Open Nové Hrady

Konečně se dostávám trochu k psaní a v tomto článku bych rád upozornil na dosud ne příliš známý turnaj v jihočeských Nových Hradech. Hned na úvod musím říci, že se jednalo o parádní dovolenou, která nejen splnila, ale i předčila vše, co jsem očekával. Tedy jak z pohledu turistického, tak i šachového.

Na chess-results naleznete výsledky hlavního turnaje, stejně tak i výsledky bleskového přeboru JČ kraje a doprovodného rapid turnaje. Fotografie, online přenos a další informace pak na stránkách pořadatelů.

Turnaj v Nových Hradech se odehrál v termínu 13.8. - 20.8.2022, já však na místo odjel již ve středu 10.8.2022. V plánu jsem měl navštívit celkem třináct míst v Nových Hradech, v okolí i v Rakousku a většinu z toho jsem chtěl absolvovat ještě před začátkem turnaje. To se mi víceméně také podařilo, až na rakouský zámek Weitra, který přijde na řadu (doufám) příští rok. Ještě než tedy přejdu k šachové části, můžete se pokochat obrázky z Terčina údolí, novohradských příhraničních rybníků, rakouského zámku v Rosenau, kde jsem absolvoval prohlídku zámku a vyhlášeného muzea svobodných zednářů či historického jádra Nových Hradů. Mimochodem, věděli jste, že vítězem bitvy na Bílé hoře byl Karel Bonaventura Buquoy (jako velitel rakouské císařské armády), jehož rod (původem ze severní Francie) vládl v Nových Hradech a v jižních Čechách 250 let? Tento čas je vnímán jako novohradský rozkvět, kdy byly vybudovány četné historické památky, sklárny či rybníky. Rod Buquoyů patřil zejména v 18. století mezi nejvýznamější vzdělance své doby, kteří se snažili o rozšíření vzdělanosti, vymýcení chudoby či reformu společnosti a veřejných institucí.

NH 4

Umělý vodopád v Terčině údolí 

NH 5

Součástí okruhu v Terčině údolí byla i tvrz Cuknštejn

NH 6

Hraniční kámen je opravdu pozoruhodný přírodní monument

NH 20

Novohradské příhraniční rybníky - na obrázku ten největší Veverský

NH 8

Novohradský zámek je překrásný, na rozdíl od parku však veřejnosti nepřístupný

NH 10

Gotický hrad jako další významná historická památka, zde sídlili Buquoyové

NH 9

Luxusní hotel Rezidence stavěli jako panský dům již Rožmberkové, po požáru a zemětřesení navázala na stavební činnost Marie Magdalena Buquoyová

NH 14

Impozantní hrobka rodu Buquoyů

Rosenau

Nádherný zámek Rosenau

NH 12

Je libo Wiener Schnitzel?

NV 13

Dovolená v jednom obrázku🙂

Nyní ale pojďme již k turnaji. Hrál se 3. ročník (neoficiálně dokonce čtvrtý) a na jeho startu se sešlo 25 účastníků. Těžko říci, proč se turnaje účastnil relativně skromný počet hráčů. Podle pořadatelů je všechno o Jihočeších, neb souběžně hrané turnaje v Jeseníku a ve Starém Městě neměly představovat z hlediska regionálního velký problém. Konečně, loňský turnaj si nenechalo ujít solidních 48 hráčů. Hrálo se v hotelu Máj, jehož důstojné prostory prověřily již mnohé jiné akce, z posledních například účastnicky monstrózní MČR škol, hrané v červnu tohoto roku. Součástí je samozřejmě také restaurace, jejímž šéfem je místopředseda pořádajícího klubu VŠTE p. František Rolinek, díky němuž jsem ani po partiích později skončených nebyl ochuzen o nabídku kvalitního jídla a pití.

1. kolo - IM Neklan Vyskočil 2292 - Marek Garabík 1522 - 1 : 0
V turnaji startovalo více mladých hráčů, především pak odchovanců pořádající Šachové akademie VŠTE. Jedním z nich byl i můj první soupeř (roč. 2009), s nímž jsem splnil povinnost poté, co se při výměně věže a pěšce za dvě lehké figury ukázaly moje figury jako silnější.

