KP družstev mladších žáků - postup na MČR!

V sobotu 25.3.2023 se v Zastávce u Brna uskutečnil KP družstev mladších žáků. Náš klub obsadil tuto soutěž po čtyřech letech (z nichž dva byly covidové) s nadějí, že se snad popereme o jedno ze dvou postupových míst.

Kompletní výsledky naleznete tradičně na chess-results, článek a bohatou fotogalerii pak na stránkách zastáveckých pořadatelů, jakožto i skromnější na našem Rajčeti.

Náš klub pod vedením Radka Strnada reprezentovali:

1. Mikuláš Hladký 6,5/7
2. Ondřej Hrádek 5/7
3. Martin Hrádek 5/7
4. Vilém Tikovský 2,5/5
5. Michal Adámek 3/6
6. Adéla Karafiátová 6/7
7. Richard Peša 2/3

Turnaj se konal v Dělnickém domě pod názvem Zastávecký sřelec a hrál se švýcarským způsobem na 7 kol. Pořadatelský tým okolo Aleše Dumka odvedl tradičně vynikající práci a i přes časté přenastavování hodin díky nepřípustným tahům se nakonec končilo dříve, než v plánovaných 14.30.

Zastavka KPMZ teams 4

Hrací sál

Zastavka KPMZ teams 5

Hrálo se o tyto ceny

Hladký průběh pak svědčil i našemu družstvu v prvních dvou kolech, které se stejně hladce vypořádalo s Hustopečemi D a Hustopečemi A 6 : 0, resp. 5,5 : 0,5.

Klíčový zápas celého turnaje přišel ve 3. kole, kdy jsme se utkali s Lokomotivou Brno. Naši soupeři byli oslabeni neúčastí povinné dívky, tedy v každém zápase prohrávali z výkopu 0 : 1. Jednalo se však o poměrně silnou sestavu, která si dokázala poradit s většinou svých soupeřů. V tomto zápase se na nás usmálo štěstí, neb na šachovnicích byli dlouho lepší naši soupeři, v závěru se však vývoj otočil a my nakonec mohli slavit těsné vítězství 3,5 : 2,5. Jelikož se za zápasovou výhru udělují tři body, byl tento zápas klíčem k naplnění postupového snu.

Zastavka KPMZ teams 8

Duras - Lokomotiva, nejblíže partie lídrů Mikuláš Hladký - Stanislav Krasovskyi

Ve 4. kole pak již narazila kosa na kámen, kdy jsme podlehli 1 : 5 nabité sestavě Jezdců Jundrov, kteří si brousí zuby na medaile i na republikovém přeboru v Harrachově. Velkou pochvalu však zaslouží Mikuláš Hladký, který na 1. šachovnici porazil vycházející hvězdičku Nikitu Filindashe.

V 5. kole však bylo potřeba překonat ještě jednu těžkou překážku, a tou bylo družstvo SK Vyškov "A". V bojovném zápase jsme měli lehce navrch a nakonec z toho bylo vítězství 4 : 2.

Za této konstelace už stačilo uhrát v závěrečných dvou kolech 4 body za jedno zápasové vítězství a jednu remízu. To se po nakonec podařilo, když jsme v 6. kole po ne příliš jistém výkonu přehráli Vyškov "B" 4 : 2 a na závěr nadělili kanára 6 : 0 družstvu Mint Chess Academy.

Vítězem turnaje se podle očekávání stali Jezdci Jundrov, kteří vyhráli všechny zápasy a za celý turnaj prohráli pouze ve dvou jednotlivých partiích. Stříbrné medaile a postup na MČR do Harrachova (16. - 18.6.2023) patří hrdě nám, když se nakonec i s trochou štěstí povedlo vyhrát šest zápasů ze sedmi. Na 3. místě skončila s 13 body a lepším pomocným hodnocením Lokomotiva Brno přes čtvrtým Vyškovem "A".

Zastavka KPMZ teams 6 1

Vítězní Jezdci Jundrov pod vedením Michala Šípka

Zastavka KPMZ teams 7

Naše družstvo - zleva "neviditelný" Mikuláš Hladký, Martin Hrádek, Ríša Peša, Radek Strnad, Vilda Tikovský, Ondra Hrádek, Míša Adámek a Adélka Karafiátová

 Zastavka KPMZ teams 9

Lokomotiva Brna pod vedením Jana Matyáše Dvořáčka (vzadu)

Absolutorium z našeho družstva zaslouží lídr Mikuláš Hladký, který získal 6,5/7 a byl nejlepším hráčem na 1. šachovnici.

Zastavka KPMZ teams 1

Mikuláš Hladký (vlevo)

Důležitým článkem naší sestavy byla také Adélka Karafiátová, která získala 6/7, což je i přes dvě kontumační výhry výborný výsledek a i díky němu jsme mohli pomýšlet na vyšší mety. Jelikož Adélka trénuje v mé tréninkové skupině, mělo by se její nynější hostování změnit pro příští sezónu v přestup.

Zastavka KPMZ teams 10

Adélka Karafiátová

Své si odvedli bratři Hrádkové na 2. a 3. šachovnici (oba 5/7), ale těch rezerv je tam stále hodně a je potřeba zapracovat jak na zahájeních, tak i na ostatních fázích šachové hry.

Zastavka KPMZ teams 12

Zprava Martin, Ondra a Mikuláš

Nezklamali Vilda s Míšou, kteří uhráli po 50%

Zastavka KPMZ teams 2

Zleva Vilda, Míša a Adélka se sklopenou hlavou

a na závěr pochvala pro náhradníka Ríšu Pešu (roč. 2017!), který je teprve předškolákem a jeho zisk 2/3 na tak významné akci je velmi dobrý.

Zastavka KPMZ teams 11

Ríša v partii posledního kola proti Máje Komárkové, přihlíží Vilda Tikovský

Tolik tedy k turnaji a v Harrachově hodně štěstí!