Czech Open v Pardubicích - na MČR družstev v klasickém šachu bereme historické stříbro!

V Pardubicích probíhá již 33. ročník, druhdy největší festival šachu a her na světě. Termín letos vychází na 14. - 31.7.2022 a tradičně se na úvod začíná turnajem 4-členných družstev (14.7. - 17.7.2022) jako MČR v klasickém šachu. Letos se účastnilo rekordních 119 týmů, což bylo možno vnímat jako reakci na popandemické uvolnění.

Kompletní výsledky naleznete na chess-results, fotogalerii, partie a další informace pak na stránkách pořadatelů. Pardubické megaakci se ve Chvilce nad šachovnicí věnuje také Jan Kalendovský.

Impuls k naší účasti dal tentokrát Roman Chytilek, který nabídl účat Kubovi Szotkowskému, který hájí v extralize barvy Frýdku-Místku a v 1. lize pak barvy Třince. To se mi zamlouvalo, a tak jsem se také zařadil. Tradičně nebyl problém s Martinem Červeným, který je prakticky domácí (žije v Chrudimi a pracuje přímo v Pardubicích), a tak jsme řešili pouze Romanovu čtvrteční nepřítomnost a náhradníka pokud možno s titulem GM, IM, WGM nebo WIM, abychom nemuseli platit startovné ani další poplatky (byli jsme mimochodem jediným takovým týmem v soutěži). Nemohl totiž Martin Blahynka, který byl v tomto termínu na táboře, a tak bylo potřeba nalézt pátého hráče s některým z těchto titulů. Mně se lanaření moc nedařilo, ale nakonec vše zařídil Kuba Szotkowski. Kuba totiž sehnal Magdu Miturovou, která se stala příjemným osvěžením našeho týmu. A protože jsme splnili současně podmínku většiny kmenových hráčů v družstvu (3x Duras a 2x jiné kluby), byli jsme rovněž zařazeni do MČR.

Pardubice Czech Open teams 2

Hrací sál v klimatizovaném Ideonu

Sestavu jsem nahlásil jednoduše podle Ela, takže jsme hráli takto:

1. IM Martin Červený 2396
2. IM Jakub Szotkowski 2344
3. IM Roman Chytilek 2317
4. IM Neklan Vyskočil 2286
5. WIM Magdaléna Miturová 2217

Nasazení jsme byli jako č.3 (průměr Ela 2336) za jasným favoritem z Turnova (2466!) a našimi městskými rivaly z Moravské Slavie Brno (2401). Níže nabízím pohled na naše účinkování po jednotlivých zápasech, na jejichž konci na nás čekala možná trochu nečekaná, ale myslím zasloužená odměna v podobě stříbrných medailí.

1. kolo
Východočeši - Duras 1 : 3

Na úvod nastupujeme bez Romana, který musí být ještě ve škole a příležitost tak dostává Magda. Vyhráváme nakonec jen 3 : 1, kdy ve vyhrané pozici zaškobrtne Kuba a poté co se soupeř "Katenáčo" Novotný ubrání, hraje dámovku s pěšcem více. Ta je sice objektivně remis, ale v omezeném čase je obtížné ji bránit. Kubovi se to nakonec nepodaří (asi stačilo chodit králem na g2 nebo h2) a prohrává závěrečnou partii.

Už předtím ale přetlačil v remízové koncovce Martin svého mladého soupeře Adama Josefa Reta a spolehlivě jsem vyhrál já s kamarádem Markem Krásou. No a vyhrála také Magda, která přehrála Patrika Vágnera.

Miturova Vagner

WIM Magdaléna Miturová - Patrik Vágner po 27.Se5

V pozici na diagramu zahrál černý 27.-Jxh5?? (28.-Vxd3 29.f4 Dh4 30.Dxd3 Df2 dávalo jakési šance na přežití) a po 28.De4+ se musel před matem vzdát.

