Středoškolský přebor v rapid šachu - KP mládeže H18 a H20

Šachový klub GPOA Znojmo uspořádal ve čtvrtek 30. března 2023 GPOA Open, hraný jako středoškolský přebor v rapid šachu v kategoriích H18 a H20. Právo účasti měli hráči narození 2003 a mladší, což předjímalo silně obsazený turnaj. Náš klub zde měl široké zastoupení hned v devíti hráčích, a sice Ondra Borkovec, Martin Lúč, Vojta Karafiát, Mikuláš Hladký, Jirka Grausgruber, Adam Janský, Ondra a Martin Hrádkové a Dan Szabó.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results a k nasátí atmosféry nabízím také pořadatelskou fotogalerii.

Turnaje se zúčastnilo rekordních 67 hráčů, které jistě přilákal krom volného školního dne i pěkný cenový fond. Motivací bylo totiž pět finančních cen v hodnotách 1.600 - 1.000 - 700 - 500 - 250 a k tomu ještě věcné ceny. Hrálo se na 7 kol švýcarským systémem, tempo hry bylo stanoveno na 2x 15 minut + 5 vteřin / tah.

Stredoskolsky prebor 2023 10

Hrálo se ve škole GPOA Znojmo

Stredoskolsky prebor 2023 5

Zleva Jakub Molík (3), Tadeáš Hladký (1) a Ondřej Mikulášek (2)

Vítězem turnaje a současně krajským přeborníkem v kategoriích H18 i H20 se stal jeho hlavní favorit Tadeáš Hladký z Jundrova, který získal 6/7 a za samostatné 1. místo si odnesl finanční prémii 1.600 Kč. O půl bodu zpět jej následovala smečka pěti pronásledovatelů, z nichž na medaile lepším pomocným hodnocením dosáhli Ondřej Mikulášek (ŠK Svornost Rousínovec) a domácí Jakub Molík (GPOA Znojmo). Čtvrtý skončil jeho oddílový kolega Filip Čtveráček, pátý Vojtěch Velím z Jundrova a šestý pak náš Ondra Borkovec, který obhájil své nasazení. Za pěkné úspěchy lze určitě považovat i 9. místo Adama Janského a 10. místo Jirky Grausgrubera (oba 5/7). Solidní výkon podal Martin Lúč, který výsledkem 4,5/7 obsadil 17. místo.

Stredoskolsky prebor 2023 2

Vyčerpávající bitva mezi Ondrou a Adamem skončila remízou v koncovce

Stredoskolsky prebor 2023 9

Do vyčerpání všech možností bojoval také Jirka (vlevo)

Stredoskolsky prebor 2023 1

A své si uhrál také zlepšující se Martin Lúč

Vzhledem k vyššímu nasazení budou asi méně spokojeni Vojta Karafiát (4/7, 27. místo) s Mikulášem Hladkým (3,5/7, 31. místo), ale v tak vyrovnaném a silném turnaji to nelze považovat za neúspěch. Mimochodem, na fotografii níže se dokonce utkali proti sobě v posledním kole, výsledkem byla remíza.

Stredoskolsky prebor 2023 4

Partie Vojtěch Karafiát - Mikuláš Hladký začíná

Naproti tomu spokojený musí být teprve osmiletý Martin Hrádek, který výsledkem 3,5/7 obsadil mezi mnohem staršími hráči pěkné 35. místo. Zhruba na své úrovni zahrál Dan Szabó (3/7, 40. místo) a trochu nešťastně dopadl turnaj pro Ondru Hrádka, který díky porážce v posledním kole obsadil výsledkem 2,5/7 50. místo.

Stredoskolsky prebor 2023 7

Ve spodní řadě zprava Kristýna Dorazilová (2), Leontýna Hladká (1) a Vojtěch Velím (5), nahoře druhý zleva Filip Čtveráček

Krajskou přebornicí v obou kategoriích D18 a D20 se stala Leontýna Hladká z Jundrova, která tak stylově doplnila svého bratra Tadeáše. Zajímavé bylo, že Leontýna po slabším začátku (1/3) finišovala čtyřmi výhrami a nejlepší dívkou se stala i díky porážce hlavní konkurentky Kristýny Dorazilové z Vyškova, kterou v závěrečném kole porazil náš Ondra Borkovec.

Stredoskolsky prebor 2023 3

Katyně našich mladých šachistů tentokrát narazila na kosu Ondry Borkovce

Na závěr ještě poděkování pořadatelům v čele se Zdeňkem Molíkem a Radkem Skoumalem za hladký průběh a zorganizování turnaje, který nutno ocenit jak z pohledu kvantity, tak i kvality.