Pěkný turnaj v Prostějově
- Podrobnosti
- Vytvořeno: 29. 5. 2022 10:10
- Napsal Neklan Vyskočil
- Zobrazení: 1481
V sobotu 28.5.2022 jsem se zúčastnil rapid turnaje v Prostějově, nazvaného Open Jarní Prostějov. Turnaj pořádal IM Jaroslav Bureš v restauraci U tří bříz a zúčastnilo se jej 53 hráčů v hlavním turnaji a 8 hráčů v turnaji dětí. Z našeho klubu jsem zaznamenal ještě účast Antonína Daniela a Viktora Plekance.
Výsledky hlavního turnaje naleznete na chess-results, výsledky turnaje dětí ve zprávě na JMŠS.a fotografie pak na Facebooku Jardy Bureše.
Do Prostějova jsem nezavítal pořádně dlouho, naposledy snad ještě v žákovských letech. Tedy od té doby žádný turnaj ani zápas. A když už jsme proti Prostějovu hráli, tak vždycky v Brně. Zajímavé bylo, že úplně stejně to měl Karel Kredl, který mě mimochodem vzal zpátky do Brna (do Prostějova jsem přijel autobusem). A tak jsme si po letech přišli zahrát turnaj do města, které proslavili například básník Jiří Wolker, vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle, olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík nebo herci Milena Dvorská s Ladislavem Županičem.
Turnaj se hrál tempem 2x 10 minut + 5 vteřin / tah na 7 kol. Co se týká tempa, tak určitě správná volba, prakticky zabraňující nesmyslnému shazování na čas. Domnívám se, že přidávací tempa by měly vytlačit ty klasické právě díky tomuto důvodu.
Hrací sál pro turnaj dospělých
Hrací sál pro děti
Hrací sál byl rozdělen na dvě části. V té hlavní hráli svůj turnaj dospělí (mohly také děti) a v části, kde byl bar s obsluhou, pak hrály svůj turnaj malé děti. Rozhodčí obou turnajů byla Katka Šimáčková, (dříve Šmajzrová), kterou doprovodil její manžel GM Pavel Šimáček. Pavel byl také hlavním favoritem a svou roli bezpečně prokázal, když v sedmi kolech nasbíral 6,5 bodu. Jedinou remízu mu v závěrečném kole dokázal uzmout po dobrém boji Karel Kredl. O druhé místo jsem si to v posledním kole rozdal já s domácím borcem Romanem Závůrkou. Partie skončila po napínavém průběhu remízou, a tak muselo rozhodnout pomocné hodnocení. To jsem měl nepatrně lepší já, a tak jsem se mohl radovat z 2. místa, bronz patří Romanovi (oba 5,5/7). Velká skupina hráčů pak dělila umístění se ziskem 5/7. Na 4. - 9. místě skončili v pořadí Ladislav Vaněk, Karel Kredl, Stanislav Sochor, Patrik Gnida, Pavel Kubát a Petr Zatloukal. Desítku pak uzavřel domácí Petr Matoušek, který měl nejlepší pomocné hodnocení mezi hráči se 4,5/7. Náš Antonín Daniel obsadil 23. místo ziskem 4/7 a Viktor Plekanec pak 39. místo ziskem 3/7.
GM Pavel Šimáček
Sympatické bylo, že ceny obdrželi všichni účastníci, dokonce ještě nějaké ceny zbyly🙂 Hrálo se o tři finanční ceny (1. 1.500 Kč, 2. 1.200 Kč a 3. 1.000 Kč) a zbytek věcných, často hodnotných. Zde tedy určitě uznání Jardovi Burešovi, konečně posuďte sami.
Některé z věcných cen
V ceně vkladu (300 Kč) byl oběd s nápojem (malinovka nebo kofola). Hlavní chod (steak s opečenými bramborami a zeleninovou oblohou) byl dokonce tak vydatný, že mnozí účastníci v následném 5. kole tak trochu spali u šachovnice (zrovna já s Pavlem Šimáčkem), takže pozor na poobědová kola!
Celou akci hodnotím určitě kladně. Jen bych se pro příště přimlouval za oddělené stoly v předních řadách, v čemž měly paradoxně výhodu stoly v dalších řadách. Jinak ale jen chvála, tedy příště Prostějov - prostě jo🙂