Pardubice Czech Open teams 3

Nejblíže zleva Magda Miturová, moje maličkost a Kuba Szotkowski

2. kolo
Duras - Cerebro 3,5 : 0,5

Nazítří hrajeme již bez Magdy, jejíž cesta započala ve čtvrtek z Prahy do Pardubic a po odehrání 1. kola pak návratem ve 23.30 do Českého Těšína, kde měla v pátek ráno online školení. Roman proto musí ráno hodně brzy vstávat, aby stihl dojet na 9.00 do hrací místnosti. Vzhledem k výlukám nyní trvá cesta z Brna do Pardubic okolo tří hodin, takže žádný med. Roman je také nakonec jediným z nás, který ztratí, a to remízou proti ořechovskému Pavlu Kubátovi.

Cerveny Vymazal 1

Atraktivní duel na jedničce vyhrává náš Martin proti Broňovi Vymazalovi. V pozici na diagramu mohl Martin krásně vyhrát po 40.Vxd6!!, když by po 40.-Kxd6 (40.-Dxd6 41.Se5+-) 41.Se5+! Jxe5 42.fxe5+ Kd5 43.Dg2+ získal dámu.

Cerveny Vymazal 2

To se však nestalo a po dalších deseti tazích se definitivně rozhodlo v této pozici, kdy Broňa uhnul chybně králem 50.-Kb6?? (50.-Kb8=) a po 51.Dg6+ Dxg6+ 52.hxg6 Je4+ 53.Kf5 mohl Martin trochu se štěstím slavit.

V zajímavé partii skóruje také Kuba proti Tomáši Mičánkovi. Tomáš coby náš bývalý člen (nyní hraje a žije v Praze) mě při mém příchodu do hrací místnosti ihned "informuje" o nulové toleranci, což mě ale při duelu s jeho sympatickou partnerkou Zuzanou Staňkovou nerozhodí a již v 10. tahu získávám černými poučně figuru:

Stankova Vyskocil 1

10.-c4! 11.dxc4 dxc4

Stankova Vyskocil 2

12.Sxc4 [12.Sa4 b5! 13.Jxb5 (13.Sxb5 Jxb5 14.Jxb5 Db6+) Jxb5 14.Sxb5 Db6+] Jxf3+ 13.Vxf3 Dd4+.

Vítězíme tak nečekaně hladce a již netrpělivě očekáváme los 3. kola.

3. kolo
Západočeský expres - Duras 0,5 : 3,5

Po úvodních Východočeších nás nyní čekají borci z opačného pólu, s nimiž jsme se úspěšně setkali již loni. Také letos jsme favoritem a vítězíme. Já si úspěšně zopakuji duel proti vysokému Stanislavu Galíčkovi (tentokrát bílými), ovšem neslynu zrovna perfektní technikou realizace převahy, takže bod vydřu až v koncovce. Úplně se nedaří Kubovi a bílými vydoluje jenom remízu. Roman se většinu partie pouze brání a v jejím průběhu mám dosti obavy. Soupeř však naštěstí v přemíře snahy přepne strunu a nakonec ještě prohraje střelcovou koncovku. Úplně na prohru stojí Martin (dle Stockfishe okolo +4 pro soupeře), ale jeho mladý nadějný soupeř Petr Špreňar se nepotká zrovna s dobrou technikou, a tak se nakonec vývoj zcela otočí a Martin vyhrává. Ještě dlouho si pak Martina dobíráme, což samozřejmě patří k věci😉.

Cerveny 1IM Martin Červený

Vysoké vítězství však vůbec neodpovídá průběhu na šachovnicích, kde bychom za normálních okolností byli rádi za zápasovou remízu.

