Mistrovství Moravy a Slezska mládeže - letos bez postupu

Tradiční velká mládežnická akce se letos uskutečnila v termínu 25.10. - 30.10.2022, a to opět v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Naše výprava čítala celkem 13 dětí hrajících postupové turnaje, Ondru Borkovce s Martinem Lúčem v Open turnaji, dva trenéry a cca deset dospělých, převážně rodinných příslušníků. A jak jsme dopadli?

Výsledky všech turnajů naleznete tradičně na chess-results,  dále nabízím fotografie na našem Rajčeti a chybět samozřejmě nesmí stránky pořadatele, kde najdete mj. fotografie, online partie či partie ve formátu pgn.

Kouty 2022 6

Řekl bych, že průměrně. Nikdo z výpravy vysloveně nezazářil, ale ani nezklamal. Favoritem na republikový postup (tedy nejlepších osm) nebyl žádný z jinochů, nicméně v nejmladší kategorii U10 bylo možné všechno a záleželo především na tom, kdo udělá méně hrubých chyb. To se také potvrdilo a nakonec byl nejblíže postupu Martin Hrádek. Pojďme ale postupně.

U10 - Ondřej Hrádek - 5/9, 14. místo (33 hráčů) - v turnaji startovalo zdaleka nejméně hráčů v porovnání s ostatními kategoriemi a pouze sedm hráčů mělo nějaké Elo. I z toho důvodu zde byla šance na postup. My měli v této kategorii zastoupení v bratrech Hrádkových, kteří z loňských začátečníků přišli letos v září do mé tréninkové skupiny. Podařilo se mi kluky naučit notaci a alespoň zčásti některá zahájení, která jsme několikrát opakovali, tedy včetně významu jednotlivých tahů a nezbytných plánů hry. V Koutech nad Desnou ale zase úspěšně zapomněli všechno, co předváděli na nástěnné šachovnici v Brně, takže se šlo znovu. Herně lépe je na tom Ondra, který ale nedbal mých rad ohledně zpomalení jeho příliš rychlé hry, zvláště pak v situacích s rozhodující převahou, kdy musí být realizace co nejpřesnější. A jelikož to u soupeřů bylo podobné, byl výsledek prakticky každé partie jednou velkou loterií. Trochu tragikomické pak byly situace, kdy se po několikerých oboustranných otočeních partie podíváte při skončení na čas obou hráčů a zjistíte, že Ondra má z původních 1.30 nablicáno 1.44 (!) a soupeř jen o málo méně. Výsledek 5/9 a 14. místo proto zhruba odpovídá předvedené hře.

U10 - Martin Hrádek - 5/9, 16. místo - Martin turnaj špatně odstartoval (0/2), pak ale využil příznivého losu a vyhrál čtyři partie v řadě. Před posledním kolem měl na rozdíl od Ondry šanci na postup, musel ovšem černými porazit Viktorii Mazurkovou z Orlové. Martin zpočátku splnil moje pokyny a díky poněkud chaoticky hrající soupeřce, která z prvních devíti tahů učinila pět tahů týmž střelcem, dostal hned ze zahájení přivyhranou pozici. Pak ale stačila chvilka nepozornosti a místo promyšleného vyhrávajícího tahu přišla bleskově zahraná hrubka, po které již nešlo partii zachránit.

Mazurkova Hradek

V pozici na diagramu totiž místo 10.-Jb3! se ziskem Va1 (na věci nic nemění 11.g3 Df6) přišlo s týmž motivem 10.-Jxc2+??. Soupeřka byla donucena koně vzít a ke svému překvapení současně pokryla i mat na f2, což stálo Martina partii i postup. Také u Martina platí totéž co u Ondry, tedy více rozvahy, zvláště pak ve vyhraných pozicích. Nakonec tedy podobně jako u Ondry 5/9 a celkové 16. místo.

