Memoriál Lubomíra Gillara rekordní - jubilea se zúčastnilo 155 dětí!
- Podrobnosti
- Vytvořeno: 18. 1. 2023 20:38
- Napsal Neklan Vyskočil
- Zobrazení: 1963
Po tříleté odmlce uspořádal náš klub ve spolupráci se Sokolem Řečkovice a za finanční podpory Magistrátu města Brna, jubilejní 20. ročník Memoriálu Lubomíra Gillara, který je součástí Jihomoravského KP mládeže v rapid šachu. Turnaj se hrál v sobotu 14. ledna 2023 jako třetí v pořadí, když prvními dvěma podniky byli listopadové Brankovice (O brankovického krále) a Vyškov (Vyškovská rošáda), který se hrál minulou sobotu. Na rozdíl od předchozích dvou turnajů jsme připustili k účasti i ročníky 2007 a 2008, které sice nejsou součástí seriálu (2009 a mladší), ale účast vyšší věkové kategorie je u nás již dlouholetou tradicí. Rovněž se domnívám, že by tato věková kategorie neměla být opomíjena a její účast v rámci mládežnických akcí by měla být v zájmu celého jihomoravského šachu. Pojďme však již k turnaji, jehož se v kategorii starších žáků v našich barvách zúčastnili Jirka Grausgruber, Adam Janský, Prokop Šmídek, sestry Běta a Ema Kubátovy, Mikuláš Hladký a Dan Szabó, v mladších žácích pak Vilda Tikovský, bratrské dvojice Ondra s Martinem Hrádkovými a Ríša s Radovanem Pešovými a v barvách Hříbat, ale s námi trénující Adélka Karafiátová.
Výsledky naleznete tradičně na chess-results, tedy starší žáci a mladší žáci, fotogalerii pak na našem Rajčeti.
Po vyškovském dostaveníčku minulou sobotu, kde to podle vyjádření některých našich rodičů bylo jako v úle (137 hráčů!), se celá "parta" přesunula do naší řečkovické sokolovny, kde to doplněním H+D16 přineslo zřejmě rekord v počtu účastníků za několik posledních let. Tím rekordem byla účast 155 dětí!
V hlavní části sokolovny hráli mladší žáci
a v přilehlém salonku starší žáci
Celou akci bylo možné zvládnout jen s početným týmem našich lidí, kterému navíc sekundovali ochotní "hosté". I tak se prezence protáhla na hodinu a i když jsme neměli žádné větší problémy, začínali jsme proti rozpisu až s 45minutovým zpožděním, tedy okolo 10.45. Pak už ale všechno probíhalo bez větších problémů. Mladí hráli rychle a i když jich v porovnání se staršími bylo podstatně více, jejich nasazování se zrychlovalo. Došlo nakonec k situaci, kdy jsem jako rozhodčí obou turnajů nasazoval současně poslední 7. kolo mladších žáků a 6. kolo starších žáků. Ti hráli prakticky stále nadoraz, takže každé jejich kolo trvalo 45 - 50 minut. Byly k vidění také kvalitní výkony, především pak od dvojice Tadeáš Hladký a Václav Buchta. V mladších se to pro změnu hemžilo šustrmaty a já tak měl jen zřídka možnost vstát ze židle a podívat se na některé partie.
Na začátku ještě s úsměvem, v pozadí náš pokladník Ing. Rudolf Moulis
Tedy neustálý zápis výsledků, občasné přátelské rozhovory s rodiči a když jsem si například odskočil vyfotit hrací sál z horní galerky či pro pití z bufetu jako vždy skvělé Dany Holzmannové, měl jsem po asi tříminutovém intermezzu již frontu asi osmi dětí🙂
Pro Danu Holzmannovou to byla derniéra, prý vydařená🙂
Díky našemu předsedovi Martinu Hyršovi a znojemskému Radku Skoumalovi jsem u mladších nemusel příliš odbíhat k přenastavení hodin za nepřípustné tahy (u starších prakticky vůbec) a mohl se tak věnovat rozhodování a především zapisování výsledků a nasazování kol ve SwissManageru. V sokolovně se to pak po dohrání partie hemžilo aktivitou mladých šachistů, připomínající něco mezi běhy, skoky, cvičením či válením na žíněnkách, hrazdách či švédských bednách.
