Memoriál Jana Krejčího - krajský přebor v Rajhradu nám přinesl čtyři prvenství!

Na ZŠ T.G. Masaryka v Rajhradě se uskutečnil 4. turnaj KP starších žáků (turnaj B) a mladších žáků (turnaj C) v rapid šachu. Souběžně s tím zde proběhl rovněž společný turnaj dospělých a dorostu (turnaj A), hraný jako krajský přebor mužů, žen, juniorů a dorostenců v rapid šachu. Náš klub na této velké akci reprezentovali IM Neklan Vyskočil, David Barák, Matěj Tajovský, Martin Hyrš, Klára Kunčická (turnaj A), Filip Nezval, Jan Brož, Martin Lúč, Prokop Šmídek (turnaj B), Vojtěch Karafiát, Vojtěch Klinkovský, Arseni Rafailov a Valérija Rafailová (turnaj C). A jak jsme dopadli?

Výsledky všech turnajů naleznete tradičně na chess-results, fotogalerii zde, jakožto i pořadí KP mládeže.

V turnaji A, kterého se účastnilo rovných 60 hráčů, jsem byl hlavním favoritem já, což bývá nevděčné. Svou roli jsem ale nakonec splnil, když jsem v 7-kolovém turnaji povolil pouze jedinou remízu Oskaru Hájkovi a turnaj vyhrál ziskem 6,5/7. Remíza s Oskarem mě ale mohla mrzet, protože jsem nevyužil opravdu velké výhody a Oskar by v případě vítězství v posledním kole nad naší bývalou hráčkou Míšou Svobodovou turnaj vyhrál na lepší pomocné hodnocení. To se však naštěstí nestalo a Míša jeho příliš optimistické hry snadno využila k vítězství. Tím získala 6/7, celkové 2. místo v turnaji a současně titul krajské přebornice mezi ženami. Třetí místo v turnaji pak již ziskem 5,5/7 obsadil několikrát zmíněný Oskar Hájek. Vynikající výsledek zaznamenal až 22. nasazený Matěj Tajovský, který využil příznivého losu a pro naše barvy obsadil ziskem 5,5/7 skvělé 4. místo! Matěj se díky tomu stal současně krajským přeborníkem v kategoriích dorostenců a juniorů.

Rajhrad 2019 2

Zleva Olga Dvořáková jako nejlepší dorostenka, Daniela Dumková jako nejlepší juniorka, Matěj Tajovský jako nejlepší dorostenec a junior a rozhodčí Ondřej Zámečník

Úspěch našich barev ještě umocnil David Barák, který obehrál celou špici a ziskem 5/7 obsadil pěkné 5. místo. A mohlo být ještě lépe, kdyby využil jasně vyhrané pozice s Oskarem Hájkem v 6. kole, škoda! Martin Hyrš hrál dobře (vč. partie se mnou), bohužel však nedokázal využít více příležitostí v omezeném čase, a tak jeho nejčastějším výsledkem byla remíza (3,5/7). Velmi dobře si podle výsledku počínala Klára Kunčická, která měla mnohem silnější soupeře, s nimiž dokázala uhrát pěkných 3/7, přičemž její výkon v turnaji byl vyšší o cca 300 bodů jejího ratingu. To znamenalo umístění na 37. místě, což lze při nasazení na 52. místě určitě považovat za úspěch.

Rajhrad 2019 1

Zleva Michaela Svobodová (2), IM Neklan Vyskočil (1), Oskar Hájek (3) a rozhodčí Ondřej Zámečník

V turnaji B vyhrál mezi 50 účastníky všech sedm partií hlavní favorit Lukáš Petříček z Kuřimi a potvrdil vysokou herní i ratingovou převahu nad ostatními soupeři. Nicméně jeho koncepce v partii s Filipem Nezvalem se mi při letmém pohledu moc nezdála, tak snad už to má Filip zanalyzované. Další dvě místa ale už patřila našim zástupcům, tedy už zmíněnému Filipu Nezvalovi a také Honzovi Brožovi. Oba borci získali 5,5/7, když při porážce s vítězem remizovali už jen mezi sebou. Těsně za sebou skončili také Martin Lúč s Prokopem Šmídkem, bylo to ale až ve druhé desítce na 18. a 19. místě (oba 4/7). Pro osmého nasazeného Martina spíše zklamání, pro 18. nasazeného Prokopa odpovídající umístění.

Rajhrad 2019 3

Zleva rozhodčí Vojtěch Straka, nejlepší dívka Jasmína Marie Londinová, Jan Brož (3), Filip Nezval (2), Lukáš Petříček (1) a rozhodčí Patrik Pospíšil

No a v turnaji C excelovali v konkurenci 49 hráčů oba Vojtové z mé tréninkové skupiny. Vojta Karafiát celý turnaj nakonec vyhrál a Vojta Klinkovský skončil druhý. Oba získali 6/7, ovšem VKA měl lepší pomocné hodnocení. Bylo to však spravedlivé, protože ve vzájemné partii druhého Vojtu porazil.

Rajhrad 2019 5

Vojtové v akci

Pro sourozence Rafailovy byl turnaj velkou zkušeností, kterou doufám využijí při dalších podobných akcích.

Rajhrad 2019 4

Zleva rozhodčí Marie Tancerová, nejlepší dívka Běta Kubátová, Martin Procházka (3), Vojtěch Klinkovský (2), Vojtěch Karafiát (1) a Jan Gorčák

Turnaj organizovala Brněnská šachová škola a turnaj A řídil mj. i IM Richard Biolek sr. Při tak náročné akci prakticky všechno důležité klapalo jako na drátkách, tedy poklona organizátorům. Mně osobně však poněkud překvapilo, že zatímco v turnaji A je ve výsledcích na chess-results uvedeno u každého hráče klubové zařazení, u turnajů B a C tomu tak nebylo (pouze nicneříkající zkratka CZE). Inu, ne každý rozhodčí vidí důležitost takových údajů stejně.

K zajímavému faux pas pak došlo při závěrečném vyhlášení. Z rukou ředitele turnaje Miroslava Hurty byly vítězům turnaje A předány medaile, diplomy a věcné ceny, nicméně se jaksi zapomnělo na již připravené poháry. Nejlepší žena Míša Svobodová už odešla, stejně tak nejlepší junior a dorostenec v jedné osobě Matěj Tajovský. Já už byl také na odchodu, nicméně jsem byl na poslední chvíli vrácen zpátky na předávání. Bylo to i trochu komické, protože mi znovu všichni zatleskali, což určitě nebylo nutné, a následně jsem byl zvěčněn na fotografii, kde trochu nepochopitelně držím dva poháry (ten druhý je Matějův, který si jej později vyzvednul v našem klubu)😉

Rajhrad 2019 6

Tolik tedy k turnaji. Gratuluji všem vítězům, zejména pak těm našim, a příště opět na viděnou!