Kouty 2022 1

Na jedničce Martin proti vítězi turnaje Vojtěchu Velímovi z Jundrova, vedle partie Amálie Martikánová - Ondřej Hrádek

U10 - Adéla Karafiátová - 4,5/9, 20. místo - Adélka byla součástí naší výpravy, přestože reprezentuje Šachovou školu Hříbata. Adélka je Vojtova mladší sestra a musím říct, že s ní byla sranda, což ještě umocňoval její táta Martin🙂 Šachově to zpočátku vůbec nešlo a byla ráda, že z prvních pěti kol uhrála aspoň jednu remízu, navíc soupeřem spíše gentlemansky darovanou. Pak však přišel neuvěřitelný zvrat. Začala vycházet příprava, Adélka navíc docela dobře dodržovala zásady hry a začala najednou vyhrávat. Povzbuzena se pak dokonce sama nutila do přípravy, i když jsem tak přísný nebyl, to jsem asi ještě nezažil🙂 Po výhře v 8. kole hrála poslední kolo hodně otevřeně a objektivně měla prohrát, soupeř však trochu kazil a když už to vypadalo na věčný šach, tak Adélce pomohl nalezením přímo do matu. Konečný 50% výsledek je tak více než lichotivý, stejně jako páté místo mezi deseti dívkami. Adélko, jen tak dál!

U12 - Vilém Tikovský - 4/9, 33. místo (53 hráčů) - Vilda byl nasazený jako č. 30 a svým výsledkem i hrou zhruba splnil očekávání. Hra se oproti loňsku zlepšila, ovšem Vildu stále srážejí zbytečné hrubé chyby. Kdyby dokázal využívat všech příležitostí, byla by to úplně jiná liga. Proto je podobně jako u bratrů Hrádkových důležité nenechat se strhnout rychlou hrou soupeře a důsledně promyslet realizaci ve vyhraných pozicích. Příští rok už půjde Vilda do U14, takže bude potřeba odstranit především ty hrubky. Pak bude šance na slušný výsledek.

Kouty 2022 5

1. kolo, Vilda černými vzdoruje Zuzaně Staré ze...Starého Města🙂

U14 - Běta Kubátová - 5,5/9, 19. místo (66 hráčů) - nejpočetněji jsme měli obsazenou kategorii U14, a to hned šesticí Mikuláš Hladký, Vojtěch Karafiát, Běta a Ema Kubátovy, Adam Janský a Vojtěch Klinkovský. Z této skupiny nikdo vyloženě nezklamal, ale také nezazářil. Nejlepšího výsledku, a to dle počtu bodů dokonce z celé výpravy, dosáhla čerstvě přestoupivší Běta Kubátová. Bětu určitě povzbudila bronzová medaile na harrachovském MCŘ v rapid šachu a velmi pěkný výsledek uhrála i na této vrcholné akci. Na MČR v příštím roce, kam mají všechny dívky přímý postup, by tak mohla již jen mezi svými zabojovat o pěkné umístění.

U14 - Vojtěch Karafiát - 5/9, 23. místo - Vojta hrál při své druhé účasti v této kategorii už mnohem vyzráleji a dokonce se začíná přiklánět z jeho oblíbených rapidů k pomalejším disciplínám. Konečné umístění úplně nevystihuje jeho hru a je ovlivněno porážkou v posledním kole, která se prostě neodpouští. Velká škoda, protože Vojta stál v koncovce těžkých figur úplně na výhru, když ovládal jediný volný sloupec, k tomu všemu o pěšce chudší soupeř měl ještě dva dvojpěšce. Vojta se ale místo stupňování poziční výhody zhlédl v zisku dalšího pěšce, trestuhodně přenechal soupeři jediný volný sloupec a neštěstí bylo na světě. Případné vítězstí by sice na postup nestačilo, ale 12. místo by vypadalo úplně jinak. Tak uvidíme za rok v U16, ta hra už má ale velmi slušné parametry.

U14 - Mikuláš Hladký - 5/9, 24. místo - Mikuláš přestoupil do našeho klubu teprve před nedávnem podobně jako sestry Kubátovy, v jeho případě se však jedná především o účast v extralize mládeže, kterou si u nás může zahrát. Mikuláš byl součástí tréninkové skupiny Tomáše Poláka a jeho hru jsem až na poslední kolo neměl čas sledovat. Z pohledu nasazení (č. 17) se jedná o průměrný výsledek, který podobně jako u Vojty ovlivnila porážka v závěrečném kole. Tato partie se ovšem Mikulášovi moc nepovedla, takže není až tolik čeho litovat. Mikuláš je ovšem velmi mladý (roč. 2012), takže může hrát tuto kategorii ještě pár let, úspěch by se mohl dostavit.

