Open Brno

Ve dnech 12. - 19.11.2022 se v hotelu Cosmopolitan Bobycentrum uskutečnil festival šachových turnajů pod názvem Open Brno. Hrál se uzavřený IM turnaj o deseti účastnících, FIDE Open turnaj, rapid turnaj a bleskový turnaj. Naši zástupci se účastnili především FIDE Open turnaje, tak se pojďme podívat, jak si vedli.

Výsledky všech uvedených turnajů naleznete na chess-results, partie, fotografie a další informace pak na stránkách pořadatelského Ave-Kontaktu.

Open Brno 2022 3

V přední části hracího sálu vidíme vpředu za bílými figurami Olgu Dvořáíkovou, zcela vpravo v zeleném Sašu Tikovského, za ním čelně v červeném Míšu Svobodovou anebo v pozadí diskutujícího FM Zdeňka Ramíka

Tento turnaj jsem doporučil především mé mládežnické skupině (v turnaji Janský, Klinkovský, Karafiát), a to kvůli příležitosti zahrát si v našem městě kvalitní turnaj dospělých. Nutno říct, že tuto příležitost využili v hojném počtu a nevedli si vůbec špatně. Turnaj ovládl suverénním způsobem nasazený hráč č. 1 Bartlomiej Mondrzycki z Polska, který získal 8,5/9, tedy povolil svým soupeřům pouze jedinou remízu. S parníkovým odstupem za vítězem skončila skupina pěti hráčů s 6,5/9, z nichž měli nejlepší pomocné hodnocení Anatoly Moskvin z Ruska (hrající pod hlavičkou FIDE) a Martin Húsek ze Starého Města. Z našich hráčů měl výborné medailové šance Saša Tikovský, ale nakonec to těsně nedopadlo.

Open Brno 2022 6

Zleva Anatoly Moskvin (2), Bartlomiej Mondrzycki (1), Martin Húsek (3), WIM Nataša Richterová (4), Axel Moser (5), Kostiantyn Makhynia (6), Alexandr Tikovský (7) a Petr Pokorný (8)

Alexandr Tikovský 
Saša hrál dobře, prohrál sice s prvními dvěma vítězi, ale spolehlivě porážel ty slabší a v posledním kole dostal bílé figury proti mladému Václavu Buchtovi z Lokomotivy Brno. Roli vysokého favorita ošem ani přes větší partiovou převahu nepotvrdil a musel se smířit s remízou. Velká škoda, protože v případě výhry by díky vysokému pomocnému hodnocení obsadil 2. místo! Takto se musel smířit se 7. místem, což znamenalo také úbytek -17,2 bodu do Ela. Pro Václava to naopak znamenalo asi jeho největší úspěch (11. místo) spojený s vítězstvím v kategorii do 16 let a přípisem 173,6 bodů do FIDE Ela.

Petr Glozar 
Petr získal podobně jako Saša 6/9 a obsadil 10. místo. Také pro něj to ale znamenalo ratingovou ztrátu, dokonce poměrně výrazných -40,4. Z pozice třetího nasazeného hráče se jedná spíše o neúspěch, není ovšem vždy jednoduché plnit roli jednoho z favoritů. V každém případě je ale nutné více trénovat a pokud možno hrát i silnější turnaje.

Adam Janský 
A již se dostáváme k našim nejmladším. Nejvýraznějšího výsledku dosáhl Adam Janský (roč. 2010), který byl s Elem 1205 nasazený až jako č. 73. Přesto dokázal uhrát pěkných 3,5/9 a obsadit 52. místo, což znamenalo velmi výrazný ratingový přísun 122 bodů do FIDE Ela. Velká gratulace! Adam měl dokonce 3,5/7, ale prohrál poslední dvě partie. Pěkným úspěchem je remíza černými figurami proti Klausu Oplovi z Rakouska (Elo 1835). Adam si vyzkoušel skutečnou hru na doraz, kdy hned několik jeho partií trvalo přes čtyři hodiny, na což až dosud nebyl zvyklý. Důležitost každého tahu v takových případech stoupá a pro Adama byl tento turnaj velmi dobrým testem jeho vytrvalosti. Do budoucna určitě výborná zkušenost!

