Ohlédnutí za Veletržním turnajem aneb hlavní krajské ceny zůstaly doma

Po čase se opět dostávám k psaní, a tak se ještě ohlédnu za již uplynulým Veletržním turnajem, který se hrál jako přebor JMŠS ve všech možných kategoriích. Hrálo se v našich domovských prostorách sokolovny Brno - Řečkovice na Vážného 19, ovšem pořadatelem byla Lokomotiva Brno. Ta již během turnaje informovala prostřednictvím Facebooku o průběhu turnaje z každého kola. Absolutorium zde zaslouží hlavní přispěvatelka Markéta Rampulová, která chce podle svých slov udělat z brněnské Lokomotivy japonský Šinkansen🙂 Z většího množství reakcí na prakticky každý příspěvek je vidět značný pokrok v medializaci a tím také schopnost nabírat nové členy. Budiž Lokomotivě přáno s dovětkem, že nám by podobný přístup po sestupu z Extraligy jen prospěl.

Kompletní výsledky naleznete na chess-results, zprávu z turnaje od předsedy Lokomotivy Miroslava Hurty na stránkách JMŠS a zhlédnout můžete také pořadatelský web, kde v levé části naleznete odkaz na zmíněný Facebook. Partie a další informace z turnaje si pak můžete stáhnout zde.

Veletrh 2022 1

Hrálo se v řečkovické sokolovně

Z našeho klubu se turnaje zúčastnili Alexandr Tikovský se synem Vilémem, Filip Nezval, Michael Věžník, Martin Lúč, Viktor Plekanec, Ondřej Borkovec, Viktor Šemík, po přestupu z Kuřimi Ema a Běta Kubátovy a moje maličkost IM Neklan Vyskočil. A jak jsme si vedli?

Jak je již z nadpisu patrné, dobře. Já byl mezi "šachovými" 64 účastníky hlavním favoritem a společně se mnou se očekával atak na místa nejvyšší také od Filipa Nezvala a Saši Tikovského, který po letech v Moravské Slavii přestoupil k nám, tak trochu i kvůli synovi Vildovi. Zajímavé je, že jsem Sašu lámal již někdy před 20 lety, kdy ještě hrával za ŠK 64 Brno. Později přestoupil do Morendy a když už jsem tyto snahy vzdal, přišel přestup k nám na vlastní Sašovo přání. A že je to stále silný a zkušený hráč dokazuje nejen výsledek tohoto turnaje, ale také první dvojkolo 1. ligy východ, kde Saša vyhrál obě partie. Inu, rozličné mohou být někdy cesty osudu...

Role favoritů se nám nakonec podařilo naplnit v hlavní mužské kategorii, kde se mi po poměrně jistém průběhu podařilo zvítězit ziskem 7,5/9. Odměnou mi byla finančí výhra 5.000 Kč a rovněž prvenství v JMŠS, za něž jsem inkasoval další 2000 Kč. Méně příznivá pak už byla ztráta 3,2 bodu do Ela, v turnajích podobné kategorie se prostě musí šlapat! Druhé místo obsadil ziskem 7/9 právě Saša Tikovský, který hrál opravdu dobře a turnaj odehrál bez porážky. O třetí místo byl sveden lítý boj, jelikož 6,5 bodu dosáhlo hned pět hráčů. Pomocné hodnocení nejvíce přálo ostravskému mladíkovi Stanislavu Tillmannovi, u jehož ID je na FIDE mimochodem uvedeno příjmení Oborný. Na 4. místě skončil dosti překvapivě znojemský Jakub Marek (až 15. nasazený), což je pro tohoto 23-letého hráče jistě pěkný úspěch, vyšperkovaný ještě 3. místem v rámci JMŠS. Pátý pak skončil nestárnoucí domácí Milan Šnorek, který ani v 78 letech nic neztratil ze svého umu a mimochodem obral o jednu ze tří remíz také mě. A Milanovi o to větší uznání, že se staral ještě o vydávání partiového bulletinu. Také další dva hráči dosáhli na 6,5 bodu, a to táborský Luděk Mészáros a vyškovský Jiří Jireš. Zvláště Jiří Jireš měl co dělat, aby dohnal ztracený terén a dostal se "mezi lidi", neb v průběhu turnaje měl pouze 3/5. Naopak se nedařilo druhému nasazenému Petru Pokornému z Prahy, který díky chatě na Tišnovsku jezdí často a rád na brněnské turnaje a hostuje také v ŠK Kuřim. Pedrových 6/9 znamenalo až 12. místo a ztrátu 33,4 bodu do Ela. Podobné to bylo u našeho Filipa Nezvala, který se nepopral hlavně s černými figurami a výsledkem bylo 11. místo za 6/9, přičemž vadí hlavně ztráta 55,6 bodu do Ela. Filip hraje o mnoho lépe bílými, ovšem skřípe hlavně technika hry a chtělo by to také lepší hospodaření s časem.