U14 - Vojtěch Klinkovský - 4,5/9, 36. místo - Vojta byl nasazený až jako č. 46, takže se žádné zázraky nečekaly. Tomu napovídal i úvod, kdy prohrál první dvě kola, přičemž mrzela zejména první partie proti Beátě Březíkové (nas. č. 13), kde mohl několikrát vyhrát. Pak nám však začaly lépe vycházet přípravy, Vojta se chytil a až do posledního kola střídal výhry s remízami, přičemž hra byla až nečekaně dobrá. Velmi dobře Vojta zahrál v 8. kole proti favorizovanému Janu Kotisovi, kde výborně dodržel naši taktiku a v koncovce mohl velmi poučně zvítězit. 

Klinkovsky Kotisa1

V pozici na diagramu vzal černý 45.-gxf5?, což sice vypadá přirozeně, ale jedná se o prohrávající chybu. Prohrává také 45.-Vxf5?? 46.Vxf5 gxf5 47.Kd7!, ovšem teoretickou remízu zajišťoval velmi obtížný tah 45.-Ve2!!, např. 46.fxg6 h4 47.Vh7 Vg2 48.Vxh4 Vxg6+ 49.Kd7 Vg7+ 50.Kd6 Va7! 51.e6 Kg7!=. Vojta s nedostatkem času vynutil raději remízu po 46.Vxf5?, nicméně podívejte se na čáry a kouzla po 46.Kf6!!, když černý pf5 vytváří bílému králi užitečnou hráz, díky níž prosadí volného e-pěšce, např.:

A) 46.-Va2 47.e6 Va6 48.Vg7+ Kf8 49.Vc7

Klinkovsky Kotisa2

49.- Kg8 50.Vc8+ Kh7 51.Kxf5+-

Klinkovsky Kotisa3
B) 46.-f4 47.e6 f3 48.e7 Ve2 49.Vg7+ (49.Vf8+ Kh7 50.e8D?? Vxe8 51.Vxe8 f2-+ a vyhraje dokonce černý!) Kh8 50.Vg5 f2 51.Vxh5+ Kg8 52.Vg5+ Kh8 53.Vf5 Kg8 54.Vf3!!+- a díky zugzwangu bílý vyhraje

Poslední kolo sice Vojtovi nevyšlo, ale i tak jsou konečný výsledek a především hra o poznání lepší, než minulý rok.

U14 - Adam Janský - 4,5/9, 39. místo - Adamovo první vystoupení v U14 bylo spíše průměrné, ale konečný výsledek není špatný a ratingově dokonce pár bodů získal. Adam má ale ohromný potenciál a díky své schopnosti absorbovat a především pochopit značné množství informací může v příštích obdobích učinit velké kroky kupředu. Zapracovat ale musí na psychické odolnosti, kde vidím největší slabinu, byť i zde jsou už vidět cenné pokroky.

Kouty 2022 2

Adam v 1. kole proti nasazené jedničce Václavu Šetinovi z Kuřimi

U14 - Ema Kubátová - 4/9, 47. místo - Ema byla podobně jako Běta součástí druhé tréninkové skupiny, takže jsem viděl její hru pouze při poněkud šťastné remízové partii s Vojtou Klinkovským. Výsledek je lehce podprůměrný, ale určitě žádná tragédie. Podobně jako Adam si může zahrát v U14 i příští rok, kde už by to herně i výsledkově mohlo být zase lepší.

U16 - Jiří Grausgruber - 4/9, 47. místo (66 hráčů) - Jirka po našem loňském senzačním 12. místě přešel do druhé tréninkové skupiny a nynější výsledkový ústup je asi zklamáním především pro něj samotného. Na Jirkovi je vidět, že pracuje, jeho hra má už velmi slušné parametry, ale měl by zůstat u svých původních návyků. Pak má šanci to někam dotáhnout, jelikož šachově jej vnímám momentálně nejvýš z celé výpravy.

