Pohár bystrcké radnice

V sobotu 10. 9. 2022 se konal ve Společenském centru v Bystrci již 28. ročník Poháru bystrcké radnice. Funkci ředitele turnaje převzal po tátovi Jiřím syn Lukáš, jenž se mimochodem stal také předsedou šachového klubu Bystrc Oilers. Turnaje se zúčastnilo 84 hráčů, což byla nejvyšší účast od roku 2005. Turnaj se hrál novým tempem 2x 15 minut a díky rozhodčímu Miroslavu Hurtovi proběhl hladce podle časového plánu.

Bystrc 2022 1

Zleva Lukáš Řehůřek a Miroslav Hurta

Kompletní výsledky naleznete na chess-results, zprávu z turnaje pak na stránkách pořadatelského klubu Bystrc Oilers.

Bystrc 2022 2

Společenské centrum v Bystrci a pohár pro vítěze

Z našeho klubu se turnaje zúčastnili Václav Fencl, Michael Věžník, Viktor Plekanec a moje maličkost Neklan Vyskočil. Já byl dokonce nejvýše nasazeným hráčem a plnil jsem tak roli favorita, což bývá nevděčné. Hrál jsem ale dobře a s výsledkem 7,5/9 (bez porážky) mohu být spokojen. Na vítězství to však nestačilo, jelikož v tento den byl mimořádně disponovaný Oskar Hájek z Prušánek. Oskar totiž nasbíral neuvěřitelných 8,5/9, když jedinou remízu ztratil právě se mnou. Oskar měl ale více štěstí, neb například v 5. kole proti Bohumilu Dopitovi už mohl jen přihlížet soupeřově realizaci. Oskar měl již jen pár pěšců, ovšem soupeř s dostatkem času pojal realizaci dosti komplikovaně a udělal zbytečně navíc dobrých 6-7 tahů. Nakonec se mu sice podařilo dosáhnout matové klece, ovšem jeden tah před matem překročil čas a Oskar tak mohl jásat. Toto byl zásadní moment celého turnaje, byť ani v dalších partiích to neměl Oskar jednoduché. Na 3. místě skončil výsledkem 7/9 Vít Bureš z Moravské Slavie, kterému se hrubě nepovedla pouze partie proti Oskarovi, jinak však podal spolehlivý výkon.

Bystrc 2022 3

Zleva Vít Bureš (3), Oskar Hájek (1) a IM Neklan Vyskočil (2)

Oceněni byli ještě hráči na 4. a 5. místě, tedy konkrétně David Brychta (Gordic Jihlava) a na 5. místě neregistrovaný Ladislav Urbanec(oba 6,5/9). Oecněni byli také nejlepší hráči v jednotlivých kategoriích s tím, že ceny se nekumulovaly. Z toho důvodu přenechali Filip Zedníček s Nikitou Filindashem ceny dalším hráčům v kategorii nejlepších juniorů:

Elo 0 - 1599 - Nikita Filindash (Jezdci Jundrov)
Elo 1600 - 1799 - Filip Zedníček (Gambit Jihlava)
Elo 1800 - 1999 - Vladislav Sládek (ŠK Merta Slavkov u Brna)
Nejlepší senior (1957 a starší) - Stanislav Páral (OREL jednota Ořechov)
3x nejlepší junioři (2004 a mladší) - David Kučera (ŠK Staré Město), Václav Buchta (Lokomotiva Brno) a Matěj Pavliš (Gambit Jihlava)
Nejlepší hráč Bystrc Oilers - Lukáš Řehůřek

Z našich hráčů se umístil Václav Fencl na pěkném 15. místě (6/9), Michael Věžník na 35. místě (5/9) a Viktor Plekanec na 52. místě (4/9).

Příští ročník turnaje se bude konat v sobotu 9. září 2023.