Veletrh 2022 4

Zleva Milan Šnorek, Alexandr Tikovský, IM Neklan Vyskočil, Stanislav Tillmann a Jakub Marek

V ženách triumfovaly mladé brněnské hráčky, a tak nebylo divu, že se v rámci JMŠS kopírovalo pořadí i pro juniorky a dorostenky. Tedy zvítězila Anna Vavřínková před sestrou Marií Vavřínkovou (obě Lokomotiva Brno) a Leontýnou Hladkou z Jundrova.

Z našich hráčů dosáhl na solidních 6/9 ještě Michael Věžník (14. místo), ostatní pak hráli zhruba na úrovni svého nasazení. Zvláštní pozornost (asi nejen u mě) vzbudil teprve devítiletý (!) Nikita Filindash z Ukrajiny, kterého rychle zangažovali Jezdci Jundrov a dobře udělali. Nikita proháněl mnohem zkušenější a ratingově výrazně silnější hráče a odměnou mu nakonec bylo celkové 9. místo. To současně znamenalo prvenství v kategoriích junioři, dorostenci a chlapci do 10 let. Konečně, posuďte sami z jeho výsledkového listu. Nikita má určitě velký potenciál!

Veletrh 2022 3

Nikita Fillindash

Před závěrečným výsledkovým přehledem ještě pár mých ukázek.

První ukázka je z 5. kola, kde byl mým soupeřem bílými hrající Tadeáš Hladký. Tadeáš je nadějným mladíkem Jezdců Jundrov a hostuje v našem klubu v mládežnické extralize. Tato partie se mu však nepovedla, na vině byl hlavně chybný propočet.

Hladky Vyskocil1

V pozici na diagramu přišlo po předchozím 15.-d5! 16.exd5? (16.Sb3 dxe4 17.Dxe4 f5! s výhodou černého, ale hraje se) e4! 17.Dxe4 Vxc4 18.Jxd4

Hladky Vyskocil2

a nyní napadený Je7 skočil 18.-Jf5 a je konec. Bílý ztrácí figuru, což uznal po 19.Sb2 Jxd4 - 0 : 1.

Druhá ukázka je ze 7. kola z partie Luděk Mészáros - IM Neklan Vyskočil. Luděk sehrál zahájení a střední hru trochu naivně a dostal se do prohrané pozice. Bylo však třeba hrát přesně a to se mi nepovedlo.

Meszaros Vyskocil1

V pozici na diagramu přišlo místo důrazného 22.-f5! 23.Dc4+ Kh8 24.Dd3 Ve8 25.Jc4 Dd7

Meszaros Vyskocil2

Analýza po 25.-Dd7

s rozhodujícím otevřením pozice směrem k bílému králi pouze 22.-Ve8?! 23.Jc4 De7 24.Vb6 Vd8?! (opět mělo přijít 25.-f5!) 25.Je3 f5! (pozdě, ale přece, alespoň menší výhoda se ale rozplynula po dalších pěti tazích) 26.Jd5 Dg5+ 27.Kf1 fxe4 28.Jf6+ Kh8 29.Jxe4 Dh4 30.Kg2 De7 - 0,5 : 0,5.