Vojtěch Klinkovský 
Podobně úspěšný byl také Vojta Klinkovský. Vojta byl s Elem 1088 nasazený až jako předposlední (tedy 75) a také on dokázal uhrát 3,5/9. Znamenalo to velmi pěkné 55. místo a proti Adamovi ještě o chlup vyšší přípis do FIDE Ela, přesně 128,4. Vojta má sice slabší zahájení, ale nedělá hrubé chyby a umí vymyslet plán a hrát logicky. I pro Vojtu velmi cenná zkušenost a rovněž velká gratulace!

Vojtěch Karafiát 
A jako kdyby se kluci dohodli, také druhý Vojta uhrál 3,5/9 (57. místo) a také zde se jedná o pěkný přírůstek do FIDE Ela 80,8. Vojta rád a hodně hraje a začíná se přiklánět od rapidů k vážným klasickým partiím. To je určitě dobré znamení a šance posouvat se stále výš. Důležité bude vytrvat v tréninku a podpořit to častým hraním, nejlépe s dospělými.

Jiří Grausgruber 
Jirka od této sezóny již není součástí mé skupiny, a tak jsem byl zvědavý na jeho vystoupení. Jirka (Elo 1451) odehrál nesmírně těžký turnaj a co jsem viděl, byl vesměs losovaný v nejvyšších patrech bodových skupin, v nichž se zrovna nacházel. To v praxi znamenalo utkávání se s hráči na úrovni 1800 - 1900, tedy velmi těžké zkoušky. Výsledek 3/9 a 60. místo možná nevypadá na první pohled lichotivě, ale při pohledu na Jirkovy soupeře se jedná o velmi slušný výkon a odměnou je přípis 65,6 do FIDE Ela. Vím, že Jirka systematicky trénuje a přesně takto se lze zlepšovat a posouvat dopředu. Tedy zanalyzovat partie, odstranit chyby, znovu potrénovat a hrát.

Ondřej Borkovec 
Ondra podobně jako Vojta Karafiát hodně hraje (vč. internetových partií), ale úplně ono to stále není. Výsledek 3/9 (62. místo) a +28,4 není úplně špatný, ale vzhledem k vyšší frekvenci hraní by to chtělo přece jen razantnější průlom. Je otázkou, jak vlastně Ondra trénuje, v této sezóně jej potkávám už jenom na turnajích.

Prokop Šmídek 
Prokop turnaj katastrofálně začal 0/4, ale potom se přece jen vzpamatoval a jak jsem měl možnost se osobně přesvědčit, hra i výsledky se poté zlepšily. Nakonec z toho byly 3/9 (64. místo) a výkon odpovídající Prokopovu Elu (1283). S Prokopem jsme měli zatím pár tréninků, tak se nyní zaměříme na odstranění chyb a také trochu přitvrdíme🙂

Martin Lúč 
Martin odehrál pouze pět partií, pak odjel na rodinnou dovolenou do Nizozemska. Získaných 30 bodů do Ela za tři remízy a dvě porážky se nedá moc hodnotit, chce to více soutěžních partií. Nicméně Martin má zájem se zlepšit a po skončení turnaje jsme se domluvili na spolupráci.

IM turnaj - v uzavřeném turnaji o 10 hráčích visela IM norma (7/9) příliš vysoko a nesplnil ji žádný z adeptů. Zvítězil FM Jacek Szwed z Polska před mladými českými nadějemi FM Jáchymem Němcem a FM Václavem Fiňkem (všichni 6/9).

Open Brno 2022 5

Zleva FM Jáchym Němec (2), FM Jacek Szwed (1) a FM Václav Finěk (3)


Rapid turnaj - v tomto turnaji nás zastupoval Martin Lúč, který ziskem 3,5/7 obsadil 21. místo. Mezi 40 účastníky zvítězil IM Andras Meszaros z Maďarska před Ondřejem Havelkou (oba 6/7), třetí skončil Anatoly Moskvin (5,5/7).

Open Brno 2022 2

Zleva Ondřej Havelka (2), IM Andras Meszaros (1) a Anatoly Moskvin (3)


Bleskový turnaj - zde nás v konkurenci 34 hráčů reprezentoval Pavel Menčík, kterému se ale příliš nedařilo a výsledkem 3,5/11 obsadil 32. místo. Zvítězil Anatoly Moskvin před Vítem Burešem (oba 8/11) a FM Davidem Holemářem (7,5/11).

Open Brno 2022 4

Zleva Vít Bureš (2), Anatoly Moskvin (1) a FM David Holemář (3)