Prague Open 2023 – C rapid

Autorem tohoto článku je Jakub Hrádek a jeho článek o pražském rapid turnaji je zajímavým pohledem na měření sil jeho mladých synků s dospělou  konkurencí. Jistě pak i zajímavý námět pro všechny ostatní mládežníky.

Turnaj v rapidu byl součástí sedmidenního turnaje v klasickém šachu v rámci seriálu CZECH TOUR 2023 a hrál se tempem 2x 10 minut + 5 vteřin /tah na 7 kol. Propozice lze nalézt na následujícím odkazu. K dispozici jsou také konečné výsledky a fotogalerie.

Na první lednový víkend byla naplánována Vyškovská rošáda, kde měli kluci podávat nadlidské výkony, aby se tak přiblížili možnosti postupu na MČR. Přemýšlel jsem, co se zbytkem víkendu. Času málo, musí se jít tvrdě po efektivitě. Po Vyškovské rošádě budou určitě dobře rozehraní. Kouknul jsem do kalendáře a nacházím možnost nedělního mezinárodního rapid turnaje dospělých v Praze. Dokonce jen deset minut na kolo. To je formát pro kluky přesně jak dělaný. Stejně jim na hodinách zbyde ještě půlka času. Vymýšlím program pro celou rodinu, zařizuji ubytování a těším se, až jim v Praze spadne mírně se topořící hřebínek. Hřebínek padá už ve Vyškově, kde patrně dochází k šachovému blackoutu. Do Brna se vracíme s 38. (Martin) a 51. (Ondra) místem. Dneska rozhodně excelovali jiní (za Duras Ríša Peša ve špuntech a ve starších tradičně Vojtěch Karafiát). Nálada je na bodu mrazu a po dnešním výsledku mi přijde absurdní jet mezi dospělé hráče na mezinárodní turnaj. Nebýt nejmladší dcery, která chce mermomocí jít v Praze na boulder a do krokodýlí ZOO a také toho, že jsem se na večer domluvil s kamarádem na pivo v žižkovské hospůdce, asi bychom to celé odpískali a zůstali doma. Nicméně nasedáme do auta a vyrážíme do lůna stověžaté matičky Prahy. Ráno jsou kluci odpočatí a vypadají, jako by se včerejšek vůbec nestal. Což se rozhodně nedá tvrdit o rodičích. Kamarád byl rád, že nás vidí a držel nás v hospůdce, co to šlo. Letmý pohled na hodinky mě děsí a tak beru kluky do zubů jako strýček Fido a rychle letíme na tramvaj směr hotel Olympik v Karlíně, ve kterém se konal XXI. ročník mezinárodního šachového festivalu Prague Open jako součást seriálu CZECH TOUR 2023.

Praha 2023 1

Jedna z budov hotelu Olympik, ve které se turnaj konal

Nacházíme hrací místnost a zatímco kluci potkávají své známe z ME v Turecku, já stojím v nekonečné frontě na prezenci, která by svou délkou mohla soupeřit snad jen s frontou na banány z dob drsné normalizace.

Praha 2023 2

Kluci zahřívají mozkové závity, společně s nimi Mikhail Lutskiy (vítěz Mistrovství Čech 2022 do 8 let)

Fronta se postupně zkracuje a na jejím konci nás čeká rekord turnaje, kdy startovní listina čítá pěkných 134 hráčů. Žel podíl omladiny (šachového potěru) je zanedbatelný.

Praha 2023 3

Hrací sál

Ale to už je nalosováno první kolo a kluci jsou v dychtivém očekávání, jestli na ně nevyjde norský velmistr Simen Agdestein (rapid Elo 2473, jistou dobu i trenér Magnuse Carlsena a norský fotbalový reprezentant), který svou přítomností zvedá prestiž turnaje. Bohužel (naštěstí) k tomu nedochází a los Martinovi přiděluje Františka Saura (Elo 1707) a Ondrovi Estonce s pěkným jménem Kaarel Mikk Oim (Elo 1706, konečné 15. místo).

Praha 2023 4

Zády Martin Hrádek s černýma a na vedlejší šachovnici Ondřej Hrádek s bílýma

Hodiny spuštěny a já si říkám, kdo z nich dříve dostane šustrmat. Jako první přichází Martin a klidným hlasem oznamuje, že vyhrál. Nezmůžu se na nic lepšího než nekontrolovaný výron smíchu a úplně nevím, co si o tom mám myslet. Martin ze sebe sype něco o připravované výměně dam, přehlédnutém útoku, rozbité rošádě a matu věží na poslední řadě. Zatímco Martinovi svítí očička nadšením, Ondra stále bojuje, ale nakonec přichází poražen.

Ve druhém kole přituhuje a bílý Martin vyráží do boje s Karlem Hořínkem (Elo 1839). Na Ondru čeká exoticky vypadající mladá dáma Zhazira Suraubay (Elo 1427).