2. kolo - Sebastián Steinbauer 1790 - IM Neklan Vyskočil 2292 - 0 : 1
Také ve 2. kole jsem nastoupil proti mladému jihočeskému hráči (roč. 2006), s nímž se mi podařilo ovládnout centrální pole d4 a poté získat i převahu materiální.

Steinbauer Vyskocil1

Její uplatňování nemuselo být tak dlouhé, kdybych byl důsledný a například v pozici na diagramu zahrál 35.-Dxg4!! 36.Dxg4 Vf6 37.Df3 Jf2+ 38.Dxf2 Vxf2 39.Vb1 Vc2-+

Steinbauer Vyskocil2

s rychlou výhrou ve věžovce. Převahu dvou pěšců jsem ale nabyl později a tu nakonec uplatnil v 60. tahu.

3. kolo - Neklan Vyskočil 2292 - Matyáš Zeman 2303 - 1 : 0
A jde do tuhého. V pondělí 15.8. hrajeme dvojkolo a ráno se utkávám s druhým nasazeným Matyášem Zemanem. Matyáš (roč. 2001) je jihočeským rodákem, aktuálně však hájí barvy našeho brněnského konkurenta z Moravské Slavie. Partii chci vyhrát a podle toho to také vypadá🙂 Ze zahájení získávám menší převahu, kterou se mi pak daří postupně zvětšovat. Získám dokonce pěšce, ale soupeř vybuduje obranné postavení bez slabin se silným jezdcem. V těchto chvílích zvolím špatný plán a dokonce dělám hrubou chybu, po které mohu prohrát.

Vyskocil Zeman1

Na prvním diagramu totiž černý mohl udeřit s motivem jezdcových vidliček po 30.-f5!!, např. 31.De3 (31.gxf5 exf5-+) Dc6+ 32.f3 Vd3!-+, což jsem uviděl krátce po své hrubé chybě 30.Sf4??. Zde mi však pomohla soupeřova časová tíseň a s minutou na hodinách přišlo jen 30.-Jh4+?! 31.Kh2 Dd7? (31.-Vd4! stále ještě s velkou převahou černého) 32.Se3 a6 33.Sc5?! (33.f4!±) Vd2 34.Kg3 Jg6 (34.-g5!) 35.Sd6?? (35.f4!±) a bylo to tu znovu.

Vyskocil Zeman2

Soupeř se však nevzbouřil ani zde a nezahrál podruhé stejný tah 35.-f5!!. Kdyby tak učinil, tak by po 36.Df3 Vxd6! 37.exd6 Dxd6+ 38.Kg2 Jh4+ byl konec. Stalo se však naštěstí jen 35.-Vxe2?? 36.Dxe2 Dd8 37.De3± a výhodu pěšce se mi nakonec podařilo zrealizovat ve 48. tahu. Přiznám se, že druhé f7-f5 jsem neviděl a v této partii jsem měl opravdu velké štěstí. Na této partii bylo vidět, jak tenká může být někdy hrana mezi úspěchem a neúspěchem. Můj soupeř působil při rozboru sympaticky a porážku vzal sportovně, byť mu díky nevyužitým šancím určitě nebylo lehko. Takový přístup je nutno ocenit! Mám tedy důležitý bod a odpoledne hurá na první stůl.

4. kolo - IM Neklan Vyskočil 2292 - IM Jakub Půlpán 2422 - 0,5 : 0,5
Obhájce loňského vítězství je i letos hlavním favoritem a jedná se skutečně o již velmi silného hráče (roč. 1998), který nejen hodně trénuje, ale především hraje. Tedy turnaje a soutěže všeho druhu u nás, v zahraničí i na také internetu. Mám však znovu bílé, za což vděčím lichému startovnímu číslu podobně jako můj soupeř, který díky vyššímu nasazení musí točit na opačnou barvu.

Vyskocil Pulpan

V zajímavé partii se tvrdě bojovalo, ovšem průběh výrazně nevybočil z rovnováhy, a to ani po mém zisku pěšce. Za něj měl soupeř kompenzaci v ovládaném centrálním poli d4 (za ním byl můj opožděný pd3), kam by mohl umístit například svého černopolného střelce manévrem Sd8-Sb6-Sd4. To se však již nestalo a partie byla v pozici na diagramu dána za remízu.

