V Hodonicích skvělý Jirka Grausgruber, Honza Brož s Vojtou Karafiátem postupují na MČR

V sobotu 8. června 2019 se v Hodonicích uskutečnil poslední díl KP mládeže v rapid šachu, který tak s konečnou platností určil postupující na MČR. Turnaje se účastnilo celkem 82 hráčů a z našeho klubu přišly dobývat ceněné posty Jan Brož, Ondra Borkovec (oba H14), Prokop Šmídek, Jirka Grausgruber (oba H12), Vojta Karafiát, Vojta Klinkovský a Adam Janský (všichni H10). Já jsem se zúčastnil turnaje dospělých, hraného jako Memoriál Rostislava Obrdlíka. A jak jsme dopadli?

Výsledky naleznete na chess-results, atmosférou turnaje vás provede fotogalerie Františka Šimíka a přehled postupujících ve všech kategoriích si můžete prohlédnout zde.

Hrálo se v kulturním domě v Hodonicích, kde již byly pro účastníky připraveny dva hrací sály a pro všech 82 dětí také věcné ceny. Všechna čest organizátorům!

Hodonice 2019 9

Věcné ceny pro děti

Vynikající výkon podal především Jirka Grausgruber, který byl nasazený až jako 36 (!). Jirka se nezalekl ratingově silnějších soupeřů (bylo jich hned 5) a ziskem 5,5/7 obsadil dělené 2. místo, na pomocné hodnocení pak osmé. Současně to znamenalo vítězství v kategorii do 12 let, což je opravdu vynikající úspěch! Co jsem měl možnost se dívat, tak Jirka hrál opravdu výborně, zbytečně nepřehlížel, stavěl figurky na optimální místa a dodržoval zdravé zásady hry z našeho Desatera. Dokonce moc nechybělo a jeho jediná porážka od celkově druhého Pavla Vojtka z Jundrova mohla dopadnout možná i opačně (právě zde to v koncovce chtělo vylepšit koníka z dobrými šancemi na vítězství, soupeř byl hodně pasivní). Za tento výkon Jirku nemine udělení 3. VT, velká gratulace!

Hodonice 2019 5

Jirka zářil na všechny strany🙂

Hodonice 2019 4

a hrdý táta (v modrém tričku) jakbysmet🙂

O příčku lépe skončil Jan Brož z tréninkové skupiny Tomáše Poláka. U Honzíka se však jedná spíše o mírný neúspěch, protože do turnaje vstupoval jako nasazená jednička. To je však vždy hodně nevděčná role a stačí jedno menší zakolísání a naděje jsou pryč. Nicméně i toto umístění znamená v součtu s ostatními turnaji postup na MČR v rapid šachu. Velmi dobře hodnotím také premiérové turnajové vystoupení nováčka Ondry Borkovce (roč. 2005), který hodně hraje a učí se na internetu a je to znát. Získal 4,5/7 a obsadil velmi dobré 22. místo. O dvě místa lepší byl Prokop, který zhruba uhájil své nasazení (č. 15).

Hodonice 2019 6

Prokop odchází, Ondra přichází...😉

Vojta Karafiát se trochu trápil (26. místo), nicméně 4/7 znamenalo nakonec 2. místo v H10 a postup na MČR v této kategorii. Stejný počet bodů pak uhráli také Adam (31. místo) a Vojta Klinkovský (35. místo).

Hodonice 2019 8

V souboji našich blonďáků Adam Janský - Jan Brož byl nakonec úspěšnější favorit

Nikdo tedy nepropadl a naopak celkově hodnotím vystoupení velmi pozitivně s bonusem Jirkova výkonu a pěkné Ondrovy premiéry. Palmu vítězství si odnesl Martin Žaža ze Zastávky (6,5/7) před Pavlem Vojtkem z Jundrova a Jakubem Molíkem z GPOA Znojmo (oba 5,5/7). Stejně bodů pak měli i Honzík Brož s Jirkou Grausgruberem na 7. a 8. místě.

Hodonice 2019 3

Vítězné trio uprostřed

V turnaji dospělých jsem se pokoušel prolomit hodonické prokletí, když moje jediné vítězství se odehrálo před třemi lety, ovšem to se hrálo výjimečně v Tasovicích. Zde v Hodonicích je všechno pěkné, milí lidé, ale mně se tu jaksi nedaří a nedaří. Letos z toho bylo podobně jako loni 4. místo, když jsem nevyužil řadu dobrých možností. Ale tak už to někdy bývá a moje umístění jest určitě zasloužené. Vítězství dobyl nejvýše nasazený Jan Dočekal (8/9), který až rodák ze znojemského okresu, hájí barvy Sokola Vyšehrad. Druhý skončil dobře finišující František Vrána ze Starého Města (7/9) a 3. místo uhájil přede mnou o lepší pomocné hodnocení Zdeněk Molík (6,5/9, GPOA Znojmo). Nejlepší ženou byla Zdeňka Vránová ze Starého Města (6/9) a nejlepším dorostencem pak Radek Nekvasil z GPOA Znojmo (5/9).

Tolik tedy k hodonickým turnajům, za jejichž perfektní uspořádání patří dík obětavým domácím pořadatelům v čele s Františkem Šimíkem a Radkem Skoumalem.