Open Podzimní Brno - vítězí Adam Janský!

Na den mých narozenin 23. října se uskutečnil turnaj Open Podzimní Brno, který byl určen pro všechny mládežníky narozené 2009 a mladší. Pořadatelství se pod hlavičko Šachové školy Hříbata ujali osvědčení organizátoři mládežnických turnajů Jarda Bureš s Radkem Skoumalem, které doplnil náš předseda Martin Hyrš. Turnaj se hrál v SVČ Lužánky švýcarským způsobem na 7 kol, a to v tempu 2x 10 minut + 5 vteřin / tah. Bez zajímavosti určitě není skutečnost, že turnaj byl podpořen MČ Brno-střed nevídanou částkou 15.000 Kč.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, články o akci pak také na stránkách GPOA Znojmo a SK Vyškov. Fotogalerie by měla být také zde na našich stránkách.

Podzimni Brno 2021 2

Hrálo se mj. o tyto věcné ceny

Jak už bylo řečeno, hrálo se ve Středisku volného času Lužánky, které bylo za dob minulých Mekkou šachových turnajů. Zde se pod vedením Františka Blatného odehrávaly četné mládežnické turnaje a místo bylo domovským sídlem jednoho z nejsilnějších československých mládežnických družstev DPM Brno, jehož členem byl náš pozdější přední reprezentant a Františkův syn GM Pavel Blatný. Návrat na toto místo považuji za velmi vydařený tah a přeji organizátorům více možností pro konání podobných šachových akcí.

Podzimni Brno 2021 1

Hrací sál v SVČ Lužánky

Turnaje se zúčastnilo celkem 58 dětí, přičemž mnohé z nich nehrály šachy dlouho. K favoritům proto patřili hráči, kteří již měli nahraný nějaký Elo rating a mezi něž patřili také oba naši Vojtové Karafiát s Klinkovským a Adámek Janský. V 7-kolovém klání se nakonec nikdo nevyhnul porážce a o konečném pořadí rozhodlo pomocné hodnocení. Ziskem 6/7 se nakonec stal vítězem turnaje náš Adam Janský, který sice po pěti výhrách prohrál v 6. kole s Janem Kotisou, ale na závěr si poradil s Ladislavem Vojtěchem a mohl tak slavit turnajové vítězství. Dovolím si tvrdit, že zasloužené, neb v 5. kole porazil vycházející vyškovskou hvězdičku Kristýnu Dorazilovou, která nakonec obsadila 2. místo. Bronzové umístění si rovněž ziskem 6/7 vybojoval trochu nečekaně kroměřížský Radek Šudřich, nicméně jablko zde zřejmě nepadlo daleko od stromu, neb jeho táta jest dobrým šachistou.

Podzimni Brno 2021 7

Zleva Adam Janský (1), Kristýna Dorazilová (2) a Radek Šudřich (3)

Těžkou roli měl náš Vojta Karafiát, který plnil roli nasazené jedničky.

Podzimni Brno 2021 3

Po třech úvodních výhrách a následné remíze se spolufavoritem Janem Kotisou (viz obrázek, vedle dvojice Vojta Klinkovský - Kristýna Dorazilová) přišla sice výhra 5. kole, pak ale Vojtovi vystavila stopku Kristýna Dorazilová a bylo po nadějích na celkové vítězství.

Podzimni Brno 2021 5

Partie neúspěšného 6. kola Janský - Kotisa a Karafiát - Dorazilová začínají

Vojta pak po povinné závěrečné výhře skončil výsledkem 5,5/7 alespoň na solidním 5. místě, když se před něj ještě protlačil na lepší pomocné hodnocení Jan Kotisa. Třetí náš zástupce Vojta Klinkovský obsadil ziskem 4,5/7 12. místo.

Bez zajímavosti není skutečnost, že až do Adamova vítězství se jako katyně našich hráčů prezentovala Kristýna Dorazilová. Ta na červnovém KP v Hodonicích porazila naše trio Prokop Šmídek, Jirka Grausgruber i Adam Janský a zde v Brně zase pro změnu oba naše Vojty. A byť jí to Adam tady v Brně vrátil, jedná se bezesporu o velmi nadějnou šachistku minimálně z jihomoravského regionu.

Tedy díky organizátorům za tento turnaj a samozřejmě také velká gratulace našemu Adamovi, jen tak dál! A na samotný závěr ještě dvě fotografie, které mě zaujaly🙂