4. kolo
Duras - I slepá veverka občas najde oříšek 3,5 : 0,5

Ve 4. kole na nás čekal extravagantní tým okolo hecíře Tomáše Poppera, který je zřejmě autorem názvu družstva🙂. Tomáš si však proti nám nezahrál, a tak proti sobě nastoupily tyto dvojice:

IM Martin Červený 2396 - Jan Šlampa 2254
IM Jakub Szotkowski 2344 - FM Aleš Jedlička 2216
IM Roman Chytilek 2317 - Vojtěch Kovář 2191
IM Neklan Vyskočil 2286 - Filip Vala 2139

V tomto zápase jsme předvedli velmi dobrý výkon a vítězství bylo zcela zasloužené. Martin zahrál místo jeho obvyklé dynamiky tentokrát přísně pozičně a postupně přehrál Jana Šlampu - výborný výkon! Kuba čekal černými ve výměnné slovanské na něco, to ale nepřišlo a Jedle jako by nevěděl, který plán zrovna zvolit. Díky tomu nakonec Kuba převzal otěže a zaslouženě zavěsil. V korektní partii remizuje Roman se stále silným Vojtěchem Kovářem a já po dobré přípravě dostávám Filipa Valu pod tlak poziční a časový. Soupeř dynamickou pozici nezvládne a přechod do koncovky se dvěma pěšci méně pak už znamená jen zkoušku mé techniky.

5. kolo
Beskydská šachová škola - junioři - Duras 3,5 : 0,5

Po čtyřech výhrách jdeme v dobré náladě na oběd do Afi paláce, kde mudrujeme, kterak vyzrát na juniory, kteří v extralize i přes konečný sestup zajímavě čeřili vody. Ratingově vyrovnaný zápas ale nakonec skončí jasným vítězstvím našich mladých soupeřů. Jako kdyby se k nám všechno dosavadní štěstí obrátilo zády, prohráváme i zbytečně. Martin na jedničce drží zamotanou a trochu horší pozici, což se ale jeho mladému soupeři FM Richardu Stalmachovi nelíbí a praští do toho výměnou dámy za dvě věže s tím, že operací získal dva pěšce. Ti ale nemají v pozici prakticky žádný význam a věže jsou jasně silnější.

Stalmach Cerveny

Martin však vyhranou pozici nedokáže dotáhnout do konce a nakonec podle okřídleného nedáš - dostaneš podlehne ataku dámy a postouplých bílých pěšců. Přitom v pozici na diagramu stačilo zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že by po správném 45.-fxg4! zůstal bílý v totálním zugzwangu a partii by rozhodly buď černé věže zdvojením na druhé řadě nebo pochod g-pěšce do dámy. Po 45.-Vh1? 46.Dd2 fxg4 47.e4 g3 48.f5

Stalmach Cerveny 2

přišlo chybné 48.-Kf8?? (48.-Vf2= nebo 48.-g3=) a po 49.fxe6 Ke8 50.exd5 cxd5 51.c6 Kd8 52.Dg5+ Kc8

Stalmach Cerveny 3

53.Dxg4 získal soupeř celý bod. Velká škoda!

Remízu uhrává Kuba proti FM Marku Mičovi a nakonec se ukazuje, že jako jediný! Roman totiž ve střední hře dlouhá váhá, který plán zvolit a nakonec se úplně netrefí. Vzniknuvší trochu horší pozice ve spojení s chybějícím časem vykonají své a Romanův soupeř FM Adam Frank nakonec triumfuje. Svůj den nemám ani já, když proti FM Petru Gnojkovi nesehraji zrovna dobře zahájení a dostávám se bílými již asi po 15 tazích do bezmála prohrané pozice. Můj mladý soupeř ale neslyne zrovna neomylností, a tak se mi podaří téměř vylézt jako suchému z vody. Ještě před časovkou naleznu pár těžkých tahů a jsem již blízko kýžené remíze.

Vyskocil Gnojek 1

Na konci ale s poslední vteřinou změním původní myšlenku přechodu do nestejňáků se dvěma pěšci míň, která je ve všech variantách remízová, např. - 33.Jf4! Sxc3 34.Sxb5 Se5 35.Kg2 Sxf4 36.Kf2! Sxg5 37.Sf1 Kg7 38.Sg2 e3+ 39.Ke2 Kf6 40.Sf3 Ke5 41.Kd3 Kf4 42.Sg4=

Vyskocil Gnojek 2

a černý by neměl kudy. Místo toho volím po 33.Jc1? přechod do koncovky mého střelce s koněm proti dvojici střelců soupeře, kde mám po 33.-Sd7! 34.Ja2 Se5+ 35.Kg2 Sf4 36.c4 Sd2! 37.Jb4 Sxg5 jednoho pěšce méně.

