O pohár města Světlá nad Sázavou – 4. turnaj Ligy Vysočiny mládeže

Autorem článku je Jakub Hrádek, z jehož vyprávění se dozvíte nejen o velkoryse pojatém turnaji ve Světlé nad Sázavou, ale přirozeně také o zápolení jeho synků Ondry a Martina. A že to bylo zápolení úspěšné!

V sobotu 11.2.2023 se v prostorách tanečního sálu Společenského domu města Světlá nad Sázavou konal 4. turnaj Ligy Vysočiny mládeže. K tomuto turnaji jsem měl pozitivní reference od Martina Karafiáta, který dal „překvapivě“ přednost horám a sněhu před účastí jeho ratolestí na tomto cenami proslaveném šachovém klání. Nebýt sníženého zájmu mladých tenistů hrát tenis, když je na horách sníh, nezrušili by nám pro nízkou účast tenisový turnaj a kluci by se místo šachovými figurami oháněli někde u Prahy na kurtu raketou. Jeden turnaj byl nahrazen jiným, a tak plán na sobotu zůstal prakticky nedotčen. Jen jsem ušetřil trochu nafty a nemusel jet až do Prahy😊

Konečné výsledky naleznete tradičně na chess-results, a to jak v kategorii mladších žáků, tak i v kategorii starších žáků. Nasát atmosféru turnaje můžete z této fotogalerie a k dispozici jsou také partie prostřednictvím online přenosu.

Svetla 2023 1

Výsek hlavní části bohatého cenového fondu

Ve Světlé nad Sázavou se hrál otevřený turnaj na 8 kol s hracím tempem 2 x 15 minut + 5s za tah. Turnaj pořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou a byl rozdělen do dvou částí. V turnaji „mladších“ startovali hráči ročníku 2013 a mladší se separátním vyhodnocením kategorií H10, D10, H8 a D8. V turnaji „starších“ startovali hráči ročníku 2007 a mladší se separátním vyhodnocením kategorií H16, D16, H14, D14, H12 a D12. Do turnaje se celkově prezentovalo 125 hráčů. V kategorii mladších hrálo 50 dětí, náš oddíl reprezentovali bratři Hrádkové v kategorii H10.

Po příjezdu do Světlé nejdříve marně lomcujeme zamčenými dveřmi u špatného „kulturního“ domu a infocentra. Pak se naštěstí chytáme „podezřele“ vypadajících skupinek rodič + dítě a jejich sledováním poté úspěšně nacházíme vstup do Společenského domu. Hned na schodech potkáváme Vojtu Velíma (Jezdci Jundrov) s tátou. Po vstupu do hracího sálu nejde přehlédnout bohatý cenový fond rozložený na několika stolech do tvaru U – Martin Karafiát nelhal😊 Vojta, přihlášený o kategorii výše do „starších“, se po obhlídce velikosti pohárů ještě snaží u táty zvrátit celý registrační proces a hrát ve své kategorii, leč marně, registrace již byla dokončena. Snažím se ho uklidnit informací, že přece žádný pohár nemůže vynahradit získané zkušenosti z vyšší kategorie – moc se mi to ale nedaří.

Svetla 2023 2

Hrací sál

Kolem deváté hodiny se mumraj v sále uklidňuje a začíná první kolo. Dáváme klukům autonomii a jdeme si s Vojtovým tátou sednout do přilehlé restaurace, kde sledujeme online partie starších na mobilu (14 online šachovnic bylo nainstalováno pouze v turnaji starších). První čtyři kola se Ondra s Martinem střídají na prvních dvou šachovnicích. Zatím ani jeden neprohrál, jen Martin má o něco horší pomocné hodnocení. Já pouze dohlížím na pitný režim, aby po každé partii kluci chodili na čerstvý vzduch a v místní jednotě dokupuji zásoby gumových medvídků, které mizí vysokou rychlostí. V pátém kole se oba bratři setkávají tváří v tvář na první šachovnici. Ani okopávání kotníků pod stolem Martinovi nepomáhá a Ondra vítězí.

Svetla 2023 3

5. kolo aneb souboj jojo medvídků🙂

Poslední tři kola Ondra prožívá v šachovém transu, který by se dal přirovnat k vítězné šňůře Františka Koudelky ve filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje!“

Martin v sedmém kole remizuje a tím zajišťuje bráchovi první místo i v případě jeho porážkyv posledním kole. Nicméně i 8. kolo končí pro oba bratry vítězně. Docela překvapení, a tak poháry za první dvě místa nezůstanou na Vysočině, ale poputují do Brna. Ondra vítězí v kategorii mladších s celkovým skóre 8/8, Martin je druhý s 6,5/8. Třetí místo získává Pavel Hroch z místního šachového klubu.

Svetla 2023 4

Zleva Martin Hrádek (2), Ondřej Hrádek (1) a Pavel Hroch (3)

Svetla 2023 5

Braři Hrádkové s cenami

Po vyhlášení celkových výsledků byly vyhlášeny samostatně jednotlivé kategorie chlapců a dívek, kdy první tři v každé kategorii obdrželi minipohár a věcnou cenu.

Svetla 2023 6

Skupinka druhých míst - druhý zleva Martin Hrádek, zcela vpravo Vojta Velím 

V článku jsem se soustředil jen na kategorii mladších. Kdo by měl zájem dozvědět se více informací o turnaji, může si přečíst článek organizátora turnaje Zdeňka Fialy na chess.cz.

Klukům se turnaj velmi líbil, a tak se Liga Vysočiny určitě dostane i v budoucnu do našeho šachového kalendáře.