5. kolo - Jakub Šimon Šimůnek 1957 - IM Neklan Vyskočil 2292 - 0 : 1
Po náročném dvojkole si nazítří udělám jen lehký výlet okolo města a na odpolední partii se připravím více odpočinkem. Dostávám dalšího z místních mladých hráčů (roč. 2007), s nímž se mi podaří uplatnit dvojici střelců proti dvojici jezdců, ovládnout centrum a toto otevřít.

Simunek Vyskocil1

V pozici na diagramu se stalo 18.-d4! 19.Jg5 Df5 20.h4 h6 21.Jh3 

Simunek Vyskocil2

21.-Se4! 22.Vbc1 [22.Vec1 dxc3 23.Dxc3 (23.bxc3 Vxb1 24.Vxb1 Sxc2-+) Vec8-+] Vxb2 23.cxd4 Vxc2-+ a zde ziskem figury partie skončila.

6. kolo - IM Neklan Vyskočil 2292 - Vojtěch Dudek 2144 - 0,5 : 0,5
Mým dalším soupeřem je vlašimský Vojtěch Dudek (roč. 2005), který zažívá úspěšné léto a určitě soupeř, se kterým se musí počítat. V zahájení však nevhodně zaexperimentuje a dostávám šanci k získání větší převahy. Ać jsem ale rozpoznal správný moment, trefit terč se mi nepovedlo a ani přes menší převahu po větší část partie více než remízu nezískám. Remizuje také Jakub Půlpán (s Matyášem Zemanem), tedy škoda, možná jsem mohl jít do turnajového vedení.

7. kolo - IM Milan Babula 2161 - IM Neklan Vyskočil 2292 - 0,5 : 0,5
Co napsat k sedmé partii? Nic moc. Chtěl jsem sice bojovat a dostat partii do nějaké dynamické pozice, ale zkušený matador mi nic neumožnil, vyměnil pár figurek a nabídl remízu. Sice jsem ještě odmítl, ale po chvíli mi došlo, že stejně nemám šanci zcela rovnou pozici bez větší dynamiky prorazit. Nabídl jsem tak po pár tazích remízu sám, která byla přijata. S Milanem Babulou jsem si povídal již před začátkem prvního kola a pak ještě mnohokrát. S těmito matadory jde většinou o velmi zajímavé povídání a nemusí se vždy jednat o šachové věci. S Milanem se bez nadsázky jednalo o obohacující rozhovory a vůbec lidé na tomto turnaji byli velmi srdeční a přátelští.

Po skončení 7. kola se šlo na oběd a od 16.30 začínal bleskový turnaj, hraný současně jako přebor JČ kraje. V něm se hrálo nejen o jihočeské přebornické tituly, ale také o nečekaně vysoké hlavní ceny. Ty byly ale jen tři (5.000 Kč, 3.000 Kč a 2.000 Kč), takže rozdíl mezi třetí vysokou finanční cenou a čtvrtou věcnou cenou byl značný. V turnaji zvítězil hlavní favorit IM Jakub Půlpán, který v 11-kolovém turnaji ztratil jedinou remízu se mnou. Mně se celkem dařilo a až na jedinou porážku od Matyáše Zemana, který mi tak oplatil hlavní turnaj, jsem hrál dobře a nakonec z toho bylo 8/11. Stejný počet bodů ale měli také Matyáš Zeman a táborský Zdeněk Vybíral, s nímž jsme vzpomínali na časy někdy před 15 lety, kdy mi bylo město Tábor docela blízké. O pořadí na 2. - 4. místě rozhodly vzájemné zápasy, z nichž vyšel nejlépe Matyáš (1,5) přede mnou (1) a Zdeňkem (0,5). To znamenalo, že jsem obsadil 3. místo a mohl se tak radovat ze zisku slušné finanční prémie.

NH 2022 blesk

Zleva Matyáš Zeman (2), IM Jakub Půlpán (1), IM Neklan Vyskočil (3), Zdeněk Vybíral (4), Vojtěch Dudek (5) a IM Milan Babula (6)

8. kolo - Danka Dudková 1692 - IM Neklan Vyskočil 2292 - 0 : 1
V předchozím kole přemohl Jakub Půlpán mého šestého soupeře Vojtěcha Dudka a dostal se díky tomu do samostatného vedení. Já se trochu paradoxně nyní utkávám s jeho mámou, která sice nemá vysoké Elo, šachy ovšem nehraje zle. Limituje jí ovšem slabší znalost zahájení, čehož využívám k získání centra a postupně také převahy poziční.