Vyskocil Gnojek 3

Tato koncovka je však prohraná a po pár tazích mi nezbývá, než to uznat. Ačkoli jsme tedy měli na šachovnicích minimálně zápasovou remízu, musíme se smířit s vysokou porážkou. Trochu to v obráceném gardu připomíná náš zápas proti Západočeskému expresu, "spravedlnost" tedy dopadla i na nás.

6. kolo
Duras - Tuhý kořínek 3 : 1

Po porážce se vracíme ze stolu č. 2 na třetí a v nedělní ráno (od 9.00) na nás již čeká pražský, spíše unichessovský, Tuhý kořínek. Soupeři okolo IM Pavla Vávry jsou opravdu tuzí a naše vítězství se postupně rodí v dlouhých partiích. Nakonec ale vyhráváme spolehlivě, když zaberou hlavně černé figury v podání Kuby a mě.

7. kolo
TJ Spartak Vlašim - Duras 0,5 : 3,5

Velké štěstí máme na los posledního kola. V nervózním a vypjatém zápase 6. kola mezi vedoucím Turnovem a druhou nasazenou Moravskou Slavií to už vypadalo na vítězství Morendy, za stavu 2 : 1 však FM Jáchym Němec (2357) přehlédl proti GM Pavlu Šimáčkovi (2458) ve vyrovnané pozici kvalitu a Turnov tak dokázal vyrovnat, čímž udržel vedoucí postavení. Výsledek tohoto zápasu znamenal, že Turnov vyfasoval na závěr mladé bijce z Orlové, kteří v 6. kole překvapivě zdolali naše mladé FM přemožitele a Morenda tak byla společně s námi hozena do velké skupiny týmů s 10 body. To současně znamenalo, že jsme nemuseli hrát s Morendou, nýbrž podle systému se zhruba středovým týmem z této 10-bodové skupiny.

Našimi soupeři byli mladí Vlašimáci, kteří ovšem nedosahují kvalit například frýdeckomísteckých juniorů. Přijatelný los se nám nakonec podaří až překvapivě lehce využít. Po úvodní rychlé remíze v partii Vojtěch Dudek (2006) - IM Roman Chytilek (2317), kde oběma soupeřům nebylo dobře, se již naplno prosazujeme ve zbylých partiích a vysokým vítězstvím si zajišťujeme medaili.

O její podobě se rozhoduje v dalších zápasech. Jelikož mladí Orlováci nepřekvapí Turnov (Turnov vítězí 2,5 : 1,5) a ani polští Kamikadze Morendu (Morenda vítězí rovněž 2,5 . 1,5), znamená to, že obsazujeme za vítězným Turnovem vynikající 2. místo! Jedná se o největší úspěch Durasu na tomto turnaji, který je hrán současně jako MČR v klasickém šachu, umocněný rekordní účastí 119 týmů z pěti zemí.

Zajímavě pak probíhalo vyhlášení, které mělo proběhnout podle rozpisu ve 20.00. Na zadních šachovnicích se totiž hrála dlouhá koncovka, kde tuším mladý hráč košické Caissy zkoušel vyhrát koncovku dámy proti věži (bez pěšců). Mezi řečí povídám jejich trenérovi FM Tomáši Krakovi (který se mimochodem prosadil ve slovenské Superstar skvělým 7. místem), že počítač tuto koncovku vyhraje nejpozději v 58. tahu, což je mimochodem až po limitu 50 tahů. Partii však hrají lidé a zde se tak může stát cokoli. Partie nakonec skončí v 19.45, když košický hráč nedal pozor při přiblížení králem a soupeř obětí věže vynutil po bezmála pěti hodinách boje pat. Máme tedy štěstí a vyhlášení skutečně proběhne přesně na čas před budovou Ideonu.