No a poslední ukázka je z 8. kola, kde jsem hrál bílými proti Radku Wünschovi. Ve střední hře totiž vznikla pozice, kdy jsem mohl soupeře dostat do málo vídaného zugzwangu.

Vyskocil Wunsch1

V pozici na diagramu je soupeř sevřený do kleští a jedinou možnou protihru b6-b5 jsem mohl eliminovat po 17.a4! a6 18.b3! b5 19.a5!

Vyskocil Wunsch2

Analýza po 19.a5

a černý by neměl prakticky co hrát (např. Sf4-Se3 je silná hrozba). Nenapadlo mě přitom, že možnost g7-g5 není žádná hrozba a tedy že můj partiový tah 17.h4 vůbec nebyl nutný. Partii jsem nakonec vyhrál, ale až v 50. tahu po velké dřině a realizaci pěšce navíc. Tolik tedy ve stručnosti k turnaji a nyní již slíbené výsledkové okénko s fotografiemi.

Ceny JMŠS:

Muži
1. IM Neklan Vyskočil (Duras BVK Královo Pole)
2. Alexandr Tikovský (Duras BVK Královo Pole)
3. Jakub Marek (GPOA Znojmo)

Veletrh 2022 5

Zleva Jakub Marek, IM Neklan Vyskočil a Alexandr Tikovský

Ženy + juniorky (2003 a mladší) + dorostenky (2005 a mladší)
1. Anna Vavřínková (Lokomotiva Brno)
2. Marie Vavřínková (Lokomotiva Brno)
3. Leontýna Hladká (Jezdci Jundrov)

Veletrh 2022 6

Zleva Leontýna Hladká, Anna Vavřínková a Marie Vavřínková

Junioři (2003 a mladší) + dorostenci (2005 a mladší)
1. Filindash Nikita (Jezdci Jundrov)
2. Hladký Tadeáš (Jezdci Jundrov)
3. Nezval Filip (Duras BVK Královo Pole)

Veletrh 2022 7

Zleva Filip Nezval, Nikita Filindash a Tadeáš Hladký

Senioři
1. Milan Šnorek (Lokomotiva Brno)

Seniorky
1. Dagmar Zamarská (Lokomotiva Brno)

Veletrh 2022 15

Dagmar Zamarská a Milan Šnorek

Mládež

Chlapci do 16 let
1. Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov)
2. Artem Holoborodko (Lokomotiva Brno)
3. Václav Buchta (Lokomotiva Brno)

Veletrh 2022 8

Zleva Václav Buchta, Artem Holoborodko a Tadeáš Hladký

Dívky do 16 let
1. Anna Vavřínková (Lokomotiva Brno)

Veletrh 2022 9

Marie Vavřínková

Chlapci do 14 let
1. Václav Šetina (ŠK Kuřim)
2. Jakub Škňouřil (ŠK Hustopeče)
3. Hanuš Horák (Lokomotiva Brno)

Veletrh 2022 10

Zleva Hanuš Horák, Václav Šetina a Jakub Škňouřil

Dívky do 14 let
1. Leontýna Hladká (Jezdci Jundrov)
2. Ema Kubátová (Duras BVK Královo Pole)
3. Běta Kubátová (Duras BVK Královo Pole)

Veletrh 2022 11

Zleva Běta Kubátová, Ema Kubátová a Leontýna Hladká

Chlapci do 12 let
1. Mikuláš Hladký (Jezdci Jundrov)
2. Jakub Kala (Jezdci Jundrov)
3. Stanislav Krasovskyi (Lokomotiva Brno)

Veletrh 2022 12

Zleva Stanislav Krasovskyi, Mikuláš Hladký a Jakub Kala

Dívky do 12 let
1. Stela Skotáková (Lokomotiva Brno)

Veletrh 2022 13

Stela Skotáková

Chlapci do 10 let
1. Nikita Filindash (Jezdci Jundrov)
2. Vojtěch Velím (Jezdci Jundrov)

Veletrh 2022 14

Zleva Nikita Filindash a Vojtěch Velím