Znojemská královna, královnička a Memoriál Jana Turka

Na první květnovou sobotu (4. května) se ve Znojmě odehrál již 33. ročník mezinárodního turnaje žen Znojemská královna, který se hrál jako Mistrovství ČR žen v rapid šachu. Souběžně s tímto hlavním turnajem se hrál turnaj dívek Znojemská královnička a Memoriál Jana Turka. Z našeho klubu se akce zúčastnili Zuzka Pejchlová (Znojemská královnička) a IM Neklan Vyskočil s Michalem Věžníkem v poslední jmenované akci.

Zhlédnout můžete výsledky Znojemské královny, Znojemské královničky, Memoriálu Jana Turka a k dokreslední atmosféry také fotogalerii Františka Šimíka.

Stejně jako loni měl hlavní turnaj vysokou sportovní úroveň, když se jej zúčastnily čtyři vemistryně, tři WIM a tři WFM. Škoda je tak pouze nízkého počtu zúčastněných královen (18), které v některých případech doprovázely jejich mnohem slavnější partneři (např. GM Sergej Movsesian či GM Martin Petr). Vítězkou se stala nejvýše nasazená WGM Julia Movsesian před WIM Kristýnou Novosadovou a několikanásobnou vítězkou WGM Olgou Sikorovou.

Kralovna 2019

Královny a královničky - najdete Zuzku?

Turnaje dívek Znojemská královnička se zúčastnila i naše Zuzka Pejchlová a vedla si velmi statečně. V silné konkurenci 15 dívek byla sice nasazená až jako č. 11, nicméně dokázala hrát vyrovnané partie s mnohými favoritkami. Zuzka se v 7-kolovém turnaji utkala s nasazenými hráčkami č. 1, 2, 3, 4 a 6 a i přes tento nesmírně těžký los obstála na výbornou! Ziskem 4/7 obsadila totiž skvělé 6. místo a nechala za sebou i několik silnějších hráček. Budiž tento úspěch pro Zuzku velkým povzbuzením do dalších šachových počinů.

Kralovnicka 2019 2

Zuzka Pejchlová

V turnaji zvítězila nejvýše nasazená Taťána Nesporá z ŠK 1921 Zábřeh, druhá skončila Helena Šťávová z TJ Náměšť nad Oslavou a bronz brala Zuzana Jackovičová z Moravské Slavie Brno.

Kralovnicka 2019 1

Zleva Helena Šťávová (2), Taťána Nesporá (1) a Zuzana Jackovičová (3)

Jak bylo již výše uvedeno, v Memoriálu Jana Turka jsme v konkurenci 35 účastníků měli dvojí zastoupení a rovněž zde jsme byli úspěšní. Autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil ziskem 7/9 obsadil v dramatickém finiši nakonec 2. místo, když na medailových postech stanuli se stejným bodovým ziskem ještě vítězný a nejvýše nasazený IM Pavel Zpěvák s Ladislavem Urbancem. K určení pořadí tak přišla na řadu pomocná kritéria, která dle propozic zněla v pořadí 1) vzájemné partie, 2) Buchholz zkrácený o nejnižší skóre soupeřů, 3) Buchholz, 4) Sonnenborn-Berger, 5) vícekrát černé a 6) los. Výsledek vzájemných partií byl mezi námi třemi nerozhodný a stejný byl také Buchholz - 1. Na klasickém Buchholzu (součet bodů našich soupeřů) však již odpadnul Ladislav Urbanec a skončil třetí. Já s Pavlem Zpěvákem stejně, a tak o vítězi muselo rozhodnout až čtvrté (!) pomocné kritérium, kterým byl Sonnenborn-Berger (plný počet soupeřových bodů za vítězství, polovina za remízu a za porážku nic). Ten měl Pavel nepatrně lepší (ve výsledcích to není vidět) a stal se tak celkovým vítězem. Dobře si v turnaji počínal také Michael Věžník, který ziskem 6/9 obsadil velmi pěkné 8. místo.