Talent Cup 2022

S potěšením musím konstatovat, že se po dlouhých sedmi letech našel další přispěvatel a věřím, že se řady autorů článků na našem webu budou rozrůstat. Nejlepší reportáže jsou totiž vždy ty autentické od přímých účastníků, což v případě dětských turnajů bývají nejčastěji rodiče. V našem případě děkuji Jakubu Hrádkovi za zdařilou i vtipnou reportáž z tradičního mládežnického turnaje ve Frýdku-Místku. Toho se v termínu 16. - 18.12.2022 účastnili jeho synové Ondra s Martinem, kteří jsou od září tohoto roku součástí mé tréninkové skupiny. A jak si vedli se již můžete dočíst z textu níže.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, online pak na tomto odkazu.

Čtvrtý adventní prodloužený víkend se v Katolickém lidovém domě konal již 14. ročník tradičního Talent Cupu v samém srdci Beskydské šachové školy - ve Frýdku-Místku. Turnaj ve vážném šachu sliboval zahraniční účast. Byl naplánován na 9 kol hraných ve třech dnech a byl rozdělen do tří věkových kategorií. Kategorie „A“, hráči a hráčky narození 2007 a mladší, kategorie “B”, hráči a hráčky narození 2011 a mladší + FIDE Elo < 1800, kategorie “C”, hráči a hráčky narození 2013 a mladší + FIDE Elo < 1800. Pořadatelé očekávali obvyklou vysokou účast (až 160 hráčů), ale nakonec se odprezentovalo dohromady pro všechny kategorie pouze 49 nadšenců, z toho jeden hráč z Polska a jedna hráčka ze Slovenska.

Talent Cup 2022 1

Pořadatelé na cenách nešetřili

První kolo šachového zápolení začínalo v pátek 16.12. od 10 hodin. Prezentace končila o hodinu dříve. Na situaci vyzráli ti, kteří byli buď z okolí Frýdku – Místku nebo přijeli o den dříve. Vyhnuli se tím absolvování cesty za zuřící sněhové kalamity. To ovšem nebyl případ jediných zástupců ŠK Duras BVK – bratrů Hrádkových z “Béčka”, kteří pod vedením táty řidiče vyrazili z Brna ráno za trvalého sněžení. Dálnice přes Olomouc byla kvůli nehodě zavřená, dálnice přes Kroměříž rovněž. Jen díky velkým zkušenostem a značné zručnosti šoféra se podařilo objet inkriminované úseky, na kterých se tvořily mnohakilometrové zácpy. Cesta po neudržovaných obecních cestách v takzvané bílé tmě byla pro řidiče opravdovým adrenalinovým zážitkem. Zatímco osazenstvo se na zadních sedadlech vozu věnovalo poklidné hře v šachy na tabletu bez toho, aby vnímalo co se děje venku za okny. Již v polovině cesty bylo jasné, že prezentaci nelze stihnout včas. Naštěstí žijeme v době WhatsAppu a tak bylo možné tuto činnost vykonat zprostředkovaně díky ochotné pomoci Lukáše Weissmanna. Za Olomoucí se podařilo najet na dálnici a do cíle jsme dorazili již jen po menších obtížích (zlomený kamion v křižovatce u Nového Jičína) asi 20 minut před zahájením turnaje.

Talent Cup 2022 2

Hlavní sál Katolického lidového domu, kde byl turnaj pořádán

Kluci vpluli do šachového sálu a zatímco probíhalo první kolo, jal jsem se hledat lopatu, abych průběžně odhazoval narychlo zaparkované auto pomalu mizející pod nánosy čerstvě napadaného sněhu. Po těžké práci se bylo možné zahřát teplým čajem a posilnit výbornými domácími koláči, které bylo možné zakoupit v místním baru za velmi příznivé ceny.

Talent Cup 2022 3

Martin řeší problém s fasovanou propisovací tužkou, často dopisovaly🙂

Talent Cup 2022 4

Ondra Hrádek

První den turnaje začal Ondra nadějně, kdy s přehledem vyhrál všechny tři partie. Za stavu 3/3 tedy ideální start a průběžné druhé místo. Martinovi padl počáteční los na zkušenější hráče a chytil se až ve třetí partii. Mohlo to být lepší, ale pořád se s tím dá ještě něco dělat. Martin tedy 1/3 a po prvním dni průběžné osmé místo z dvanácti hráčů. Pomalu se začínali rýsovat adepti na přední pozice výsledného žebříčku. Jedním z nich se jevil momentálně první Kryštof Mynář z ŠK Šenov, který měl průběžně také plný počet bodů. Mezi partiemi kluci navazovali přátelské vztahy s ostatními hráči, převážně z Beskydské šachové školy. S některými z nich se již znali z předchozích turnajů. Takže čekání na další kolo se neslo v duchu hraní her na mobilních telefonech. Další známou tváří byl přítomný Vojta Velím z Jezdců Jundrov, který měl podle věku hrát v kategori “C”, ale po zralé úvaze se nechal přepsat do kategorie “B”, kde si troufnul změřit síly se staršími soupeři.