Kouty 2022 3

Ani zde jsme na jedničce neuspělli, Jirku přemohl pozdější vítěz Matyáš Paseka

U16 - Prokop Šmídek - 3,5/8 - 50. místo - Prokop po loňské mizérii začal více pracovat se mnou a zlepšení přinesla také jeho hra. Prokop hrál velmi dobré šachy v první šesti kolech, v nichž převážně proti silnějším soupeřům nasbíral 3,5/6. Jeho hra černými figurami, na níž jsme před turnajem pracovali, je už velmi slušná. Achillovou patou však byla trochu nečekaně hra bílými a díky prohrám v 7. a 9. kole byl nakonec výsledek jen lehce nadprůměrný. K tomu dodám, že ráno před osmým kolem se Prokopovi udělalo nevolno a musel zůstat na penzionu. Proto tedy nakonec 3,5/8. Nicméně i přes nevydařený závěr Prokop připisuje do Ela 64 bodů, neb až na jednu výjimku byli všichni jeho soupeři ratingově silnější. Do dalších bojů tedy určitě povzbuzení a sám Prokop viděl, že může hrát vyrovnané partie i s mnohem silnějšími hráči.

Kouty 2022 4

Prokop v 1. kole proti Jakubu Zezulovi vybojoval cennou remízu

U16 Daniel Szabó - 2,5/9, 63. místo - pro Dana první velká akce, na níž byl dokonce nasazený jako úplně poslední. Po úvodu 0/3 se hra i výsledky zlepšily a získaných 2,5 bodu není úplně špatný počin. Danovi se získané zkušenosti budou určitě hodit a pokud bude pracovat a hrát, může se rychle posouvat.

OPEN - Ondřej Borkovec - 4,5/9 - 12. místo (30 hráčů) - Ondra je "šachový magor" v tom pozitivním slova smyslu. Hodně trénuje i hraje a v tomto turnaji toho dokázal hodně prodat. Z pozice až 23. nasazeného hrál výborně především v prvních dvou třetinách turnaje. Zde nasbíral 4/6, přičemž cenná byla výhra nad Michalem Šípkem. Díky obtížnému losu sice v závěru uhrál již jen jednu remízu, ale i tak se jedná o výborný výsledek, čehož dokladem je elový přírůstek 128,4 bodu. Při Ondrově pracovitosti a chuti hrát nepochybuji, že podobné výsledky budou následovat.

OPEN - Martin Lúč - 3,5/9, 24. místo - Martin si uhrál to svoje, když přesně obhájil své nasazení. Chce to jen trochu víc trénovat a hrát, pak se při Martinově inteligenci výsledky rozhodně dostaví.

Tolik tedy mé skromné hodnocení. Moje trénování v Koutech bylo z dosavadních čtyř účastí letos určitě nejnáročnější. Denní porce 11 šachových hodin mi s odstupem času připadá šílená a divím se, že jsem po návratu dokázal fungovat🙂 Věřím ale, že mým žáčkům tréninky formou rozborů a příprav pomohly a budou se nadále zlepšovat. K tomu, jak už jsem několikrát uvedl, je ale nutné především trénovat a hrát. A jelikož dobrý potenciál vidím prakticky u všech zúčastněných, bude nyní záležet už jen na nich samotných.

Závěrem musím vyslovit poděkování Radku Strnadovi a jeho rodině za organizační zajištění, jelikož není vůbec snadné takovou akci zrealizovat od A do Z. Děkuji též všem rodičům, se kterými jsem si ten týden opravdu užil a na úplný závěr přikládám pár fotografií. K fotografiím dodám, že v 1. kole nám los přisoudil 3x 1. šachovnici (Jirka Grausgruber v U16, Adam Janský v U14 a Martin Hrádek v U10) a 1x 2. šachovnici (Ondra Hrádek v U10). A pak samozřejmě nesmí chybět tradiční sobotní výlet, který se díky dvojkolům koná vždy až předposlední den.

Kouty 2022 8

Kouty 2022 9

Vrcholem cesty byl tento kámen

Kouty 2022 10

Grausovi na vrcholu🙂

Kouty 2022 12

S Martinem Karafiátem 🙂