Mistrovství ČR v rapid šachu mládeže - medaile z Harrachova!

Ve dnech 9. - 11.9.2022 se v Harrachově odehrálo MČR v rapid šachu mládeže, a to v kategoriích H10, D10, H12, D12, H14 a D14. Náš klub reprezentovaly v kategorii D12 sestry Běta a Ema Kubátovy, které k nám přestoupily z Kuřimi a v chlapeckých kategoriích Adam Janský s Mikulášem Hladkým (H12) a Vojta Karafiát (H14). A jak jsme dopadli?

Výsledky všech kategorií naleznete na chess-results, všechny další podrobnosti pak na stránkách ŠSČR.

Na začátku zmíním důležitou skutečnost, že ze seriálu turnajů KP mládeže v rapid šachu postoupili z našeho klubu na toto MČR Adam Janský (H12) a Vojta Karafiát (H14). Teprve někdy na přelomu srpna a září přestoupil z Jundrova do našeho klubu Mikuláš Hladký (hlavně pro extraligu mládeže) a někdy v té době rovněž kuřimské sestry Běta s Emou Kubátovými. Všichni tři si tedy postupy zajistili ještě za své původní kluby a nebylo by úplně spravedlivé vyjímat případné úspěchy jako zásluhy našeho klubu. To nechť ukáže budoucnost po této vrcholné akci.

Harrachov 2022 medaile

Hrálo se o tyto krásné poháry a medaile 

A nejlepší výsledek je u hlavičky Durasu právě v dívčí kategorii D12. Zde se možná trochu nečekané bila o prvenství Běta Kubátová. Nakonec z toho bylo 6,5/9 a dělení 1. - 3. místa, které muselo rozsoudit až pomocné hodnocení, tedy vzájemné partie. To měla Běta nejhorší (vítězka Kateřina Kammová 1,5/2, Zuzana Stará 1/2 a Běta 0,5/2) a obsadila tedy 3. místo. Z mého pohledu se však jedná o vynikající úspěch, takže určitě veliká gratulace! Dobře si počínala také Bětina sestra Ema Kubátová, která mezi 24 účastnicemi obsadila výsledkem 5/9 celkové 11. místo.

Beta Kubatova Harrachov 2022 2

Zleva Zuzana Stará (2), Kateřina Kammová (1) a Běta Kubátová (3)

 

Beta Kubatova Harrachov 2022 1

A ještě samostatná fotografie

Dvojí zastoupení jsme měli také v kategorii H12, kde nás reprezentovali Mikuláš Hladký s Adamem Janským. Oba chlapci víceméně potvrdili své nasazení (Mikuláš jako č. 30 a Adam jako č. 32) a mezi 44 hráči skončili výsledkem 4/9 těsně za sebou na 30. a 31. místě.

No a v nejstarší kategorii H14 jsme měli zastoupení ve Vojtovi Karafiátovi, kterému se ale turnaj nepovedl a výsledkem 3/9 skončil mezi 41 hráči na 38. místě. Vliv na to ale mohla mít i skutečnost, že při příjezdu do hotelu Fit Fun, kde se turnaj hrál a kde měli Karafiátovi přes pořadatele zamluvené ubytování, byli nuceni hotel opustit z důvodu naplněné kapacity, údajně zvýšeným počtem hostů z Dánska. Nabídnuté náhradní ubytování se pak nacházelo cca 2 km od hotelu Fit Fun, což k pohodě určitě nepřispělo. Otec Martin ani Vojta však nejsou zvyklí si na takové "maličkosti" stěžovat, a tak věc nějak přijali, nicméně celou věc považuji za skandální. A ŠSČR by si měl příště rozmyslet, zda takovému subjektu (Šachový klub Most z.s. ve spolupráci s Šachovou školou pat a mat, z.s.) přidělit pořadatelství tak významné akce, byť mohla být chyba také na straně hotelu.

Karafiat 2022 Harrachov

Vojta Karafiát

Tolik tedy ve stručnosti k akci a ještě jednou velká gratulace Bětě k bronzové medaili!