec (6,5/9), který mě při rovnosti bodů předstihnul až na třetí pomocné kritérium. Ten promarnil velikou šanci na celkové vítězství, když v posledním kole byl jasným favoritem v partii proti našemu řidiči Martinu Hyršovi. Martin však i přes černé figury statečně odolal a v celé partii nebyl horší, přičemž v závěru vzniknuvší dámská koncovka skončila zaslouženou dělbou bodů. Martinovi se nyní daří a je to v krátké době již jeho třetí pěkný výsledek (ve štědře dotovaném turnaji GP v Mostech u Jablunkova 2. místo v kategorii Elo do 1800, cenu bral o den později na Bleskovém dni Mirka Jurky a zde za 6/9 pěkné 9. místo).

Hodonice 2018 6

Martin Hyrš (vlevo)

Byly uděleny taktéž ceny v kategoriích. Kromě již výše zmíněné nejlepší ženy Štěpánky Schirmbeck se nejlepším hráčem okresu Znojmo stal Zdeněk Kavan (6,5/9, 5. místo),

Hodonice 2018 9

František Vykydal

nejlepším seniorem již 86-letý František Vykydal (5/9, 17. místo), kterému cenu v podobě pěkného dárkového koše ochotně přinesli pořadatelé a nejlepším hráčem do 18 let můj soupeř z 1. kola Radek Nekvasil (5/9, 21. místo).

A co děti? Měly si kde hrát🙂. Touto lehkou parafrází textu známého hitu skupiny Katapult se superkrátkým názvem "Až" jsem volně přešel k mládežnickému turnaji. Ten se na rozdíl od minulých let, kdy děti hrály v hlavním sále kulturního domu, konal v bočním salonku. Adam s Jirkou si vedli docela dobře a v 7-kolovém turnaji hlavně Adam pošilhával po nejvyšších patrech. V předposledním 6. kole ale nevyhrál s pozdější vítězkou Zuzkou Jackovičovou, když mohl jednoduchou dvojtažkou získat celou věž a ještě navíc s lítacím soupeřčiným králem, který již předtím ztratil právo rošády. Místo toho Adam vyměnil několik figur včetně dam (čímž otupil vlastní útok) a partie skončila remízou.

Hodonice 2018 7

Zuzana Jackovičová

V posledním kole stál Adam trochu lépe s Janem Peřinou, ovšem ztratil pěšce a musel vše zachraňovat ve věžové koncovce. Ta byla objektivně remízová, to by ovšem musel Adam sebrat soupeři jednoho ze dvou spojených volných pěšců podporovaných králem. Místo toho ale přišlo tahání vlastním králem a soupeř si postupně dotáhnul jednoho z pěšců do dámy. Škoda, nicméně aspoň vím, na kterých věcech je třeba zapracovat. Velmi dobře si v turnaji vedl Jirka, který se s koncem školního roku velmi zlepšil a začíná již více vyhrávat nejen nad spoluhráči z mé skupiny, ale také nad dětmi z jiných koutů. V turnaji se sice nedostal na horní stoly, ale závěrečnými dvěma výhrami uhrál 5/7 a v konkurenci 33 dětí obsadil velmi pěkné 6. místo. Adam díky nepovedenému závěru uhrál 4,5/7 a obsadil 8. místo. Kluci si ovšem odnesli ceny za umístění ve svých věkových kategoriích.

Hodonice 2018 11

Adam v kategorii do 8 let obsadil 2. místo za celkově čtvrtým Davidem Schirmbeckem

Hodonice 2018 12

a Jirka v silné kategorii do 12 let obsadil krásné 3. místo, hned za prvními dvěma turnajovými vítězi Zuzanou Jackovičovou a Janem Peřinou! I přes tyto pěkné výsledky ale rezervy vidím veliké, takže je stále na čem pracovat. Tedy kluci, o prázdninách občas šachujte a třebas aspoň jednou týdně knížku do ruky😉.