KP mládeže v rapid šachu - úvodní podnik v Brankovicích úspěšný!

V sobotu 26. listopadu 2022 se v Brankovicích uskutečnil úvodní podnik KP mládeže v rapid šachu. Pořadatelé do propozic nezahrnuli starší ročníky 2007 a 2008, což bylo pro mě nepříjemné překvapení. Je sice pravda, že se MČR v rapid šachu hraje pro U14 a mladší, ale účast šestnáctek byla v našem kraji tradiční. Loňské "covidové omluvení" tak letos bohužel pokračuje dál a tyto starší děti tak mohou hrát už jen s dospělými. I když, možná to nebude všude - minimálně Duras a Znojmo účast těchto ročníků plánují. Pojďme však k vlastní akci, kde nás ve dvou turnajích reprezentovalo celkem 11 mladých šachistů - Vojtěch Karafiát, Ema Kubátová, Běta Kubátová, Adam Janský, Vojtěch Klinkovský, Mikuláš Hladký a Vilém Tikovský v turnaji A (2009 - 2012) a v turnaji B (2013 a mladší) Ondřej Hrádek, Martin Hrádek, Richard Peša, Radovan Peša a v barvách Hříbat, ale s námi trénující Adéla Karafiátová.

Výsledky naleznete tradičně na chess results, tedy jak turnaje A, tak i turnaje B, pořadí ve všech kategoriích pak v tomto dokumentu. Pěknou fotogalerii jsem našel na vyškovských stránkách, některé další fotografie pak na stránkách JMŠS.

Brankovice 2022 7

O tyto krásné keramické krále se hrálo

Brankovice 2022 1

Při pohledu do hracího sálu nejblíže vidíme Vojtu Klinkovského proti Adamu Janskému, vedle Vojty se na poslední partii soustředí Běta Kubátová 

V nabitém áčku, kterého se včetně silných zástupců Zlínského kraje účastnilo 69 hráčů, jsme dokázali uhrát ve všech případech více než 50% bodů,což je určitě potěšitelné. Nejlépe si vedl Vojta Karafiát, který ziskem 5/7 obsadil pěkné 5. místo a ve své kategorii (2009 + 2010) by měl za třetí nejlepší výsledek připsat 48 bodů. Výsledkem 6,5/7 zvítězil Václav Šetina z Kuřimi (roč. 2009) před Matějem Babulou ze Starého Města (mimo JMŠS) a Nikitou Filindashem z Jundrova (2013). Čtvrtý skončil Andrej Souček z Kuřimi (roč. 2010).

Brankovice 2022 6

Na turnaji se předávaly medaile za celkové loňské výsledky, Vojta má na krku zlatou!

Velmi dobře zahrály sestry Ema a Běta Kubátovy, které shodným výsledkem 5/7 obsadily 8. a 10. místo, což současně znamenalo i první dvě místa v kategorii D14. Gratulujeme! Dobrý výsledek 4,5/7 zaznamenali Adam Janský a Vojta Klinkovský, kteří se dokonce na samý závěr utkali proti sobě (remíza). Pro Adama to znamenalo 13. místo a pro Vojtu 17. místo. Jestli se ale dobře dívám, při vyloučení hráčů Zlínského kraje a hráčů JMŠS mimo ročníky 2009 + 2010 to současně znamená 5. a 6. místo v JMŠS. Tedy pokud se mladší hráči typu Filindashe nebo Velíma nerozhodnou hrát do kategorie H14, pravidla v tomto směru úplně neznám. Na 4/7 zastavili svou pouť turnajem Mikuláš Hladký (20. místo) a Vilda Tikovský (29. místo), což bude asi zklamání spíš pro Mikuláše, který v závěrečných třech kolech uhrál jen jednu remízu, přičemž jej v souboji "naturalizovaných" na závěr porazila Ema Kubátová. Vilda špatně začal dvěma porážkami, pak se však čtyřmi výhrami dostal "mezi lidi", aby jej na závěr zase srazil Radek Klimus z Hustopečí.

Brankovice 2022 2

Fotka vítězů - zleva Terezie Ševčíková, René Moravec, Zuzana Stará, Nikita Filindash, Ema Kubátová a Václav Šetina

Brankovice 2022 3

Fotka druhých - zleva Adéla Karafiátová, Tsyren Berdnikov, Alisa Levčenko, Vojtěch Velím, Běta Kubátová a Matěj Babula

Turnaje B se účastnilo 42 hráčů a v našich barvách se představili bratrské dvojice Hrádků a Pešů, přičemž podle očekávání byla úspěšnější ta prvně jmenovaná. Konkrétně Ondra Hrádek, který ziskem 5/7 obsadil krásné 3. místo a mohlo být ještě líp, kdyby v závěrečné partii pokořil s figurou navíc Reného Moravce ze Starého Města, který se i díky obratu v této partii stal celkovým vítězem se 100% ziskem 7/7. Doplním, že druhý skončil jundrovský Tsyren Berdnikov (6/7), za nímž by Ondra skončil druhý v případě závěrečné výhry. Tak jako tak však Ondra získává 49 bodů do hodnocení KP. O půl bodu méně (tedy 4,5/7) uhrál Ondrův brácha Martin, který měl turnaj výborně rozehraný (4,5/5), ovšem závěrečné dvě porážky od Reného Moravce a Jana Snopka jej odsunuly na 10. místo. Mělo by to však přinést 46 bodů za 5. místo v JMŠS, což dává určité postupové šance (turnajů však bude ještě hodně). Z druhé bratrské dvojice byl úspěšnější Richard Peša (roč. 2017!), který výsledkem 4/7 obsadil celkové 15. místo, což ovšem v kategorii H8 znamenalo vítězství, gratulujeme! Jeho bratr Radovan (roč. 2015) obsadil ziskem 2,5/7 celkové 35. místo, v kategorii H8 to ovšem znamenalo pěkné 5. místo. Zvláštní zmínku zaslouží Adélka Karafiátová, která se po úspěšném vystoupení na MMaS v Koutech nad Desnou (v U10 4,5/9 a 20. místo) statečně bije s kluky a na šachovnici vidí především soupeřova krále. Její výsledek 4/7 a 12. místo současně znamenal 2. místo v kategorii D10 a mohlo být ještě lépe, kdyby v poslední partii dotáhla jasně vyhranou pozici (nechala si ale dát mat), čímž by obsadila za Ondrou Hrádkem 4. místo. Velká škoda, ale Adélka zaslouží za bojovnost velkou pochvalu!

Brankovice 2022 4

Fotka třetích - zleva Josefína Blažková, Ondra Hrádek, Lucia Hlaváčiková, Tomáš Babula, Leontýna Hladká a Andrej Souček

Brankovice 2022 5

Fotka vítězů v U8 - zleva by to měl být teprve pětiletý Richard Peša, vedle pak Nina Slavíková

Tolik tedy stručně k turnaji. Druhý díl KP mládeže se uskuteční 7.1.2023 ve Vyškově a hned týden poté přivítá mladé šachisty náš klub v řečkovické sokolovně.