Dokonce jsem se v jednu chvíli vyděsil, když jsem uslyšel za svou hlavou zvuky padajícího tělesa, kterým v tomto případě byly výmyky Iliany Kurpas, která prý tak běžně cvičí🙂 Rodiče pak většinou konverzovali mezi sebou anebo využili možnost posezení v bufetu či v zadní části sokolovny na "trestné lavici"😏
Po dohrání posledního 7. kola v mladší kategorii jsme díky začátku závěrečného kola starších žáků měli čas k napsání diplomů a přípravě vyhlášení. Po skončení posledního kola u starších už vše trvalo jen asi 20 minut a mohlo se jít na vyhlášení, které se ale vzhledem k cenám pro všechny účastníky a mnohým kategoriím protáhlo asi na hodinu. To je bohužel daň účastnicky velkých akcí a někteří proto nevydrželi a odešli (odjeli) domů. Velká většina dětí ale zůstala a mohla si tak domů odnést krom zážitků také věcné ceny. A jak to vlastně celé dopadlo?
Gens una sumus - před vyhlášením
Hrálo se o tyto poháry, medaile a diplomy
a věcné ceny pro všechny účastníky
Pro nás velmi dobře, když jsme zasluhou Richarda Peši (roč. 2017!) dokázali zvítězit v kategorii H8 a hned za ním skončil na 2. místě jeho brácha Radovan Peša.
Richard Peša
Slavit jsme mohli také o kategorii výše H10, kde senzačně zvítězil 8letý Martin Hrádek, který společně se svým o rok starším bráchou Ondrou dochází od září minulého roku do mé tréninkové skupiny.
S tou je od stejného data spojená také Adélka Karafiátová, která v kategorii D10 obsadila krásné 2. místo.
Zleva Ondra Hrádek, Adélka Karafiátová a Martin Hrádek
A úspěšní jsme byli také v kategorii D14, kterou ovládla Běta Kubátová. Všem jmenovaným gratulujeme!
Běta Kubátová
A nyní již pojďme k celkovým výsledkům. Ve starších žácích (63 hráčů) triumfoval nejvýše nasazený Tadeáš Hladký z Jundrova, který ziskem 6,5/7 samostatně zvítězil. Druhé místo obsadil s 6/7 Václav Buchta z Lokomotivy Brno a bronz bral ziskem 5/7 Václav Šetina z Kuřimi, který jako jediný obral vítěze o půl bodu a měl současně nejlepší pomocné hodnocení (Buchholz bez hráče s nejhorším výsledkem) z hráčů na 3. - 12. místě.
Zleva Václav Šetina (3), Václav Buchta (2) a Tadeáš Hladký (1)
Za zmínku stojí 4. místo teprve 9letého Vojtěcha Velíma z Jundrova a 5. místo Magdaleny Mrmusové, která přijela s rodiči a mladší sestrou Markétou až ze slovenské Čadce. Mimochodem, mezi "obyčejnými" šachisty jako vystřižená z módního žurnálu🙂
Magdalena Mrmusová
Nás pak může těšit 8. místo Jirky Grausgrubera, který byl součástí již uvedené a neobvykle početné skupiny 5bodových.
Jirka Grausgruber jako vůdce černých proti Hanuši Horákovi
V mladších žácích (92 hráčů) si nejlépe počínal Marek Pukowietz z Vyškova, který prokázal především pevné nervy v posledních dvou rozhodujících kolech a v třeskutém souboji posledního kola srazil i nejvýše nasazeného Stanislava Krasovského z Lokomotivy Brno, který měl do té doby 5,5/6. Marek tak zvítězil s obdivuhodným 100% ziskem 7/7 a zaslouženě tak mohl třímat v rukou pohár pro vítěze. Z trojice šestibodových na 2. místě skončil Vít Hlinka z Lokomotivy Brno a životním úspěchem je pak 3. místo domácího Martina Hrádka.
