Pěkný turnaj v Prostějově

V sobotu 28.5.2022 jsem se zúčastnil rapid turnaje v Prostějově, nazvaného Open Jarní Prostějov. Turnaj pořádal IM Jaroslav Bureš v restauraci U tří bříz a zúčastnilo se jej 53 hráčů v hlavním turnaji a 8 hráčů v turnaji dětí. Z našeho klubu jsem zaznamenal ještě účast Antonína Daniela a Viktora Plekance.

Výsledky hlavního turnaje naleznete na chess-results, výsledky turnaje dětí ve zprávě na JMŠS.a fotografie pak na Facebooku Jardy Bureše.

Do Prostějova jsem nezavítal pořádně dlouho, naposledy snad ještě v žákovských letech. Tedy od té doby žádný turnaj ani zápas. A když už jsme proti Prostějovu hráli, tak vždycky v Brně. Zajímavé bylo, že úplně stejně to měl Karel Kredl, který mě mimochodem vzal zpátky do Brna (do Prostějova jsem přijel autobusem). A tak jsme si po letech přišli zahrát turnaj do města, které proslavili například básník Jiří Wolker, vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle, olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík nebo herci Milena Dvorská s Ladislavem Županičem.

Turnaj se hrál tempem 2x 10 minut + 5 vteřin / tah na 7 kol. Co se týká tempa, tak určitě správná volba, prakticky zabraňující nesmyslnému shazování na čas. Domnívám se, že přidávací tempa by měly vytlačit ty klasické právě díky tomuto důvodu.

Prostejov Jarni 2022 1

Hrací sál pro turnaj dospělých

Prostejov Jarni 2022 4

Hrací sál pro děti

Prostejov Jarni 2022 8

Hrací sál byl rozdělen na dvě části. V té hlavní hráli svůj turnaj dospělí (mohly také děti) a v části, kde byl bar s obsluhou, pak hrály svůj turnaj malé děti. Rozhodčí obou turnajů byla Katka Šimáčková, (dříve Šmajzrová), kterou doprovodil její manžel GM Pavel Šimáček. Pavel byl také hlavním favoritem a svou roli bezpečně prokázal, když v sedmi kolech nasbíral 6,5 bodu. Jedinou remízu mu v závěrečném kole dokázal uzmout po dobrém boji Karel Kredl. O druhé místo jsem si to v posledním kole rozdal já s domácím borcem Romanem Závůrkou. Partie skončila po napínavém průběhu remízou, a tak muselo rozhodnout pomocné hodnocení. To jsem měl nepatrně lepší já, a tak jsem se mohl radovat z 2. místa, bronz patří Romanovi (oba 5,5/7). Velká skupina hráčů pak dělila umístění se ziskem 5/7. Na 4. - 9. místě skončili v pořadí Ladislav Vaněk, Karel Kredl, Stanislav Sochor, Patrik Gnida, Pavel Kubát a Petr Zatloukal. Desítku pak uzavřel domácí Petr Matoušek, který měl nejlepší pomocné hodnocení mezi hráči se 4,5/7. Náš Antonín Daniel obsadil 23. místo ziskem 4/7 a Viktor Plekanec pak 39. místo ziskem 3/7.

Prostejov Jarni 2022 7

GM Pavel Šimáček

Sympatické bylo, že ceny obdrželi všichni účastníci, dokonce ještě nějaké ceny zbyly🙂 Hrálo se o tři finanční ceny (1. 1.500 Kč, 2. 1.200 Kč a 3. 1.000 Kč) a zbytek věcných, často hodnotných. Zde tedy určitě uznání Jardovi Burešovi, konečně posuďte sami.

Prostejov Jarni 2022 6

Prostejov Jarni 2022 2

Některé z věcných cen

V ceně vkladu (300 Kč) byl oběd s nápojem (malinovka nebo kofola). Hlavní chod (steak s opečenými bramborami a zeleninovou oblohou) byl dokonce tak vydatný, že mnozí účastníci v následném 5. kole tak trochu spali u šachovnice (zrovna já s Pavlem Šimáčkem), takže pozor na poobědová kola!

Celou akci hodnotím určitě kladně. Jen bych se pro příště přimlouval za oddělené stoly v předních řadách, v čemž měly paradoxně výhodu stoly v dalších řadách. Jinak ale jen chvála, tedy příště Prostějov - prostě jo🙂