Líté boje pod radničním mečem

Další zářijovou akcí byl šlapanický rapid turnaj s názvem Líté boje pod radničním mečem. Tento turnaj pořádá spolek Kavka již od roku 2017, jednalo se tedy o 6. ročník. Já jsem v jeho úvodním ročníku skončil druhý a loni se mi podařilo dokonce zvítězit, tedy čekala mě nelehká obhajoba.

Výsledky naleznete na chess-results, další informace na stránkách Kavky.

Turnaje se zúčastnilo šachových 64 hráčů, kteří si to v sobotu 17. září rozdali v tempu 2x 20 minut na 7 kol. Hrálo se ve Šlapanicích v restaurantu Radnice, a sice o pět hlavních finančních cen (2.000 - 1.000 - 600 - 400 - 200) a čtyři finanční ceny (4x 200 Kč), které byly určeny vítězům kategorií nejlepší žena, nejlepší hráč 2006 a mladší, nejlepší senior (1957 a starší) a nejlepší hráč ze Šlapanic. Součástí turnaje byly také dvě speciální ceny, a sice poukaz na pobyt pro dvě osoby v Bruselu a poukaz na pobyt pro dvě osoby v Hostinném v Podkrkonoší. Získat tyto speciální ceny však nešlo náhodným vytažením z klobouku, ale bylo nutné 4x vyhrát (což v 7-kolovém turnaji není vůbec snadné) a při vylosování pak bylo ještě nutné utkat se s prvními dvěma hráči celkového pořadí a porazit je. To vzhledem k účasti GM Vojtěcha Pláta a čerstvého olympionika IM Vojtěcha Zwardoně odradilo téměř všechny hráče a los si tak koupilo pouhých šest účastníků, z nichž Vít Bureš tento los v průběhu turnaje vrátil.

Turnaj vyhrál podle očekávání nejvýše nasazený velmistr Vojtěch Plát (Lysá nad Labem), který získal 6,5/7. Druhý skončil výsledkem 6/7 IM Vojtěch Zwardoň (Beskydská šachová škola) a 3. - 5. místo obsadili výsledkem 5,5/7 Vít Bureš (Moravská Slavia Brno), moje maličkost IM Neklan Vyskočil (Duras BVK Královo Pole) a Martin Húsek (Staré Město). Nejlepší ženou se stala WFM Michaela Svobodová z Jundrova, nejlepším seniorem Stanislav Messerschmidt z Ořechova, nejlepším juniorem kuřimský Andrej Souček a nejlepším hráčem ze Šlapanic Ludvík Tůma. Z našeho klubu se turnaje zúčastnil ještě Michael Věžník, který výsledkem 4/7 obsadil 23. místo.

Slapanice 2022 1

Zleva GM Vojtěch Plát (1), IM Neklan Vyskočil (4), IM Vojtěch Zwardoň (2), Vít Bureš (3) a Martin Húsek (5)

A jak dopadl souboj o speciální ceny? Bez překvapení. Z pěti účastníků, kteří si los za 50 Kč koupili, byli vylosování Ondřej Havelka (Šachy Hošťálková), který se utkal s Vojtěchem Plátem o poukaz do Hostinného a Arnošt Zeman, který však nesplnil podmínku čtyř výher a tak byl jeho los neplatný. Došlo tak nakonec na mě a jelikož jsem věděl, že si Vojtové již dopředu dohodli prohození speciálních cen v případě jejich výhry (Vojta Plát měl v termínu Bruselu druhou německou Bundesligu a Vojta Zwardoň do Bruselu vyloženě chtěl), rozhodl jsem se na základě možnosti volby zkomplikovat situaci Vojtovi Zwardoňovi. Vojta totiž v turnaji nepůsobil zrovna jistým dojmem a měl problémy s Jaromírem Krystlem a především s Oskarem Hájkem, s nímž stál na prohru. Blesková partie se mi však úplně nepovedla, když jsem přehlédl pěšce a nezachránil mě pak už ani přechod do koncovky, tedy Vojta svou vysněnou cenu uhájil. Ve druhém souboji uspěl podle očekávní Vojta Plát proti Ondřeji Havelkovi a Vojtové tak mohli společně slavit.

Slapanice 2022 2

Závěrečné bleskové partie o speciální ceny

V průběhu turnaje jsem se ptal hlavního organizátora Miroslava Kureše, proč tak složitý postup u speciálních cen, který vzal motivaci téměř celému startovnímu poli a proč jednoduše nevylosovali dva šťastlivce z klobouku, čímž by dosáhli na vysokou účast při závěrečném vyhlášení a současně by díky nakoupeným losům měli také finanční profit. O peníze však prý nešlo, možná i proto, že jedním z hlavních sponzorů byl europoslanec Tomáš Zdechovský, který se mimochodem angažoval v případu pašeračky a modelky Terezy Hlůškové a pořadatelé také chtěli co nejvíce eliminovat prvek náhody. Inu, proti gustu žádný dišputát...

A na závěr ještě jedna důležitá informace. V průběhu turnaje došlo ke zdravotní příhodě postiženého Martina Klimeše, kterého přepadl záchvat a musela být přivolána záchranka. Do jejího příjezdu Martinův stav stabilizoval za pomoci rodičů a osob z restaurantu Arnošt Zeman, který je původním povoláním lékař a patří mu tak velký dík.

Tolik tedy k turnaji, který je každoročně příjemným zpestřením šachového podzimu. Příští rok tedy ve Šlapanicích opět na viděnou!