Praha 2023 5

Zhazira Suraubay s bílýma a zády Ondřej Hrádek s černýma

Situace se obrací a tentokrát vítězí Ondra. Soupeřka se vzdává proti materiální převaze. Martin bojuje, ale protivník si nakonec staví dámu a s ní dotahuje partii do vítězného konce.

Praha 2023 6

Martin Hrádek zády a proti němu Karel Hořínek

Ve třetím kole čekají na kluky rozehraní soupeři v plné síle s Elem přes 1600. Potvrzují svou převahu a kluci se musí smířit s očekávanou porážkou.

Praha 2023 7

Martin proti Dominiku Rousovi (Elo 1601) a Ondra proti Adamu Simajchlovi (Elo 1618)

Průběh turnaje už není tak optimistický jako na začátku a tak čekáme, co přinese los čtvrtého kola. Štěstěna zasahuje a na seniory se specializující Martin bude hrát s 73letým Františkem Haraštou (Elo 1459). Ondra zasedne proti Rubenu De La Iglesiovi (Elo 1408).

Praha 2023 8

Ondra podává ruku optimisticky naladěnému Rubenovi a ve stejné řadě vpovzdálí Martin zahajuje s Františkem Haraštou

Oba kluci s přehledem vítězí a Elo na ně doslova prší z nebe. Já si přirozeně dělám starosti, jak se budou tvářit, až se zase Elo začne postupně vypařovat zpět do vodního koloběhu. To je ale stav, na který se každý šachista musí připravit a popasovat se s ním.

Praha 2023 9

Na šachovnici 40 Ondřej Hrádek proti Jonáši Fenclovi

V pátém kole rozjetý Ondra poráží Jonáše Fencla (Elo 1596), který po partii vypadá značně rozpačitě. Martin si láme mléčné zuby na Ukrajinci Mykolu Bohatyrovi (Elo 1582). Po pěti kolech tedy průběžný stav Ondra 3/5 a Martin 2/5. Mohlo by být hůř.

Praha 2023 10

Martin Hrádek s černýma vs. Mykola Bohatyrov (UKR)

Turnaj pomalu konverguje k závěru a já si říkám, jestli pak ještě přijde nějaké překvapení. V šestém kole los Ondrovi přiděluje těžkého soupeře z Polska (Ukrajiny?) – Kostiantyn Makhynia (Elo 1731), který má na kontě také tři výhry. Dochází k poměrně značné redukci materiálu a po tom, co oba hráči mění poslední věže, se projevuje výrazná pěšcová převaha soupeře. Škoda škoda...

Praha 2023 11

Šachovnice 29: Kostiantyn Makhynia vs. Ondřej Hrádek, vpravo na tabuli asi jen menší polovina startovní listiny

K Martinovi je los přívětivější a s bílýma nastupuje proti Janu Holečkovi (Elo 1410). Daří se a na body vyrovnává Ondru (3/6).

Praha 2023 12

Martin Hrádek s bílýma vs. Jan Holeček s černýma

Poslední sedmé kolo mohlo přinést ještě nějaký nečekaný zvrat, ale kluci už patrně pro tento den vyčerpali svůj příděl koncentrace. Oba prohrávají a turnaj pro oba končí shodným bodovým výsledkem 3/7. Aspoň se nebudou hádat, kdo je lepší😊

Praha 2023 13

Šachovnice 40: Ondra Hrádek s bílýma proti Tomáši Brotánkovi (Elo 1588), vedle kamarád Mikhail Lutskiy

Praha 2023 14

Martin Hrádek proti Pavlu Lavrinčíkovi (Elo 1669)

Turnaj byl celkově dobře zorganizován, hráči byli disciplinovaní, a tak se i při vysoké účasti dařilo v sále udržet ticho na soustředění. Vtipným momentem bylo vniknutí patrně prarodiče do hracího sálu, který uprostřed partie do hrobového ticha zahulákal na doprovod: „Kde sedí ten náš klučina?“ a ze sálu se od několika šachovnic ozvalo hromadné PŠŠŠŠŠT!!! Na klucích bylo vidět, že je to hodně motivuje a výsledky tomu odpovídaly. V celkovém pořadí se lépe umístil Ondra, a to na 82. místě. Martin jej s malým odstupem následoval na 85. místě jen s trochu horším pomocným hodnocením. Z celkového počtu 134 hráčů to na první dospělácký rapid turnaj není až tak špatné. Jen závěrečné vyhlašování bylo nekonečné, aby si kluci nakonec odnesli propisovací tužku😊Myslím, že hlavním přínosem byly nově získané zkušenosti.

Na závěr ještě jedna fotka ze šestého kola, kdy vítěz turnaje velmistr Agdestein z Norska remizuje s Alexejem Malym z Ukrajiny (celkově na 2. místě).

Praha 2023 15

Na 1. šachovnici Alexey Maly vs. Simen Agdestein 

Byl bych rád, kdyby tyto řádky inspirovaly i další, převážně mladší hráče našeho klubu, k účasti na turnajích tohoto typu. Na klucích bylo vidět, že je to pro ně rozhodně zajímavá zkušenost. Takže proč se nesejít třeba 26.2. v Liberci?😉