Pohár bystrcké radnice

Tradiční brněnský podnik měl letos ve svém názvu již číslo 27 a podobně jako loni se tomuto turnaji podařilo vyhnout nejhorší pandemické době a mohl se tak zase po roce (11.9.2021) konat. Na startu se ve Společenském centru v Bystrci sešlo úctyhodných 75 účastníků a náš klub reprezentovali autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil, Filip Nezval, předseda našeho klubu Martin Hyrš, Michael Věžník a Pavel Menčík.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results.

Turnaj přinesl několik organizačních změn. Na pozici hlavního rozhodčího se objevil IM Jaroslav Bureš, který tak na tomto postu vystřídal dlouhé roky řídícího Miroslava Hurtu. No a významnou byla tak změna hracího tempa, když tradiční 2x 20 minut vystřídalo svižnější 2x 15 minut. Tím se ušetřilo více času, přičemž zrovna letos se některým účastníkům tato časová úspora hodila kvůli lodní simultánce Davida Navary, která probíhala od 14.00 - 17.00 na brněnské přehradě. No a třetí významnou změnou bylo symbolické předání turnaje jejím duchovním otcem Jirkou Řehůřkem synovi Lukášovi.

Bystrc 2021 1

Hrací sál Společenského centra v Bystrci

V turnaji se mi dařila hra v prvních pěti kolech, kdy jsem také zaznamenal pět vítězství. Po následné rychlé remíze černými s Ládou Urbancem jsem však bílými neprolomil hradby Fery Vrány a měl jsem naopak v závěrečné střelcovce co dělat, abych s pěšcem míň uhájil remízu postavením pevnosti. Lepší to nebylo ani s naším nadějným mládežníkem Filipem Nevalem, který hrál dobře a hlavně měl po mé poziční chybě jasný plán a lepší čas. Podařilo se mi však vytvořit protihru na krále a když už se začala karta pomalu obracet, zvolil jsem raději opakování tahů, pozice byla objektivně pouze trochu lepší. No a remízy jsem se nezbavil ani v kole posledním, do nějž mi los nadělil černými nejvýše nasazeného FM Davida Holemáře, se kterým jsem už sehrál stovky partií. David měl o půl bodu míň, a tak jsem doufal, že bude hrát aktivně, čehož jsem chtěl využít. David se však nikam nehnal a když jsem v pohodě vyrovnal, nabídnul jsem remízu. Měl jsem v tu dobu půlbodový náskok před konkurencí, a tak se jednalo o logický úsudek. David, pro mě trochu překvapivě, po chvíli váhání nabídku přijal. Doufal, že se dostane mezi pět oceněných, což se však bohužel pro něj nakonec nestalo. No a já musel čekat na výsledky konkurentů. V partii Urbanec - Nezval se remízou vyřadili z boje o prvenství oba, zato vyhrál Fera Vrána s Pavlem Kubátem, čímž mě bodově dotáhl. A nakonec k mé smůle měl o pouhý půlbod lepší pomocné hodnocení,

Bystrc 2021 2

Moje maličkost (vlevo) s vítězným Ferou Vránou

k čemuž vydatně přispěl jeho soupeř z 2. kola, ořechovský Pavel Kubíček. Pavel sice s Ferou prohrál, pak ale sérií výher dotáhl čelo a v posledním kole využil žolíka v podobě výhry nad 68. nasazeným hráčem Davidem Odehnalem. Tím získal 7 bodů a i když byl z naší trojice až tím třetím, zaznamenal životní výsledek a současně přihrál Ferovi pořádnou porci bodů do upraveného Buchholzu. Tím Feru postrčil na piedestal a já zůstal až druhý, byť jsem od 3. kola odehrál všechno na 1. šachovnici.

Bystrc 2021 3

Bronzový Pavel Kubíček zaznamenal velký úspěch

Z našich hráčů se dobře umístil především Filip, který obsadil pěkné 4. místo a předstihl řadu zkušenějších hráčů.

Bystrc 2021 4

Filip Nezval

Kromě prvních pěti hráčů byli oceněni i hráči v dalších kategoriích, pokud již předtím již nebrali jinou cenu. V tomto výčtu mi nicméně chybí vypsání kategorie nejlepší žena, kterých hrálo v tomto turnaji celkem pět. Tedy:

Elo 0 - 1599 - David Odehnal (nereg.)
Elo 1600 - 1799 - Ludvík Procházka (ŠK DDM Slavičín)
Elo 1800 - 1999 - Stanislav Messerschmidt (OREL jednota Ořechov)
nejlepší senior - František Vykydal (Lokomotiva Brno)
nejlepší Bystrčák - Lukáš Řehůřek (Bystrc Oilers)
nejlepší tři junioři (2003 a mladší) - Jakub Škňouřil (ŠK Hustopeče), Tomáš Frk a Adam Březovský (oba GPOA Znojmo)

Tolik tedy z bystrckého turnaje a příští rok snad opět na viděnou!