MCR Pardubice teams 2022 1

Zleva ředitel festivalu Jan Mazuch, Roman Chytilek, Neklan Vyskočil, Jakub Szotkowski, na nejvyšším stupni Tomáš Studnička a v červeném Michal Vávra, Jáchym Němec, Tomáš Polák, Jakub Kůsa a Petr Pisk

Mnohačervená Morenda se již způsobně řadí ke třetímu stupínku, my "oslabeni" o Magdu a Martina ke druhému a na vítězný piedestal přichází...jediný turnovský zástupce IM Tomáš Studnička! Rozpačití pořadatelé Jan Mazuch s Petrem Laušmanem, kteří jsou po 33 dlouhých let duší celého festivalu, nakonec trochu podlehnou našemu "nátlaku". Ve 20.16 nám totiž jede autobus na hlavní nádraží (9 minut) a odtud ve 20.29 Pendolino směr Olomouc (nemělo zpoždění!), kde na nás již bude čekat sympatická Kubova manželka Urszula. Předání trofejí s podpisy tak proběhne svižně a my si můžeme poprvé vydechnout, autobus stíháme bez problémů. Když už jsme asi 50 metrů daleko, vidíme okolo 20.10 přicházet od parkoviště modrou výpravu Turnova. U stupňů se však po odchodu Morendy a nás nachází už jen Tomáš Studnička, a tak pořadatelům nakonec nezbyde, než provést sólo fotografii Turnova, jehož vítězství však bylo zasloužené.

A jelikož autobus jede přesně, stíháme bez větších problémů i Pendolino. Roman, kterému stále není moc dobře, mně s Kubou koupí lístky s místenkou úplně gratis, což odůvodňuje získanými body za koupené jízdenky našim Rakušákům v extralize. I tak ale Romanovi velké díky, je to určitě velkorysé gesto. Stejně tak velkorysé bylo naše "nalodění" v Olomouci do auta Kubovy ženy Uly, která pochází z Jablunkova, tedy města na česko - polském pomezí a do Brna se vrací právě odtud. Ani zde Kuba s Ulou od nás za pohonné hmoty nic nechtěli, byť by to nebyl problém. Mimochodem, Ula studovala psychologii na univerzitě v Krakově, takže není divu, že se občas s Kubou bavili v polském nářečí, což jsem již zažil při večeři po 1. kole, kde si takto Kuba povídal pro změnu s Magdou Miturovou🙂. Cesta probíhala příjemně a Ule jsme s Romanem museli popsat všechno, co jsme zažili a vysvětlit také věci spojené s hrou. To bylo samozřejmě příjemné povídání. A protože Kuba s Ulou bydlí jen pár desítek metrů ode mě na stejném sídlišti, měl jsem štěstí do třetice a byl dovezen skoro až do obýváku (podle vtipu, kde taxikáři na otázku Kam? cestující odpoví nejprve "domů" a pro upřesnění ještě do obýváku🙂).

Závěrem tedy ještě shrnutí našich výsledků, kde je třeba ocenit především skvělý výkon naší jedničky IM Martina Červeného, jehož i tak skvělých 5,5/7 mohlo být ještě o bod vyšší. Roman pak statečně bojoval nejen se soupeři, ale i s nemocí, což je vzhledem k pouze jedné porážce nutné ocenit.

1. IM Martin Červený (2396) - 5,5/7; Rp (výkon) 2483; Elo +7,7 - 3. místo na 1. šachovnici!
2. IM Jakub Szotkowski (2344) - 5/7; Rp 2318; Elo -0,8
3. IM Roman Chytilek (2317) - 3/6; Rp 2117; Elo -13,9
4. IM Neklan Vyskočil (2286) - 6/7; Rp 2294; Elo +5,7 - vítězství na 4. šachovnici!
5. WIM Magdaléna Miturová (2217) - 1/1, bez Rp; Elo +1,6

MCR Pardubice teams 2022 2