Zleva Marek Pukowietz (1), Vít Hlinka (2) a Martin Hrádek (3)
A než vám nabídnu pořadí medailistů v jednotlivých kategoriích, podívejte se na fotografii nejmladších účastníků, kteří obdrželi krom diplomů ještě věcnou cenu.
Zleva Richard Peša (2017) a Šarlota Stará (2018)
A nyní již medailisté, za nimiž pak následuje přehlídka vybraných fotografií.
H08
1. Richard Peša (ŠK Duras BVK Královo Pole)
2. Radovan Peša (ŠK Duras BVK Královo Pole)
3. Ondřej Urbánek (SVČ Inspiro Tišnov)
Zleva Ondřej Urbánek (3), Richard Peša (1) a Radovan Peša (2)
D08
1. Markéta Mrmusová (TJ Slavia Caissa Čadca)
2. Barbora Ležáková (Spartak Adamov)
3. Alžběta Susková (Šachová škola Hříbata)
Zleva Alžběta Susková (3), Barbora Ležáková (2) a Markéta Mrmusová (1)
H10
1. Martin Hrádek (ŠK Duras BVK Královo Pole)
2. Tsyren Berdnikov (Šachová škola Hříbata)
3. Jan Malý (ŠK Merta Slavkov u Brna)
Zleva Jan Malý (3), Martin Hrádek (1) a Tsyren Berdnikov (2)
D10
1. Terezie Ševčíková (ŠK Sulimov)
2. Adéla Karafiátová (Šachová škola Hříbata)
3. Oldřiška Pavlíková (Šachová škola Hříbata)
Zleva Adéla Karafiátová (2), Terezie Ševčíková (1) a Oldřiška Pavlíková (3)
H12
1. Marek Pukowietz (Sportovní klub Vyškov)
2. Vít Hlinka (Lokomotiva Brno)
3. Vladimír Škil (Šachová škola Hříbata)
Zleva Vít Hlinka (2), Marek Pukowietz (1) a Vladimír Škil (3)
D12
1. Lucia Hlaváčiková (Sportovní klub Vyškov)
2. Yvette Zusmanovich (Jezdci Jundrov)
3. Stela Skotáková (Lokomotiva Brno)
Zleva Yvette Zusmanovich (2), Lucia Hlaváčiková (1) a Stela Skotáková (3)
H14
1. Václav Šetina (ŠK Kuřim)
2. Vojtěch Velím (Jezdci Jundrov)
3. Filip Šorf (TJ Žďár nad Sázavou)
Zleva Vojtěch Velím (2), Václav Šetina (1) a Filip Šorf (3)
D14
1. Běta Kubátová (ŠK Duras BVK Královo Pole)
2. Zuzana Stará (ŠK Staré Město)
3. Leontýna Hladká (ŠK Kuřim)
Zleva Leontýna Hladká (3), Běta Kubátová (1) a Zuzana Stará (2)
H16
1. Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov)
2. Václav Buchta (Lokomotiva Brno)
3. Václav Sedlák (Lokomotiva Brno)
Zleva Václav Sedlák (3), Tadeáš Hladký (1) a Václav Buchta (2)
D16
1. Magdalena Mrmusová (TJ Slavia Caissa Čadca)
2. Agáta Skýbová (GPOA Znojmo)
Zleva Magdalena Mrmusová (1) a Agáta Skýbová (2)
A na úplný závěr poděkování všem, kteří se podíleli na přípravách, průběhu a úklidu. Speciální poděkování patří, již krom zmíněného Radka Skoumala, ještě Evě Pekárkové za pořízení většiny fotografií, především pak z vyhlášení. A ještě pár momentek:
Eva Pekárková s bývalým hustopečským starostou Lubošem Kuchynkou, který přivedl na turnaj bezmála 30 dětí z Hustopečí a Velkých Pavlovic. Eva "jen" dva synky Honzíka Malého (třetí v H10!) a mladšího Jarouška,
na kterého zde promlouvá "velká" Ája Karafiátová🙂
Tátové - zleva Jakub Hrádek, Martin Karafiát a Ivan Janský
Jedna ruka dlouhá...