Talent Cup 2022 5

Vojta Velím (vlevo) hraje s klukama hru na svém mobilním telefonu🙂

Po náročném dni jsem byl rád, že konečně přestalo sněžit a díky průběžnému odhazování sněhu kolem auta se nakonec podařilo bez problémů odjet k rodině v Komorní Lhotce na ubytování. Rozhodně jsem nechtěl, aby to dopadlo jako na následující fotce.

Talent Cup 2022 6

V sobotu 17.12. se již stihli silničáři vzpamatovat z každoročního zimního spánku a ranní příjezd se nesl v daleko pohodovějším duchu než předchozí den. Jen parkování do ledových boxů vyžadovalo jistou míru zručnosti. Druhý hrací den byly pro kategorii “C” naplánovány čtyři hrací kola, tento den bude náročný. Hned na úvod Ondra prohrává s vedoucím Kryštofem Mynářem a sny o prvním místě začínají dostávat mlhavé obrysy. Martin se rozhodl, že si bude procvičovat remízy a v prvním kole se mu to daří. Nakonec, někdy se to naučit musí. Po chvilce dumání přicházíme na to, proč se nám dnes start moc nevydařil. Zapomněli jsme na doping! Další kolo jsou již kluci vybaveni balíčkem lentilek a než stihnou pořádně zafungovat v trávicím traktu, oba dva ve druhém kole remizují. Zbylá dvě kola poctivě hlídáme optimální hladinu cukru v krvi a následně přicházejí již jen samé výhry. Náročný hrací den tedy kluci uzavírají za průběžného stavu Ondra 4,5/6 a Martin 3/6. Ondra si stále drží druhé místo.

Talent Cup 2022 7

Martin vyplňuje partiář před zahájením partie

Neděle 18.12. byla posledním hracím dnem, ve kterém byla pro kategorii „C“ naplánována poslední dvě hrací kola. Bylo zapotřebí nic nepodcenit. Vstáváme tedy o půl hodiny dříve, aby bylo více času na zahřátí mozkových závitů. V autě cestou do Frýdku–Místku se kluci rozehřívají partiemi na tabletu. Na místě dokupujeme zásoby lentilek a první kolo může začít. Jenže co los nechtěl. Bratři Hrádkové nastupují proti sobě. Mírné obavy, jak tento duel dopadne, jdu zahnat ranním čajem a makovým koláčkem. Ondra vítězí a Martin bere porážku celkem sportovně. Zásadním obratem tohoto kola je fakt, že o čtyři body zaostávající Markéta Mrmusová z TJ Slávia CAISSA Čadca poráží vedoucího Kryštofa Mynáře z ŠK Šenov. Ondra se tak dostává před něj na průběžné první místo. Zároveň se dopředu dere František Kupka z BŠŠ, který bodově vyrovnává Ondru, jen má horší pomocné hodnocení. Nervozita značně narůstá.

Talent Cup 2022 8

8 kolo: Martin proti Ondrovi na prostřední šachovnici, vpředu vlevo Tadeáš Keprt z BŠŠ, vzadu vpravo Kryštof Mynář z ŠK Šenov

V devátém kole los přidělil Ondrovi Tadeáše Keprta z BŠŠ, který měl dosavadních 3,5/8. Říkám si – to by mohlo vyjít. Jenže v tomto kole pouhé lentilky nestačily. Nervozita Ondry z možného zisku prvního místa a pravděpodobná kvalitní příprava Tadeáše rozhodují závěrečný duel ve prospěch soupeře. Ondra se rázem propadá na třetí místo a já si mírně trhám řídnoucí vlasy. Na druhou stranu, pohár za třetí místo je asi jen o pouhý centimetr menší a vlastně to není vůbec tak hrozné🙂 Ondra je se svým celkovým výkonem 6,5/9 spokojen, a to je hlavní. Martin závěrečnou partii nenechává náhodě a vítězí. Dostává se tak ziskem 5/9 na celkové šesté místo, ale konečné páté v kategorii chlapců. Následovalo vyhlášení. Začínalo se kategorií nejmladších, kdy chlapci a dívky byly vyhlašováni odděleně. Medaile a poháry byly určeny vždy pro první tři hráče z každé kategorie, hodnotné věcné ceny pak obdrželo prvních šest umístěných v každé kategorii.

Talent Cup 2022 9

Zleva: Kryštof Mynář (2), František Kupka (1) a Ondřej Hrádek (3)

Talent Cup 2022 10

Prvních šest chlapců v kategorii „C“ obdrželo věcné ceny. Zleva Martin Hrádek, David Barteček, Kryštof Mynář, František Kupka, Ondřej Hrádek a Tadeáš Keprt

Turnaj se klukům velmi líbil, byl dobře zorganizován a věcné ceny udělali výhercům radost. Jen trochu mrzelo, že pohár za první místo neputoval do Brna. Ale není všem dnům konec a příští rok přijedeme lépe připraveni🙂 

Velké díky patří Beskydské šachové škole za organizaci turnaje a budeme se těšit na další ročníky.