Vlastimil Jansa - Vlny a schody

Jelikož mám s velmistrem Vlastimilem Jansou, coby jedním z velikánů naší šachové scény, také mnoho osobních zkušeností, rád pomohu s prezentací jeho nové knihy, o jejíž kvalitě a poutavosti jsem plně přesvědčený. Nedosti na tom, předmluvu k této knize si můžete přečíst od naší dlouholeté jedničky GM Davida Navary. Knížku si pak můžete výhodně objednat, podrobnosti najdete níže pod obrázkem.

Předmluva Davida Navary aneb sedmdesát bohatých let nad šachovnicí

Velmistr Jansa je stálicí českého šachu. Jeho dlouhá kariéra trvá již 70 let a zahrnuje mnoho úspěchů na poli hráčském, trenérském i publicistickém. Vlastimil Jansa je několikanásobným mistrem republiky i vítězem řady dalších prestižních soutěží. Po mnoha stříbrných medailích se nakonec v roce 2018 stal mistrem světa seniorů v kategorii nad 65 let, přestože turnaj byl silně obsazen a mezi konkurenty byli i hodně mladší soupeři.

Mimoto velmistr Jansa měl napsal mnoho úspěšných šachových knih, které jsou dodnes ceněné. Patří mezi ně legendární Zahrajte si šachy s velmistry (společně s GM Vlastimilem Hortem), Dynamika strategie zahájení i řada dalších. 

Vlastimil Jansa výrazně pomohl ve výkonnostním růstu a v porozumění šachu mnoha předním českým hráčům i hráčkám. Dvě desetiletí byl lucemburským státním trenérem, následně několikrát kapitánem českého národního týmu. Měl jsem štěstí, že mne velmistr Jansa trénoval od mých dětských let, velmi mi pomohl v oblasti zahájení a strategie. Tím naše spolupráce zdaleka neskončila, jako trenér mi dlouhodobě pomáhal také v novém tisíciletí. Během pandemie jsme se vídali jen zřídka, ale nadále jsme v kontaktu. Stále se zajímám o jeho cenné postřehy především z oblasti zahájení a strategie, leccos z nich následně využívám za šachovnicí.

Zatímco mnozí jiní silní hráči opustili turnajová kolbiště, velmistr Jansa nadále se zájmem sleduje šachové dění a střetává se  soupeři, kteří by mohli být jeho dětmi či vnoučaty. Nadále vnímavě sleduje šachové události a analyzuje zajímavé partie. Odkud bere na to vše energii?

Domnívám se, že jejími hlavními zdroji jsou jeho stálá láska k šachu, badatelský přístup a touha nalézt ucelenou strategickou koncepci. Tyto dobré vlastnosti mu dlouhodobě pomáhají v hráčské, trenérské i autorské činnosti.

Velmistr Jansa toho za šachovnicí prožil mimořádně mnoho. Také proto jsem rád, že se s námi v této publikaci dělí o své zážitky, dojmy, postřehy i partie. Při analýze dění na šachovnici jsou pro něj prvořadé klíčové ideje a porozumění pozici, složité počítačové varianty hrají podružnou roli. Díky tomu píše čtivě a může se zaměřit na to nejpodstatnější, aniž by odváděl naši pozornost ke spleti komplikovaných variant.

Pandemie byla pro šachisty těžkou zkouškou, ale zároveň přispěla ke zrodu mnoha kvalitních šachových knih, které budou obohacovat naši šachovou kulturu i v nadcházejících desetiletích. Tato je jednou z nich. Přeji vám příjemné čtení!

                                                                            David Navara

Jansa Vlny a schody

Každý, kdo si knížku objedná v předprodeji, získá tuto knihu: 

- s podpisem pana Vlastimila Jansy

- s 90 minutovým videem Roberta Cveka, který rozebírá své partie s Vlastimilem Jansou, v hodnotě 200 Kč

Po 23.9.2022 bude knížka bez možnosti být podepsána panem Vlastimilem Jansou. 

odkaz ke koupi: https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/vcera-a-dnes-kniha-vlastimila-jansy/

Knížka vychází ve výtisku 2500 ks a bude dostupná pouze na www.rpsachy.cz