Dudkova Vyskocil

V pozici na diagramu přišla rozhodující chyba 27.Vfe1?? (jediné bylo 27.Jb1 s obtížnou, ale ještě jakžtakž hratelnou pozicí) Vfd8 28.De2 Dd6 a před ztrátou figury se bílá vzdala.

9. kolo - IM Neklan Vyskočil 2292 - Jan Žilavý 2109 - 0,5 : 0,5
Je zřejmé, že Jakub Půlpán v turnaji zvítězí, neb má k půlbodovému náskoku do posledního kola bílé s mým pátým soupeřem Jakubem Šimonem Šimůnkem. Nechci ale ještě skládat zbraně remízou a pojištěním druhého místa, ke kterému mě opravňuje lepší vzájemný zápas s Matyášem Zemanem, nad nímž mám aktuálně půlbodový náskok. Jde také o Elo a rád bych nějaké ty bodíky ještě přidal. Partii hraji silně, ovšem mladý táborský šachista (roč. 1998) se dobře brání.

Vyskocil Zilavy

Kritická chvíle přichází v pozici na diagramu, kde se musím rozhodnout, kterou věží. Zahraji nakonec 33.Vaa1, což po Jb8 34.Sa8 Vb6 35.f5 Jxc6 vedlo jen do remízové koncovky, kterou jsem tak špatně ocenil. Jak už z předchozího textu vyplývá, tahem směřujícím k výhře mělo být umístění druhé věže na poli a1 - 33.Vca1! Jb6 (33.-Jc5 34.Sa8 Vb1+ 35.Kg2 Vxa1 36.Vxc7+ Ke8 37.Vc8 Ke7 38.Vg8+-; vůbec nejde 33.-Jb8?? 34.Sa8 Kd8 35.Vd1+ Kc8 36.Sb7+) 34.V1a2 Vb4 35.V7a6! Jd7 36.Va8 Jc5 Vg8+-.

Vyskocil Zilavy2

Nedá se tak nic dělat, nicméně remíza mi nakonec vzhledem k již uvedenému lepšímu vzájemnému zápasu stačila ke 2. místu. Jen ten ratingový zisk jest nevelký, přesně 3,2 bodu.

NH 2022 turnaj

Zleva Matyáš Zeman (3), IM Jakub Půlpán (1) a IM Neklan Vyskočil (2)

NH 2

Zleva Ing. Rudolf Černík, Vojtěch Dudek (5), Jan Žilavý (4), IM Milan Babula (6) a Mgr. Vladimír Hokr

NH 3

Nejlepší ženy - zleva Danka Dudková (2), svěřenkyně české legendy WGM Elišky Richtrové Martina Šťastná (1) a Amálie Martikánová (3)

Turnaj tedy končí a já si kromě mnoha zážitků odvážím také finanční prémii 8.000 Kč za celkové 2. místo. Ve spojení s bleskovým turnajem se mi tak podařilo turnaj i celý pobyt prakticky zaplatit, takže v tomto ohledu mohu být spokojený. Podstatná ale pro mě byla skutečnost, že jsem si tuto dovolenou skutečně užil, odpočinul si od všeho stresu a shonu a nabral síly do dalších nejen šachových bojů. Poznal jsem kulturní památky, krásnou jihočeskou přírodu s mnoha rybníky a také milé a srdečné lidi. A možná, že ona jihočeská mentalita jest přece jen jiná, než například u lidí z hlavního města. Pokud to tedy bude jen trochu možné, rád se sem za rok zase vrátím. A všem, kteří čtou tyto řádky, mohu takovou dovolenou jen doporučit.

A na závěr ještě zvláštní poděkování předsedovi pořádající VŠTE Ing. Rudolfu Černíkovi, který mi od počátku vycházel vstříc a pomohl mi také s dopravou do Rakouska a také řediteli turnaje a současně starostovi Nových Hradů Mgr. Vladimíru Hokrovi, který i přes svou vysokou funkci stíhá dělat průvodce (vystudoval historii s francouzštinou) a současně podporovat novohradský (nejen) mládežnický šach. Od něj jsem také obdržel cennou historickou publikaci Po stopách rodu Buquoyů, která je opravdu moc zajímavá a čtu jí už poněkolikáté🙂 Tedy napřesrok, snad i s vámi čtenáři, na viděnou!